Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk et par ski i fjor sent på sesongen og har enda ikke prøvd de. Jeg leste nå i avisa at de hadde laget nok snø i lysløypa til at jeg gikk ann å gå en liten runde. Er det noe jeg trenger? Smøring? Tips og triks? Har ikke gått på ski på sikkert 10 år og da fikk jeg ferdig preparerte ski jeg bare spente på :P

Jeg har også planer om å ta med Luna bare jeg har sett at jeg faktisk klarer å holde meg oppreist, men hun klarer jo ikke gå i flexi i skogen engang. Virrer, kaster seg rundt i båndet og prøver å komme seg inn i skogen. Hvordan skal hunden greie å gå rett frem i tre meter langt bånd? Og med mennesker rundt?

Jeg har en følelse på at dette er rimelig dødfødt før jeg starter. :P

Skrevet

Ville også alliert meg med noen som har litt erfaring med å smøre ski, hvertfall den første gangen! Hvis skiene er smøreski og du smører "feil" så kan du fort få en skikkelig kjip tur som ikke frister til gjentakelse. Smøring er mye prøving og feiling da :) .

Skrevet

Tja, jeg kan absolutt ikke å smøre ski, men det går da stort sett greit. De kunne sikkert ha vært bedre, men det er sjeldent jeg har klabber og som regel så har jeg brukbart feste oppover så da klager ikke jeg ihvertfall. Blåswix redder det meste evt en rød/lilla for litt mildere vær, da kommer man som regel langt. tar på litt og så er jeg klar til å gå, ikke noe mer om og men en det.

Skrevet

Er smøreski og skjønner ingenting. Blir ikke tur denne uka for å si det sånn. :P

Det er ikke så hokus pokus å smøre ski altså. Er det -1 grad eller kaldere, så bruker du bare en blåswix og en smørekloss (sånn kork liksom). Så gnir du på smurning fra ca 20-30 cm foran skotuppen/bindingen og til ca 20 cm bak hælen. Gjør dette et par ganger pr ski - så er dere good to go :).

  • Like 3
Skrevet

Fikser ikke samboeren din slikt da?

 

:P

Usikker på om han noengang har gått på ski.

Takk for tips! Jobbet hele åpningstiden til xxl i dag, men skal få kjøpt blå swix på mandag! Kjedelig at jeg må vente :P

Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Skrevet

Jeg ser på gradestokken og velger smøring etter temperaturen. Har vel blå, rød, lilla og klister. Så smører jeg under foten, litt foran og litt bak som Siri skrev. Jeg er ikke noen mester i skismøring, men det pleier å bli helt greit.

  • Like 1
Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Kan ikke ha hunden løs, stikker av etter dyr umiddelbart og kommer ikke tilbake. Tenkte å gå på kvelden eller tidlig på morgenen!

Skrevet

Usikker på om han noengang har gått på ski.

Takk for tips! Jobbet hele åpningstiden til xxl i dag, men skal få kjøpt blå swix på mandag! Kjedelig at jeg må vente :P

Kan du ikke svinge innom far? Han har vel noe stående selv om han ikke går på ski lenger, hiver jo aldri noe? :) så kanskje du får prøvd i kveld
Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Jeg har ennå tilgode å møte noen som har sagt noe negativt om hundene når vi er på skitur :) Vi møter mange andre med hund også. Greit nok at man ikke trenger å la de løpe midt i sporet når løypa er veldig myk (hvis de er store og tunge), men sånn ellers ser jeg ikke problemet. Om jeg hadde dratt med meg de to små brødrene mine som nesten aldri har stått på ski hadde nok de lagd mer spor etter seg enn det hundene gjør.

Har man kontroll og ikke plager noen så synes jeg alle burde være like velkomne i løypa :)

Edit: Nå ser jeg at jeg kanskje har misforstått deg, og at du tenker på selve skisporene og ikke hele skiløypa. Jaja :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...