Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 78
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Langt bak i slekten min finner man ekteparet Jacob og Hanne. De fikk barnene Jacob Hannerius og Hanne Jacobine.

Min mor gikk seg bort (for å lete etter Soria Moria slott) når hun var 4 år. Hun vandret langt, og lenger enn langt, helt til hun i skumringen endelig kom fram til et stort herskaps-hus. Hun banket pe

Her var det jammen masse.... flott inspirasjon

Skrevet
Farmoren min het Ragnhild Serine. Ragnhild vet jeg faktisk av tre personer på min egen alder som heter. Men Serine er nokså spesielt, og jeg har fundert litt på om jeg kanskje vil oppkalle en eventuell datter etter det. Serine minner meg både om farmoren min (som jeg var så utrolig glad i, fine lille farmoren min) og syriner (litt fordi Serine høres ut som syriner, men kanskje mest fordi farmoren min hadde verdens fineste syrinbusk i hagen sin). Hm.

Vi hadde en Serine, noen få år yngre enn meg, i nabolaget hvor jeg vokste opp.

Skrevet

Det er ikke så mange rare navn i min slekt. Lars Bertin (Bestefar) er kanskje det rareste? Men noen venner av meg tok litt av med navnene til ungene. Eldste er Kristoffer, så følger Emerense, Torina, Nikolina Konstanse og Zakarias :)

Skrevet

Min mor gikk seg bort (for å lete etter Soria Moria slott) når hun var 4 år. Hun vandret langt, og lenger enn langt, helt til hun i skumringen endelig kom fram til et stort herskaps-hus. Hun banket pent på, og lurte på om dette var Soria Moria slott? Det måtte da være det, så fint som huset var? Og hun hadde vandret både langt og lenger enn langt på sine 4 år gamle bein ( over 6 km!)

Det var nok dessverre ikke det. Mamma visste ikke etternavnet sitt, ei heller navnet på gården der hun bodde eller på sine foreldre. Hun visste derimot at storebror het Hårek. Det navnet fantes det vel bare EN med i omegn, og dermed visste "herskapsfolket" hvor hun bodde og kjørte henne i hest og kjerre tilbake til gården til hennes foreldre.

Moralen er at det å ha noen uvanlige navn i familien kan ha sine fordeler :) Og ja, historien er helt sann. Jeg har blitt gjenfortalt den uendelige ganger og blir aldri lei :wub: Dette er kortversjonen.

  • Like 6
Skrevet
Her var det jammen masse.... flott inspirasjon :lol:

Skal dere ha jente? I så fall stemmer jeg for Klosetta! Tidenes navn, hun blir garantert den eneste i klassen som heter det... :lol:

Skrevet
Skal dere ha jente? I så fall stemmer jeg for Klosetta! Tidenes navn, hun blir garantert den eneste i klassen som heter det... :lol:

Hahaha. Jente, ja. Mannen så "litt" skeptisk ut til Klosetta og syntes det vi har valgt fra før er finere. Sære, sære mannen :aww:

  • Like 1
Skrevet (endret)

Jeg har slektsbok fra bestefar sin side. Den første personen der er David Persen (ikke så uvanlig akkurat det), men han giftet seg i 1705. Vi vet ikke når han er født, men det betyr jo at han ihvertfall er født på slutten av 1600-tallet. Det er litt kult at vi har klart å grave den siden av slekten så langt tilbake.

Sitter med boken foran meg nå og det er stort sett bare vanlige Ola Normann-navn. Men noen litt uvanlige er det jo. Eller, nå er jo mange av disse gamle navnene inn igjen da. Og mange av de samme navnene går igjen, så det er tydelig at folk ble oppkalt etter gamle helter :P

Teodor (det er og blir Teodor på barnetv altså)

Oline
Nicoline (det liker jeg)
Oldemor het Signe Elisabeth
Ester
Mimmi
Hallsten
Torkel
Elen

Endret av LXT
Skrevet
Hahaha. Jente, ja. Mannen så "litt" skeptisk ut til Klosetta og syntes det vi har valgt fra før er finere. Sære, sære mannen :aww:

Synd dere ikke skal ha gutt da, så dere kunne kalt ham Uff Gjest.

Skrevet
Jeg har en bestefar (nagypapa) som heter Laszlo, akkurat som Maria. Hans far het Sandor, og jeg er litt fornøyd med at jeg er oppkalt etter han. :)

Laszlo!

Sorry, måtte bare. Hatt mange fine kvelder med DJ Skatebård på Landmark, med Laszlo på høytalerne. Back in the days med italodisco på hippeste utestedet i Bergen :D

Skrevet
Jeg hadde en onkel som het Hårek :)

Det het gymlærern min på vgs, mulig jeg er biased til å ikke synes det er et gammelt spesielt navn av den grunn :lol:

Det dukker opp litt spesielle navn i slekta mi bakover, med jevne mellomrom. Min bestemor heter Kaspara

Kaspara har jeg og hørt om. Husker bare ikke hvor.

Husker også et sagn fra Steigen om "ho Bolette" (uttales "Bolætte"). Synesd et er et dritartig navn. Neste bikkje bør få hete det :P

Skrevet
På farmors side er navnet Gullik et som går igjen nedover i generasjonene, og Gullik har jeg vel ikke møtt på andre som heter. Eneste jeg har møtt av disse Gullikene er en av farmors brødre (nå død). Her oppi er det flere som heter Gullik :) I gudbrandsdalsslekta mi er det ingen spennende navn. Der gikk det i Ola, Ole og Per, og damene het Anne, Kari og Marit. Det gjør det til tider litt vanskelig å lete i kirkebøkene :lol: Så da er det bedre på Tromsø-sida, det er der alle de lange spesielle navnene kommer i fra. Her hvor jeg bor er det også en lokal versjon av navnet Reidar. De sløyfer d'en, så navnet blir Reiar (det staves slik også). Den versjonen hadde jeg ikke hørt før jeg kom hit.
Er noe med de nordnorske navnene :)
Skrevet

Det het gymlærern min på vgs, mulig jeg er biased til å ikke synes det er et gammelt spesielt navn av den grunn :lol:

Kaspara har jeg og hørt om. Husker bare ikke hvor.

Husker også et sagn fra Steigen om "ho Bolette" (uttales "Bolætte"). Synesd et er et dritartig navn. Neste bikkje bør få hete det :P

Nissa og Elisabeth (barnetv?) synger om Madam Kaspara.

Skrevet
Det het gymlærern min på vgs, mulig jeg er biased til å ikke synes det er et gammelt spesielt navn av den grunn :lol:

Kaspara har jeg og hørt om. Husker bare ikke hvor.

Husker også et sagn fra Steigen om "ho Bolette" (uttales "Bolætte"). Synesd et er et dritartig navn. Neste bikkje bør få hete det :P

Du gikk ikke tilfeldigvis på Kongsbakken da? Ford jeg har også hatt en gymlærer som het det.. ;)

Skrevet

Du gikk ikke tilfeldigvis på Kongsbakken da? Ford jeg har også hatt en gymlærer som het det.. ;)

Dass stimmt! :D

Skrevet

Har en bestemor som heter Asborg. Har aldri møtt noen andre som heter det, men vet ikke om det egentlig er så uvanlig. Utover det er det ganske gjennomsnittlige navn i min familie.

Skrevet

Artig lesing, nå kjenner ikke jeg slekta så godt, men av de nermeste er det ingen veldig spesielle navn.

Gunnvor, eva, birger, signe, edvin, unni.

Likte klossetta, tror min neste hund må hete det :P

Skrevet

Fantastisk tråd, Closetta var definitivt ganske høyt på listen over spesielle navn ja :lol:

Har nok ingen i den klassen, men oldefar het noe så stilig som Eugene Hagbart :lol: Det er også en Sigvat Kristoffer Ingemand der, og farmor het Kitty Margot (jeg syns jo Kitty er herlig da :ahappy: ).

Skrevet

Min oldemor het Hjørdis Lilla, ble bare kalt lille. Ellers het min oldemor på den andre siden Ella Sofie Christine, og det er jo ikke så spesielt, men kombinasjonen Ella Sofie synes jeg er nyyydelig! Jeg har også en oldefar som heter Norvald, og en tippoldefar som heter Waldemar. Ikke så sære, men ganske stilige og uvanlige nå til dags. En barndomsvenninnes oldemor het Berte Kanutte :lol:

Skrevet

Åh, så mange morsomme navn. Jeg kom på nå at jeg kjenner jo en 20-åring som heter Oddrun. Men henne har jeg kjent så lenge at jeg ikke tenker på det som uvanlig :lol:

Skrevet
Jeg har en bestefar (nagypapa) som heter Laszlo, akkurat som Maria. Hans far het Sandor, og jeg er litt fornøyd med at jeg er oppkalt etter han. :)

Når jeg så laszlo tenkte jeg automatisk på camp lazlo x)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...