Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

[..] Tankemåten min når jeg trener er litt anerledes enn en del andre, uten at den tekniske utførelsen er så ulik andres. Det er nok en viktig grunn til at jeg synes "rene" metoder er helt forkastelig om det brukes som leveregel (og dermed begrensning).

Jeg hadde tenkt å ikke svare på dette, men klarer dessverre ikke helt å overse dette utsagnet.

Alle hundetrenere har en erfaringer som har vært med på å forme dem som hundemennesker. Denne utviklingen er konstant og påvirkes av nye erfaringer, samt annen påvirkning utenfra. De færreste er så heldige som deg; at de bare er født med en ferdig utviklet evne til å trene hund. De aller, aller fleste må lære det. Endel er i tillegg så uheldige at de har opplevd hunder som har vært vanskelige å trene, eller kommet borti "feil" treningsmiljø. For noen har nettopp en "ren" metode vært redningen eller løsningen, eller fascinerende i seg selv. Derfor føles det du skriver over, og beskriver som "forkastelig", ganske nedlatende og dømmende.

  • Like 4
  • Svar 482
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har trent mye klikkertrening, lest mange bøker og til og med holdt valpekurs i nettopp klikkertrening. Det som forundrer meg med klikkertrening (jeg var jo faktisk der selv også) er at klikkertren

Jeg vil vel heller si at hunden er ikke motivert nok til å utføre øvelsen... Den kan det, men er ikke motivert for å gjøre det. Motivasjon er jo den grunnleggende faktoren i trening av hund. Er ikke

Jeg tror klikkertrening blir GJORT vanskelig for folk flest fordi svært mange klikkertrenere benytter en rekke akademiske og tungt tilgjengelige begreper. Hvis man hadde normalisert uttrykkene og bruk

Guest vivere
Skrevet

Det er nok en viktig grunn til at jeg synes "rene" metoder er helt forkastelig om det brukes som leveregel (og dermed begrensning).

Da synes jeg at du bør avklare hva du mener med "rene" metoder. Etter min mening finns det få som trener etter "rene" metoder men "variasjoner over et tema" som man sier i musikken. For endel år siden gikk det to "hundeprogrammer" på TV. Et treningsprogram for nybegynnere med svenske Jeppe Stridh og et annet med Jørn Mazzarino. Svært ulike i form men alle bygd over samme metodikk. Hadde man ikke visst bedre kunne man tro at de to instruktørene hadde vidt forskjellig tilnærming til hvordan hunder skulle trenes, men samme "grunnfilosofi" lå i bunn hos begge.

Utover det synes jeg at Helianthus har kommentert innlegget ditt bra.

Skrevet

Jeg tror ikke jeg har en unik egenskap. Jeg tror bare at hvis man trener hund etter oppskrifter (rene metoder), så mister man mye av egenskapen til å faktisk "trene hund". Bli svett og legge på trøkk og motivasjon der det trengs.

Hvis dere går tilbake og leser tidligere innlegg jeg har lagt i tråden så bør det være mulig å forstå hva jeg mener, om dere er interessert i det :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror ikke jeg har en unik egenskap. Jeg tror bare at hvis man trener hund etter oppskrifter (rene metoder), så mister man mye av egenskapen til å faktisk "trene hund". Bli svett og legge på trøkk og motivasjon der det trengs.

Dette er jeg helt uenig med deg i. Tvert om for min del - det er kunnskap om klikkertrening og de metodene i detalj som har gjort det mulig for meg og bli svett samt legge på trøkk og motivasjon der det trengs. Nettopp fordi jeg nå har de verktøy som skal til for å lese hunden, analysere situasjonen og finne løsninger. :)

Forøvrig har vi kanskje ulike oppfatninger om hva "rene metoder" er, fordi for meg er det noe helt annet enn å følge en oppskrift. Det er aldri slik at bare en oppskrift er den eneste rette som funker for alle hunder, slik er det heller ikke i klikkertrening. Det er mange metoder og mange måter og løse situasjoner på.

  • Like 1
Skrevet

Dette er jeg helt uenig med deg i. Tvert om for min del - det er kunnskap om klikkertrening og de metodene i detalj som har gjort det mulig for meg og bli svett samt legge på trøkk og motivasjon der det trengs. Nettopp fordi jeg nå har de verktøy som skal til for å lese hunden, analysere situasjonen og finne løsninger. :)

Forøvrig har vi kanskje ulike oppfatninger om hva "rene metoder" er, fordi for meg er det noe helt annet enn å følge en oppskrift. Det er aldri slik at bare en oppskrift er den eneste rette som funker for alle hunder, slik er det heller ikke i klikkertrening. Det er mange metoder og mange måter og løse situasjoner på.

Så bra!

Og det er jo derfor det er helt bortkastet å diskutere dette. Folk formulerer seg så forskjellig og alle kjenner noen som trener sånn og sånn og tilhører den og den metoden.

Jeg står fremdeles for dette:

Klikkertrening fungerer uten tvil! Men ikke alle eiere er motiverte til å bruke bare en tilnærming til innlæring. Jeg synes det er gøy å variere litt og KOMMUNISERE mer med hunden. Det er det beste jeg vet! Gi hunden et hint og se om hunden forstår hva jeg prøver å forklare/vise. Om hunden ikke forstår, så står jeg igjen med klikkertrening der jeg belønner gradvis tilnærminger. Ofte blir det en kombinasjon. Jeg synes klikkertrening er viktig fordi det pusher hunden til å tenke mer fritt og bli mer kreativ. Jeg synes lokking, "vising" og andre former for hjelp er nyttig fordi det raskt for hunden på rett spor og fordi jeg synes det er skikkelig rettferdig og koselig å kommunisere med hunden jeg skal samarbeide med.

"Flyt" er jeg ingen fan av. En viss flyt, ja, men ikke så-så mange repetisjoner innen en viss tid. Det blir veldig teknisk (hvilket kan være lett og bra) og går ofte på bekostning av å vurdere om hunden har forstått oppgaven. Med EN gang hunden gjør noe rett, så prøver jeg å strekke treningen litt lenger. Altså komme litt nærmere mål, eller legge inn en variasjon. Det er fordi det går (raskere) og fordi det er lettere for hunden å forstå hva jeg vil. Hvis jeg har belønnet en ting 50 ganger (fordi hunden ikke rakk nok repetisjoner innen tiden), så kan fort hunden bli fastlåst på det stadiet. Den kan ihvertfall bli det.

  • Like 2
Skrevet

Jeg tror ikke jeg har en unik egenskap. Jeg tror bare at hvis man trener hund etter oppskrifter (rene metoder), så mister man mye av egenskapen til å faktisk "trene hund". Bli svett og legge på trøkk og motivasjon der det trengs.

Hvis dere går tilbake og leser tidligere innlegg jeg har lagt i tråden så bør det være mulig å forstå hva jeg mener, om dere er interessert i det :)

Det er helt i orden for meg at man mener forskjellig og ulike preferanser. Det jeg reagerte på i innlegget ditt var bruken av ordet "forkastelig" om andre tanker/syn på å trene hund.

  • Like 1
  • 2 years later...
Skrevet
On 23.4.2014 at 0:40 PM, enna said:

 Og jeg har så langt i livet kun hatt en hund som absolutt ikke "tok klikket". Det var en vorsteh, for en del år siden. Av en eller annen grunn - mulig hun var umoden, ev annet - så tok hun aldri koblingen mellom "Klikk" og godbit. Selv om jeg brukte mye tid på å prøve å "Klikke" inn forståelsen av det. 
 

Min vorsteh kobler heller ikke det :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...