Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

1378062_10151901967680256_1246240285_n.j

Valpene er skikkelig herlige nå. De har fulgt tilgang til første etasje utenom på formiddagen (da får de mat, og sover gjerne i noen timer og jeg gjør husarbeid) og når jeg er borte. De går kjempefint med resten av flokken (Ivy legger seg som regel oppe da. Hun synes de fort blir for masete.)

Video

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151900714510256&l=8323205554138332705

De har (som man ser) fått smake på ordentlig kjøtt og det var skikkelig saker synes de :)

1393855_10151900477800256_539104987_n.jp

1379234_10151900477765256_673952495_n.jp

1375679_10151900515675256_1765297171_n.j

1001712_10151898418435256_285622367_n.jp

1375162_10151902825560256_267533442_n.jp

I helgen hadde vi valpekjøper besøk. Det gikk passelig. De første hadde det veldig travelt, så vi fikk ikke "roen" mens de på søndag ble noe annet siden de hadde så mye bedre tid :)

De begynner å bli passe store nå gitt.

1374341_10151902830550256_522865727_n.jp

Ellers så er det sjeldent SÅ mye lyd altså :lol: De var bare veldig sultne der. Ellers så er de en veldig fornøyd gjeng som regel :) Utvikler seg enormt fra dag til dag!

  • Like 10
  • Svar 473
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har vært litt usikker på om jeg skulle lage tråd før det lå noen valper i valpekassen min men.. Hell with it, jeg jinxer jo ikke ved å lage en tråd på hundesonen liksom Første gangen ble hun kon

Herregud. Tror jeg drømmer. 6 tisper og 1 hannhund!!

Lettere å skrive her enn å oppdatere alle Første er født, blue merle tispe klokken 20.18 326 gram

Posted Images

Skrevet

:D De er UTROLIG morsomme og søte nå! Kommer løpendes mot meg og logrer og lager koselyder når de hører jeg kommer, skal leke og "ta" slippersene mine og slenger seg på rygg og vil at jeg skal kose magen deres :heart: Utrolig hvor mye utvikling de har fra dag til dag.

  • Like 4
Skrevet

:D De er UTROLIG morsomme og søte nå! Kommer løpendes mot meg og logrer og lager koselyder når de hører jeg kommer, skal leke og "ta" slippersene mine og slenger seg på rygg og vil at jeg skal kose magen deres :heart: Utrolig hvor mye utvikling de har fra dag til dag.

Jeg kommer snart tilbake! :heart:

  • Like 1
Skrevet

Jeg må bare spørre, hvor mye krage er ønsket på collien? For hun Hekla ser jo ut til å ha vært ganske heldig med sin for meg som ikke har peiling på sånt :)

Skrevet

Ca det Stella har er maks ønsket :) Det morsomme er at Stella sin er bare bittebittebitte litt mer enn Hekla, men hun har helhvite ben så det "synes" veldig mye mer.

Okay, så det kan gå til rett bak skuldrene? Jeg ser jo nå som du påpekte det at Stella ikke egentlig har mer hvitt enn Hekla, men den fargen som går over beina på Hekla gjør jo det ser ut som hun har superlang nakke, så hun ser jo mer flashy og elegant ut, syns jeg :lol: Det er også litt morsomt at jeg egentlig ikke ser de tricolor-valpene, for jeg har egentlig ikke vært veldig begeistret for merle-farger :)

Skrevet

FCI

"All should carry typical white Collie markings to a greater or lesser

degree. Following markings are favourable – white collar, full or
part, white shirt, legs and feet, white tail tip. A blaze may be carried
on muzzle or skull, or both. All white or predominantly white is
FCI Norge;
Hvite tegninger: Alle ovennevnte fargevarianter bør ha de typiske, hvite collietegningene i større eller mindre grad. Følgende tegninger foretrekkes:

Hel eller delvis hvit krage, hvitt bryst, ben og poter, hvit haletipp. Et hvitt bliss kan forekomme på snute eller skalle eller begge.


Skrevet

Har Soleil annerledes pels enn de andre? Den virker mer tettsittende, kanskje kortere, ikke så fluffy electrocuted som de andre ;)

Jeg glemte å børste henne :aww: :aww:

Okay, så det kan gå til rett bak skuldrene? Jeg ser jo nå som du påpekte det at Stella ikke egentlig har mer hvitt enn Hekla, men den fargen som går over beina på Hekla gjør jo det ser ut som hun har superlang nakke, så hun ser jo mer flashy og elegant ut, syns jeg :lol: Det er også litt morsomt at jeg egentlig ikke ser de tricolor-valpene, for jeg har egentlig ikke vært veldig begeistret for merle-farger :)

Morsomt ja :) Ja, som sagt under så er det egentlig der skulderbladet stopper, der skal også hvitfargen stoppe. (altså ehm. På langs. Flatsiden liksom.) Men de færreste dommere bryr seg om det om det er bittelitt fra eller til om hunden ellers er fin.

Jeg hadde egentlig tenkt til å beholde en tric tispe, men av litt samme årsaker spørs det litt :) Hannhunden er eneste av dem som utmerker seg irl.

Skrevet

Jeg glemte å børste henne :aww: :aww:

Stakkars, ble'a ikke gruuuuuuuma? :D

Interessante de to bildene du linka til, jeg har ikke sett så hvite collies før. Skjer det ofte? Jeg skjønner jo at jeg ikke ser de i ringen, men hva ser dere i valpekassene?

Vil to soble collies med rikelig hvite tegninger gi lysere valper enn to mørke? Tenker dere hvite tegninger som vi gjør på berner? Altså at en overtegnet tispe bør parres med en hannhund av mørkere linjer, osv.

  • Like 1
Skrevet

Stakkars, ble'a ikke gruuuuuuuma? :D

Interessante de to bildene du linka til, jeg har ikke sett så hvite collies før. Skjer det ofte? Jeg skjønner jo at jeg ikke ser de i ringen, men hva ser dere i valpekassene?

Vil to soble collies med rikelig hvite tegninger gi lysere valper enn to mørke? Tenker dere hvite tegninger som vi gjør på berner? Altså at en overtegnet tispe bør parres med en hannhund av mørkere linjer, osv.

I know *fisk i hodet* Hihi.

Amerikanere :P Laget on purpose tenker jeg. Ikke så ofte man ser det her, men litt ymse hvite flekker her og der er ikke uvanlig.

Nei. Vi tenker hvitfaktor, da isåfall å ikke doble det om dette er noe oppdretter er redd for. Vi tenker aldri mørk/lys i forhold til selve fargen.

Skrevet

Nei. Vi tenker hvitfaktor, da isåfall å ikke doble det om dette er noe oppdretter er redd for. Vi tenker aldri mørk/lys i forhold til selve fargen.

Takk for forklaring :)

Jeg tenker jo at tricolor collie må ha mye den samme fargegenetikken som berner, bortsett fra at dere ønsker betydelig mye mer hvitt enn vi vil ha. Og hvis jeg skulle drevet utelukkende fargeavl, har jeg to tisper i hus som ikke har optimale, perfekte tegninger i hver sin retning, og jeg ville da sett på hannhundens tegninger, samt hans linjer, for å kompensere. Hvis farger var det viktigste jeg fokuserte på, altså. For det er "oppskriften" vi går etter, og siden en flashy krage på rett sted skaper illusjon av lengre nakke og bedre tilbakelagt skulder lurte jeg på om det er noe dere har strategier for å etterstrebe.

Oppfølgingsspørsmål:

Vil kragene bli så store som på bildet, når du snakker om maksimal mengde hvit. Jamfør hannvalpen fra mitt forrige kull som var født med halv krage, men som i dag knapt har en liten nakkeflekk igjen av den.

Skrevet

Ja. Men Lana har en sort flekk på nakken som nesten er borte. Kragen til Stella og Hekla vil virke enda større pga av manken som blir lengre/større enn resten mens tricene vil virke mindre siden de har sort før hodet starter og den sorte pelsen på manken vil legge seg over det hvite. Prikker forsvinner gjerne men ikke str på kragene i seg selv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...