Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundesonen - et sted for hundedebatt eller drittslenging


Recommended Posts

  • Svar 460
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg må jo si meg enig i begge sider her egentlig. Men til dere som ber Kanger om og trykke på rapport knappen i samme setning som dere mener at Kanger driver og lager kvalm, kan ikke dere trykke på ra

Ser man at diskusjoner som dette også kan lage fyr til flammen forresten? At folk begynner å lese hele forumet med et nytt og feilinnstilt filter? At slike diskusjoner er med på å forme forumet slik a

Jeg vet ikke hva mer jeg kan skrive, enn hva som allerede er sagt. I kjølvannet av denne tråden, så har vi, faktisk, fått inn mange flere rapporter enn vanlig. Det gir oss en pekepinn på hva som

Helt klart at det er en negativitet/aggressivitet på forumet, der kommer også frem i trådene som går nå. Spørsmålet er om den trenden kan snu seg?

Nå har jo 85% av de som har stemt sagt at de stortrives her, så hvor mye skal det da være nødvendig å forandre?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fint at dere sier ifra, slik at man ikke blir avspist med "dere kan jo være moderatorer selv" når man har en mening :)

Det er absolutt åpent for nye moderatorer - men ikke akkurat slik situasjonen er nuh. Greit om vi finner utav hvordan vi skal løse ting og roe ned situasjoner før vi tar inn nye moderatorer. Vi er også nødt til å finne ut hvilke krav vi skal ha til moderatorene først. Da vi som sitter der nå ble kastet inn i det litt på hyrten og styrten. :) Vi noterer oss forslag og vil nok etterhvert komme med mer "slik går du frem for om du ønsker å bli moderator". Så vi kan få se hvem som har interessen for det.

Moderator Raksha

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt klart at det er en negativitet/aggressivitet på forumet, der kommer også frem i trådene som går nå. Spørsmålet er om den trenden kan snu seg?

Det går i bølgedaler her inne.

Jeg har vært her en stund, og tenker stort sett bare i mitt stille sinn "herregud, skjerp dere" og venter på at det skal gå over de gangene noen brukere ser ut til å få hverandre i vrangstrupen eller bare er i kverulantmodus. Jeg har vel sånne perioder selv også, hvor jeg bare MÅ kverulere. Alt går over. I mellomtiden får vi gjerne en tråd som denne, hvor enkelte (gjerne forholdsvis nye) klager på tonen på hele forumet og skal endre både det ene og det andre. Noen faller fra, noen blir værende og sonen er fortsatt sonen, hvor vi krangler så busta fyker i det ene øyeblikket og hjelper hverandre med livets små og store utfordringer det neste.

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes forslaget om at moderatorene skriver med kursiv er et bra forslag. Forumet jeg er admin for har enkle og greie "regler" for hvordan admin og moderatorene skriver innlegg, sånn at det skal være lett for alle brukerne å skille mellom når vi skriver som privatpersoner eller admin/moderatorer. Derfor skriver vi alltid i kursiv når vi tar på oss admin/moderatorhattene.

Det koster da ikke mye tid å markere teksten og klikke på "I"for kursiv før man poster.

Da slipper man å lese hele innlegget før man vet om det er moderator xxx eller privatpersonen xxx som skriver innlegget. For det er sånn det blir her på sonen, når det benyttes "Hilsen moderator xxx."

Endringer, til og med den minste lille ubetydelige endring er for mange ikke greit. Bare det at det er en endring i seg selv er tydeligvis skremmende. Så viser det seg gang på gang, at etter en stund når endringen er innført og utprøvd, så fungerte det faktisk ganske så bra alike vel:-)

Hos oss er vi nøye på at vi som innehar disse rollene ikke kan tillate oss å svare andre ufint, provosere eller gå til personangrep når vi engasjerer oss i diskusjoner. Vi har påtatt oss en oppgave hvor vi er vårt ansvar bevisst. Hva er så ansvaret? Jo, det er selvsagt å moderere og sørge for at det er en trivelig tone på forumet og at ingen av brukerne skal bli dårlig behandlet av andre. Admin sørger for det samme som her, at det fungerer på det tekniske planet. Vi har ingen vanskeligheter med å være aktive medlemmer samtidig i debatter og diskusjoner, men vi er nøye på å skille sak og person. Det lar seg fint kombinere med friheten til å si sin oppriktige mening, det er bare snakk om hvordan man velger å pakke inn ordene man benytter.

Det er en kunst å debattere og debatt-teknikk er en treningssak. Man kan fint be noen dra til h... og samtidig få de til å glede seg til reisen, det er kun snakk om hvordan man velger å ordlegge seg.

Det er ingen her som mener at moderatorer og admin ikke skal få mene noe om noen verdens ting, da har man misforstått budskapet. Det er som sagt kun snakk om ordvalg når man svarer:-)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig glad i å bruke kursiv når jeg modererer (? mange ererer der gitt :P ) fordi det skiller fort mellom hvem det er som snakker. Og innimellom kommer det rimelig lange innlegg fra en av sidene og da er det greit å ikke skrolle ned før man leser for å se hvem det egentlig er. Men regner med at det er litt her som på KG, når moderatorene svarer og rydder i tråder er det små korte beskjeder :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får bare påpeke igjen at man som moderator ikke liker innlegg, det gjør man som privatperson og forumbruker, noe vi er 99,99% av tiden. Med mindre vi signerer med "moderator <nick>" så er vi brukere og kun det.

Har titta på "likes" moderatorene gjør, som du. Helt herlig! :)

Tar dette med hund veldig seriøst jeg, må ha noe som veier opp. Og det gjør moderatorene her inne, mange andre óg.

Det kjempevanskelig å sitte som moderator i slike settinger (og jeg skriver nå som bruker med moderatorerfaring, ikke som moderator og på vegne av moderatorteamet. Har moderatorerfaring fra flere plasser). Nettopp fordi noe som oppfattes som mer eller mindre uskyldig, småfrekt sleivspark, av noen, tas som fullstendig personforfølgelse av andre. Vi er jo også brukere og mennesker som preges av gjennomgangstodenen til forumskrivere. Noen er skarpere enn andre naturlig uten at det nødvendigvis ligger mer bak. Vi slipper nok også gjennom mer ting av folk man vet er venner og god kjente utenfor forumet også, da vi regner med det enten er gomodig krangling som ligger bak, eller at de rydder opp seg i mellom senere.

Noen er eksperter på å balansere på den hårfine linjen som ligger mellom en skarp penn og en rett ut ond penn. Andre behersker ikke dette og går på snørra uten å mene å være så skarpe/onde/nedlatende som de oppfattes.

Desverre er det fullstendig umulig å behandle alle likt. Moderatorer og forumrelger kan ikke ta høyde for alle settinger, alle personligheter, alle skrivemåter. Da ville vi druknet i regler som ville være umulig å følge. Dermed kan moderering oppfattes både skjevt og urettferdig. All diskusjon av moderering oppfordres til å ta på PM med enten admin (AnetteH), eier av forumet (Espen) eventuelt en henvendelse til en eller flere av moderatorene.

Jeg, personlig, synes det er lite moderering av diskusjoner på sonen. Og at takhøyden er ganske høy. Den kan kanskje virke FOR høy noen ganger?

Hør, vil folk delta i forum, må de tåle sleivspark, og ting som ikke var ment å bli det, men kjennes ubehagelig. Bruker en hodet skjønner en det overhodet ikke er vondt ment. Moderatorene er bra på sonen! Super hundeforum!

:flowers:

Og her poster man først ja, og editerer trykkfeil etterpå. Så. :P

Ingen har vel sagt at mod ikke kan diskutere som vanlig, og bare må overvåke? Da tror jeg noen ønsker å misforstå?

Men en mod har større ansvar for det den skriver.

Ble i en eller annen tråd quotet et innlegg der en mod lurte på om kanger likte å kaste hunden i veggen (eller noe slikt). Det er å gå for langt for en moderator (i mine øyne).

Er det som er ansvaret til en mod, og være rollemodell. For om en mod tar seg frihet til å svare slikt, så vil det gi fripass til andre å svare slikt også

Sent fra min iMobil med Tapatalk 2

En moderator har ikke større ansvar for det de skriver. Hva som er moderators ansvar, står i retningslinjene en aksepterer for å opprette konto.

Jeg ser hva moderatorer skriver. Og tenker, yes! Her er det lov å tulle og ikke alltid passe på hvert minste ord, en eller annen kan bli fornærmet, eller ta det personlig.

Hvis en moderator skriver noe en ikke liker, trykk på rapportknappen. Jeg tror folk skal passe seg litt her.

Vi har pr i dag, drevne moderatorer, som håndterer en gjeng med én ting felles: Vi har hund, og et brennende engasjement utfra det. Moderatorene her tåler en støyt etter mine begreper.

Jeg bruker moderator som rollemodell hvis jeg ser noe yes! Dette likte jeg.

Det er bare å følge retningslinjene en akspepterte når en opprettet brukerkonto.

Enig i at moderatorene gir et fripass, men vi, har ansvaret for det vi poster, ikke de.

Jeg har opplevd fripasset moderatorene gir som befrielse :cry: ???

Blitt avhengig. Må inn her å se hva slags tull og vittigheter er posta siden sist.

Jeg hadde ikke passa her, var det ikke for stilen til moderatorene.

Hvis en vil se hvordan folk blir behandla: Se hvilke svar nye får, i det de ikke skjønner bæret.

"Tusen takk for alle svar" :) Rådene hjalp veldig! Sier sitt om hundesonen.

Slått sammen trippelpost. Moderator SoppenCamilla.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nå en gang sånn, at ting man skriver på nettet blir stående "til evig tid". Det bør man ta høyde for FØR man legger ut noe offentlig som alle kan lese. Det kan sammenlignes med at blir du tatt for noe av politiet, så kan det ødelegge for deg i jobb/reise/hobbysammenheng i senere tid. Tåler man ikke kommentarer på ting man har gjort tidligere så får man la være å skrive noe som kan komme å bite seg i selv bak i senere tid.
Ehh, jeg vet ikke helt hva jeg skal svare deg med jeg. Synes du at båndtvang kommentaren hadde noe som helst med avlivingen av den hunden å gjøre??

Og mener du at ved at jeg skriver på sonen at jeg synes båndtvangen bør holdes, så skriver jeg noe som kan bite meg selv bak senere? For noe piss!

Og jeg står veldig for det jeg har sagt om båndtvang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer til Tabris og et fåtall andre mennesker, som iløpet av så mye nonsens og skylapper har fått med seg essensen av denne tråden.

Men hvis det som menes med "høyt tak" og "temperatur" er å friere kunne bruke hersketeknikker og retoriske angrep, så er det greit å vite så kan jeg holde meg borte fra det.

Høyt tak og temperatur er ikke synonymt med å få lov å kalle hverandre; idioter, mehe'er, fallusen til en hest, knalliser, tørka oter-f*tter eller si at morra di er så feit at en grand danois blir en chihuahua ved siden av henne. Eller - favoritten her inne - komme med pent innpakkede slag under beltestedet. ALT - og her er kjernen i saken - ALT uten å bidra noe til saken. Hele cluet med denne tråden, som virker å være fullstendig forbikjørt, er nemlig et ønske om at man bevarer diskusjonen om SAKEN og slår ned på disse personangrepene som ikke bidrar noe. At man ikke begynner å hakke på hverandre som en opphissa gjeng høner.

Men jeg skjønner at her på hundesonen ønskes disse personenangrepene for uten de blir hundesonen kjedelig, naziforum og ødelegger den gode stemningen her inne (?). Men med 12 siders misforståelser redegjort for, legges saken død for min del. Beklager det sene svaret men jeg måtte på ferie fra forumet da ting jeg skriver ikke faller i smak hos den harde kjerne. Håper vi kan opprettholde ytringsfriheten framover :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke hva mer jeg kan skrive, enn hva som allerede er sagt.

I kjølvannet av denne tråden, så har vi, faktisk, fått inn mange flere rapporter enn vanlig. Det gir oss en pekepinn på hva som reageres på, og selv om ikke ALT blir moderert, så har vi moderert mer enn vanlig, nettopp på grunnlag av disse rapportene.

Jeg kan ikke annet enn å takke de som har rapportert, og oppfordre til å fortsette med dette. Personlig må jeg innrømme, at om jeg hadde lest noen av innleggene som rapporteres, så hadde jeg nok ikke bitt meg merke i dem, men når de har blitt rapportert, så har jeg ingen problemer med å se at "ja, kanskje det er på vei til å gå over streken, dette kan vi aktivt bremse før det sklir helt ut".

Det jeg også vil oppfordre til, men som kanskje er litt på kanten, det er å rapportere FØR man svarer på innlegget det gjelder. Eller, aller helst, rapportere og ikke svare i det hele tatt. Jeg har ofte sett saker der et innlegg er rapportert, og i mellomtiden har den som rapporterte skrevet et like sleivete svar tilbake. Det hjelper ikke diskusjonen på noen måte.

Igjen vil jeg bare takke til dere som rapporterer, det hjelper veldig, og det er fint med litt hodebry på "bakrommet"! :flowers:

  • Like 14
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å rapportere uten å gi oppmerksomhet til mølet er definitivt en lur framgangsmåte. Håper man ser en bedring i at interessante diskusjoner får leve på sakens kjerne og ikke blir til en grøftetur "oss megger i mellom" :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde ikke logget inn på forumet på en liten stund, og dette var det jeg kom tilbake til. Var bare å begynne på de mange trådene og enda flere opphissede innlegg. :|

Disse trådene kommer jo med ujevne mellomrom, og det står som regel det samme i dem. Når det er sagt, så er det som Soppen sier nyttig å få tilbakemelding. Om ingen rapporterer så tror vi jo at alt er i skjønneste orden. Det er sjelden jeg går inn i tråder for å LETE etter noe å moderere.

Orker (mot normalt) ikke å skrive noe voldsomt langt innlegg om saken, jeg tror det meste er sagt allerede. :)

Admin IW

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan jeg få spørre hva som menes med at "slike tråder kommer med gjevne mellomrom" - for det er nevnt så mange gang nå at det begynner å nærme seg hyppigheten til berømte "det er lov å ha to tanker i huet samtidig" (for de som ikke skjønner hva jeg mener, mener jeg at slike ting er å skrive noe som ser dypt ut, ser smart ut, men egentlig er like meningsfylt som hvit støy på en fjernsynskanal du ikke har lagt inn. Altså null innhold.)

Det jeg synes vi "med gjevne mellomrom" har - er tråder hvor nye medlemmer klager på at de ikke blir inkludert nok, føler seg utestengt eller røfft behandlet. Det er ikke mitt problem og jeg må ærlig si jeg ikke bryr meg.

Denne tråden - og jeg nevner det bare fordi jeg ikke vil det skal misforstås - spør om forumet ønsker en hundedebatt som holder seg til SAK eller om det skal være rom for personangrep selv om det står i forumregler at det ikke skal forekomme. Fordi - slik det skrives i post en - interessante debatter vris om fra sak til å bli drittslenging om debatanten. I mitt tilfelle fordi "som man får som man gir" - at folk har syntes jeg har vært en dass i tidligere diskusjon og drar det med seg inn i andre diskusjoner som på slikt vis blir ødelagt.

Det var altså for diskusjonens del at jeg spurte, ikke fordi jeg har så lyst å bli likt eller få innpass i den harde kjerne. Folk må forsåvidt bare kaste dritt etter meg så mye de vil - hvis det er slik en ønsker forumet skal være - men at man i det minste prøve å bidra til debatten i samme innlegg? At vi kunne prøvd å fjernet de innlegg som *utelukkende* er drittslenging - slik det åpent ble innrømmet at det ble skrevet i tråden som førte til denne tråden som frustrasjonsutbrudd? Jeg bryr meg som sagt ikke om folk mener histen eller pisten om meg, men jeg er nå engang her inne fordi det er interessant å lese om bikkjer - og håper jo at *saken* er av hovedønske å diskutere for andre også. Og at hovedmålet med innlegg ikke er å diskutere hverandre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg sier "slike tråder kommer med ujevne mellomrom", så mener jeg nettopp det. Med "slike tråder", så mener jeg f. eks denne tråden, eller f. eks tidligere tråder om lite inkludering, for skarpe toner, for mye/for lite nazi diktatormoderatorer, uenigheter om reglene på forumet, forskjellsbehandling, osv. Altså type tråder hvor noen er sterkt misfornøyd med noe og det blir litt rabalder, før det roer seg igjen.

Nå har jo jeg vært på forumet siden 1814, så jeg har sikkert mye lagret bak i hukommelsen som har blitt litt ukonkret.. :) .

Folk har jo hukommelse og om man syns andre brukere er frekke og ufine, så får en jo ikke nødvendigvis visket vekk tidligere innlegg og inntrykk i hver ny tråd som blir startet.

Jeg tror kanskje vi var flinkere til å være mer moderator enn bruker tidligere, men så forandrer jo forumet seg naturlig nok gjennom årene. Takhøyden har blitt høyere og de fleste brukere har et ok forhold til at moderatorene er vanlig bruker mer enn moderator.

Jeg er forresten enig at som moderator så bør man frastå fra å "like" noe som er et stort sleivspark eller halvveis personangrep.

Admin IW

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...