Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpegjengen 2015


Mackenzie
 Share

Recommended Posts

  • Svar 2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tror vi får valp på fredag! Hvis det går etter planen og oppdretter og valp virker fornuftige så blir hun med oss hjem. Kopiert bildelink fra oppdretter sin Facebookside.

Da er hun endelig hjemme! Ventetiden er over og 17 timers reise for å hente valp er overstått ^^

Endelig er jenta mi født En av disse herlighetene kommer til meg i slutten av juni. 3 tisper og 1 hannhund. Far er flotte Quinlent James Dean og mor er vakre CH Cometstaff Day For

Posted Images

Så fort det har gått! Er du klar?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Synes det har gått sakte :P

Sånn ca klar. Driver med litt leftover jobb fra oppussing i høst nå og skal valpesikre huset og rydde i hundetingene i begynnelsen av uka. Må kjøpe en hundeseng til og et valpehalsbånd. Resten er klart. Gleder meg noe helt vannvittig :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det har gått sakte :P

Sånn ca klar. Driver med litt leftover jobb fra oppussing i høst nå og skal valpesikre huset og rydde i hundetingene i begynnelsen av uka. Må kjøpe en hundeseng til og et valpehalsbånd. Resten er klart. Gleder meg noe helt vannvittig :)

Det blir bra! og så e det bare å hyle ut om du har lyst til å gå valpetur i sommer

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ahh. Herlig.

Hva heter han?

Over the cold heat av Revehiet :)

9 mnd er forresten en festlig alder på valpen! Bikkja vasset og drakk vann i et lite tjern i dag, og plutselig stivnet han og stirret på noe i vannet. Så knurret han og spratt til siden. Hva var det han knurret til? Jo, en vannlilje! :D Dustebikkje :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Over the cold heat av Revehiet :)

9 mnd er forresten en festlig alder på valpen! Bikkja vasset og drakk vann i et lite tjern i dag, og plutselig stivnet han og stirret på noe i vannet. Så knurret han og spratt til siden. Hva var det han knurret til? Jo, en vannlilje! :D Dustebikkje :D

Hahaha. Herlig altså.

Har hørt at vannliljer er skikkelig agressive :);)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Elisabeth00

Er du "streng" på det, eller er det blitt sånn? Her luftes det om kvelden til litt forskjellige tider, men han må ofte ut i tre-fire-tiden uansett. Nå har jeg vært så heldig at det ikke har vært jeg som har vært ute siste halvannen uken, men det høres ut som om det er variabelt hvor mye som kommer.

En annen litt "morsom" ting er at jeg har lagd en pappekse til han som han kan sove i. Men etter å ha tisset i den en gang, så fant han ut at den selvsagt skal tisses i hver natt han må tisse og ikke får komme ut raskt nok. Jeg har med andre ord lært hunden å gå på kasse for å tisse..! :lol: Dette kan bli interessant når han vokser opp, haha!

De første dagene tenkte jeg bare "luft siste gang seinest mulig for lengst mulig søvn", så fant jeg liksom den magiske grensa som var halv tolv. :) Da kan hun fint klare seg til 7 og 8. Men fant også ut at det hjalp og avgrense valpen på natta, så den ikke får hele huset og styre på dermed tissing/bæsjing inne. Av og til er jeg veldig urolig om natta, og da kan hun våkne og syte litt, men har funnet ut av det bare er "jeg er litt våken-syt", ikke "jeg må tisse-syt"- så da er jeg ikke ut med henne.

Feks nå er vi på ferie, første natten fikk valpen full rådighet over senga, buret og svært rom. Våknet midt på natten av ei som hadd våkna og spilte hockey med en snusboks hun hadd fått dagen før, å da var det både tiss å bæsj på gulvet når vi våknet morgenen etter.. Så etter det ble hun avgrenset i bur/senga mi, å da gikk det helt fint :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Huldra jeg har som regel ingen spesielle rutiner på valpene eller hundene mine. Siste lufting før vi legger oss, og så sover de til vi våkner eller lenger. Valper går vi ut med ved behov, men i løpet av natten har det kun vært behov fåtall ganger pga dårlig mage. Men jeg har erfart at valpene mine ikke har sovet natten gjennom om de ligger i binge, derfor jeg foretrekker å ha dem i sengen med meg, spesielt den første tiden :P Jeg er generelt veldig avslappet med dette med renslighetstreningen. De blir husrene når de er klare for det uansett, og så lenge man tar dem ut som man skal er det lite man kan gjøre for å fremskynde prosessen. Jeg har brukt samme metode på alle valpene mine, og de har vært husrene fra mellom 10 uker (da var selvsagt ikke blærekontroll på plass men valpen gav beskjed på døren hver gang) og rundt 7-8 mnd, de fleste har ligget mellom 3 og 5 mnd (7 valper totalt). Samme metode er brukt på alle sammen :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns dagene går altfor sent, hadde egentlig reservert en storpuddel, men vi bør ha en litt mindre en. Så vi gikk tilbake på det. Sånn ca i disse dager vi skulle besøkt valpen. Veldig kjedelig å ikke "ha" en lengre. Mellompuddel er det så altfor lite av!

Sent from my D6503 using Tapatalk

Jeg kjenner godt til en oppdretter av puddel.

Hun har valper nå :)

Dvergpuddel :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir nok det ja, har enda ikke klart å finne en annen rase som jeg føler er rett for oss :P

Vet hvordan det er.

Når man først finner "sin" rase så kan det være vanskelig å finne en til som er rett

Lykke til om

Det kommer en valp?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer alle som har hentet hjem valpene sine! :)

Løpetid, så jeg krysser det som krysses kan!

Her var det en falsk løpetid uten eggløsning, så vi venter og venter og venter på ny ordentlig løpetid :(

Kanskje jeg ender opp i "Valpegjengen 2016" istedet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...