Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Familien vår vurderer å ta til oss en hund neste sommer. Vi har snakket mye fram og tilbake, men vi har ikke funnet den "perfekte rase" riktig ennå. Men vi har funnet ut hvilke egenskaper hunden skal ha, og hva vi kan tilby hunden!

Vi ønsker at:

-Hunden kan være hjemme noen timer hver dag under skole (08.00-14.00) og arbeid.

-Kan være med "over alt"

-En typisk familiehund, ikke en utpreget jakthund feks.

-Hunden gjerne kan stå ute i hundegård/løpebånd

-Normalt aktivitetsnivå og mosjonsbehov

-Middels pelsstell

Vi kan tilby:

-Enormt mye oppmerksomhet

-Oppfølging

-God sosialisering med både barn og andre hunder i vår omgangskrets

-Størrelse på hunden har ingenting å si, utenom de aller minste, da vi har stort hus, stor og god hage i tillegg til gode uteområder i nærheten

Vi har også vært innom Irsk Ulvehund. Kan noen som kjenner til denne rasen kanskje si noe om rasen, og om den kanskje passer for oss? Vil også høre andre tips/råd!

Om det er av relevanse, så bor vi på finnmarkskysten. :-)

Skrevet

Kriteriene du lister opp er tilnærmet like de min familie hadde når jeg bodde hjemme. Vi endte opp med en golden retriever, og tror ingen angrer på det valget. Ellers kan jo kanskje flatcoated retriever være noe? Labrador? Lapphund? Pyreneer? Berner sennen? Cocker Spaniel? Grand Danois? Nå skal det sies at jeg ikke har veeeldig peiling på pelsstellet til overnevnte.

Tror egentlig ikke du utelukker så mye annet enn jakthunder og raser som krever voldsomt mye.Har dere hatt hund før? Skal dere bruke den til noe annet enn kos og tur? Hva slags pels? (Altså, noen raser røyter mer enn andre. Noen må nappes, andre må trimmes. Korthår har vel en tendens til å feste seg til møbler, mens langhår ofte er mer som hybelkaniner som forsåvidt er mer synlig*).

Forøvrig ganske vanskelig å gi tips når "middels" og "normalt" kan bli tolket i svært forskjellig retning ;) Sjekk forresten ut "breed selector" (google it). Er vel en del forskjellige der ute, noen mer kurrante enn andre. Dessuten ligger det en del klipp på youtube fra programmet "Dogs 101".

* Andre må gjerne arrestere meg på det, men det er iallefall det inntrykket jeg har fått :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar!

Hermes; det regnet vi med egentlig, men jeg ordla meg kanskje litt feil når jeg skrev innlegget. Det jeg mente var egentlig at vi ikke driver noen form for jakt, så vi ville ikke hatt mulighet til å la hunden drive med det den er skapt for. Slik jeg har forstått det, er vist ulvehunden nå ikke en jakthund primært, men har utviklet seg til en familiehund.:-)

Caroline: Ja, vi har faktisk tenkt på disse rasene også! Og vurdert:-) vi ønsker likevel å kanskje se etter andre alternativer. Så kom gjerne med flere forslag om du sitter på noen gode!

Tommy: vi har hatt hund tidligere ja. Vi hadde en Alaska husky for en kortere periode, ca 2 år før den dessverre døde.. Hun ble brukt kun til utehund, men vi ønsker noe litt anderledes nå. Vi kan godt bruke noe tid på børsting/pelsstell, men om vi slipper unna veldig hyppig klipping/frisering er det så absolutt en bonus! Vi har faktisk lagt fra oss tanken om puddel kun pga den store mengden pelsstell som vi har fått inntrykk av fra eierne i omgangskretsen.

Jeg skal sjekke ut tipsene dine!:-)

Skrevet (endret)

Hvis dere er ute etter stor hund, med mindre jaktinstinkter enn ulvehunden, ville jeg sett på grand danois (kan også ha jaktinstinkter etter hva jeg har forstått) eller berner sennen. Men jeg tror ikke det er noe i veien med ulvehund heller, om dere er forberedt på at den kan ha visse drifter.

EDIT: Ulvehunden er en jakthund fra gammelt av, men avles i dag som selskapshund. Dere kan være aktive med en ulvehund, for eksempel med lure coursing, så den får brukt driftene sine. Jaktinstinktene varierer på myndene, fra de som gjerne vil jakte etter alt og alle, til de som kun utløses når det virkelig gjelder. Hvis dere vurderer ulvehund ville jeg i hvert fall snakket mye med oppdrettere om jaktinstinktene, så dere er forberedt på hva det innebærer. Det kan for eksempel innebære at hunden ikke kan være løs hvor som helst, for eksempel rundt sau eller annet bufe, på et sted med mye vilt, osv.

EDIT 2: Til tross for at myndene kan ha sterke jaktinstinkter, så har de ikke de samme behovene som jakthunder som i dag avles for jakt. Så lenge de får nok trim, er det ikke noe problem. Det er ikke hunder som drar til fjells og blir borte i et par døgn.

Endret av Hermes
Skrevet

Ser for meg at en dalmatiner kunne ha trivdes hos dere? :)

Ja og nei. Det er vel ikke noen utpreget hundegårshund (iallefall ikke om den er alene), den trives best med å være med menneskene sine så mye som mulig. Kommer an på bruken av hundegård da. Men bortsett fra det punktet høres det ut som den kan passe fint ja.

Skrevet

Mange gode forslag her! :-D

Noen vet hvordan dalmatiner og GD fikser "ekstremkulde" som kan forekomme i Finnmark? Mtp den daglige mosjonen som trengs?

Whippet har vi vurdert, men vi er litt bekymret for klima og at vi da ikke kan ha med oss hunden på turer i tillegg til de daglige mosjonsturene som alle hunder fortjener..

Skrevet

Mtp bostedet deres tenkte jeg automatisk en av lapphundrasene, fortrinnsvis svensk eller finsk lapphund :) Begge er godt pelsede hunder (om du får en med korrekt kvalitet) og tåler stort sett godt kalde utevintre :) Det er dog svært varierende hvor godt de vil trives i hundegård, men vet endel som bruker hundegård mye, de har dog ofte mer enn en hund.

  • Like 1
Skrevet

Mange gode forslag her! :-D

Noen vet hvordan dalmatiner og GD fikser "ekstremkulde" som kan forekomme i Finnmark? Mtp den daglige mosjonen som trengs?

Whippet har vi vurdert, men vi er litt bekymret for klima og at vi da ikke kan ha med oss hunden på turer i tillegg til de daglige mosjonsturene som alle hunder fortjener..

Ta på dekken og potesokker, så går det greit. Whippet og dalmatiner er vel like tynnpelsede. Nå tror jeg som sagt en dalmatiner vil trives fint hos dere, men mulig jeg ville sett på en med litt mer pels altså, men det kommer jo an på bruksområdet da.

Skrevet

Alle whippets jeg kjenner er skikkelig varmeelskende og fryyyyyyser om vinteren :P Så jeg veit ikke jeg. Men ville aldri hatt whippet, spesielt ikke i hundegård, i kaldt klima med mindre man er klar for å kle godt på den.

Skrevet

Samojed?

Såvidt jeg har skjønt så er det en real gjennombørtsting innimellom.

Har inntrykk at de har litt mindre "fluer i hodet" enn lapphundene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...