Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er på jakt etter en ny hund, men synes det er alt for mye å velge i...

derfor spør jeg dere om tips og forslag.

-skal være en skikkelig vakthund

-skal være middels aktiv

-skal være med meg overalt, men også passe på gården når jeg er vekk

-skal være en stor hund

Andre krav enn det har jeg ikke.

.

Skrevet

Vakthund som i at den varsler når det kommer noen f.eks, eller hvordan tenker du?

Hva kan du tilby hunden av trening og aktivisering?

Skriver at den skal passe på gården; har du andre dyr den bør gå bra sammen med?

Skrevet

varsle kan jo de fleste gjøre. snakker om en hund som er selvsikker og går frem om den må.

som jeg skreiv over middels aktiv, så innenfor det kan jeg gi den daglig det den trenger.

en hund går sammen med hva den blir trent til å gjøre, så ingen problem.

har hatt rottweiler og boxer før.. men dem har gått bort..

Skrevet

varsle kan jo de fleste gjøre. snakker om en hund som er selvsikker og går frem om den må.

som jeg skreiv over middels aktiv, så innenfor det kan jeg gi den daglig det den trenger.

en hund går sammen med hva den blir trent til å gjøre, så ingen problem.

har hatt rottweiler og boxer før.. men dem har gått bort..

Hva legger du i over middels aktiv, da? For noen betyr det 1times båndtur daglig, for andre et par timer løs i skogen.

Om en hund går sammen med andre dyr kommer da også ann på instinkter og hva den er avlet for?

Jeg kan ikke anbefale noen rase, for jeg er ikke helt inne på det med vakthund. Prøver bare å få frem litt mer punkter så det kanskje kan bli lettere for andre å foreslå raser. En hund som går frem om den må - mener du den skal "angripe"? Merker dette er et litt ukjent område for meg, så beklager om jeg er helt blåst :P

Skrevet

2-3 timer om dagen med løping, trening osv er nok.. har så stor tomt, at den kan løpe som den vil.. så mosjon er ikke noe problem, men skal ikke ha noe turbo hund.

ja, men det forandrer du fort når du setter regler. har trent mye hund, så det biten er ikke noe problem..

men ønsket tips til raser.

på kommando skal det gjøre det. og da er det sikkert nok av folk her inne som tenker det ene og andre. men det tar jeg fart og ..... i :)

Nei det er helt i orden det :) takker for svar uansett jeg.

Har kikket på boerboel, american akita og sankt bernard.. men bernard ser mer ut som en kosehund for meg, men kjenner ikke mye til den rasen...

Skrevet

2-3 timer om dagen med løping, trening osv er nok.. har så stor tomt, at den kan løpe som den vil.. så mosjon er ikke noe problem, men skal ikke ha noe turbo hund.

ja, men det forandrer du fort når du setter regler. har trent mye hund, så det biten er ikke noe problem..

men ønsket tips til raser.

på kommando skal det gjøre det. og da er det sikkert nok av folk her inne som tenker det ene og andre. men det tar jeg fart og .. i :)

Nei det er helt i orden det :) takker for svar uansett jeg.

Har kikket på boerboel, american akita og sankt bernard.. men bernard ser mer ut som en kosehund for meg, men kjenner ikke mye til den rasen...

Ikke alle raser blir hva du sier at de skal være, det er derfor man har forskjellige raser, fordi de er forskjellige.

Amerikansk akita er vell for det første en dårlig vakthund (den varsler vell ikke noe spes heller om jeg ikke tar feil, derimot veldig glad i folk), for det andre så er det ikke en type hund som nødvendigvis "holder seg på gården" med mindre eiendomen er inngjerdet og for det tredje er det en av de hundetypene som går særs dårlig med enkelte typer dyr. Har du kyr på gården går det sikkert greit å tilvenne, sau/geiter, høner e.l. derimot ville jeg aldri stolt på hadde gått bra, samme hvor mye de er vokst opp sammen.

Boerboel og st. bernard er nok mye tryggere med dyra, de er nok også mye mer "hjemmekjære" enn feks Akita og begge er nok stødige, trygge og varsler når det kommer folk. Boerboel er ikke like godt rustet mot vær og vind da om du vil ha en hund som er mye ute hele året, uansett vær. Boerboel er nok mer en håndfull enn St. bernard ifht vokt, du vil jo ha vokt, men det skal jo ikke bikke over til det ukontrollerte eller utrivelige heller.

Noen grunn til at du ikke vurderer boxer eller rottweiler igjen?

Skrevet

Kanskje pyreneer hadde vært noe? De er verdens mest hengivne i forhold til egen flokk, og med rett sosialisering trivelige og enkle å ha med overalt; men har sterke vokterinstinkter på egen eiendom. Fremmede dyr kan glemme å komme inn, mennesker blir møtt av en særdeles bestemt hund som sperrer dem. De jeg har møtt/kjent har hatt selvtillit og pondus til å gjøre dette uten aggresjon (men rovdyr som har blitt oppfattet som truende mot dyr/mennesker som tilhører eiendom har møtt tøffere motstand...).

Alle de jeg har kjent og møtt har akseptert nye hunder og mennesker på egen eiendom etter enten å ha bli introdusert gjennom en av menneskene i flokken, eller bruk av kodeord.

  • Like 1
Skrevet

Malamuten:
selvfølgelig er alle hunder forskjellige, men det betyr ikke at du ikke kan trene dem til det ene og andre.. noen vanskeligere enn andre, men langt i fra umulig. derfor en velger rase etter hva du skal bruke den til.

men jeg skal ikke diskutere trening nå.

Amerikansk akita trudde jeg var selvsikre vakthunder? dem jeg har sett har i hvertfall virka veldig sånn. men lyd lager dem ikke mye av, men det kan jo bare være godt noen ganger, he he..
litt lite vokt i en boxer, du har bjeffing osv men alt for gla i folk..
utenom det er det ikke noe annen grunn enn at jeg vil prøve noe annet :)

Laikamor:
Doberman er vel veldig aktiv hund, så blir nok i det meste laget, utenom at jeg skal si dette helt sikkert da jeg ikke kjenner rasen godt nok :)


Pim:
hmm, dette er en hund som hørtes spennende ut :)
har du en side eller noe jeg kan lese meg opp om denne hunden? og kan du anbefale en oppdretter?



Takker for svar alle sammen :)

Skrevet

De ungarske vokterene kan passe ( komondor og kuvazh ), men de er langt "tøffere" og mer alvorlige enn rottis og boxer. De trenger du neppe trene til å passe gården akkurat, og du bør vite hva du har.

Skrevet

@Atlas25 Jo i noen tilfeller betyr det at man ikke kan trene dem til alt. Det er ikke uten grunn at noen raser feks ikke får sauerenhetsbevis, selv hvor mange ganger man strømmer dem, fordi strøm eller andre ting ikke er nok til at de slutter og jakte. De avbryter nok der å da, men neste gang eller om et par ganger så jakter de like fult. Det er bare slik de er, det er instinkter som ligger i ryggraden, hvor hunden handler uten å tenke. Jeg sier ikke dette for å krangle altså, men fordi det er viktig, spesielt om man bor på gård, å har dyr av viss str/adferd eller har gårder i nærheten som har. Iallefall om man vil ha hunden løs.

Jeg stemmer forøvrig i med Pim, tenkte ikke på det før hun sa det, men pyrineer er et godt forslag. Store og avskrekkende og med de egenskaper du ønsker, samtidig som de er herlige gårds og familiehunder, snille og tolmodige med de de kjenner. :)

Skrevet

Mud: disse har jeg ikke hørt om.. vet du noen plass jeg kan lese meg opp om dem?

Juliane: likte alt ved denne hunden, unntatt en viktig ting! HVIS DU IKKE HAR EN PYRENEER I BÅND ELLER I EN FORSVARLIG INNGJERDET HAVE ELLER KENNEL VIL DEN ETTER HVERT UTØVE SITT ENORME INSTINKT TIL Å ETABLERE OG PATRULJERE STORE OMRÅDER OG DEN VIL FORSVINNE.
SÅ, HVIS DU HAR CA. 100 MÅL OG INGEN GJERDER- EIENDOMMEN DIN HAR INGEN NATURLIGE BARRIERER. DU KAN VÆRE SIKKER PÅ AT DE IKKE SER BEGGE VEIER FØRE DE KRYSSER NOEN VEIER HELLER !
UNSETT HVOR GOD HUNDETRENER DU ER - DU VIL ALDRI LÆRE EN
PYRENEER TIL IKKE Å PATRULJERE DIN EIENDOM ELLER NABOENES.

Kan ikke ha en hund som jeg ikke kan styre uten bånd. men tusen takk for info :)



SandyEyeCandy: jeg har kikket på disse, men dette er en hund jeg ikke ville tatt med meg overalt som jeg nevner lenger oppe. denne rasen er en virkelig vokter, men det er vel det. uansett hvor mye trening jeg legger inn i en sånn hund, blir den aldri en "hverdags" hund.. men takk igjen :)


Malamuten: helt enig det du skriver her, noen raser har ting i genene som du ikke kan trene vekk. men du kan få ting "bedre" som kan være nok for noen..

helt i orden det, krangler ikke vi :) men ikke glem at jeg har god erfaring med å ha hunder, innenfor trening og løse rundt meg. aldri hatt noen problemer ved andre hunder eller atferd som mange ikke liker. har jeg sett noe, er dette blitt rettet på veldig fort.

Ser du har kallenavn malamuten, er dette en hund du har vært borti? eller kan noe om? Alaska malamute er en flott hund, men passer vel lite til bruken jeg skal ha.. å det er synd

Skrevet

Om du har tenkt å ha vakthund løs på gården som skal holde folk unna når du ikke er hjemme, så er vel det strengt tatt ikke lovlig, da du ikke har kontroll på den?

Og da er vi også inne på vokterraser som kanskje ikke er kompatible med hva som helst, for eksempel det å ha med rundt "overalt"?

  • Like 1
Skrevet

Ikke ofte jeg anbefaler Dogo Canario, men det er en rase som faktisk kan passe dine krav godt. Fine "løse gårdhunder". Vokter greit, men er sosiale nok til at du kan ha den med deg rundt om kring :)

Skrevet

http://svkfur.se/ og kur.no har informasjon.

Jeg kjenner best til Komondoren og den har ingen problemer med å gå løs på gården, men krever god plass.

De jeg har møtt har vært skikkelige sosiale kosebamser når de skjønner du er venn.

Men de er STORE. Og jeg tror ikke det er lurt å ha de rekende rundt på for store områder alene hvis det kan komme fremmede forbi.

Edit: Komondoren bør man egentlig ha med "overalt" og de skal ikke vokte annet enn eiendom og de som bor der.

Skrevet

Simira: ikke tenk på loven du, var ikke det jeg spurte om..

Pringlen: Dogo canario har jeg kikket litt på, men da synes jeg faktisk boerboel er penere med ganske like egenskaper :) Liker veldig godt dogo argentino, men den er visst ikke lov her i landet etter det jeg har lest...


MUD: takk for link! men den hunden var lite fin! fælt å si det, men likte den ikke i det hele tatt... men sikkert en flott hund uten "dreds" hehe :)

Skrevet

Det må da være bedre å installere en alarm enn å ha en hund du ønsker skal være potensielt farlig rekende rundt huset? Hva om noen kommer inn i hagen og blir angrepet? Folk/unger gjør mye rart og det er helt søkt at du ønsker en hund som kan skade folk.

  • Like 5
Skrevet (endret)

Det må da være bedre å installere en alarm enn å ha en hund du ønsker skal være potensielt farlig rekende rundt huset? Hva om noen kommer inn i hagen og blir angrepet? Folk/unger gjør mye rart og det er helt søkt at du ønsker en hund som kan skade folk.

for det første så hadde det tatt et vaktselskap nærmere en time og komme ditt, da hadde alt vært vekk. for det andre, jeg har mine kjære på denne gården og når jeg er vekk vil jeg ha en som kan følge med. og ja prøver dem og komme inn så selvfølgelig gå på!

ikke alle som bor midt i et byggefelt midt i byen da skjønner du.

Endret av Raksha
fjernet usakligheter
Skrevet (endret)

for det første så hadde det tatt et vaktselskap nærmere en time og komme ditt, da hadde alt vært vekk. for det andre, jeg har mine kjære på denne gården og når jeg er vekk vil jeg ha en som kan følge med. og ja prøver dem og komme inn så selvfølgelig gå på!

ikke alle som bor midt i et byggefelt midt i byen da skjønner du.

En hund er det da veldig lett å bli kvitt om man virkelig har tenkt seg inn i et hus. Og er det folk hjemme, så regner jeg da med at de må kunne passe på hus og heim? Trenger de virkelig en HUND til å passe på seg? Stakkars hund i så fall....

Jeg håper det ikke er noen oppdrettere som vil selge en hund til et slikt formål.

Endret av Raksha
fjernet kommentar på redigert innlegg.
  • Like 5
Skrevet

Er det noen andre raser folk kommer på i farten? :) bordaux dogge kan det være noe? synes det er en flott hund :)

men kjenner ikke til alle egenskaper...

kom over en doberman i dag, så rolig og fin den var.. men trur den blir litt for aktiv i det lange løp... snakket med eieren og han gikk rundt 2 timer hver dag, noe jeg ikke synes var mye. var vel vært heldig å få en med lav energi da :)

Skrevet

Det høres ganske ekstremt ut det du vil bruke hunden til, noe som gjør at jeg blir litt usikker på lovligheten rundt det hele. Skal hunden angripe inntrengere? Skal den være løs utenfor når ingen er hjemme?

Du har fått en del tips til raser, anbefaler deg å sende mail til en oppdretter eller to og fortelle litt om deg selv og hva du skal bruke hunden til. De kan nok svare bedre på om rasen passer til ditt bruk eller ikke.

Skrevet

Tråden åpnes igjen. Har fjernet innlegg med innhold vi ikke ønsker på ha på sonen. Normal folkeskikk er et krav for å få diskutere her inne. Advarsler vil bli utdelt.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...