Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaringer med hannhund


Trixie
 Share

Recommended Posts

Har lest mye på forumet, men må spørre likevel. Selv har jeg mest erfaring med tisper, og hannhund har liksom vært helt uaktuelt. Oppdretter ba meg vurdere hannhund også, så det gjør jeg nå. Har forsåvidt god tid - tispa er ikke parra ennå:)

Mine motforestillinger mot hannhunder er at de er aggressive mot andre hannhunder, de jukker på alt, klikker hvis det er ei løpetispe i kommunen. Nå vet jeg jo at dette selvfølgelig ikke gjelder alle, men er det så at jeg kan være uheldig å få en slik sak, eller kommer det alltid an på oppdragelse?

Dere med hannhunder: Har de løpetid hele året? Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Oppfører de seg bra mot andre hanner? Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Kan de gå løs på tunet uten å stikke av?

Veldig vanskelig dette. Har jo selvfølgelig truffet hannhunder, men tror jeg har vært for låst i tankegangen tidligere.

Håper dere kan hjelpe meg å ta et valg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har de løpetid hele året? Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Oppfører de seg bra mot andre hanner? Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Kan de gå løs på tunet uten å stikke av?

Jeg er veldig hannhundmenneske. Har alltid vært det. :wub: De to jeg har nå er kastrerte, men alle mine tidligere har hatt bjellene sine intakte og mine svar er uansett:

Nei. Ja. Ja. Nei. Ja :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer litt ann på rase også dette, hvordan hannhunden er.

I min rase er det liten forskjell på tispe og hanne, og jeg har begge kjønn. Hannhunden min er nok en av de enkleste hannene jeg har vært borti. Han har ikke noe problem med løpetid, sitter aldri med hele stasen ute ( :P ), og han går overrens med alt av hunder. Han er langt ifra hannhundagressiv, og har aldri vært borti noe trøbbel selv når andre hanner har utfordret han. Da bare går han sin vei ;)


Han kan og gå løs, og stikker aldri av. Han er den av mine som har mest jaktlyst, men det kommer nok mer ann på linjene, og ikke fordi han er en hannhund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har to hannhunder og de er ganske ulike

1) Den ene bryr seg lite om tisper, den andre er veldig kåt

2) Den ene er grei å trene med selv om tisper har løpetid, den som er kåt er litt mer ukonsentrert ....

3) Ene er veldig grei med hannhunder, den andre er litt mer usikker

4) Ene har stellet mye ute, den andre nesten aldri

5) Ene kan være løs og stikker ikke av den, den andre tar seg noen runder

Jeg tror det har mye med trening og oppdragelse å gjøre

Dere med hannhunder: Har de løpetid hele året? Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Oppfører de seg bra mot andre hanner? Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Kan de gå løs på tunet uten å stikke av?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min er ikke voksen så jeg vil ikke uttale meg for bastant (snart 10 mnd), men det med at "stellet" henger ut - ja! Jeg trodde jeg skulle synes det var mer ekkelt men det er hvertfall ikke en grunn som gjør at jeg tenker at aldri vil ha hannhund igjen. Man blir vant til det!

Edit: Hahaha, Bie, snakk om å tenke likt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine hannhunder har vært og er mye greiere å ha med å gjøre enn tispene, men også noe enklere i nøtta :innocent: Griseri og ufin oppførsel har nok tollerdamen stått for, ikke gutta. Jukking er bare ikke lov, så slike tilløp har jeg nok stoppet før de har utviklet seg, om i det hele tatt. Ja, Tinka phalenelykkepille er forresten den enkleste hunden jeg har hatt i hus, men der får noen andre enn meg ta æren :) Blir det flere hunder her i huset (nei, ikke på èn gang), tenker jeg automatisk tispe. Vet ikke hvorfor, jeg tar det bare som en selvfølge :D

Edit: Her er aldri noe stell ute, nei. Scilos vasker seg litt når det trengs, men selv da slafses det inni pelsen der et sted og jeg er forskånet fra å se noe som helst :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en som ikke tåler andre enn hanner av samme gruppe (10),èn som tåler hanner som oppfører seg ordentlig og en som går med alt og alle. De to som er litt tvilsomme er helbrødre. Jeg kjenner like mange tisper som ikke tåler andre tisper som hannhundvarianten. Løpetispe vet jeg ikke,vi bor i hyttefelt uten fastboende tisper i nabolaget (den ene som bor her er sterilisert). Om vi har vært på tur med løpetisper så synger de gjerne resten av dagen. De sitter aldri med "stellet" ute. Forrige hannen min gjorde heller aldri det.. De kan ikke gå løse i tunet men det er pga rasen,ikke kjønnet,Jeg har et solid gjerde rundt tomta. Jeg har såpass stor rase at jeg ville nok kanskje gått for tispe om jeg skulle valgt om igjen. 25 kg er litt enklere enn 50...ihvertfall med flere

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine motforestillinger mot hannhunder er at de er aggressive mot andre hannhunder, de jukker på alt, klikker hvis det er ei løpetispe i kommunen. Nå vet jeg jo at dette selvfølgelig ikke gjelder alle, men er det så at jeg kan være uheldig å få en slik sak, eller kommer det alltid an på oppdragelse?

Ja jeg mener jo det.

Har de løpetid hele året? Nei

Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Jepp, med trening. Det er jo ikke noe man kan forvente, så det kreves jo litt trening og man begynner gjerne ikke med nyinnlæring på en hormonfrosk ved siden av ei høyløpsk tispe

Oppfører de seg bra mot andre hanner? Tja, alle mine hannhunder har vært litt småkranglete. Men pga lydighet har de sjeldent fått lov til å få utløp for slikt

Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Nei

Kan de gå løs på tunet uten å stikke av? Ja med læring. Slikt kommer heller ikke av seg selv

Nå har jeg begge deler, og jeg erfarer at hannhundene er enkle saker, som gjør som de blir bedt om når som helst og overalt. De har vært tøffelhelter som forguder mamma'n sin :wub: De har ikke vært begeistret for andre hannhunder, men det trenger de ikke være heller. Tispene mine har gjerne litt migrene, pms, prems, bestemme selv og gjør som jeg vil når jeg vil det. Eks: Uta synes det var mye lurere å søke opp den ballen som hannhunden min hadde lett etter i sted, fremfor å jobbe med meg. Slikt ville aldri Asti funnet på å gjøre og hun er faktisk den lydigste av dem. Hun har en evne til å smake på lillefingeren og tar dermed hele armen om jeg ikke stopper henne. Igjen, Asti ville aldri funnet på noe slikt. Han har ikke fått noen tøffere eller mer oppdragelse enn henne. Minsten har nå begynt med noe pubertetsstyr og har fluer i hue, men hun skal få lov til å ha det en liten stund, hvor jeg jobber litt enklere med henne, vi takker gudene hver dag for at hun er søt utenpå med sukkerspinn inni seg.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil si det kommer litt ann på hvilken rase du skal ha, hva du skal bruke den til( altså hvor viktig de forskjellige pungtene er), og hvilken oppdragelse den får. Det er like mange variasjoner i hannhundtyper som det er i tispetyper. Du får ikke garantert en hund som er grei med alle, bare fordi det er tispe. Kjenner til noen tisper som ikke tåler trynet på noen hunder i det hele tatt, og den styggeste slosskampen jeg har sett - var mellom to damer. Gutta spiller mest for galleriet, er min erfaring sålangt.

Min hanne, liker damer - men greier å holde seg i skinnet. Han hadde en ufordragelig periode, hvor det behøvdes litt streng disiplin for å få orden på det, men nå er han veldig grei å styre. Stellet er så og si aldri ute. Vi kan trene rundt løpetisper, men han blir mer ukonsentrert hvis vi er rett ved. Vi fikk kl2 debuten vår ødelagt pga en forferdelig godlukt ringside, f.eks. :aww: Han liker ikke andre ukastrerte hanner, så de holder vi oss unna. For meg er det null problem. Gå rundt løs på tunet hadde han aldri fått lov til alene, selv om han sikkert kunne det. Jeg vil tro han hadde vært enda greiere, hadde han fått riktig oppdragelse i ung alder - men det blir jo bare spekulasjoner.

Jeg trives veldig godt med min hanne - enkel, stødig og blond.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 3 hannhunder, straks 7 år, 6 år og straks 3 år gamle.

1 DSG, 1 shiba og 1 boston terrier.

Har også 1 DSG tispe som er her på dagtid og ellers bor i etasjen over.

Jeg har ikke lagt ned en voldsom jobb i hundene, og har ikke veldig mange regler.

Men de fungerer supert i flokk.

Har hatt minimalt med gnissninger egentlig.

Så jeg har bare gode erfaringer med hannhundene mine.

Selv ikke når Dina har løpetid er det særlig problemer.

Har hatt 2 blandingshunder tidligere, også hanner.

Også disse var ukompliserte.

Så jeg har vært utrolig heldig med hundene mine!

Men hunder er jo som oss, veldig forskjellige.

Og noe er rasebetinget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordi vi andre sitter med sprettert og småstein *ond latter*

Åååhhh. *finne frem bønner fra skapet*

Men for å være litt seriøs med trådstarter da, så virker det veldig tilfeldig hvem som lar snoppen dingle og ikke :) Marvel sin kommer ut når han sitter.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åååhhh. *finne frem bønner fra skapet*

Men for å være litt seriøs med trådstarter da, så virker det veldig tilfeldig hvem som lar snoppen dingle og ikke :) Marvel sin kommer ut når han sitter.

Det gjorde Faro sin altså... men det er jo ikke av kåtskap, den var bare litt for stor :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har to hannhunder selv og en hannhund på gården her, neste blir tispe pga hanhundene. Sagt flere ganger "aldri mer hanhund" :lol: Men det sa jeg om tispe også da jeg sleit som verst med inbildt og dritt på siste tispa. Nå er det bare to kjønn å velge mellom, så da blir det tispe nestegang.

Rasene spiller endel inn på ting her, basenjien er generelt ikke glad i andre hunder. Punktum. Og er kranglete i visse situasjoner. Salukien er kun kranglete om han er trøtt. Har i grunnen ikke testa dem med løpetid, så det kan bli artig. Ingen av dem har enda reagert på løpetisper i nabolaget, og de kan gå løse på tunet når det ikke er beitesesong, dog ikke uten tilsyn, jeg må jo være ute og gå med dem. Salukien vil nok være veeeldig glad i damer som lukter godt, har sett tilløp til det, men jeg tillater ikke griseoppførsel, så regner med det er håp der og.

Hatt hanhund før, han ble kastert - nuff said. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest mye på forumet, men må spørre likevel. Selv har jeg mest erfaring med tisper, og hannhund har liksom vært helt uaktuelt. Oppdretter ba meg vurdere hannhund også, så det gjør jeg nå. Har forsåvidt god tid - tispa er ikke parra ennå :)

Mine motforestillinger mot hannhunder er at de er aggressive mot andre hannhunder, de jukker på alt, klikker hvis det er ei løpetispe i kommunen. Nå vet jeg jo at dette selvfølgelig ikke gjelder alle, men er det så at jeg kan være uheldig å få en slik sak, eller kommer det alltid an på oppdragelse?

Dere med hannhunder: Har de løpetid hele året? Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Oppfører de seg bra mot andre hanner? Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Kan de gå løs på tunet uten å stikke av?

Veldig vanskelig dette. Har jo selvfølgelig truffet hannhunder, men tror jeg har vært for låst i tankegangen tidligere.

Håper dere kan hjelpe meg å ta et valg.

Altså, jeg har aldri skjønt at folk heller vil ha tisper, som griser blod utover hele huset minst to ganger i året, er utilregnelig og uforutsigbar i humøret i en måned før og en måned etter nevnte periode, bortsett fra den måneden hun "føder" og tar vare på alt som ikke er boltet fast...

I tillegg til at hat til andre tisper på eget område kan være intenst.

;)

Nei, takke meg til hannhunder!

Jeg har en som ikke tåler andre hannhunder (men kan, etter en god del jobb, trene løs og gå tur sammen med hannhunder som oppfører seg ordentlig) og en som går sammen med "alle".

Begge kan trene, om ikke med maksimalt utbytte, med løpetid i nærheten. Eldste ble kastrert som femåring og husker godt hva løpetid er for noe.

Den ene kan gå løs på "tunet" (men hadde nok stukket av etter andre dyr, hunder inkludert, sånn det er nå. Men han er ikke vokst opp med og vant til å gå ute annet enn på hytta), den andre gjør som den selv vil.

Den ene kan lufte stellet litt og vaske det høylytt når det passer ham, den andre har jeg knapt sett noe rødt på etter han tippet tre år.

Noe kommer an på rase og oppdragelse, og noe går på individ. Ja, du kan være maks uheldig å få et hormonmonster som lukter løpetid i nabokommunen og jukker på alt som rører på seg (og en del som ikke rører seg). Og du kan få en hannhund som oppfører seg som en kastrat, ikke enser om en løpetispe stiller seg opp foran ham, og ikke er så obs på at han har noe mellom beina som brukes til noe annet enn å pisse.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva mener folk med at stellet henger ute? Det opplever jeg sjeldent med de to hannene til mamma, foruten når dem steller seg litt.

Han ene stikker dog av, men det er manglende oppdragelse og nå som han faktisk vet hvor greit det er å lufte seg alene så har vi gjort lite tiltak for å fjerne det. Det skjer veldig sjeldent. Han kan fint gå løs på tur om vi går fra et annet sted enn hjemme, eller er f.eks. på jakt.

Den andre stikker aldri av og er veldig enkel og grei. Aldri problem med andre hannhunder eller noe, men litt usikker av seg er han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest mye på forumet, men må spørre likevel. Selv har jeg mest erfaring med tisper, og hannhund har liksom vært helt uaktuelt. Oppdretter ba meg vurdere hannhund også, så det gjør jeg nå. Har forsåvidt god tid - tispa er ikke parra ennå :)

Mine motforestillinger mot hannhunder er at de er aggressive mot andre hannhunder, de jukker på alt, klikker hvis det er ei løpetispe i kommunen. Nå vet jeg jo at dette selvfølgelig ikke gjelder alle, men er det så at jeg kan være uheldig å få en slik sak, eller kommer det alltid an på oppdragelse?

Dere med hannhunder: Har de løpetid hele året? Kan dere trene i nærheten av løpetisper? Oppfører de seg bra mot andre hanner? Sitter de med "stellet" ute i tide og utide? Kan de gå løs på tunet uten å stikke av?

Veldig vanskelig dette. Har jo selvfølgelig truffet hannhunder, men tror jeg har vært for låst i tankegangen tidligere.

Håper dere kan hjelpe meg å ta et valg.

Løpetid hele året?

Nei, min har ikke det hvertfall :) Vi trener og konkurrerer lydighet, trener med både løpetisper og andre hannhunder og det har aldri vært et problem. Sist trening var det til og med en høyløpsk tispe, og det går fint det. Jeg tar forhåndsreglene, og de som har med løpetisper dytter ikke tispa opp i snuten på min hund heller. Men jeg krever og forventer at han skal fungere og kunne trene rundt løpetisper, og det fungerer bra. Han er alltid løs på trening. Min hannhund har til og med vært brukt i avl 1 gang, og jeg føler ikke at han ble noe værre i etterkant, kanskje mindre interessert i andre hunder. Rottweileren er 11 år og jeg tror han har vært i bråk 1 gang.

Min er veldig fredelig av seg, han er konfliktsky og bråker ikke med andre hannhunder. Han har aldri vært en bråkmaker!. Altså er han veldig vennlig. Jeg opplever egentlig like ofte at det er bråkette tisper som hannhunder, forskjellen er at tispene ofte er mer bitchy samtidig og det er en av grunnene til at jeg ALDRI skal ha tispe (ting kan forandre seg!). Så jeg er nok det motsatte av deg i tankegangen ;) hehe!

Han sitter ikke med "stellet" ute i tide og utide :) Dette er noe jeg føler er mest vanlig hos unge hannhunder midt i puberteten med hormoner i gang. Men har aldri hatt det problemet hos våre hunder.

Alle våre hannhunder har alltid vært løse både på tunet og i byen. Dette vil jeg si er individuelle forskjeller og kommer mer an på individ enn kjønn. Våre kan være løse og har aldri stukket av, mens naboens rottweilertispe har vært på besøk hos oss både 4 og 5 ganger. Det samme gjelder den andre nabohannhunden han tar seg en ferd. Så her vil jeg si at det kommer an på rase, individ og oppdragelse.

Jeg tror dette er noe du bare skal tenke på! møt valpene, og så bli kjent med dem. Jeg er hannhundperson så jeg har alltid likt dem best.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nå prøvd hannhund og jeg foretrekker tisper. Han jeg har er ikke noe vanskelig hanne, men han er typisk gutt som er mest opptatt av damene. Mye tissing, skvetting, og skvetting på seg selv, slikking på lukter og sikling, ruller rundt i alt som lukter (men vet ikke om dette er typisk hannoppførsel da), skal prøve å være tøff rundt andre hunder,syter mye hvis løpetid osv. Alt dette må man sørge for å hele tiden kontrollere og det er litt slitsomt. Jeg er mer irritert av slike hannhund ting enn tispeting som feks løpetid. Syns det har vært helt uproblematisk.

Og så er det vanskelig å mage-kose en hannhund :P hehe Det liksom noe i veien der. Og litt små flaut når han kommer ut med pølsa i full offentlighet. fnis.

Men hvis man ikke bryr seg så mye om slike typiske hannhundgreier, så er hannhunder topp de! Kjekt å slippe å bruke bind på dem :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er en fin alder. Mine to yngste blir to år i slutten av april. Kjører med de alt fra 12 km til 3 mil. Har noen ruter der jeg må på asfalten litt så jeg kommer til en runde men da tar jeg hastigheten så lav som mulig og bruker potesokker. De med gummi er fint til asfalt. Jeg bruker hundepark (50 mål) 1-2 ganger i uka med flokken som variasjon.  Når jeg kun hadde én husky syklet jeg også rundt mila hver dag for at han skulle være fornøyd. Gåturer var/er han aldri ordentlig fornøyd med. Kunne gå i skogen flere timer for så å komme hjem og løpe rett bort til sykkelen.  
    • Har hatt en helt spinnvill dag på gratis valpekurs av instruktørstudenter på K9 Hundesenter, Midt-Norsk Kompetansesenter for Hund (som har busstopp rett utenfor, 25 min fra Trondheim sentrum innen samme billettsone). Kjempeflinke studenter og lærere og flott opplegg, men bevares for en villstyring han er i den settingen. Kurs/fellestrening er det gøyeste han vet. Han er så rolig og grei når vi er rundtomkring ellers, men akkurat i den settingen der er han bare i taket av forventninger og iver.  Lyd.  Så intens vokal.  All energien han har ombord. Sju sommere og sju vintre. Sommer er supert. Lett å be og verdens letteste å belønne med lek har blitt. Vinter kommer ut i form av lydbølger. Full storm. Verste jeg har opplevd. Har hatt to raser hvis første egenskap folk forbinder med dem er "gneldrebikkjer" og ingen av de to lagde lyd, så jeg trodde jeg var flink til å trene hund av med utidig lyd. Det var feil. Valgte de første ukene med Ede å avvente med å sette cue på hals, fordi det kom bare sutrete bjeffing, og den tonen og stemningen ville jeg ikke ha. Så glemte jeg å begynne jobbe med å få det på cue da det gikk over i mer riktig toneleie. Nå er jeg neck deep i alt annet enn shhhh-it fra Ede. Øverste prioritet den nærmeste tiden blir derfor lyd av og på.  Hilseiver er et annet problem jeg har påført meg ved å la ham ha en selvstendig relasjon med naboen. Det er jo kjempebra at de er glade i hverandre og har funnet sin omgangsrutine, men trenger lære Ede at det ikke er sånn vi hilser på fremmede. Arrangerte hilsesituasjoner er derfor prioritet nr to.  Å finne ro på kommando blir neste prioritet. Han er litt som Charlie Sheen på treningssenteret: "I've got one gear: GO!" ..eller, han har flere, men muttern knoter noe ****** med å finne ut av de. Oppleves som en automatkasse som innimellom henger seg opp på D. P-knappen lever sitt eget liv og slår plutselig inn midt på gulvet om en setter den i N for lenge. Ikke vanskelig å sette tilbake i D, men når en VIL ha den i P, så henger den seg ofte opp på D og gir gass av seg selv. Toyota har bedre self drive software. Vi har derfor meldt oss på "Selvbeherskelse og impulskontroll" kurs. Suksess er om det føles som wasted money når vi kommer dit, for det starter ikke før i april. Det er lenge til med den Duracell-krabaten her.  Dagens virkelige gladnyhet er at begge testiklene er nede i pungen nå. Tror den andre landet i morges, for Ede sluttet plutselig å jukke.  Han har jukket MYE, antakelig pga ubehag fra press ved den ene ballen stuck i lysken. I morges omfavnet han meg bare da jeg satt på huk foran vaskemaskinen. Labbene på skuldrene, kinn mot kinn. Ble stående sånn lenge og kose. Ikke ett jukk. Det var så koselig 💕🐾 Super happy av å vite at han ikke lenger har ubehag, slipper bekymringer for hyperaktiv testosteronproduksjon, kreft og østrogenoverskudd, slipper utgifter, risiko og ubehag ifbm kirurgi, og vi slipper søke og dokumentere for hvert stevne vi vil stille. Få vurdert bygning, tenner, bevegelser og pelskvalitet kan vi også gjøre, mest av pliktfølelse overfor oppdrettere, men også fordi muttern synes Ede fortjener bekreftelse på at han er søtnos og kjekkas, og hun liker ha en unnskyldning for å kle seg i blazer og høye hæler.  Ede er altså ikke lenger lille Jokke, og det er plutselig bare kos å få en omfavnelse. Kurs starter tidligere på formiddagen i morgen. Usikker på om vi skal forskyve frokost to timer, eller om vi skal satse på å bare spise ekstra godbiter på full mage i to timer. Heller mot å drøye leggetid i kveld, stå opp sent og ta frokosten på kurset, da jeg personlig tror det blir et mindre onde for fordøyelsen enn å trykke på med godis i to timer, to timer etter frokost. For det første liker jeg ikke gi ham godis. Han får alt fullforet sitt som godis fra hånden i intervaller som tilsvarer måltider. Ikke glad i å gi masse ekstra utenom. For det andre blir alt som gis i løpet av to timer, to timer etter frokost, det blir vel for dårlig oppløst før magesekken tømmer seg i tarmen. Blir bare vomfyll som hemmer næringsopptak fra måltidet.  Vi går altså for sen kveld og sen frokost, om ingen som vet bedre korrigerer meg på den i tide. 
    • De to oppdretterne står på lista over mulige, greit å få positiv feedback om dem begge   Æsj, piping.. Jaja, hadde litt av det på Pax, men fikk det sånn tålelig vekk etter hvert. Slikking er jo sært  Men det skal vel alltid være noe, hehe, ingen rase er perfekt. 
    • Her blir valpen mest sannsynlig krypt. Trodde testikkelen ville komme ned, fordi den lå følbar nær åpningen da den andre ramla ned, men den har vært litt jojo. Nesten nede, lenger opp igjen, liggende i åpningen, tilbake inn i kanalen, nå rett bak åpningen. I følge Grok (AI) så snevrer den ringen seg sammen ved 16 ukers alder (mandag), og det er derfra bare 5-10% sjanse for at stenen kommer på plass i pungen innen 6 mnd. Helt ok med å ikke kunne stille ut. Ikke noe behov for sportschampionat eller avkom, men veldig i tvil om å fjerne den eller ikke før puberteten, mens den er liten. Frykter den vil hyperprodusere kjønnshormoner, og de er det nok av fra normale testikler i puberteten. Det teller ikke som kastrering ihht NKK reglement om en bare fjerner en unilateralt krypt testikkel og beholder den normale?  Er forøvrig overbevist om at han jukker pga ubehag fra den testikkelen som sitter i lysken. Presser sikkert på kringliggende vev, asymmetrisk følelse, som antakelig er et irritasjonsmoment. Virker sånn. 
    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...