Gå til innhold
Hundesonen.no

Etterlysning etter hunder og hundeeiere til forskningsprosjekt med Tusenfryd-tur


Recommended Posts

Skrevet

Kontakt: [email protected]

Jeg skal gjennomføre et mastergradsprosjekt i etologi ved NMBU høsten 2014 som går ut på å undersøke hvordan hunder reagerer på lukten av stress og om det er noen forskjell på reaksjonen når luktstimuli kommer fra egen eier, i forhold til når luktstimuli kommer fra et fremmed menneske. Luktprøvene (i praksis: svette) av menneskene skal overføres til bomulls-pads og senere presenteres for hundene.

Kriterier:

- Kvinnelig hundeeier over 18 år

- Må ha bodd sammen sammenhengen med den aktuelle hunden i minst 2 år

- Hunden må være renraset, fertil , frisk og i alderen 2-7 år

- Eier må være villig til å reise på Tusenfryd og ta berg-og-dalbane den 29. eller 30. september (uten hund) og kunne møte i Ås med hund 1 time i uke 41 eller 42

Det søkes i første omgang etter 8 hundeeiere og det er ønskelig å få tak i 4 hannhund-eiere og 4-tispeeiere.

Sted for prosjektet: Follo-området (Ås/Ski)

Hundeeierne (kvinner) i eksperimentet skal gi fra seg luktprøver vil bestå av bomull-pads som plasseres i armhulene i 5 minutter. Disse skal tas i 3 ulike situasjoner (gjøres samme dag):

o under et adrenalin-kick

o i etterkant av adrenalin-kicket (15 min etter)

o ro (tas hjemme).

Adrenalin-kicket blir gitt ved at du kjører en tur med berg-og-dalbane på Tusenfryd. Alle hundeeiere får derfor en gratis inngang til Tusenfryd den 29. eller 30. september der luktprøvene blir tatt. Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september. Eier kan ikke bruke deodorant dagen før, eller samme dag som luktprøvene skal tas og kan ikke dusje om morgenen luktprøvene skal tas på Tusenfryd.

Hunden skal i uke 41 eller 42 lukte på ulike luktprøver. Denne prosessen vil filmes og det skal i ettertid analyseres hvordan hunden bruker høyre og venstre nesebor mens den sniffer på ulike lukter.

Meld i fra hvilke dager du kan møte og hvilke klokkeslett du er tilgjengelig, så skal jeg sette opp et tidsskjema.

Send en mail til [email protected] om du kunne tenke deg å delta i forskningsprosjektet. Oppgi navn, alder, tid du har bodd sammen med hunden, hundens alder og kjønn. Oppgi også datoer og tidspunkter du kan møte på Tusenfryd og til forsøket med hundene i uke 41 eller 42.

Formål:

Studiet kan bidra til å forstå utvikling av hjernens asymmetri hos dyr. Formålet er å se nærmere på hvor mye informasjon vi kan få ut av å studere bruk av høyre og venstre nesebor. Om metoden gir troverdige resultater kan metoden brukes til å studere dyrevelferd fordi metoden kan indikere hundens emosjonelle status uten at den trenger å vise dette ved atferdsmessige signaler. For dyr brukt i dyreassistert terapi kan dette være spesielt aktuelt da de utsettes for stadig ukjente situasjoner og har begrenset mulighet til å vise signaler i denne tillærte situasjonen. En enkel atferds-test der man undersøker bruk av høyre og venstre nesebor kan bidra til forståelse og enkle tilpassinger som øker hundens velferd.

Senere vil det søkes om ytterligere 24 hunder (kan være flere fra samme husstand).

Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september :)

  • Like 5
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har 2 hunder som kan være aktuelle, jeg er dog litt usikker på om Berg og Dalbane er noe for meg ha ha ha ha - bare tanken gjør at jeg blir stresset liksom........ Men om du mangler hund av en viss alder osv. så kan sikkert Noah stille opp. 6 år, intakt hannhund, sunn og frisk og relativt laidback i forhold til det meste *ler*

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Skrevet

Noen spesiell grunn til at hundene må være intakte?

Det er sånne ting man bare må bestemme seg for for å begrense feilkilder. Vi vet at hormoner er med på å styre en del drifter og interesser, så da vil jeg ha hundene mest mulig like, i den grad man kan få det til.

Ikke over 7 år, eller ikke fylt 8 år?

Til og med 7 går fint :)

Fertil og frisk, han er en-balla med en testikkel i buken, tels det? :P

Hmmm… er litt usikker på hvordan det virker. Kan sjekke opp :)

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Kan du evt onsdag morgen (fra kl 11)?

Utrolig kult prosjekt, og hadde vært gøy, men det var den berg-og-dalbanen da...

Kom igjen a! ;D

Skrevet

Send meg en melding eller mail dere som kan delta i forskningprosjektet. Jeg trenger folk som kan mandag mellom 11 og 17, eller tirsdag 14-17 eller onsdag med en gang parken åpner (kl 11). Om jeg kan få 8 stykker, der 4 har hannhund og 4 har tispe, EN av disse dagene så sparer jeg masse utgifter (jeg må jo betale inngangsavgift fra egen lomme for alle hver gang) - så meld i fra om du kan!

Guest Michellus
Skrevet

Dette hadde vært så kult og kunne vært med på! Men jeg har rett og slett ikke tid med gruppeoppgave i drittfaget AOS240, oblig som kommer ut i biologi og generelt mye lesing :( *******.

Skrevet

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.
Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

  • Like 1
Skrevet

Søren! Det er for tidlig siden hun bare har vært her halvannet år, men for seint siden hu fylte 7 i sommer. Og jeg som ELSKER berg- og dalbaner :frantics:

Alder er fra og med 2 til og med 7, altså under 8 år :) Så det kan gå! Send meg gjerne en mail om når du kan neste uke (mandag, tirsdag eller onsdag, og tidpunkter det kan passe disse dagene).

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.

Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

Ooo! Det hadde vært topp! Send meg gjerne en melding så fort som mulig om det kan gå. Jeg bør få kabalen til å gå opp iløpet av morgendagen.

Skrevet

Nå har jeg fått nok hundeeiere til tusenfryd! Tusen takk! Til uka kommer jeg igjen til å søke etter hunder. Da vil jeg trenge 20-30 hunder til å lukte på ulike luktprøver i uke 41, 42, 43 og evt 44! Håper det er interesse for dette Mer info kommer

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...