Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det stor forskjell på hannkatter og hunnkatter, mtp adferd osv osv? Hva foretrekker dere å ha?

Mine foreldre har to hunner og jeg har to hanner, alle fire er trivelige, sosiale katter. Synes ikke mine foreldre sine jenter virker særere på noen måte enn guttene mine. Og paddejenten deres er en av de vennligste, tryggeste kattene jeg har møtt :) jeg har alltid foretrukket å ha hanndyr, derfor jeg valgte to hannkatter, men om jeg skal ha flere katter nå, kommer jeg til å se på personlighet og ikke kjønn, så kan like gjerne bli en hunn neste gang :)

  • Like 1
  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk  Bjørgen var hos fotograf på forrige utstilling som nybakt champion, veldig fornøyd med resultatet

Arwen er blitt en veldig pen dame  

Da har vi fått hjem snøprinsen NO*Aquaria Lion Fang Til daglig blir han å hete Melvin   Glemte å skrive at han er en Maine coon   Far: White Fang of Camusky Coon og Mor: Spellbound's Zaratus

Posted Images

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hehe ;) Gere ja! Ja, venninna mi kjøpte han også, hun har søsteren Skoll, som likner veldig på mammaen sin. Maane er en tro kopi av sin far utseendemessig.

Det er ikke umulig det altså :) Oppdretteren, en av mine beste venner, bruker å reise dit, og jeg tror faktisk både Gere og Skoll var med dit i fjor eller året før.

Pappaen til Maane:

Man ser forskjell på de, men sideveis er de kliss like i hodet

http://i44.photobucket.com/albums/f23/vikkevikks/utstilling/090828soorak175.jpg

http://www.skaujentas.com/images/pkull/vesleper2ar.jpg

Dette kullet var veldig delt i to. Skoll og et par til har fått veldig mye fra mammaen sin, og Maane og et par til fikk veldig mye fra pappaen sin :)

Finnes det flere pelsvarianter på skogskatt? Disse har jo flott pels, men noen har så voldsom pels at jeg ikke tør tanken på å skaffe meg en engang i frykt for å få mye pelsarbeid. Og pels sånn som disse er pent, men jeg er ingen fan av de med så mye pels at du ikke ser kroppsfasongen i det hele tatt. Er det litt lotto hvordan pels man får på skogskatten?

Skrevet

Finnes det flere pelsvarianter på skogskatt? Disse har jo flott pels, men noen har så voldsom pels at jeg ikke tør tanken på å skaffe meg en engang i frykt for å få mye pelsarbeid. Og pels sånn som disse er pent, men jeg er ingen fan av de med så mye pels at du ikke ser kroppsfasongen i det hele tatt. Er det litt lotto hvordan pels man får på skogskatten?

Det skal ikke være det :) Men kastrater får mer pels, og på våren/sommeren får de bikini ;) Det er jo alltid noen som har mer/mindre pels, men i utgangspunktet så er det gjerne kastratene som er mest pelset :)

Skogkatten sin pels er vedlikeholdsfri, mine blir aldri børstet utenom utstilling, og de har aldri floker :) Hydra har en ekstremt flott pelskvalitet, og hun blir bare vasket på undersiden før utstilling. Akkurat som da oppdretteren fikk masse skryt for fantastisk pelsarbeid på mammaen til Hydra, og så var hun bare tatt rett inn fra kattegården kvelden før og ikke gjort noe mer med ;)

Om de må børstes for å holde unna floker er det dårlig pelskvalitet, men det kan jo unngås om man sjekker linjene til kattungen man er interessert i :)

Skrevet

Wow! Ja pappaen var virkelig rålekker han også :wub::wub: Og så fantastisk skjønne bilder av Maane, MiniMaane og Hydra! :wub:

Forøvrig har Calvin begynt å jakte og fange mus! Flinkis altså, han er ekstremt stolt selv hvertfall :wub: Så sier vi ingenting om at han er innekatt, og fangsten er en lekemus :lol: Han kommer travende bortover gulvet, småbabler og er så fornøyd, med lekemusa i kjeften! Raringen!

  • Like 2
Skrevet

IMG_1222_zps0d8941ef.jpg

Å, jeg elsker den fargen på puser :wub:

Jeg har tre katter og en kattunge som egentlig er til salgs, men så har hun liksom bare blitt her :P

Min første katt er (N) Vargskogens Maane NFO ns 03 22, født 30.10.10

Maane er like snill og vennlig som hun er vakker. Hun er ikke kjempekosete, men kan godt ligge en stund på fanget. Hun har akkurat lært seg å fange mus, så hun må sikkerhetsklareres før hun kommer inn :P Hun tok til seg Hydra som sin egen kattunge og har alltid hatt en morsrolle ovenfor henne. Hydra lå og pattet på henne lenge etter hun kom til meg, og Maane koste seg med det :) Maane skulle egentlig få et skogkattkull nå i år, men hun tok saken i egne poter, sneik seg ut og fant en kjekkas av en huskatt. Maane kommer når jeg roper på henne og er min lille øyensten, hun kommer alltid til å være spesiell for meg :) En av mine beste venner er oppdretter av henne og Hydra.

20121214-IMG_2388_zps61155334.jpg

e041c83ef9_zpsd3dbff00.jpg

Å herregud Maane er vakker :wub:

Jeg blir så fristet på en kattunge! :wub: Men det får bli når jeg har hus, stasjonsvogn og barn :lol: Den tiden i livet når folk skaffer seg hund skal jeg skaffe meg pus! :aww:

  • Like 1
Skrevet

Angående fanging av mus... en litt morsom historie her...

I vår forrige leilighet kunne Liten gå ute når hun ville. Vi pleide å kjøpe små lekemus til henne i ulike farger - blå, lilla, rød, gul... hun lekte med dem, men vi så aldri at hun fanget noen mus ute.

En dag kjøpte vi en litt mer naturtro lekemus, den var grå i fargen. Og morgenen etter kom hun på trappa med sin første grå mus hun hadde fanget! Det var som om hun tenkte "^Å, er det en SLIK du mener - de har jeg jo sett!"

Det var nok tilfeldig, selvsgt, men gøy å tenke om det ikke hadde vært det. :lol:

  • Like 6
Skrevet

På lørdag stjal (og fortærte) kattene én hjemmelaget sitronkake, to croissanter og ett brød. De er verre enn en gjennomsnittlig labrador jo!

  • Like 4
Skrevet

På lørdag stjal (og fortærte) kattene én hjemmelaget sitronkake, to croissanter og ett brød. De er verre enn en gjennomsnittlig labrador jo!

Haha, hva er det for noen katter dere har? Og hva forer dere de med?! :D

  • Like 1
Skrevet

Herlig tråd :-D Jeg har ikke katt men planen er at jeg skal skaffe meg katt når jeg får kjøpt meg eget hus og ikke bor rett ved hovedveien.

Da er raselisten kort: Hellig Birma, Ragdoll, maine coon eller orientalsk korthår :-) men birma på toppen!!

  • Like 1
Skrevet

Jeg pleier å spørre min Mikkel om han er en liten labrador i forkledning når han får ett av sine kick å bryter seg inn til matsøpla :lol:

Meg: E du en labrador eller?
Mikkel: MJAAAAO!
Meg: Okay..

Mikkel: prrt..

Katter er herlige altså :wub:

  • Like 2
Skrevet

Haha, hva er det for noen katter dere har? Og hva forer dere de med?! :D

Det er en gjeng bastarder uten manerer. :P:getlost: Husker ikke nøyaktig hva de fôres med (er ikke mine katter så er ikke så ofte jeg gir dem mat), men de får kattemat når de ikke spiser sitronkake, brød, løk, lakris og croissanter. :rolleyes:

  • Like 3
Skrevet

Hadde skrevet en lang presentasjon av pusene våre (både mine foreldres og meg og typens. Regner alle som litt mine, da jeg alltid har bodd med dem.) Alle bor foreløpig hos mine foreldre, men planen er å få meg min pus etter hvert, når vi finnet et egnet sted å bo.

Lillepus er en kjempesnill, myk og tålmodig pus. Funnet vandrene gatelangs og tatt inn i varmen hos oss etter en liten episode med ene nabokatten.

Iris, datteren til Lillepus. Lillepus gikk egentlig på pilleren, men fikk et kull, hvor vi beholdt Iris. Nå er de kastrert hele gjengen! Iris er mindre smart, og har den siste tiden hatt en tendens til å være bort 3-4 dager før hun kommer hjem for litt kos og mat. Begge disse er nok blanding av allslags mulig rart.

Fluffy er hannkatten vår, som vi først fikk beskjed om at var jente. Vi dobbelsjekket ikke og fikk dermed et litt jentete navn. Et par uker etter vi fikk han sjekket vi og fant ut at det var gutt :P
Fluffy er den katten som virkelig har fått meg til å like katter. Han har så utrolig stor personlighet, og minner nesten mer om hund enn katt. Ble tatt fra moren ca 8 uker gammel (jeg ville vente, men han hadde uansett blitt gitt bort i den alderen til noen andre.), og det er nok mye av grunnen til at han begynte å amme av Laika.
Fluffy er veldig kosete og har ingenting mot å utføre et par triks om han får noe snop (kjøttdeig eller rått svinekjøtt) etterpå.

Litt dårlige mobilbilder, mest av Fluffy.

BabyFluffy

ipa9n7.jpg

Mett og god

212d4xz.jpg

Med på tur

s0y0d5.jpg

To gode venner

2rdz4ap.jpg

Og til slutt mor og datter. Iris til venstre og Lillepus til høyre

11qs3td.jpg

  • Like 2
Skrevet

Endte opp med betennelse her etter kastrering :/ Frøkna var hos dyrelegen i går og fikk depo sprøyte med antibiotika, varer i 2 uker ca. Vasker med klorhexidin morgen og kveld og det hjelper mye.

Bruker nylonstrøme som body og jeg må si de der nylonstrømpene egentlig tåler en god del før det går hull på dem! Imponert! :P

Skrevet

Å, jeg har så lyst på ei til katt! Hadde vært koselig å ha to som var gode venner, men har jo prøvd å ha ei katt til sammen med Max og da ble han grinepetter... Enda så elskelig han er, så skal han absolutt sloss med andre katter. Hadde vært så fint å få ei han kunne prege (unntatt til å sloss), så kunne den også bli litt "Max" :heart:

Han har forresten noen dager innimellom hvor han virker å ikke være i form. Bruker deres katter å ha det sånn? Han rynker liksom brynene og maler ikke når vi koser med ham. Tolker det som han har vondt noe sted, uten at han halter eller viser tegn til smerte når jeg klemmer eller tar på ham. Har likevel bestemt meg for å ringe veterinæren i morgen og få en time, så får de gå over ham, inkludert sjekke tenner og munn, for å se om alt er som det skal. Har vurdert å be om å få smertestillende vi kan gi ham ved behov. Tenker om han har muskulære smerter. Han er jo 11 år nå og ei aktiv utekatt, som som sagt liker å sloss, så jeg tenker han fort kan få seg en smell og bli øm. Det er det dumme med utekatter, man har ikke kontroll på hva som skjer med dem :hmm:

Skrevet

Å, jeg har så lyst på ei til katt! Hadde vært koselig å ha to som var gode venner, men har jo prøvd å ha ei katt til sammen med Max og da ble han grinepetter... Enda så elskelig han er, så skal han absolutt sloss med andre katter. Hadde vært så fint å få ei han kunne prege (unntatt til å sloss), så kunne den også bli litt "Max" :heart:

Han har forresten noen dager innimellom hvor han virker å ikke være i form. Bruker deres katter å ha det sånn? Han rynker liksom brynene og maler ikke når vi koser med ham. Tolker det som han har vondt noe sted, uten at han halter eller viser tegn til smerte når jeg klemmer eller tar på ham. Har likevel bestemt meg for å ringe veterinæren i morgen og få en time, så får de gå over ham, inkludert sjekke tenner og munn, for å se om alt er som det skal. Har vurdert å be om å få smertestillende vi kan gi ham ved behov. Tenker om han har muskulære smerter. Han er jo 11 år nå og ei aktiv utekatt, som som sagt liker å sloss, så jeg tenker han fort kan få seg en smell og bli øm. Det er det dumme med utekatter, man har ikke kontroll på hva som skjer med dem :hmm:

Minner litt om gamlefrøkna vår i starten. Søker han mye varme? Trives ikke ute på vinteren? Sliter han med noe bevegelighet (hoppe f.eks).

Gamlepia vår ble såpass ille til slutt at hun gikk på do inne i blomsterpotter om hun hadde mulighet til det, ekstremt varmesøkende, men lå alltid på myke plasser. Noen dager/perioder greide hun ikke å hoppe opp til maten sin. Forkalkninger i ryggen hos henne. Fikk med smertestillende som hun skulle få i dårlige perioder. Og da ble hun mye bedre :) Fremdeles varmesøkende og minimalt ute på vinterstid, men ellers ok. :)

Lever dessverre ikke lenger, ble avlivet i fjor.

Skrevet

Minner litt om gamlefrøkna vår i starten. Søker han mye varme? Trives ikke ute på vinteren? Sliter han med noe bevegelighet (hoppe f.eks).

Gamlepia vår ble såpass ille til slutt at hun gikk på do inne i blomsterpotter om hun hadde mulighet til det, ekstremt varmesøkende, men lå alltid på myke plasser. Noen dager/perioder greide hun ikke å hoppe opp til maten sin. Forkalkninger i ryggen hos henne. Fikk med smertestillende som hun skulle få i dårlige perioder. Og da ble hun mye bedre :) Fremdeles varmesøkende og minimalt ute på vinterstid, men ellers ok. :)

Lever dessverre ikke lenger, ble avlivet i fjor.

Ja, han er varmesøkende, liker helst å ligge under pledd. Han trives ikke ute på vinteren eller i dårlig vær, men det har han aldri gjort. Er noen dager han mjauer og "ber oss om hjelp" til å løfte ham opp på benken for å få mat, men om det er pga smerter eller fordi vi har skjemt ham bort, det vet jeg ikke :P Sånn som i går, så gikk han med litt kul på ryggen og bevegde seg litt stivt, sånn kan det være i perioder, at han virker å være noe stiv.

Tok dere røngten av henne?

Skrevet

Ja, han er varmesøkende, liker helst å ligge under pledd. Han trives ikke ute på vinteren eller i dårlig vær, men det har han aldri gjort. Er noen dager han mjauer og "ber oss om hjelp" til å løfte ham opp på benken for å få mat, men om det er pga smerter eller fordi vi har skjemt ham bort, det vet jeg ikke :P Sånn som i går, så gikk han med litt kul på ryggen og bevegde seg litt stivt, sånn kan det være i perioder, at han virker å være noe stiv.

Tok dere røngten av henne?

Husker ikke, jeg var ikke med når hun ble undersøkt. Hun tilhørte min mor, men regner med det? Er vel bare sånn man ser forkalkninger trodde jeg?

Stiv gange og krum rygg høres ut som smerter/ubehag for meg da, begge kattungene her gikk slik i noen dager etter kastrering, spesielt hunkatten.

Skrevet

Husker ikke, jeg var ikke med når hun ble undersøkt. Hun tilhørte min mor, men regner med det? Er vel bare sånn man ser forkalkninger trodde jeg?

Stiv gange og krum rygg høres ut som smerter/ubehag for meg da, begge kattungene her gikk slik i noen dager etter kastrering, spesielt hunkatten.

Ja, det er smerte i mine øyner også. Første aussien vår som fikk en ryggskade, gikk med kul på ryggen de periodene han hadde vondt, så synes det kan ligne. Nei, gullpusen får få en skikkelig gjennomgang, så får vi se hva de finner ut :heart: Skulle forresten ønske at det fantes kiropraktor eller massører til katter!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...