Gå til innhold
Hundesonen.no

Salater - tips til at de ikke blir så kjedelige...


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er håpløs på å lage varierende og spennende salater, og da går jeg litt lei. Nå som sommeren kommer, så er det veldig godt med salat, og det er jo både enkelt å dra med seg på jobb og sunt.

Men jeg putter det samme oppi. Hele tiden. Noen slags salatblader, agurk, papirka, mais, sukkererter, soltørkede tomater og som oftest feta eller mozarellaost.

Men jeg skulle gjerne variert litt mer, og regner med at soniser har sikkert litt tips å komme med!


Som kjent er jeg veggis, og spiser hverken landlevende, vannlevende eller luftlevende dyr. Jeg må dessverre innrømme at jeg ikke liker vanlige tomater (kun soltørka, fikk litt avsmak for tomater som liten pga rar matallergi). Ikke spiser jeg gluten (allergisk), og jeg vil uansett unngå å putte pasta og ris oppi. Og ikke tåler jeg salatbønner/kidneybønner (som er jo en utmerket proteinkilde). Maten må holde seg i minst 7 timer uten å miste smaklighet (noe som gjør at smoothies som lunsj utgår, siden de smaker høgg etter 7 timer på termos).

So. Anyone. Hvordan kan jeg lage litt mer spennende salater?

Skrevet

Det jeg kommer på i farta: spinatblader, løk (vårløk/rødløk/purre), avokado, eplebiter, reddikskiver, linser, kikerter, alfalfaspirer (ikke nødvendigvis sammen, da). Hvis du har ristede solsikkefrø/pinjekjerner e.l. i en egen pose og strør det over rett før du skal spise holder det seg sprøtt og fint.

Skrevet
  • ristede (evt salte) nøtter,
  • ruccola,
  • ananas,
  • eplebiter!,
  • blåmuggost,
  • parmesanskiver,
  • kesam med hvitløk og dil/andre urter,
  • tzatsiki,
  • stekt sopp med krydder,
  • avokado
  • hjemmelagde krutonger

Ta det "tørre" i en egen boks/pose/folie når du pakker det med deg.

Skrevet

Melon i forsjellige former, pinjekjerner er alt sagt (det lager mye smak), selleri (undervurdert).

Kjøp deg en liten kjølebag og legg nedi helt nye kjøleelementer før du drar på jobb. Jeg bruker selv en som er str håndveske *ler* hvor jeg legger ett element på toppen og ett på bunnen. Eller en som er i str skulderveske som jeg legger kjøleelemt i 4 forsjellige hjørner. Funker fint opp i 10 timer med salat og youghurt :)

Du spiser melkeprodukter? Friske urter som er rørt nedi feks kesam/cream fraiche gir mye smak.

Stek fetaosten sammen med sopp og krydre, fetaosten får en helt annen smak.

Skrevet

Tusen takk alle sammen. :ahappy: Tenk at man skal stå fast på slike enkle ting egentlig. :lol:

Jeg har en matboks med kjøleelement i lokket som er geninal, og som holder maten min kald til lunsj! :D Og akkurat passe stor for en porsjon med på jobb. :)

  • Like 1
Skrevet

Epler, nøtter (gjerne ristede og grovhakkede), melon, knallgod dressing.. Ptjaa. Stekt sopp? Husker ikke helt hva som allerede er nevnt :P

Skrevet

Mitt tips - ta tipsene her og ikke bruk dem opp, ergo bytt litt innhold hver dag/uke, så blir det litt mer spennende, og det tar det lenger tid før du blir lei :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg er også veggis og har gluten allergi. Så jeg kjenner problemstillingen din veldig godt :P

Jeg har tidligere brukt spinatblader som base i salaten, litt sånn ekbladsalat eller hva det heter. Forskjellige nøtter, kjerner og frø. Egg om du spiser det da. Også avokado. Over alt det så har jeg urtesalt.

Ellers lager jeg egne knekkebrød som jeg har ved siden av, har noen oppskrifter på det om du vil.

Om du kan ha varm mat så er det jo en del lett indisk basert på squash som du kan ha med og lett varmeopp da.

Skrevet

Denne er opprinnelig beregnet på å spises varm, men funker kjempebra til lunsj dagen etter også.

Skjær vintersquash av noe slag (altså de som er oransje inni, ikke zucchini eller noe som ligner på en forvokst agurk) i terninger og bak i ovnen med det du måtte ønske av krydder. Kok en liten mengde røde linser om du ønsker. Til matpakke lar du squashen (og eventuelt linsene) kjøle seg ned, ellers hopper du over det.

Bland honning, soyasaus, balsamico og olivenolje i ca 1/2-1-1-2-forhold, tilpass etter smaken. Jeg pleier å blande i en god del chillipulver også. Ta noen håndfuller unge spinatblader, legg til rikelig squash (og linser), og hell over dressingen. Mettende og godt :drool:

Av og til blander jeg også inn hakket avocado eller litt fersk mozzarella. Har kun brukt ferske tomater, men soltørkede kan sikkert funke det også.

Skrevet
Ikke at det smaker så mye bedre, men ting som ser bedre ut smaker som oftest bedre av en rar grunn, så jeg har gått til innkjøp av denne ;)

http://www.coolstuff.no/Veggie-Twister Dog på ebay!

Ha ha. Så kul! :D Trur jeg må skaffe meg noen sånne! :D

Er de for å lure deg selv til å spise grønnsaker ;P

Kan ikke lure en veggis til å spise grønnsaker. :aww: Jeg LEVER på de jo. :lol:

Og skal ikke putte alt oppi en salat nei, men variere. Men tusen takk. :ahappy: Kommer til å bli mange gode salater i sommer! :drool:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...