Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjemmelaget julegodt


Recommended Posts

Skrevet

Det lagde jeg også for noen dager siden. Men dumle, pistasjnøtter og marsmallows i. :)

Jeg bruker peanutter istede for pistajsnøtter :)

  • Like 1
  • Svar 89
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ferdig: +Kjøttrull (skal kokes og presses på mandag), krydderblandingen er selvsagt statshemmelighet! +Berlinerkranser: 4hardkokte eggeplommer, 4 rå eggeplommer, 250g sukker, 750g mel, 5

Mine fløtekarameller!

Jeg lagde noen vanvittig gode snickers-kuler. Smeltet 1,5 dl lys sirup og 1 dl sukker. Så tok jeg i ett glass med peanøttsmør (300 gr). Det skal ikke koke. Blandet det godt. Så puttet jeg oppi 8 dl kn

Skrevet

Karamell *******! Dritten hadde festet seg til hverandre så var umulig å få opp fra glasset! Så da utgår det i gave :P Men nå har Troikaen fått på gele, så forhåpentligvis går dyppingen i morra bra. Lagde noe lignende som det @KristinR la ut, men uten kokos og lagde det i form så det blir firkanta biter istede for kuler :) Peanuttsmør, sukker, sirup og corn flakes (+ litt ekstra peanutter siden jeg er så glad i det) i bunn, så smeltet melkesjokolade på toppen med peanutter og Maldonsalt på :)

Skrevet

Ferdig:

tumblr_nfi1kuGCWk1sf1gsoo6_r1_1280.jpg

+Kjøttrull (skal kokes og presses på mandag), krydderblandingen er selvsagt statshemmelighet! :sorcerer:

WVaTG2Ll.jpg

+Berlinerkranser: 4hardkokte eggeplommer, 4 rå eggeplommer, 250g sukker, 750g mel, 500g mykt meierismør, + eggehvitte og perlesukker til pensling. 220C 10min

+Risboller men de gidder jeg ikke ta bilde av

UO48IYZl.jpg

+Syltetøykaker/jammie dodgers (750g mykt meierismør, 1kg mel, 320g melis, 4egg, 1glass bringebærsyltetøy = tre brett)

8JbArPVl.jpg

+Og til bikkjene fordi jeg var så dum å lage det et år og nå får forespørsel om det :rofl: ; Myke levergodbiter (kokt lever, mel, olje, vann), søtpotet-/urtekjeks (overkokt søtpotet, mel, olje, urter), laksekjeks (kokt laks, mel, olje, vann)

Gjenstår:

-Ikke en veldig norsk tradisjon, men: sinnsykt gode COOKIES! 3,54dl brunt sukker, 1,2dl sukker, 2egg, 2,4dl flytende kokosolje (litt varmere enn kroppstemp, varmere og du får omelett), 4ts vanilje (essens, frø, whateva), 5,8dl mel, 2ts maizena, 1ts natron, klype salt, 3,4dl sjokolade grovhakket (oreo-sjokolade og kvikklunsj er skikkelige gode her). Pisk først egg, sukker, vanilje, og olje. Rør inn resten, minus sjokoladen, men rør IKKE for mye, bare så vidt at det blir deigete (ellers får du luftig kake i stedet for cookie). Vend såvidt inn sjokoladen, putt en frysepose oppi et tomt pringlesrør, og klæsj deigen oppi der. Knyt igjen/sett på lokk og oppbevar i kjøleskap over natta. Skjæres i skiver som et brød og stekes i maks 10min på 200C. Aller best understekt.

-Fløtekarameller

-Eplesmuldrepai med fløtekaramellsaus

-Riskrem med bringebærcoulis

  • Like 6
Skrevet

UO48IYZl.jpg

+Syltetøykaker/jammie dodgers (750g mykt meierismør, 1kg mel, 320g melis, 4egg, 1glass bringebærsyltetøy = tre brett)

Ååååå, sånne synes jeg er så gode!!! Men jeg kjøper dem ferdig på Europris :aww:. Også digger jeg at det syltetøyet er dritseigt og klissete - jeg tror det er DET som er det beste, egentlig :lol:

Jeg har laget karameller... første ladning ble for myk - jeg forsøkte å sette dem inn i steikovnen, men det ble nok for varmt for da skilte smøret seg ut, men etter å ha helt av alt smøret så har de jammen blitt spiselige (men de SER himla stygge ut).

Jeg har også laget en porsjon med karameller med After Eight i - dem er jeg litt spent på - det var bare noe jeg kom på at jeg kunne forsøke sånn helt ut av det blå litt tidligere i dag :).

  • Like 1
Skrevet

Ååååå, sånne synes jeg er så gode!! Men jeg kjøper dem ferdig på Europris :aww:. Også digger jeg at det syltetøyet er dritseigt og klissete - jeg tror det er DET som er det beste, egentlig :lol:

Jaaa! Seig minipai :drool:

Skrevet

E9XTmrO.jpg

Lagde snickers-kulene til KristinR, de ble sinnsykt gode!

7f0sDSf.jpg
Lagd fløtekaramellsaus! (2dl sukker, 2dl sirup, 3-4dl kremfløte, 2ss meierismør) Også fløtekarameller som står og (forhåpentligvis) stivner (2dl sukker, 2dl sirup, 2dl kremfløte, 2ss meierismør). Eneste forskjellen er at sausen er kokt kortere enn karamellene, og har mer fløte!

  • Like 3
Skrevet

Jeg lagde noen vanvittig gode snickers-kuler. Smeltet 1,5 dl lys sirup og 1 dl sukker. Så tok jeg i ett glass med peanøttsmør (300 gr). Det skal ikke koke. Blandet det godt. Så puttet jeg oppi 8 dl knust cornflakes og 1 dl kokos.

Dette ble som en klissete deig. jeg trillet kuler og satte kaldt. Da de var blitt kalde dyppet jeg de i sjokolade og strødde litt maldonsalt på toppen.

Helt vanvittig gode. Seige med en deilig blanding av søtt og salt.

Da har jeg endelig fått lagd noe julesnacks. Planen var å bruke gårsdagen til det, men da tilbrakte jeg jo hele dagen på leting etter en god venninnes hund, som til slutt kom til rette i 10-tiden i går kveld (12 timer etter at han ble borte).

Har prøvd meg på denne oppskriften, men endte opp med å kjevle den flatt ut på en stekeplate og helle over smelta sjokolade sånn at det ble "konfektbiter" i stedet (tidspress!). Ble kjempegode, men kanskje ikke så estetisk pene.

Har også laget sarah bernard, med ferdiglaget kransekakedeig. IKKE fornøyd med bunnene, men de smaker sikkert OK. Neste år blir det hjemmelaget bunn. Mulig det blir fløtekarameller og hvite sjokoladetrøfler i romjula. :)

Skrevet

Jeg prøvde meg på hjemmelaget Ferrero Roche, og de ble utrolig gode! Jeg glemte et ledd i oppskriften så de endte opp med et helt forferdelig utseende, men smaken var utrolig god! Så skal lage dem på ny, denne gangen forsøke å forme dem bedre.

Skrevet

Oppdatering: bunnene på sarah bernardene smakte helt fryktelig. Bismak i munnen i over 20 minutter. :( Aldri mer ferdig kransekakemasse, som jeg nå ser er full av aprikoskjerner... hva skjedde med mandler? :(

  • 4 months later...
Skrevet

Har igjen mandler, Bailey's, bløt nougat, marsipan og en hel haug med mørk sjokolade fra jul som burde brukes opp. Noen forslag? :flowers:

Konfekt til 17. Mai? Kan ikke noen gode oppskrifter, men det som kan lages til jul kan vel og være til 17. Mai?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...