Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Bølla
Skrevet

Edit; er sikkert forståelig, men mente annenhver - hver tredje dag! Bare så dere ikke sprayer bikkja i hjel ;-) @

  • Svar 109
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gitt i slutten av mai og ikke funnet noe mer flått på hundene (fant to før vi behandlet dem) Ikke noen bivirkning eller noe heller

Fra Felleskatalogen Indikasjoner: Flått- og loppeinfestasjoner hos hund. Umiddelbar og vedvarende loppedrepende (Ctenocephalides felis) effekt i 12 uker, umiddelbar og vedvarende flåttdrepende

Mine hunder har fått den, 4 juni. Ingen av de reagerte på noen måte på den. Den gikk lett ned. Jatzy hadde en flått vi ikke hadde sett, og den slapp seg av dagen etter, den var ikke full eller død.Jeg

Skrevet

Edit; er sikkert forståelig, men mente annenhver - hver tredje dag! Bare så dere ikke sprayer bikkja i hjel ;-) @

Haha! :D

Takk for presiseringen - min 4,5 kg dvergpuddel skal ikke lide spraydøden ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg (dvs hundene :P ) prøver tabletten nå.

Den er blitt så populær at den er tom på hovedlager men kommer inn igjen om noen uker.

To av våre har fått expot og to har fått tabletten. Så får vi se om vi finner noen flått.

Bloggen blir oppdatert om noen vil følge utviklingen

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Mine hunder har fått den, 4 juni. Ingen av de reagerte på noen måte på den. Den gikk lett ned. Jatzy hadde en flått vi ikke hadde sett, og den slapp seg av dagen etter, den var ikke full eller død.Jeg har ikke funnet nye flått funnet på hundene enda, og her er det MYE flått.

Anbefales :D

Den er vel også den eneste flått behadlingen som er trygg for MDR1 hunder?

  • Like 3
Skrevet

Ang Bravecto og flåttbårne sykdommer, så er overføringstiden for sykdommene lenger enn repelleringstiden. Dvs at flåtten dør, tørker inn og faller av før den får overført noen sykdommer (iflg produsentene) :)

(Mulig noen har skrevet om det lenger opp, gadd ikke lese gjennom hele tråden :P )

  • Like 2
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Skrevet

Har ikke funner èn èneste flått på mine siden de fikk Bravecto.

Jeg tror de før og faller av om de skulle feste seg, men foreløpig virker det som at de skyr bikkjene av en eller annen grunn.

  • Like 1
Skrevet

Vi bor i "flåttland" og har alltid brukt Expot. Har nå prøvd Bravecto i sommer og er veldig fornøyd!

Vanligvis plukker vi noen flått, men har kun funnet en, og den var helt liten og død.

Ingen bivirkninger på våre to hunder. Kommer garantert til å bruke den igjen.

P.S Alle flåttmidler er trygge for MDR1-hunder.

  • Like 1
Skrevet

Ga Bravecto i juni/juli. De eneste få flåttene jeg finner, er bittesmå og inntørkede, så de dør nok med en gang de biter seg fast. Ingen bivirkninger på hundene. Dette er noe annet enn å finne svære, superekle flått i pelsen og på gulvene !

  • Like 1
Skrevet

@Bølla Tea tree-olje er jo svært giftig for hunder? Så ville ikke sprayet det på pelsen.

Her bruker jeg bare te av sitron og rosmarin på sprayflaske, det fungerer virkelig her.

Skrevet

Jeg har også brukt den i sommer på Nix, null flått :D Asti som ikke har fått tabletten, men halsbånd, har hatt 10-15 stk. Jeg er ikke i tvil om at den virker. Asti skal få til neste sommer han å.

  • Like 1
Skrevet

Når tar man bravecto da? Er det noe poeng å ta det nå? eller er det like greit å vente til neste sesong? 

Jeg har bestilt og venter på pakke fra apoteket nå - tenkte å gi siden vi skal på ferie sørover om en uke :) jeg er ikke vant til flått siden vi ikke har det her og vil ha minst mulig svære sånne ekle dyr på hundene i ferien :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Det er altså en tyggetablett som gir umiddelbar effekt mot flått og lopper i 12 uker.

Når det kommer til sikkerhet:

Sikkerhetsstudier på valper
Ingen bivirkninger ble observert:
• Hos valper fra 8 ukers alder og med vekt på
2 kg eller mer.
• Ved overdosering på opp til 5 ganger maksimalt
anbefalt dose.
• Ved gjentatte behandlinger (3 ganger med 8 ukers
intervall).
Bravecto® kan brukes på valper fra 8 ukers alder.5
Sikkerhetsstudier reproduksjon
Ingen bivirkninger ble observert:
• Ved høyest anbefalt dose og 3 ganger maksimalt anbefalt
dose.
• Ved gjentatte behandlinger med 8 ukers intervall.
• Hos avlsdyr (tisper og hannhunder), drektige og
lakterende tisper.
Bravecto® er sikkert ved bruk på avlsdyr, samt drektige og
lakterende tisper.
Det er også trygt for Collie raser med defekt MDR1-gen
bivirkninger:
Vanlig observerte bivirkninger (hos 1,6%) er milde og forbigående
gastrointestinale effekter som diaré, oppkast, appetittmangel og
sikling.
Noen som har noen erfaringer? Jeg synes det er ser veldig interessant ut, samtidig er jeg litt skeptisk til å stappe i hunden "gift"... men det ser jo sikkert ut.
Ka dokk tru?

Det som er tilfelle med alle nye medikamenter, er at de ikke vet alle bivirkninger og side-effekter ennå. Produsenten og helsetilsyn er avhengig av at medisinen brukes og at tilbakemeldinger gis over flere år, før man begynner å få egentlig oversikt.

Der er gjort studier på akkurat dette hos mennesker.

Studien viser at man må forvente at langt fra alle bivirkninger av et legemiddel vil være kjent ved godkjenningstidspunktet i Norge. Det er derfor viktig å være oppmerksom på at et symptom som oppstår hos en pasient som har vært eksponert for et nytt legemiddel, kan være en bivirkning selv om det ikke er nevnt i preparatomtalen i Felleskatalogen.

Skrevet

En bekjent fortalte i sommer at hennes venninnes hunder (små, ca 5 kg) hadde en del bivirkninger i form av mage og tarm problemer. Bivikningene hadde startet et par dager etter tabletten var gitt og fortsatte i minimum 2 1/2 uker (sist hun hadde pratet med vedkommende.)

Vetrinær hadde sagt det var meget mulig at bivirkningene ikke slapp taket før virkningen av tabletten gikk ut.

Mtp at man da muligens risikerer å sitte med syke hunder så lenge virkeningen på tabletten fungerer, så kjenner jeg at jeg er veldig kritisk til den. Tenker at jeg fortsetter å bruke sclibour el frontline på mine ettersom jeg vet at det fungerer på de :)

Skrevet

Hun som eier mammaen til Tidi brukte Bravecto på sin hund. Hun er også veterinær. På hennes hund bet flåtten sin fast, døde og ble hengende der, slik at hun måtte plukke av en død flått.

Selv bruker jeg ravsteiner på mine. De har kun hatt 2 flått hver siden jeg fikk halsbåndene, og begge har mest sannsynlig kommet etter at jeg har glemt/ikke kunnet bruke halsbåndet. Tidi har også vært med til Sverige, hvor det visstnok er mer flått?

Skrevet

Thorvald har aldri trengt noe flåttmiddel, før i sommer har han hatt en flått som satt fast samt en jeg fant kravlende i pelsen hans. For to uker siden plukket jeg av to nymfer som akkurat hadde bitt seg fast, og i helga fant vi to til. Tipper egentlig de fire kom samtidig, men de to i helga var jo bittesmå fortsatt, større enn nymfer, men kanskje 5 mm lange og 3 mm brede, såpass at de var vanskelige å kjenne selv i den tynne pelsen på magen. Men, når jeg plukket de av så oppdaget jeg at de var begge døde. Er det vanlig når hunden ikke har flåttmiddel på seg? Thorvald får jo så sjeldent flått, har ingen erfaring med det :P

Skrevet

Hun som eier mammaen til Tidi brukte Bravecto på sin hund. Hun er også veterinær. På hennes hund bet flåtten sin fast, døde og ble hengende der, slik at hun måtte plukke av en død flått.

Selv bruker jeg ravsteiner på mine. De har kun hatt 2 flått hver siden jeg fikk halsbåndene, og begge har mest sannsynlig kommet etter at jeg har glemt/ikke kunnet bruke halsbåndet. Tidi har også vært med til Sverige, hvor det visstnok er mer flått?

Det er vel det den skal gjøre hvis jeg har skjønt rett - flåtten blir forgiftet når den har bitt og dør? :) Plukker jo heller av en død enn en levende (uuusj :P )

Skrevet

Det er vel det den skal gjøre hvis jeg har skjønt rett - flåtten blir forgiftet når den har bitt og dør? :) Plukker jo heller av en død enn en levende (uuusj :P )

Jeg tror de egentlig skal falle av av seg selv, mem jeg vet ikke. Det ble ihvertfall kommentert at de fremdeles hang fast og man måtte plukke av de døde.
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...