Gå til innhold
Hundesonen.no

Perro Dogo Mallorquin - Valper på oppdagelsesferd


SoppenCamilla
 Share

Recommended Posts

I dag tok jeg og kameraet en tur for å besøke Pippa-valpene. Vi møttes på Borrehaugene, for der er det så fin natur, og fint for valper å utforske. Det er et populært tursted, så vi hadde omtrent satt valpene ned på bakken da vi fikk besøk av en hel gjeng som ville hilse. De koste og moste og løfta og nussa, og valpene syns det var stor stas!

14354617736_08ed595cd9_c.jpg

14377702005_167deaacf5_c.jpg

14376742114_01efb735ed_c.jpg

14376737914_dc53d5fa25_c.jpg

14191041959_2d34afe443_c.jpg

14377681965_c83bdd17c6_c.jpg

14376236732_1fb2a1c538_c.jpg

14376228392_346fb7956c_c.jpg

14376720604_c00aca1d9e_c.jpg

14190998579_a80ffee478_c.jpg

14397762973_7b38216b02_c.jpg

14191016298_ba09498f7d_c.jpg

14397796193_d30ee1e77c_c.jpg

14191193297_f8102599d7_c.jpg

14374276101_7b9e8ce48b_c.jpg

14190966189_0ed90640ec_c.jpg

14190980228_1fbd6149b1_c.jpg

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du? :P

Nei, aner ikke! Var en stor familie og noe utenlandsbesøk som omtrent kom løpende da vi satte oss der, og de ble til valpene var nesten brukt opp, så da tenkte jeg de fikk tåle å bli tatt bilder av. :D

Det ser jo ut som meg ja!! Freaky! Jeg har føflekk på samme sted og jooo :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk, alle sammen! :D De var absolutt herlige, med de små tjukkemagene og skarpe tennene sine! :wub:

Herlig! Har ikke fått med meg at damen skulle ha valpiser en gang jeg!

Jeg har kanskje ikke vært så flink til å annonsere det, siden jeg har henne på fôr, og det ikke er mitt kull, men det har ikke vært en hemmelighet, heller. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlige små nurk. :wub:

Menneh... ble nysgjerrig på den hvite hunden, jeg. Så ut som en renraset japaner på første øyekast, men var jo brun på ørene og i ansiktet. Kjenner du til den hunden?

Nei, har ikke peiling, det var en random fyr som kom bort og spurte om de kunne hilse. :P Han var ikke der så lenge, så slo liksom ikke av en prat.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som nevnt er det ikke bare bare å unngå gi mat, det kan være skadelig dersom en gjør det feil. Et måltid om dagen har gunstig effekt fordi insulin og mTOR er ute av omløp lenge nok til å igangsette autofagi, som er hele hensikten med å faste. Vektkontroll gjøres bedre med å kontrollere kaloriinntaket i daglig kosthold, ikke ved å faste og så fore på igjen.  Ved mer enn 24 timers faste er det viktig å tilføre elektrolytter, ikke bare vann, og en må også være påpasselig med å ikke la det gå så langt at kroppen begynner bryte ned friske komponenter for næring. Det eneste som er gunstig er å faste lenge nok til at dysfunksjonelle mitokondrier, feilfoldede proteiner og andre ødelagte cellekomponenter er ryddet bort. Fjerning av dysfunksjonelle mitokondrier er spesielt viktig for å beskytte DNA. Dette skjer ikke uten aktivering av autofagi reseptorer, som inhiberes av mTOR, som er i omløp i mange timer etter at det har vært aminosyrer eller insulin i omløp. Autofagi øker med tiden mTOR ikke har vært i omløp, og targeter spesielt ødelagte cellekomponenter merket for autofagi, men som aldri blir tatt hånd om dersom det kontinuerlig er mTOR i omløp. Platå av autofagisk aktivitet nås mellom 24-48 timer i både rotter og mennesker.  Selv tenker jeg at å bare gi ett måltid om dagen er vanskelig over tid. Det må være stort for å dekke energibehovet. Derfor ser jeg det som litt hypp som happ om en velger noen dager med ett måltid om dagen, eller to dagers faste med lengre mellomrom mellom.  Ville ulver spiser typisk bare noen få ganger i uka. Feast and fast. Etter å ha felt et bytte går de typisk 1-3 dager etter å ha spist før de jakter igjen.  Hunder har tilpasset seg mennesker mer ved enzymer som kan fordøye stivelse til en viss grad, men ellers er det jo tydelig at de nyter best av et kosthold som likner mest mulig på ulvens. Er du uenig i at kontrollert faste forbedrer helse og forlenger livsløp i mennesker også?  
    • Nja, må si meg uenig her. Det er veldig lite forskning på periodisk faste på friske hunder med normal kroppsvekt og med et normalt aktivitetsnivå. Vær obs på at: - enkelte studier definerer ett måltid om dagen som periodisk faste. - studiene på friske hunder er ofte gjort på dyr oppstallet i bur uten daglig mosjon (mange av disse studiene ble gjort mellom 1920-2000). - flere studier som viser til "positive" effekter er gjort på sederte dyr (for å kunne bruke diverse måleutstyr). - langtidseffekter er sjeldent vurdert. Vær derfor ekstremt nøye med å lese metodedelen når det leses forskningsartikler.  Det som derimot er støttet av forsking som positivt er fôring av ett større måltid per dag fremfor to/flere mindre for vektkontroll som igjen reduserer risikoen for diverse livsstilssykdommer. Periodisk faste har også hatt positiv innvirkning når det kommer til å kontrollere enkelte tarm- og stoffskiftesykdommer, men har så vidt jeg vet ikke vist preventiv virkning.  Av negative faktorer så er det dokumentert feilernæring som følge av gjentatt periodisk faste over tid.   
    • Evolusjonært tilpasset? Med tanke på hvor mange generasjoner hunder man har i løpet av en generasjon mennesker så vet vi jo at de utvikler seg ganske mye fortere. Jeg tror ikke det er et nevneverdig problem. Hvilke helsefordeler skal det være ved å faste?  
    • Det slo meg, mens jeg leste om forskning på faste for hunder, hvor mange sykdommer som enten kunne vært fullstendig unngått eller kraftig forbedret ved å "la" hundene faste regelmessig under kontrollerte forhold. Don't take my word for it, undersøk selv. Det gir mening, da. Regelmessige måltider flere ganger om dagen hver eneste dag og aldri noen dager uten, det er en veldig moderne og nymotens greie hundene ikke er evolusjonært tilpasset ennå, akkurat som vi heller ikke er godt tilpasset å aldri være sultne eller mangle mat i perioder. Helsefordelene ved å faste kontrollert innimellom, og de kumulative skadene av å aldri gjøre det, er verdens beste argument for å sette seg inn i hvordan gjennomføre faste for optimale helsefordeler fra det. 
    • Jeg har prøvd vanlige h-seler med mye justering, samt trekkseler og mye annet.. jeg har ikke prøvd en step-in sele, så det skal jeg prøve - takk for tips!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...