Gå til innhold
Hundesonen.no

Stemmeknirking er utbredt!


Recommended Posts

Skrevet

Jeg trur ikke jeg prater med knirking sånn hele tiden med mindre jeg har tatt meg noen glass gin/tonic. @Kiyomi la du merke til om jeg knirker når jeg prater?

Veit ikke jeg vel? Har aldri tenkt over dette før. :P

Edit; Jo ass, når jeg hørte på hun nordlendingen så lurer jeg på om jeg har hørt deg knirke en del mens jeg var på besøk. :lol:

  • Like 1
Skrevet

Helt ærlig tviler jeg på at "folk flest" gjør dette for å herme etter andre, det er rett og slett forskjell på dialekt og talemåte, ingenting annet. Jeg har aldri opplevd å snakke med en person som knirker på en irriterende måte. Eneste jeg har lagt merke til som har "irriterende" knirking, er Britney Spears ;)

Snakker jeg bergens kan jeg få det veldig lett, men får det aldri når jeg jeg snakker oslo-dialekt (ja, jeg snakker to dialekter tenk, har gjort det siden jeg var barn). Dette har med dialekten å gjøre, ikke hvordan man vil høres ut. Jeg har mye lysere stemme når jeg snakker oslo-dialekt, fremfor bergens-dialekt. Det er ikke selvvalgt, det er på grunn av dialekten.

Snakker jeg amerikansk hender det at jeg får sånn "knirking".

Syns det sier mer om folks holdninger når det er helt greit å slenge dritt om hvordan andre prater. Folk er forskjellige, og selv om noen selvsagt gjør seg til og overdriver, så gjelder det langt fra de fleste.

Skrevet (endret)

Har lagt merke til dette hos de amerikanske damene, og nå finnes det til og med meninger og forskning på området! Haha!

http://www.nrk.no/kultur/stemmeknirk-er-utbredt-1.11554837

Jeg syns også knirking er ganske utbredt blant eldre, amerikanske professorer som høres veldig smarte ut :)

Helt ærlig tviler jeg på at "folk flest" gjør dette for å herme etter andre, det er rett og slett forskjell på dialekt og talemåte, ingenting annet. Jeg har aldri opplevd å snakke med en person som knirker på en irriterende måte. Eneste jeg har lagt merke til som har "irriterende" knirking, er Britney Spears ;)

Det blir underbevisst. Skarre-r har spredd seg i Europa mye av samme type påvirkning. Myten er jo at det startet som en talefeil blant kongelige, så begynte hoffet å herme :D
Endret av Marjan
Skrevet

Det blir underbevisst. Skarre-r har spredd seg i Europa mye av samme type påvirkning. Myten er jo at det startet som en talefeil blant kongelige, så begynte hoffet å herme :D

Selvfølgelig, språket er jo i endring hele tiden. Man blir påvirket av hverandre. Men det er stor forskjell på det, og på å "gjøre seg til", som det virker som mange tror dette handler om. :)

Den største forskjellen mener jeg likevel ligger i dialektene, og stemmeleiet man bruker. Jeg merker selv stor forskjell.

Morsomt :D Jeg har hørt at grunnen til at en del fra "vestkant-oslo" (Sossen Krogh f.eks) hadde skarre-r var fordi de hadde danske barnepiker eller mødre.

Skrevet

Vi nordlendinger kan helt fint slutte å knirke, vi, om dere søringer klarer å henge med i svingene når vi raser avgårde på brei dialekt her nordfra! :lol:

  • Like 1
Skrevet

Jeg syns det virker vanligere blant kvinner enn menn? Kanskje derfor jeg tenker at det også er mer tilgjort/plukket opp pga. livsstil, forbilder, miljø osv?

Syns også det er litt forskjell på "litt knirk" og "amerikansk reality-knirk" ;) .

Skrevet

Alt jeg ikke legger merketil... :o Eneste gangen jeg legger merke til sånn knirking (annet enn nå da :lol: ) er når det brukes i sutring.

Skrevet

Vi nordlendinger kan helt fint slutte å knirke, vi, om dere søringer klarer å henge med i svingene når vi raser avgårde på brei dialekt her nordfra! :lol:

Prøv å snakk med svensker, de skjønner jo virkelig ikke bære av nordnorsk! Kanskje det bare blir knirk-knirk for dem, hehe.

  • Like 1
Skrevet

Ææææ jeg aner ikke om jeg knirker for dette har jeg aldri lagt merke til før (er nordlending selv). Men men, det er vel bedre å knirke enn å knarke iallefall!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 5
Skrevet

Å nei, nå kommer jeg til å legge merke til om jeg knirker når jeg snakker :( Og jeg som akkurat er ferdig med i irritere meg over at jeg noen ganger ler på innpust og ikke alltid klarer å uttale setninger som har mange R'er og tjukke L'er i seg :(

Skrevet

En ting er der hvor knirking er en naturlig del av dialekten eller hvor stemmen bare er "rusten" (har en kollega som alltid har sånn stemme), "vocal fry" er et sosiolektisk grep brukt som et demarkasjonsprinsipp mellom de blaserte, tilsynelatende "uinteresserte" unge, og de som står utenfor denne udefinerbare gruppa og titter inn. Fordi de som startet trenden er medieeksponerte damer, sprer fenomenet seg raskt.

  • Like 2
Skrevet

En ting er der hvor knirking er en naturlig del av dialekten eller hvor stemmen bare er "rusten" (har en kollega som alltid har sånn stemme), "vocal fry" er et sosiolektisk grep brukt som et demarkasjonsprinsipp mellom de blaserte, tilsynelatende "uinteresserte" unge, og de som står utenfor denne udefinerbare gruppa og titter inn. Fordi de som startet trenden er medieeksponerte damer, sprer fenomenet seg raskt.

Tippr de medieeksponerte damene har sittet timesvis på YouTube og sett innslag med Noam Chomsky, kongen av knirking.

Skrevet

Det høres ut som en blanding mellom å suttre og fått seg alt for mange i tryne og knekt nesen mange ganger.

De som har lignene på dialekt er uansett ikke helt som dette.. (Og ja jeg har oppdaget at det er utbredt blant mange yngre...)

Skrevet

Tippr de medieeksponerte damene har sittet timesvis på YouTube og sett innslag med Noam Chomsky, kongen av knirking.

Helt sikkert! Chomsky, vøtt, "media training 101" for unge håpefulle som vil unngå å måtte menge seg med vanlig dødelige. :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...