Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

:heart: AUSTRALIAN SHEPHERD VALPER :heart:

Siden vi nå er rimelig sikre på at Choco skal ha valper (har jo kjent de sparke og alle greier!) så er det vel på tide å lage en tråd til Aussieboxy sitt aller første Sonen kull.

Ca den 13 april venter vi vårt H- kull. Siden kennelnavnet kommer sist, har vi alltid ett temanavn som går igjen på alle valpene- denne gangen på H.. men vi har ikke bestemt hva ennå. Dette er Choco sitt andre og siste kull. Forrige kull er straks 2,5 år gamle, så det begynner virkelig å kribe i valpetafse fingrene ;)

Kommende foreldre:

479893_10151280460646780_332270895_n.jpg

Kun litt over to uker igjen. Choco er ikke så veldig stor, men hadde det vært opp til henne hadde hun vært gedigen, for matlysten har aldri vært så stor før :drool:

66103_10151232791646780_479863901_n.jpg

(Hawk i forgrunn med Dina, Dinas datter Labbe helt i bakgrunnen, Choco helt til venstre bak grinden, med datteren Mia ved siden av)
Hawk var her hos oss i 2 uker i forbindelse med paringen, da eier/forvert var på ferie. Og når 3 jenter hadde løpetid, ble det litt styr. Men gutten oppførte seg veldig bra :wub:

Vi skal altså ha ett tema navn på H. og resten av navnene skal settes sammen av foreldrenes stamtavle navn. Så langt er forslaget på tema: Hawk, High Five og High Four...

Jeg synes High Four er mest spesielt, men High Five er muligens det letteste å få fine navn med.. Forslag mottas med takk.

Håper og tror vi kommer til å få ett kull med flotte potet Aussier, og vi håper på masse interesse fra potetmennesker :P

Vi har ikke tatt ultralyd og kommer mest sannsynlig ikke til å ta røntgen. Liker spenningen jeg :bananas:

  • Like 2
  • Svar 65
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Verdens flotteste trekløver foreviget på trappa i dag Hadde de enda kunne vært slik noen ekstra uker Taco, Biffen og Benny.

Ja det er fare for masse Aussiekos om ett par uker Kult det, hadde det ikke vært for at det skal være på engelsk Foreldrenes navn er jo engelsk, så da blir det litt dumt med "Her og Nå B

Det ble hele 3 stykker 2 sort tricolor hanner og 1 rød tricolor tispe. Tispa har tja- 3/4 lang hale, den ene gutten lang hale og den siste litt under halv vil jeg tippe. Alle er friske og raske-

Skrevet

Ja det er fare for masse Aussiekos om ett par uker ;)

Spennende! Det må jo finnes en Her Og Nå av Aussieboxy der! :D

Kult det, hadde det ikke vært for at det skal være på engelsk ;)

Foreldrenes navn er jo engelsk, så da blir det litt dumt med "Her og Nå Brown Bear av Aussieboxy" Selv om det sikkert er like dumt med AV før kennelnavnet- men det er ikke opp til meg :icon_cry:

Det er ca dag 50 i dag, og jeg har forsøkt å ta bilder av magen. Men hun ser jo egentlig bare gedigen uansett hvordan jeg tar bildene. Så då får det bli ett bilde der hun både ser gedigen ut OG veldig søt :wub:

46621_10151312886771780_1372466654_n.jpg

Forsøkte å forminske bildet, men det går kanskje ikke ? Får forminske bilde først neste gang da :innocent:

Edit: bilde ble kanskje ikke så stort som jeg trodde...

  • Like 7
Skrevet
Ja det er fare for masse Aussiekos om ett par uker ;)

Kult det, hadde det ikke vært for at det skal være på engelsk ;)

Foreldrenes navn er jo engelsk, så da blir det litt dumt med "Her og Nå Brown Bear av Aussieboxy" Selv om det sikkert er like dumt med AV før kennelnavnet- men det er ikke opp til meg :icon_cry:

Det er ca dag 50 i dag, og jeg har forsøkt å ta bilder av magen. Men hun ser jo egentlig bare gedigen uansett hvordan jeg tar bildene. Så då får det bli ett bilde der hun både ser gedigen ut OG veldig søt :wub:

46621_10151312886771780_1372466654_n.jpg

Forsøkte å forminske bildet, men det går kanskje ikke ? Får forminske bilde først neste gang da :innocent:

Edit: bilde ble kanskje ikke så stort som jeg trodde...

AW! Tjukke-trulte :) Elsker ansiktet og uttrykket til Choco, også er hun liksom så kompakt og herlig! Lykke til med kullet, gleder meg til å følge de små livene etterhvert.

Skrevet
AW! Tjukke-trulte :) Elsker ansiktet og uttrykket til Choco, også er hun liksom så kompakt og herlig! Lykke til med kullet, gleder meg til å følge de små livene etterhvert.

Hihihi Tjukke-trulte var jo ett passende navn på henne. :heart:

Om dette kulle blir likt det første så blir det en gjeng med flotte individer :D

Skrevet

Ja da har vi bare litt over en uke igjen.

Synes ikke jenta er slik fryktelig stor, men det synes da- og det er masse liv inni der :wub:

64182_10151320648461780_1972483771_n.jpg

Alltid spennende å tippe antall.

Hva tror sonen?

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det ble hele 3 stykker :)

2 sort tricolor hanner og 1 rød tricolor tispe. Tispa har tja- 3/4 lang hale, den ene gutten lang hale og den siste litt under halv vil jeg tippe.

Alle er friske og raske- tispa er tro kopi av mamma, og den ene hannen tro kopi av pappa (tenk om han også kunne fått øyne fargen)

Det ble litt klabb og babb, det tok veldig lang tid- hun begynte å bli urolig torsdags kveld, og første valpen kom ikke før lørdags morgen - og når ikke nr 2 kom, selv etter 5 timer, ja da ble det tur til dyrlegen og nesten keisersnitt, men vi klarte oss med en sprøyte riestimulerende middel heldigvis :bananas: Nr 2 ble født på dyrlegekontoret :)

48128_10151331686886780_1589315351_n.jpg

Choco er som ved forrige kull, den perfekte mor :wub: valpene er mette, rene og bare helt herlige :heart:

Tispa blir i kennelens eie, men hvordan det skal ordnes med hvem/ hva/hvor er ikke avgjort ennå- De to guttene er til salgs til aktive hjem- gjerne konkurranse interesserte, men ikke noe direkte krav da :rofl:

524266_10151331686876780_1152300721_n.jp

Den siste og største valpen. 460 gram. Mørk fin gutt, med kun bittelitt hvit på labbene og i bringa

564279_10151331836321780_1836422690_n.jp

Gutt nr 2, prikk lik pappan sin. 380gram. Kommer nok til å bli en skjønn gutt, med eller uten sin fars blåe øyne ;)

547678_10151333081586780_1748852911_n.jp

Den lille røde var 370 gram, og viser seg å være en bestemt dame. Hun henger i puppen uansett, og er den ikke bra nok så protesterer hun høylytt :teehe:
Hun har den bittelille hvite flekken på hode, akkurat slik Choco også hadde- blir nok borte da :faceless:

Vi har ikke hatt så få valper noen gang, det minste vi har hatt på 12 kull (boxer og Aussie) er 5stk, og det var det kullet der Choco sin mor ble født- vårt første aussie kull som så dagens lys for 10 år siden. Så dette kommer til å bli kullet med stooor kosefaktor og lite jobbe faktor :hug:

Vurderer Highway som tema, siden de alt har vært på sin første kjøretur :P

  • Like 7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...