Gå til innhold
Hundesonen.no

Lar du hunden tisse overtalt?


Renate A
 Share

Recommended Posts

Har akkurat snakket med en fortvilet gammel dame.

Hun har satt opp to potter på hver side av innkjørselen sin og har plantet nydelige lavendler i de.

Innkjørselen ligger ved siden av fortauet og folk lar bikkjene løfte beinet på pottene, så inni granskauen frekt syntes jeg :(

Nå stinker pottene så fælt at hun bare må kaste dem, skikkelig unødvendig!!!

Får din hun lov til å skvette, tisse eller løfte beinet overalt?

Chicka får IKKE lov, er det noe som lukter godt i en innkjørsel eller andre steder som er privat så får hun ikke lov til å gå bort dit.

Har hørt mange si at de oppdaget ikke at hunden tisset, da får man være mer oppmerksome når man går i privat eller by miljø.

Hvor strenge er dere på dette?

Jeg syntes synd på nabodamen som har pyntet opp, også blir det tisset ned, hun var ganske skuffet :(

Edit pga skrive feil på mobilen ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 81
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Når du nevner åpen port så minner det meg om noe ei venninne fortalte for en stund siden. Hun hadde dratt tilbake til barnehagen hun jobbet i for å ordne noe papirarbeid. I sideblikket ser hun pluts

For noe griseri du holder på med. Pottene stod ved inngangen til tomten hennes og hva får deg til å tro at det er OK at bikkja di skal tisse på det, så utrolig frekt!!! Jeg håper virkelig at du tul

Mine foreldre har en campingvogn stående fast på en campingplass på østlandet. Her er det mange som har hund, og som da selvsagt har hunden med på ferie. Når de da går på tur med hundene, er det mang

Nei.

Ikke tissing i andres hager, på porter, biler, blomsterpotter, hushjørner ol.
Jeg er en sånn en som også kan gå tur og ikke la bikkjene tisse før jeg sier det er greit og vi har kommet et sted hvor de får være løs eller gå "fritt" i båndet. Selvsagt da har de fått gjort nødvendig fra seg, men, jeg har ei tispe som markerer verre enn en hannhund, og en hannhund som gjerne vil markere.

Folk oppdager ikke at bikkjene dems tisser oppetter telt og bur på utstillinger, eller på ting og tang ved salgsbodene. Eller kanskje de ikke bryr seg rett og slett. Selv er jeg påpasselig på slike steder, de har da ingen ting med å tisse på alt mulig bare fordi det lukter godt (for dem).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei. Nå har jeg vell og merke tispe som er veldig glad i å markere, men syntes det er udelikat at folk lar hundene tisse midt på fortauet, i oppkjørselen til folk osv. Her har vi trent at det er bare ok å gjøre fra seg på gress hvis jeg slipper henne til det, altså slipper ut båndet eller gir frikommando hvis hun går løs ved fot :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei. Mine hunder har aldri fått pisse over alt og markere på ting som har en eier. Som biler, søppelkasser, blomsterpotter etc. De får ikke gå inn i andres gårdsplasser en gang, og selv om det er noe fristende de har lyst å lukte på, så stopper de ved grensa og står og værer i lufta.

Så ergo er mine hunder mer oppdratt enn voksne menn nattestid i Oslo sentrum, som pisser over alt, på biler etc :x

Puddellover: Be naboen din stikke en masse små pinner i blomsterpotta si. Det holder en del katter unna, siden de ikke får gravd da.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, mine får ikke tisse på blomsterpotter, planter, trær osv som folk har i, eller ved eiendommene sine. Mine liker heldigvis ikke å tisse på asfalt, så de hopper automatisk ut i kratt/grøftekant og skog når de skal tisse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, men nå har jeg ikke store problemer med det enda da. To stk som kun tisser på gress/mykt underlag, og er masse egnede områder her som ikke er folks hager.. :P


Overraskende mange som bare lar hundene sine markere på biler, blomsterpotter, osv. Uhell kan jo selvsagt skje også den beste.


Opplevde en gang at en stakkars gammel dame gang på gang ble tisset ned av en bestemt hund. Eier sa at han visste om problemet, men han kunne jo ikke stå å følge med på hunden hele tiden :| Endte med at jeg måtte stå der og rive hunden vekk hver gang han kom bak damen. :shocked:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chicka går og markerer som en hannhund, løfter beinet og tisser så høyt hun klarer.

Hun får ikke lov til å tisse hvor som helst og jeg er ekstra oppmerksom på det siden hun markerer sånn.

Så flaut om hun skulle tisse et sted og eieren hadde sett det...nytter ikke å si at man var uoppmerksom da, de har fått vond lukt på eiendelene sine :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, han får ikke tisse overalt som han selv vil. Og det skal ikke mine fremtidige hunder heller få lov til! :) Uhell kan selsvagt skje hvem som helst, og det har jeg selv opplevd, men blir kvalm av enkelte hundeeiere som ikke respekterer såppas.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, skal de tisse/bæsje får de prøve holde seg til områder som ikke er innkjørsler o.l. selv når jeg lufter i nabolaget (noe som er skjeldent) ellers prøver jeg få de ut på turveiene eller i skauen før de får gå på do.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kun tisper, men ingen av dem får tisse på private plener eller innkjørsler.

Jeg blir så eitrende provosert på folk som lar hundene sine pisse oppetter postkasser, søppelkasser, biler, blomsterpotter og prydbusker. Det er faktisk lov å følge med på hva bikkja gjør når man går i bebygde områder. Jeg har observert folk som bevisst stopper ved blomsterkasser og biler for å la bikkja pisse der.

Hvor ble folkeskikken av? En ting er at det stinker, men man ødelegger faktisk plantene ved gjentatt tissing på dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, ikke tissing ved andres inngangspartier/Potter/postkassestativ/hushjørner o.l, til nøds på "pryd"busker langs veien hvis det er et langt strekke som ikke er typisk hundetissested som hjørner o.l. Skjønner veldig godt folk som er lei av at busker og Potter ved inngangspartier blir tisset ned, for det fører til lukt og misfarging av enkelte planter. Linux sin tissing og Snusing må generelt styres på tur, ellers får vi gått ca ti meter til sammen, så da er det jo greit å unngå private plasser...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hanne får ikke lov til å tisse eller markere overalt og spesielt ikke på gjenstander slik som for eksempel blomsterpotter.

Men innrømmer at noen uhell har skjedd av og til når jeg ikke har fulgt godt nok med dessverre.

Tispen min har så langt ikke forsøkt å tisse/markere på gjenstander, hun er ganske nøye med hvor hun gjør slikt heldigvis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, ingen av hundene har noengang fått lov til å tisse på andres eiendom. Ei heller på asfalt e.l. Hannhunden jeg hadde sist var veldig rask til å spyle ut da han trodde han hadde sjansen, så selvfølgelig har det hendt uhell, men heldigvis sjelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...