Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder som sover i senga


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Jeg har ei voksen tispe og hun har sovet i senga mi ved hodet mitt. Fikk en valp og hun ligger også noen ganger i senga mi, men problemet er at hun vil alltid ligge ved hodet mitt og gjerne hodet sitt oppå hodeputa mi. Når valpen gjør dette får ikke den voksne tispa plass så da ligger hun heller ved beina mine. Det er valpen som bestemmer og det synes jeg er trist siden den voksne har jeg hatt lengst og bør være "sjefen".

Jeg sover i en enkelseng (120 cm i bredden) og det er trangt om plassen så jeg vurderer nå å kjøpe meg en dobbeltseng. Senger på 150 cm i bredden har felles undermadrass og felles overmadrass. Hvis jeg velger seng på 180 cm så er det to forskjellige undermadrasser og en felles overmadrass. Hvis jeg da ligger på tvers i seng med to enkle undermadrasser, kjenner jeg kanten på madrassen da? Eller er det overmadrassen som gjør at jeg ikke kjenner kanten? Er det ubehagelig?

Det hadde vært så kjekt om jeg kunne ligge på tvers, på langs, og overalt på dobbeltsenga uten å merke kanten siden da kan hundene ligge på forskjellige steder.

Hadde dere gått for dobbelmadrass på 150 cm. eller dobbelmadrass på 180 cm i bredden? Nå har jeg 120 cm men er de 30 cm. ekstra noe funksjon? I så fall ønsker jeg helst 180 cm i bredden. Ønsker helst den på 180 cm så vi for god plass både jeg som er så stor og hundene mine. Hvordan seng har dere andre som sover kun med hunder? Har dere problemer med at den ene hunden skal bestemme hvor den skal ligge hver gang og den samme hunden som da velger andreplassen i senga?

For min del er det jo valpen som velger plass og ikke den voksne hunden. Hadde det vært den voksne hunden så hadde det vært greit. Før valpen kom i hus så hadde den voksne hunden bare meg helt for seg selv i senga og kunne ligge akkurat hvor den ville.

Beklager for ett rotete innlegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at så lenge det ikke er noe problem for den voksne hunden, så spiller det vel ingen rolle hvor valpen velger å sove? :) Hos oss sover den yngste oppe ved hodet mitt, gjerne slik du beskriver med hodet på min pute så vi kan kose, mens den eldste ligger litt der hun vil. Jeg har dobbeltseng (usikker på om den er 150 eller 160) og hundene har sin side å sove på. Den eldste ligger stort sett nede ved beina mine, men jeg våkner ofte med begge to oppe ved meg om morran. Om Aiko hadde hatt voldsomt behov for å ligge tett inntil meg, så regner jeg med at hun hadde lagt seg der, jeg. Nå har vi en tredje tispe på besøk, og hun er det jeg som bestemmer hvor sover i senga, for her har Imouto (den yngste) litt følelser. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har 180, men der er vi to mennesker og en hund på 14 kg. Nora ligger alltid i fotenden min. Jeg merker ikke at hun er der. 180 for en person og to hunder vil være enormt :P det er et hav liksom..

Sent from my iPhone using Tapatalk

180 er akkurat nok til ett menneske og en belger som begge to liker å breie seg :P

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 150 cm brei seng, men den er også slik delt i to underst, men madrassene over er jo hele og det er ikke antydning til å kjenne noen kanter i det hele tatt. Madrassen som dekker selve senga er sikkert 40 cm tykk, så det er ingen fare for å kjenne noe som helst :).

Jeg gikk også fra 120 til 150 cm da jeg flyttet hit jeg bor nå, og gud bedre hvilken forskjell de 30 cm utgjorde :). Nå har jeg plass til både meg selv og bikkjer - om de vil.... *er fortsatt litt fornærmet over at guttungen ikke vil dele seng med meg :aww:*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mjeh, jeg har sovet med to grander i 90cm seng jeg. Ble veldig varmt iom at vi sover så tett, men ellers gikk det fint. Jeg har nå 120 seng, men jeg og Zugo sov like tett som i mindre seng, så merka ikke noe forskjell sånn sett.

Men du, DET er for spesielt interesserte, altså! :D

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men du, DET er for spesielt interesserte, altså! :D

Njæ, det kommer vel an på hvor urolig man sover? Jeg flytter meg særs lite når jeg sover (men jeg snorker no innmari til gjengjeld :P ), og bikkjene lærte at det måtte de også om de ville sove i senga, ellers falt de ut :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Jeg har 1.80 seng til meg og min Chihuahua, han ligger nemlig helst oppå meg, eller inntil meg, og vi har GOD plass. Det hender katten også er med, og jeg merker ikke at han er der engang. Jeg kan ligge i alle retninger, og i stjerneform hvis jeg og bikkja mi har lyst, og det er ikke noe problem med noen kant.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men du, DET er for spesielt interesserte, altså! :D

Nå er hundene mine ganske mye lettere/mindre enn to grander (2x30 kg vs. 2x60kg? :P), men to settere pluss meg i en 90-seng går helt fint og jeg tenker stadig at det jammen meg er plass til en til. :ahappy:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 1.50 seng og føler at jeg sover i en monsterseng når det bare er lille meg.. Var veldig greit da mannebeinet sov over, men nå som verken han eller Ludvig sover i sengen min lenger er det veldig tomt.. Så vil tro 1.50 seng holder, men 1.80 er også herlig for de som har plass :lol:

Skal ha 2x2.20 den dagen jeg får stort soverrom.. Hadde jeg hatt det nå så hadde sengen akkurat fått plass i lenge og bredde for soverrommet er 2x2.20 hehe :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har 180 seng og det er egentlig god plass til både meg, sambo og whipsen. Men sambo ruller over meg om natta og whipsen tar både mer dyne og madrassplass enn man egentlig skulle tro gikk an for en sånn liten kropp... Så for min del kunne den gjerne vært enda større :sleep: Hilsen hun som både sovner og våkner helt på sengekanten hver natt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 120 seng og eldstemann sov i senga før yngste loppa kom. Han har egen seng i tillegg, og det har nå yngste også, så veksler de på hvor de vil sove bare de ikke vekker meg. Tar de min plass, måker jeg de ned uten en mine. Så de vet å ikke forstyrre, for plassen i senga betyr mye for dem.

Eldstemann sover gjerne ved hodet mitt innerst mot veggen, det er der han helst vil sove når han er i senga. Da yngste kom i hus så viste jeg henne hvor i senga hun fikk ligge. Nemlig ikke der hvor han ligger, for det er hans plass. (Han sier ikke fra, han blir bare lei seg han).
Loppa prøvde å ta plassen hans og herse selvsagt :P, og jeg måkte henne ned av senga. Etter gjentatte ganger forstod hun at det ikke var et alternativ, for da fikk hun faktisk ikke sove i senga i det hele tatt. Og siden har det bare gått seg til at de legger seg der det er plass uten at hun kommer og jager han bort. Hos meg må jeg følge litt med, ellers blir gutten min overkjørt og sånt driver vi ikke med her i huset.

Det funker fint det, for nå har jeg en kosepels på hver side av senga. Jeg kan kosemose pels uansett om jeg ligger på den ene eller andre siden, det er nok plass, og dyna er fri til meg. Når klokka ringer, kryper de tett inntil og så koser vi. Kelpisen, kooikeren og jeg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 90 seng, er ikke plass til noe mer her :/ men hadde ikke gjort noen forskjell, han ender opp under beina mine/beina mine ender opp utenfor sengen uansett... ikke snakk om å ha en millimeter avstand nei, her må det være kroppskontakt hele tiden. Jeg dør av varme, mens Casper ligger i timesvis under dyna uten å gi opp. Noen ganger legger jeg meg på gulvet, fordi der får jeg iallefall riktig temperatur og litt mer plass (neida).

Men.... ville ikke hatt det på noen annen måte da, selv om det høres sånn ut. Hvis Casper en sjelden gang starter natten i sin egen seng må jeg liksom spørre han om han er sikker på at han skal ligge der. Og det er han jo ikke, så da kommer han opp i min seng :P

Ah ja... hundesonen. Det eneste stedet man kan snakke om slikt uten å bli sett på som crazy doglady :banana-santa:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

180 seng her, der er det plass til 2 tobeinte og 3 (vi har hatt 4) firbeinte. Jeg ligger i skje med Tuva, Trym ligger som regel mellom beina mine og Vigdis ligger mellom C og meg oppe ved putene, C ligger som regel med hodet på nattbordet :lol: Alle har forresten som valper ligget oppå hodet mitt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vel 140 eller 150 seng. Og god plass til meg og jentene. Mesteparten av natta ligger de innerst, og bytter litt på hvem som ligger hvor.

Men når vi legger oss er det kosetid. Vida skal ligge ytterst da. På ryggen med beina over meg, på armen og med hodet på skuldra slik at panna hennes er inntil hodet mitt. Noomi ligger på andre siden, på putene der. Oftest med hodet på skuldra mi og kinnet mot mitt. :wub:

Ellers kan de gjøre som de vil på natta. Gå opp og ned, tråkke på meg, stå på meg etc. Jeg sover. Men en tasselyd feil, og jeg våkner. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers kan de gjøre som de vil på natta. Gå opp og ned, tråkke på meg, stå på meg etc. Jeg sover. Men en tasselyd feil, og jeg våkner. :P

Det er ingenting som gjør at jeg bråvåkner mer enn sleikelyder før brekke lydene kommer! De sleike/slafselydene tar man ikke feil av! C sover gjennom det, tilogmed det at de spyr reagerer ikke han på...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ingenting som gjør at jeg bråvåkner mer enn sleikelyder før brekke lydene kommer! De sleike/slafselydene tar man ikke feil av! C sover gjennom det, tilogmed det at de spyr reagerer ikke han på...

Det er litt merkelig, men uansett hvor godt jeg sover, så er jeg ute av senga på et nanosekund om en av hundene er i ferd med å spy :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...