Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk  Bjørgen var hos fotograf på forrige utstilling som nybakt champion, veldig fornøyd med resultatet

Arwen er blitt en veldig pen dame  

Da har vi fått hjem snøprinsen NO*Aquaria Lion Fang Til daglig blir han å hete Melvin   Glemte å skrive at han er en Maine coon   Far: White Fang of Camusky Coon og Mor: Spellbound's Zaratus

Posted Images

Skrevet

Jeg fikk kattunge i julegave i år :Grin: Gjett om jeg ble overrasket! Det var en gave fra oppdretter(og kommende svigerinne) og min bror - vesle (N)Tigersmilets Hermine Humlesnurr. Hentet henne hjem 2.juledag :cat: Hun er en Norsk Skogkatt forresten :wub:

Bildene er et par uker gamle:

13uker_zps9732ddf4.jpg

Hermine12uker_zps3ba0d83a.jpg

  • Like 6
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nei, nå har det vært jul og skolefri, så har egentlig bare tenkt på det :P men jeg stresser ikke, Dukker rette hjem opp så reiser hun :) Vil ikke ha fire katter selv om jeg veldig gjerne vil ha henne :)

Det finnes et hjem hvis du godtar at hun flytter langt og blir innekatt (ihvertfall for en stund) hehe

Skrevet

Det finnes et hjem hvis du godtar at hun flytter langt og blir innekatt (ihvertfall for en stund) hehe

Ja, det er virkelig en god mulighet :) Hun er jo innepus her ennå også fordi jeg ikke har kastrert henne ennå :) Å, herregud, hun er så søt! Ligger ved siden av meg i sofaen hele tiden, helt inntil låret og maaaaler. Og så et lite mjau innimellom, for da må jeg ta på henne :P Hun er så sjarmerende at man ikke kan forestille seg hvor sjarmert man vil bli før man har blitt kjent med henne, hehe :) Absolutt en katt man lett kan elske og som fortjener et hjem med masse kos og oppmerksomhet :D

  • Like 1
Skrevet

Vesle Hermine har bodd hos oss i ca 1 1/2 uke nå, og har virkelig blitt husvarm. Favoritt rampestreker er å klatre i gardiner, leke med juletrepynt og spise på planter. Ellers er hun utrolig snill, og enkel! Sover mye selvsagt, og er super sosial og menneskekjær :wub: Ikke hundre prosent bestevenn med husets hund ennå, men kommer seg stadig :) Litt ironisk er det at hun elsker å ligge under juletreet når hun faktisk var en julegave :lol:

1480745_10151900883812861_1063102791_n.j

1509289_10151900883432861_1824608963_n.j

  • Like 6
Skrevet

Kjøpte sele til Max i dag! Tok den på da vi kom hjem og hadde forventet at han ville "dø" når han fikk den på seg, men han malte og var fornøyd. Så jeg tok ham ut i bånd og han ble SÅ glad for å komme ut og skulle rett til sine faste stier. Stier som går rundt hushjørnene til folk... følte ikke helt for å luske rundt husveggene i mørket, så prøvde å få ham med meg andre steder, men å gå på vei for ham er vel forbundet med fare, så det var han ikke særlig happy for. Han ville helst gå der han var vant, naturlig nok.

Er glad han gikk i bånd så pass fint, men det kjennes ikke bra ut at han ikke får løpe løs ute som han er vant til :hmm: Han har begynt å mase en del inne i det siste, så han er nok ikke helt fornøyd. Er fristet til bare å la ham få gå ut igjen, er noe med livskvaliteten. Samtidig er det jo ikke bra at han sloss så pass mye og får småskader. Njæ, kryss fingrer for at vi får kjøpt leilighet et annet sted snart sånn at han kan få gå ut der!

Skrevet

Herregud, dere har så fine katter :wub: Ønsker meg katt, men der setter gubben ned foten :thumbsdown:
Så da må jeg nøye meg med å kosemose pusene som kommer innom jobb, og kosemose Frits når jeg er hjemme hos mamma og pappa :sleep:

Frits er en ca 5,5 år gammel huskatt som ble dumpet i skogen etter fellesferien og kom inn på klinikken hvor jeg jobber for å bli avlivet.
Han var så herlig tillitsfull, og så bitteliten (ca 8 uker, antar vi) og ingen av oss greide å avlive lille nurket. Long story short, plutselig hadde mamma og pappa katt igjen :teehe:

217645.jpg

Samme dag som han kom hjem til oss, sliten liten pus.

64146.jpg

Ca tre-fire mnd gammel

64148.jpg

Frits og Tara var hjertevenner. De sov alltid sammen, spiste sammen, og lekte sammen. Da Tara døde tok det lang, lang tid før han sluttet å lete og rope etter henne :icon_cry:

64151.jpg

Han er "litt" bortskjemt" og har dressert husets medlemmer til å la han drikke fra vasken :lol:

257364.jpg

Han er en stor katt, 8.8 kg ved siste veiing. Litt overvektig, burde nok heller veid 7.5 kg. Så jeg gav han en labyrintskål i fjor. Han hater meg :lol:

1231131_543237819064706_1250919631_n.jpg

Frits og Inya.

DSC_6290_zps152a8c0c.jpg

En bedagelig kar :lol:

DSC_6287_zps3d1f77be.jpg

Passer på at ikke Ganzie får mer ostepop en han. Det er nemlig det beste i hele verden, han hører forskjell på en pose potetgull som åpnes og en pose ostepop. Sistnevnte kan han nok høre på fem mils avstand :lol:

  • Like 7
  • 2 weeks later...
Skrevet

Humlesnurren min vokser fort! Hun har fylt 4 måneder, og blitt blytung. Jeg vet ikke hva hun veier nå, men tipper 2,5 - 2,7 kg. Hun har kjempekul personlighet, og har allerede lært seg hvordan man åpner dører :huh:

1528695_10151934179087861_1340847568_n.j

1513300_10151934179102861_1898019226_n.j

1512394_10151934179222861_1299301263_n.j

  • Like 7
Skrevet (endret)

Hvorfor ruller pus seg i kattesanden?

edit: Hun er vel et halvt år gammel ca nå. Aldri gjort ifra seg utenfor doen sin. Men hun har rullet seg i sanden fra dag en da hun kom til oss. (vet ikke om hun har gjort det før det, men det er jo mest sannsynlig) Det spiller ingen rolle om sanden er helt ren eller om hun har gjort ifra seg der.

Klør det? Hvordan kan vi event. få henne til å slutte?

Endret av ToneS
Skrevet
Hei!
Tenkte å presentere mine to godjenter:) Ettersom jeg ikke har hund enda, er det disse to som fyller dagene mine med kos og latter.
Trulte er 4 år (tror jeg), hun kom inn til avlivning på min tidligere arbeidsplass. Basert på utseende og tenner ble det antatt at hun var rundt 7 måneder gammel. Hun fikk bli med meg hjem i stedet - min første katt :) Trulte har noen gram for mye på kroppen. Jeg skylder på mine foreldre, som hun nå bor hos. Hun har dem rundt "lillefingeren" og vet hvordan hun får matskåla fylt opp hvis den er tom... Trulte er god tvers igjennom. Verdens største kosegris! En sånn type katt som du bare vil klemme, og klemme og klemme på til evig tid.
Lillepus, eller Sofie som hun egentlig heter, kom til klinikken bare 4-5 uker gammel. Hun hadde nok ikke mer enn én dag igjen på denn jorda. Fullstendig dehydrert, proppfull av innvollsorm og utsultet. Funnet av en hund på oppdagelsestur på egenhånd. Forsiktig bar den henne med seg i munnen, hjem til eierne, som så kom på klinikken med henne. Hun var ikke fremmed for mennsker, og malte straks jeg fikk henne i armene. Sannsynligvis dumpet av noen hjerteløse mennesker, og jeg orker ikke tenke på om det kan ha vært noen søsken som ikke klarte seg.
Lillepus ble med meg hjem og ble overøst av TLC og masse, masse melk og mat. Planen var å finne et hjem til henne når hun ble 12 uker. Men etter 7 uker, var det neimen ikke enkelt å skulle skilles fra denne lille pelsballen... I dag er hun halvannet år gammel. Fortsatt ganske liten pga mangel på næring i starten av oppveksten, men verdens søteste lille rakkerunge. Dette er pøbelen i huset. Stadig ting som knuses, til stor fortvilelse for sin interiørinterreserte matmor.
trulte1lite.jpg
trulte5lite.jpg
IMG_5230-750x500.jpg
IMG_5226-750x500.jpg
  • Like 2
Skrevet

Har utrolig lyst på en katt til! Fluffy flytter jo opp til meg og typen i mars, og han blir da alenekatt. Han er vandt med å bo sammen med, og plage hokattene hjemme. Så tror absolutt han ville satt stor pris på en lekekompis!
Men jeg må vel tenke fornuftig... Vanskelig om vi skulle måtte finne et nytt sted å leie f.eks, og foreldrene mine blir nok ikke overbegeistra om de da må passa en hund og TO katter for oss. Kjipt :( Vi har jo leilighet nå da så lenge vi vil leie den, men det KAN jo skje noe, så tør nok ikke ta den sjansen akkuratt nå.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Lurer litt på hva slags type kattesand andre bruker? Selv bruker jeg Everclean(som jeg er sånn passe fornøyd med), men kom over noe som het Carnia Lynx Cat Litter Forest. Noen som har erfaring med den? Synes den så veldig naturlig ut, og med en duft av gran.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...