Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags dyr er/var dette? (litt nasty bilder, pels og hud, ikke blod)


Recommended Posts

Skrevet

Tja, jo - det er kanskje litt sært å ta bilder av dette for å legge det ut, men jeg er jo nysgjerrig da..

Vi kom altså over denne på tur i skogen i dag og denne lå da midt på stien som går igjennom tykk skog.
Trodde først det var en hale, men det viste seg da å være en remse med pels og litt attåt, ca 20 cm lang. Ser ut som noe har bitt og slitt av denne remsen, men gudene vet. Merkelig var det hvertfall, ikke hver dag vi ser slikt.

Fargespillet i den lange pelsen satt meg ut litt - hva er dette for dyr?
Det ser jo ut som det kommer fra et dyr med riktig god størrelse..

Lure soniser, kom med forslag!


wpid-20130130_110931_zps5aba3b7e.jpg

wpid-20130130_110913_zps94ad0eb6.jpg

wpid-20130130_110638_zpscbc63eb1.jpg

wpid-20130130_110712_zps928fb5e6.jpg

wpid-20130130_110828_zpsc040cda4.jpg

Skrevet

Hm, synes den var vel langpelset til å være hare ... Egentlig syntes jeg nesten det så mest ut som katt? (Eller egentlig noe slags revete greier, men jeg har aldri sett en i den fargen før)

  • Like 2
Skrevet

Tenkte katt først, men syns pelsen var for stiv? Kan jo blitt påvirket av..diverse som sikkel og ligge ute. :icon_redface:
Syns også det var revete, men igjen - fargen gjør at jeg stadig stusser.

Skrevet
Kanskje det bør rapporteres? Mårhunder er vel så vidt jeg vet ikke velkomne i norsk natur (ikke at akkurat denne kommer til å gjøre så mye av seg da).

Nei, det er de jo ikke. Hvor rapporterer man? Viltnemda? Kan sende bildene - kanskje de har vettugt svar :)

Skrevet
Nei, det er de jo ikke. Hvor rapporterer man? Viltnemda? Kan sende bildene - kanskje de har vettugt svar :)

Det var lurt, gjør det! Viltnemda kan sikkert fortelle deg hvem du skal henvende deg til hvis det ikke er dem. :)

Skrevet

Jaa, såklart! Jeg satt og tenkte på at det lignet på pelsen til Zima, sheltien min, og vi har alltid tullet med at hun er veldig lik en mårhund (og bør holdes innendørs i jaktsesongen).

  • Like 1
Skrevet
Jaa, såklart! Jeg satt og tenkte på at det lignet på pelsen til Zima, sheltien min, og vi har alltid tullet med at hun er veldig lik en mårhund (og bør holdes innendørs i jaktsesongen).

Fnis. uffda..

Skrevet
Jaa, såklart! Jeg satt og tenkte på at det lignet på pelsen til Zima, sheltien min, og vi har alltid tullet med at hun er veldig lik en mårhund (og bør holdes innendørs i jaktsesongen).

Bare så du vet det, så kan mårhund jaktes hele året i Norge.

Skrevet
Jeg har aldri hørt om mårhund før, jeg, bare vaskebjørn og mår, så nå måtte jeg google. Kan dette halelignende også ha vært litt grevling? Ligner på de vi pleier å møte.
Men grevlingen ligger vel i hi den nå? Hvertfall gjør den det her hos oss. Har ikke sett noe spor ut fra hiet den enda.

Ligner på mårhund, ja

  • Like 1
Skrevet
Bare så du vet det, så kan mårhund jaktes hele året i Norge.

Og skal vel helst det også. Er det skuddpremie på de? Eller gjelder det bare mink montro..

Skrevet

Mårhunden er faktisk ganske fascinerende.. De går hele tiden til de finner noen andre i samme art de.. Derfor har staten fanget noen av de og satt på en peiler.. Så følger de me.. Når dyret da stopper i et område og oppholder seg der, så vet de at det er flere der og kan derfor dra dit for å jakte.. Slik bruker de mårhundene selv til å avsløre hvor de er hen :aww:

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...