Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis du måtte byttet rase i morgen, hvilken?


Recommended Posts

  • Svar 138
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg ville nok valgt en dansk-svensk gårdshund eller en bichon havanais. DEN så dere ikke komme!

Joda, jeg skjønner deg godt jeg - hvem som ikke vil ha en sånn fin liten bustete fotvarmer og turkamerat?

Mitt evige dillemma.. Det er jo så mange jeg helst skulle vært innom og en del forskjellige raser med vidt forskjellige egenskaper og bruksområder så det er så vanskelig og sammenligne.. Nå har jeg jo

Skrevet

Hm, vanskelig... det finnes mange raser jeg liker med tanke på utseende, men ikke alle er like tiltalende ellers, og jeg har ikke satt meg like godt inn i alle.

Men om jeg skulle valgt ut i fra samme ønsker som jeg har allerede måtte det blitt Australian Cattledog, eller korthåret collie.
ACD har jeg sett på i mange år, og liker mye av det jeg har sett og samme med KH, men jeg synes det er så lite pent med de som har små øyne som forsvinner inn i hodet. Jeg vet det er en bagatell, og det finnes sikkert plenty av de som ikke gir dette inntrykket også ;)

Om jeg skulle valgt kun ut i fra en familiehund perspektiv ville jeg kanskje hatt Buhund, Mini bull, eller Shar pei :P

På jakthundfronten, som er noe sannsynlig det kommer en om noen år, er jeg svak for basset fauve og beagle, og selvsagt grå elghunder.

Skrevet

Hmmm... Nå er jeg (nesten) bombesikker på at belger er rasen for meg, men hvis jeg ikke fikk den, såååå...

Vi har vurdert BC, men hvis vi først skal ha en gjeterhund så ender vi alltid opp igjen med å hoppe tilbake til terv. Muligens kunne toller vært noe for meg. Eller, hm. Jeg vet ikke!

Skrevet

Har alltid hatt lyst på en rhodesian ridgeback, men hvis jeg ikke kunne hatt sheltie i tillegg ville jeg valgt en hund som var mer egnet til agility... Så aussie kanskje.

Skrevet

Nei si det... Kanskje prøve ut wk eller en god BC som jeg kan trene lydighet og bruks med og kanskje prøve gjeting. eller en valp etter Marthes Action som er en malle :innocent:

Det hadde passet fint inn hos deg ;)

Skrevet

Om jeg skulle fortsatt med dagens planer har jeg et problem tror jeg.. Hvordan finne en frisk fysisk og mental rase med arbeidskapasitet...? Som selvfølgelig tilfredstiller alle mine andre krav, som summere til en hund ala kortisen.

Kanskje Mudi eller korthår pyrre..mulig jeg kunne lagt vekk utstilling som krav og sett etter en passende schafer.

Alternative er jo å hoppe totalt vekk og realisere drømmen om en ibicenco!

Skrevet

Er det lov å si BC siden min egen Noomi er 1/4 Flat og pr definisjon blandingshund? :P

Hvis jeg måtte velge noe helt annet: Terv. Eller kanskje Gronnis? Eller Whippet? Kommer alltid til å drømme om en Husky eller Mutte, men det blir nok med drømmen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...