Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har erfaring med den nye flått tabletten "Bravecto"


Recommended Posts

  • Svar 109
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gitt i slutten av mai og ikke funnet noe mer flått på hundene (fant to før vi behandlet dem) Ikke noen bivirkning eller noe heller

Fra Felleskatalogen Indikasjoner: Flått- og loppeinfestasjoner hos hund. Umiddelbar og vedvarende loppedrepende (Ctenocephalides felis) effekt i 12 uker, umiddelbar og vedvarende flåttdrepende

Mine hunder har fått den, 4 juni. Ingen av de reagerte på noen måte på den. Den gikk lett ned. Jatzy hadde en flått vi ikke hadde sett, og den slapp seg av dagen etter, den var ikke full eller død.Jeg

  • 2 weeks later...

Jeg (dvs hundene :P ) prøver tabletten nå.

Den er blitt så populær at den er tom på hovedlager men kommer inn igjen om noen uker.

To av våre har fått expot og to har fått tabletten. Så får vi se om vi finner noen flått.

Bloggen blir oppdatert om noen vil følge utviklingen

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Mine hunder har fått den, 4 juni. Ingen av de reagerte på noen måte på den. Den gikk lett ned. Jatzy hadde en flått vi ikke hadde sett, og den slapp seg av dagen etter, den var ikke full eller død.Jeg har ikke funnet nye flått funnet på hundene enda, og her er det MYE flått.

Anbefales :D

Den er vel også den eneste flått behadlingen som er trygg for MDR1 hunder?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ang Bravecto og flåttbårne sykdommer, så er overføringstiden for sykdommene lenger enn repelleringstiden. Dvs at flåtten dør, tørker inn og faller av før den får overført noen sykdommer (iflg produsentene) :)

(Mulig noen har skrevet om det lenger opp, gadd ikke lese gjennom hele tråden :P )

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Vi bor i "flåttland" og har alltid brukt Expot. Har nå prøvd Bravecto i sommer og er veldig fornøyd!

Vanligvis plukker vi noen flått, men har kun funnet en, og den var helt liten og død.

Ingen bivirkninger på våre to hunder. Kommer garantert til å bruke den igjen.

P.S Alle flåttmidler er trygge for MDR1-hunder.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når tar man bravecto da? Er det noe poeng å ta det nå? eller er det like greit å vente til neste sesong? 

Jeg har bestilt og venter på pakke fra apoteket nå - tenkte å gi siden vi skal på ferie sørover om en uke :) jeg er ikke vant til flått siden vi ikke har det her og vil ha minst mulig svære sånne ekle dyr på hundene i ferien :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er altså en tyggetablett som gir umiddelbar effekt mot flått og lopper i 12 uker.

Når det kommer til sikkerhet:

Sikkerhetsstudier på valper
Ingen bivirkninger ble observert:
• Hos valper fra 8 ukers alder og med vekt på
2 kg eller mer.
• Ved overdosering på opp til 5 ganger maksimalt
anbefalt dose.
• Ved gjentatte behandlinger (3 ganger med 8 ukers
intervall).
Bravecto® kan brukes på valper fra 8 ukers alder.5
Sikkerhetsstudier reproduksjon
Ingen bivirkninger ble observert:
• Ved høyest anbefalt dose og 3 ganger maksimalt anbefalt
dose.
• Ved gjentatte behandlinger med 8 ukers intervall.
• Hos avlsdyr (tisper og hannhunder), drektige og
lakterende tisper.
Bravecto® er sikkert ved bruk på avlsdyr, samt drektige og
lakterende tisper.
Det er også trygt for Collie raser med defekt MDR1-gen
bivirkninger:
Vanlig observerte bivirkninger (hos 1,6%) er milde og forbigående
gastrointestinale effekter som diaré, oppkast, appetittmangel og
sikling.
Noen som har noen erfaringer? Jeg synes det er ser veldig interessant ut, samtidig er jeg litt skeptisk til å stappe i hunden "gift"... men det ser jo sikkert ut.
Ka dokk tru?

Det som er tilfelle med alle nye medikamenter, er at de ikke vet alle bivirkninger og side-effekter ennå. Produsenten og helsetilsyn er avhengig av at medisinen brukes og at tilbakemeldinger gis over flere år, før man begynner å få egentlig oversikt.

Der er gjort studier på akkurat dette hos mennesker.

Studien viser at man må forvente at langt fra alle bivirkninger av et legemiddel vil være kjent ved godkjenningstidspunktet i Norge. Det er derfor viktig å være oppmerksom på at et symptom som oppstår hos en pasient som har vært eksponert for et nytt legemiddel, kan være en bivirkning selv om det ikke er nevnt i preparatomtalen i Felleskatalogen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En bekjent fortalte i sommer at hennes venninnes hunder (små, ca 5 kg) hadde en del bivirkninger i form av mage og tarm problemer. Bivikningene hadde startet et par dager etter tabletten var gitt og fortsatte i minimum 2 1/2 uker (sist hun hadde pratet med vedkommende.)

Vetrinær hadde sagt det var meget mulig at bivirkningene ikke slapp taket før virkningen av tabletten gikk ut.

Mtp at man da muligens risikerer å sitte med syke hunder så lenge virkeningen på tabletten fungerer, så kjenner jeg at jeg er veldig kritisk til den. Tenker at jeg fortsetter å bruke sclibour el frontline på mine ettersom jeg vet at det fungerer på de :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun som eier mammaen til Tidi brukte Bravecto på sin hund. Hun er også veterinær. På hennes hund bet flåtten sin fast, døde og ble hengende der, slik at hun måtte plukke av en død flått.

Selv bruker jeg ravsteiner på mine. De har kun hatt 2 flått hver siden jeg fikk halsbåndene, og begge har mest sannsynlig kommet etter at jeg har glemt/ikke kunnet bruke halsbåndet. Tidi har også vært med til Sverige, hvor det visstnok er mer flått?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Thorvald har aldri trengt noe flåttmiddel, før i sommer har han hatt en flått som satt fast samt en jeg fant kravlende i pelsen hans. For to uker siden plukket jeg av to nymfer som akkurat hadde bitt seg fast, og i helga fant vi to til. Tipper egentlig de fire kom samtidig, men de to i helga var jo bittesmå fortsatt, større enn nymfer, men kanskje 5 mm lange og 3 mm brede, såpass at de var vanskelige å kjenne selv i den tynne pelsen på magen. Men, når jeg plukket de av så oppdaget jeg at de var begge døde. Er det vanlig når hunden ikke har flåttmiddel på seg? Thorvald får jo så sjeldent flått, har ingen erfaring med det :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun som eier mammaen til Tidi brukte Bravecto på sin hund. Hun er også veterinær. På hennes hund bet flåtten sin fast, døde og ble hengende der, slik at hun måtte plukke av en død flått.

Selv bruker jeg ravsteiner på mine. De har kun hatt 2 flått hver siden jeg fikk halsbåndene, og begge har mest sannsynlig kommet etter at jeg har glemt/ikke kunnet bruke halsbåndet. Tidi har også vært med til Sverige, hvor det visstnok er mer flått?

Det er vel det den skal gjøre hvis jeg har skjønt rett - flåtten blir forgiftet når den har bitt og dør? :) Plukker jo heller av en død enn en levende (uuusj :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel det den skal gjøre hvis jeg har skjønt rett - flåtten blir forgiftet når den har bitt og dør? :) Plukker jo heller av en død enn en levende (uuusj :P )

Jeg tror de egentlig skal falle av av seg selv, mem jeg vet ikke. Det ble ihvertfall kommentert at de fremdeles hang fast og man måtte plukke av de døde.
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...