Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk et par ski i fjor sent på sesongen og har enda ikke prøvd de. Jeg leste nå i avisa at de hadde laget nok snø i lysløypa til at jeg gikk ann å gå en liten runde. Er det noe jeg trenger? Smøring? Tips og triks? Har ikke gått på ski på sikkert 10 år og da fikk jeg ferdig preparerte ski jeg bare spente på :P

Jeg har også planer om å ta med Luna bare jeg har sett at jeg faktisk klarer å holde meg oppreist, men hun klarer jo ikke gå i flexi i skogen engang. Virrer, kaster seg rundt i båndet og prøver å komme seg inn i skogen. Hvordan skal hunden greie å gå rett frem i tre meter langt bånd? Og med mennesker rundt?

Jeg har en følelse på at dette er rimelig dødfødt før jeg starter. :P

Skrevet

Ville også alliert meg med noen som har litt erfaring med å smøre ski, hvertfall den første gangen! Hvis skiene er smøreski og du smører "feil" så kan du fort få en skikkelig kjip tur som ikke frister til gjentakelse. Smøring er mye prøving og feiling da :) .

Skrevet

Tja, jeg kan absolutt ikke å smøre ski, men det går da stort sett greit. De kunne sikkert ha vært bedre, men det er sjeldent jeg har klabber og som regel så har jeg brukbart feste oppover så da klager ikke jeg ihvertfall. Blåswix redder det meste evt en rød/lilla for litt mildere vær, da kommer man som regel langt. tar på litt og så er jeg klar til å gå, ikke noe mer om og men en det.

Skrevet

Er smøreski og skjønner ingenting. Blir ikke tur denne uka for å si det sånn. :P

Det er ikke så hokus pokus å smøre ski altså. Er det -1 grad eller kaldere, så bruker du bare en blåswix og en smørekloss (sånn kork liksom). Så gnir du på smurning fra ca 20-30 cm foran skotuppen/bindingen og til ca 20 cm bak hælen. Gjør dette et par ganger pr ski - så er dere good to go :).

  • Like 3
Skrevet

Fikser ikke samboeren din slikt da?

 

:P

Usikker på om han noengang har gått på ski.

Takk for tips! Jobbet hele åpningstiden til xxl i dag, men skal få kjøpt blå swix på mandag! Kjedelig at jeg må vente :P

Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Skrevet

Jeg ser på gradestokken og velger smøring etter temperaturen. Har vel blå, rød, lilla og klister. Så smører jeg under foten, litt foran og litt bak som Siri skrev. Jeg er ikke noen mester i skismøring, men det pleier å bli helt greit.

  • Like 1
Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Kan ikke ha hunden løs, stikker av etter dyr umiddelbart og kommer ikke tilbake. Tenkte å gå på kvelden eller tidlig på morgenen!

Skrevet

Usikker på om han noengang har gått på ski.

Takk for tips! Jobbet hele åpningstiden til xxl i dag, men skal få kjøpt blå swix på mandag! Kjedelig at jeg må vente :P

Kan du ikke svinge innom far? Han har vel noe stående selv om han ikke går på ski lenger, hiver jo aldri noe? :) så kanskje du får prøvd i kveld
Skrevet

Hunder i skisporet er ofte ikke særlig populært. Hvis du har henne løs, vil hun kanskje gå mellom sporene, eller ute på siden?

Jeg har ennå tilgode å møte noen som har sagt noe negativt om hundene når vi er på skitur :) Vi møter mange andre med hund også. Greit nok at man ikke trenger å la de løpe midt i sporet når løypa er veldig myk (hvis de er store og tunge), men sånn ellers ser jeg ikke problemet. Om jeg hadde dratt med meg de to små brødrene mine som nesten aldri har stått på ski hadde nok de lagd mer spor etter seg enn det hundene gjør.

Har man kontroll og ikke plager noen så synes jeg alle burde være like velkomne i løypa :)

Edit: Nå ser jeg at jeg kanskje har misforstått deg, og at du tenker på selve skisporene og ikke hele skiløypa. Jaja :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...