Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor importere ørekupert hund?


Recommended Posts

Skrevet

Poenget er at folk gjør veldig mye for at hundens estetikk skal gjøre et godt inntrykk. Å ørekupere er ikke verre enn mye annet hundene våre må igjennom. Mener JEG. Og det å kupere brusk er ikke noe som i utgangspunktet påfører hunden smerte over lengre tid. Derfor har jeg ikke så mye i mot det heller. Men det er klart det høres makabert ut når man skriver ting som "skjære av kroppsdeler".

Det er jo strengt talt akkurat det man gjør da? Skjærer av ørene. Og uansett om det ikke på lang sikt gjør vondt (for litt smerte der og da er det tydeligvis greit at man utsetter valpene for...), så er det da faktisk en risiko med å sedere så små valper, som jeg heller ikke synes er særlig ålreit.
  • Svar 144
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Min rase ble ørekupert - men jeg har aldri funnet noen som helst begrunnelse for hvorfor dette ble gjort. Det bare var sånn. Heldigvis har det i flere og flere land blitt forbud mot ørekupering, og vi

Det som et påfallende er hvor kraftig folk tar avstand fra ørekupering gjort av estetiske årsaker. Mens avl gjort av estetiske årsaker (der hundene gjerne lider hele livet grunnet sitt utseende) er fu

Nei, det er vel akkurat det man mener man ikke skal få lov til. Det er jo egentlig ikke så rart at man stiller spørsmålstegn ved å drive plastisk kirurgi på individer som ikke kan gi sitt samtykke. E

Skrevet

Det er jo strengt talt akkurat det man gjør da? Skjærer av ørene. Og uansett om det ikke på lang sikt gjør vondt (for litt smerte der og da er det tydeligvis greit at man utsetter valpene for...), så er det da faktisk en risiko med å sedere så små valper, som jeg heller ikke synes er særlig ålreit.

Det er forskjell på å skrive "skjære av friske kroppsdeler" og "kutte av litt brusk". Ingen av delene er feilaktig, men ved hjelp av ordvalg ser man fort hvilket perspektiv forfatteren har. Det er mye som gjør vondt og sedasjon er alltid knyttet til en viss risiko. Det innebærer risiko å sedere en hund og trekke alle de råtnede tennene dens også. Som ikke like direkte, men indirekte er en konsekvens av avl - avl knyttet til estetikk. For eksempel.
  • Like 4
Skrevet

Siden du er for, kan du ikke skrive litt om hvorfor?

Det kan jeg gjerne. Men først så det er sagt, så elsker jeg min rase både med oppstående ører og hengende ører. For min egen del, er det halen jeg misliker. Det pga at dobermann (jeg uttaler meg kun på min egen rase) har en lang og tynn hale som lett knekkes. De blir født med haleknekk og mange må da amputeres, eller de smeller den til blods på alt som kommer i veien,og må da altså også amputeres. Nå er det langt de fleste som lever helt fint med halene sine, heldigvis. :-) Mye av grunnen til det, er grisehalene. Dobermann har ikke en rasestandard på halen. Den lever foreløpig sitt eget liv, i motsetning til rottweilerene som fikk sin standard rimelig kjapt, og har en herlig, sterk hale nå. Jeg kan skrive side opp og side ned om diverse løsninger på hale "problemet" - det er mange raser som b.l.a boxer, hvor man har blandet inn en annen rase for å få naturlig kort hale, det er og en oppdretter i Australia på rottweiler som er tett på å ha isolert genet som gir kort hale, og det er mange som prøver å avle en sterk, sabel formet hale. Dette er imidlertid nedprioritert, da dobermann dør av kreft og hjertesykdommer i hopetall.

Hva ører angår, bør folk være så ærlig å si at det når alt kommer til alt, er en smakssak. For å få hengeører må ørene teipes ned under haken i tannfellings perioden, og er de kupert må de teipes opp. Det er ikke mer ørebetennelser på de som har hengeører, det er en myte. Akkurat på lik linje med at de kuperte ikke kan bevege ørene sine,og at de og får lettere betennelser. Når det kommer til selve prosedyren med å kupere ører, er det som nevnt under sedering, og ja det er blod og kan se ekkelt ut. Hva angår smerte, er dette blitt målt og det kan samenlignes med vepsestikk på en smerteskala.

Som de fleste vet, er dobermann rasen den eneste i sitt slag. Det er ingen andre raser som er laget av så mange ukjente faktorer, og det er ingen andre raser som er blitt laget med kun ett formål for øyet.Herr Dobermann kunne i sin tid gjøre som han ville, og diverse kuperinger foregikk nok hjemme på kjøkkenbordet. Jeg tror heller ikke det er andre raser som helt kan skape den samme debatten blant mennesker. Mange raser avles i stykker, de kan ikke puste, de kan ikke føde, de kan ikke se skikkelig, og de er heldig om de beholder tennene sine til de passerer 5. Likevel ser jeg aldri den samme harme som når vi mennesker diskuterer kupering. :-)

Og nei. Jeg kommer aldri til å slutte å ha kuperte dobermann. For meg er det den komplette dobermann slik den ble laget, med det formål å ha minst mulig deler å hive fatt i, og for å se mest mulig skarp ut til det arbeidet den skulle utføre.

  • Like 5
Skrevet

Jeg kan godt innrømme at jeg synes helkuperte snusere kan være fantastisk flotte å se på. Derfra til å synes det er greit med unødvendige, kosmetiske operasjoner på dyr er det imidlertid langt. Veldig langt.

  • Like 6
Skrevet

ok bare et spørsmål som jeg har tenkt på lenge igjennom denne tråden. Dere sier så fint at hunden ikke lider noe ved kupering så da lurer jeg på hvordan i alle dager vet dere det ?. Jeg så en video en plass husker ikke helt hvor det var, men kan se om jeg finner den igjen. Det var snakk om at grunnen til at det ble forbudt med kupering blant annet i Norge var smertene dette førte hundene en stund etter kupering. At det var dyrleger som satte foten ned å var med å få det forbudt. Om det er tilfelle som sagt vet ikke helt hvor filmen er, men så den for ca 1 år tilbake. Så om det er tilfelle at hunden/ valpene føler så stor smerte etter kuperingen er det verd å sette hunden igjennom det ?. Det som er at hunden snakker ikke " hei mor jeg har vondt i halen" og mange hunder sier ikke i fra selv om de har smerte, det betyr ikke at de ikke har smerte, men at den ikke sier ifra på sin måte. Jeg skjønner bare ikke hvorfor man skal forsvare kupering da det i første omgang burde vært unødvendig. Om dobermannen har så dårlig hale at den blir ødelagt av alt den dunker i på veien. Så burde kanskje noen gjøre noe med dette i stedet av å kupere ?. Jeg ville aldri kupert mine hunders haler så sant jeg kan unngå det. Det vil si om det er en medisinsk årsak til det så stiller saken seg annerledes, men jeg ville gjort alt i min makt for å unngå å kupere halen til hunden min.

Skrevet

Jeg fatter ikke at man i dag kan godskrive denne praksisen. Tiden da hunder ble kupert for å virke (mer) fryktinngytende er forbi. Og er dyrene konstruert så ufunksjonelt at haler knekker ved den minste aktivitet er det vel bare å avle dem i en mer korrekt retning (mht funksjonalitet).

Kuperte dyr misforstås av andre dyr, man påfører ikke bare dyrene potensielle fantomsmerter, man fratar dem også de mest naturlige kommunikasjonsbaner med de følger det har.

Skrevet

Hva ører angår, bør folk være så ærlig å si at det når alt kommer til alt, er en smakssak. For å få hengeører må ørene teipes ned under haken i tannfellings perioden, og er de kupert må de teipes opp. Det er ikke mer ørebetennelser på de som har hengeører, det er en myte. Akkurat på lik linje med at de kuperte ikke kan bevege ørene sine,og at de og får lettere betennelser. Når det kommer til selve prosedyren med å kupere ører, er det som nevnt under sedering, og ja det er blod og kan se ekkelt ut. Hva angår smerte, er dette blitt målt og det kan samenlignes med vepsestikk på en smerteskala.

Som de fleste vet, er dobermann rasen den eneste i sitt slag. Det er ingen andre raser som er laget av så mange ukjente faktorer, og det er ingen andre raser som er blitt laget med kun ett formål for øyet.Herr Dobermann kunne i sin tid gjøre som han ville, og diverse kuperinger foregikk nok hjemme på kjøkkenbordet.

Min rase ble ørekupert - men jeg har aldri funnet noen som helst begrunnelse for hvorfor dette ble gjort. Det bare var sånn. Heldigvis har det i flere og flere land blitt forbud mot ørekupering, og vi ser sjelden kuperte hunder på utstillinger utenlands lenger, og flere land har da også forbud mot å stille ut ørekuperte hunder, hvilket jo da fører til at flere og flere oppdrettere dropper ørekupering fordi man jo ikke får vist dem på utstilling med slike ører, eller solgt dem til aktive hundefolk (i min rase driver folk med BÅDE utstilling og brukstrening/gjeting med hundene sine - i hvert fall utenlands).

En oppdretter i Belgia ørekuperte alltid alle valper - inntil hun fikk en valpekjøper fra Norge som skulle ha en normaløret hund. Etter å ha hatt dette kullet der EN hund ikke ble kupert, mens de andre valpene ble kupert, sa hun at hun ALDRI skulle ørekupere valper igjen. Hun så så stor forskjell i adferd på valpene som var kupert sammenlignet med den valpen som ikke var kupert. De viste helt klart at dette var ubehagelig, noe som ikke var så enkelt å se når alle valper hadde samme adferd (når alle var kupert). Det synes jeg sier litt om hva man gjør når man kuperer... men selvsagt - dette var erfaringen for en oppdretter...

  • Like 15
Skrevet

Min rase ble ørekupert - men jeg har aldri funnet noen som helst begrunnelse for hvorfor dette ble gjort.

Jeg hadde faktisk om dette i et fag jeg tok på UIO, antar at det stemmer. Men ihvertfall ble det sagt at hunder i Frankrike ble kupert for å skille kongens hunder fra bøndenes på 13-1400-tallet. Det ble da etterhvert "trendy" å kupere hunder, rare forklaringer om hvorfor det ble gjort balla på seg etterhvert som åra gikk..

  • Like 2
Skrevet

Jeg hadde faktisk om dette i et fag jeg tok på UIO, antar at det stemmer. Men ihvertfall ble det sagt at hunder i Frankrike ble kupert for å skille kongens hunder fra bøndenes på 13-1400-tallet. Det ble da etterhvert "trendy" å kupere hunder, rare forklaringer om hvorfor det ble gjort balla på seg etterhvert som åra gikk..

Det kan nok høres riktig ut ja :).

Skrevet

Kuperte dyr misforstås av andre dyr, man påfører ikke bare dyrene potensielle fantomsmerter, man fratar dem også de mest naturlige kommunikasjonsbaner med de følger det har.

Jeg kan bare svare for hunder uten hale/kommunikasjon.

Min rase kan bli født stumphale. Vi har fire hunder, hvor 2 er uten hale.

Og de to uten hale, den ene har riktignok en liten halestump (et ledd) har ikke noe problem å omgås andre hunder.

Og andre hunder reagerer ikke mer på de enn de to andre med hale.

Bare for å ha sagt det, jeg støtter ikke kupering av den grunn.

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan bare svare for hunder uten hale/kommunikasjon.

Min rase kan bli født stumphale. Vi har fire hunder, hvor 2 er uten hale.

Og de to uten hale, den ene har riktignok en liten halestump (et ledd) har ikke noe problem å omgås andre hunder.

Og andre hunder reagerer ikke mer på de enn de to andre med hale.

Bare for å ha sagt det, jeg støtter ikke kupering av den grunn.

Jeg har også hund uten hale (ingen ledd) og opplever at få hunder tar signalene hennes hvis hun blir redd eller synes noe er ubehagelig under lek. Hun må bite litt før de ser hva hun prøver å si og hunden er veldig god på kroppsspåk ellers.

  • Like 2
Skrevet

@Calina Har du bilde?

Bilde av hva? Jeg har bilder i rasetråden av min ene kuperte hannhund. :-) Der er og bilder av min ene brune tispe - ukupert og med sabelhale heldigvis ;-)

  • Like 2
Skrevet

Kuperte dyr misforstås av andre dyr, man påfører ikke bare dyrene potensielle fantomsmerter, man fratar dem også de mest naturlige kommunikasjonsbaner med de følger det har.

Kuperte dyr misforståes overhodet ikke av andre dyr. Det er en myte,og en dårlig en. ;-)

  • Like 1
Skrevet

ok bare et spørsmål som jeg har tenkt på lenge igjennom denne tråden. Dere sier så fint at hunden ikke lider noe ved kupering så da lurer jeg på hvordan i alle dager vet dere det ?. Jeg så en video en plass husker ikke helt hvor det var, men kan se om jeg finner den igjen. Det var snakk om at grunnen til at det ble forbudt med kupering blant annet i Norge var smertene dette førte hundene en stund etter kupering. At det var dyrleger som satte foten ned å var med å få det forbudt. Om det er tilfelle som sagt vet ikke helt hvor filmen er, men så den for ca 1 år tilbake. Så om det er tilfelle at hunden/ valpene føler så stor smerte etter kuperingen er det verd å sette hunden igjennom det ?. Det som er at hunden snakker ikke " hei mor jeg har vondt i halen" og mange hunder sier ikke i fra selv om de har smerte, det betyr ikke at de ikke har smerte, men at den ikke sier ifra på sin måte. Jeg skjønner bare ikke hvorfor man skal forsvare kupering da det i første omgang burde vært unødvendig. Om dobermannen har så dårlig hale at den blir ødelagt av alt den dunker i på veien. Så burde kanskje noen gjøre noe med dette i stedet av å kupere ?. Jeg ville aldri kupert mine hunders haler så sant jeg kan unngå det. Det vil si om det er en medisinsk årsak til det så stiller saken seg annerledes, men jeg ville gjort alt i min makt for å unngå å kupere halen til hunden min.

Ang hale og avl har jeg såvidt vært inne på det i mitt første innlegg. Det er masse grisehaler ute og går,og for oss som oppdrettere og eiere er det faktisk viktigere å avle for å motvirke at de stuper i kreft og hjertesykdom. ;-)

  • Like 1
Skrevet

Kuperte dyr misforståes overhodet ikke av andre dyr. Det er en myte,og en dårlig en. ;-)

At kuperte dyr forstås like godt som ikke-kuperte dyr er også en myte innad i kuperingsmiljøet.

Skrevet

Bilde av hva? Jeg har bilder i rasetråden av min ene kuperte hannhund. :-) Der er og bilder av min ene brune tispe - ukupert og med sabelhale heldigvis ;-)

Bilde av din/e kuperte. Men, fant han jo i rasetråden. Utrolig flott.

Er stor forskjell på halene hos rasen ja. Sabelhale er helt klart å foretrekke.

Skrevet

At kuperte dyr forstås like godt som ikke-kuperte dyr er også en myte, innad i kuperingsmiljøet.

Jeg vil tro det er forskjell på øre og halekupering. Hundens utgangspunkt er jo tross alt stående ører og lange haler. Sånn sett gir kuperte ører et bedre språk enn hengende. Mens kuperte haler kan være en ulempe (?)

Skrevet

Angående kuperte haler så er jeg ingen forkjemper, men jeg har sett flere tradisjonelle kuperingsraser (uten kuperte haler) med stygge sår på halene. Ofte går det nekroser i sårene og da er kupering eneste utvei. Av alle de hundene med slike skader er det bare én av dem som ikke har vært opprinnelig kuperingsrase.

Skrevet

Angående kuperte haler så er jeg ingen forkjemper, men jeg har sett flere tradisjonelle kuperingsraser (uten kuperte haler) med stygge sår på halene. Ofte går det nekroser i sårene og da er kupering eneste utvei. Av alle de hundene med slike skader er det bare én av dem som ikke har vært opprinnelig kuperingsrase.

Jeg ser ikke hvorfor halene på noen raser skal være mer utsatt for skade enn halene på andre raser.

Jeg har en rase som blir kupert på hale og ører i "hjemlandet" og også ellers i Europa. Mine hunder. og de mange jeg kjenner til i rasen, har aldri hatt noen skader på halene, og jeg ser ikke hvorfor de skulle hatt det heller. De lever et vanlig liv, med litt tøff lek med andre hunder, men de er da ikke mer utsatt med halene sine enn andre?

Skrevet

Likevel skjønner jeg at noen oppdrettere importerer kuperte hunder, hvis de trenger/vil ha de linjene i sitt oppdrett.

Ser ikke noen grunner til at folk som bare skal kjøpe seg en hund gjør det.

Skrevet

Jeg ser ikke hvorfor halene på noen raser skal være mer utsatt for skade enn halene på andre raser.

Jeg har en rase som blir kupert på hale og ører i "hjemlandet" og også ellers i Europa. Mine hunder. og de mange jeg kjenner til i rasen, har aldri hatt noen skader på halene, og jeg ser ikke hvorfor de skulle hatt det heller. De lever et vanlig liv, med litt tøff lek med andre hunder, men de er da ikke mer utsatt med halene sine enn andre?

Kanskje fordi de ofte har lange, tynne haler med helt kort/tynn pels? En venninne av meg måtte kupere cockeren sin pga av koldbrann i halen etter å ha slått opp et sår der x antall ganger. Et sår den for øvrig hadde pådratt seg etter logring. Og det var ikke slik at eieren ønsket å kupere hunden. Tvert i mot. Så om du ikke har lagt merke til dette med sår på halen hos kuperingsraser, så vil det ikke si at det ikke eksisterer en slik problemstilling.
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...