Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bestilte en Jerven :) En middels en, tror Hermes vil ha mer bruk for det enn Calle, som klarer seg med en liggeunderlag. Nå blir det fine fisketurer i marka, med fornøyd mynde i varm pose :)

  • Like 2
  • Svar 467
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ooh, vi gikk i Åfjord (Fosenhalvøya, Trøndelag) i pinsen i fjor, det var helt nydelig Vi plukka oss bare ut et sted som så lovende ut på kartet, Vinnaplassen het det der vi starta, også gikk vi o

I sommer har jeg veldig lyst til å dra helt opp til Glomfjellet/Meløy/Svartisen-området! Vet ikke om jeg får det til pga den lange kjøreturen, men det ser utrolig spennende ut med alle de grottene og

Lola, nå er du på bærtur.

Posted Images

Skrevet

Friluftsmagasinet på NRK P1 er en fin podcast å følge med på. 27. april hadde de en episode om hundekjøring, fra folkehøyskole oppe i nord. Det var kanskje der du gikk, Ane?

Det var fra skolen og linja jeg gikk ja :) Harald Tunheim, læreren som prata mest :)
  • Like 1
Skrevet

Ski: Jeg har også Ficher Country Crown ski. Brede ski uten stålkant, i den smørefrie varianten. Når man driver med fuglehunder og trening på fjellet er stålkanter fy fy. Mang en hund som er blitt skadet pga det.

Sikler litt på Breidablikk, men det var disse penga da .....

Må ha nye skisko neste år, så får ta det først.

Jeg har hvilepose fra Jægeren og den er ganske populær, både på høsten og vintern om det er kaldt

hardangervidda%2520048.JPG

I år er planen å ta noen turer hjemme i marka, på hytta og kanskje en tur til Gaustadtoppen

  • 2 weeks later...
Skrevet

Stian med sekken kan også nevnes.

Han har forøvrig nå kommet inn på studiet arktisk naturguide på Svalbard, så vi får håpe det kommer masse fine bilder fra nord for polarsirkelen fremover. EDIT: Det høres forøvrig ganske så fornøyelig ut, det første studieåret er nesten uten undervisning i klasserom, det meste foregår på tur.

Skrevet

Stian med sekken kan også nevnes.

Han har forøvrig nå kommet inn på studiet arktisk naturguide på Svalbard, så vi får håpe det kommer masse fine bilder fra nord for polarsirkelen fremover. EDIT: Det høres forøvrig ganske så fornøyelig ut, det første studieåret er nesten uten undervisning i klasserom, det meste foregår på tur.

Men dæven, det krever noe av en... Har mange venner der oppe, også de som har gått denne linja, de er sånne jeg ser på og tenker "goddamn, vel vel, nå inntar jeg horisontalen på soffaen og bare resignerer" mens de hiver på seg en tung sekk og lar frostrosene vokse i øyenbryna... :lol:

Skrevet

Men dæven, det krever noe av en... Har mange venner der oppe, også de som har gått denne linja, de er sånne jeg ser på og tenker "goddamn, vel vel, nå inntar jeg horisontalen på soffaen og bare resignerer" mens de hiver på seg en tung sekk og lar frostrosene vokse i øyenbryna... :lol:

"Fornøyelig" er nok relativt, ja :) Selv liker jeg meg egentlig best på tur vår, sommer, og høst, må innrømme det, og har aldri vært på tur i arktiske forhold.

Skrevet

Tips til myggmiddel for hund? :)

Lurer også på det. Og til menneske.

Finnes det noe man kan smøre i huden hvis man først er bitt? Har en hevelse i skinnet mitt og en på leggen, pga. myggstikk/kløing.

Skrevet

Lurer også på det. Og til menneske.

Finnes det noe man kan smøre i huden hvis man først er bitt? Har en hevelse i skinnet mitt og en på leggen, pga. myggstikk/kløing.

Eurax liker jeg :)
Skrevet

Noen som har gått i området Holleia, Vikerfjell og Vassfaret? Skal på tur med en kompis neste uke, og vi er litt usikre på om vi vil på kanotur i Nordmarka, Femunden, eller lignende, eller om vi vil komme oss litt opp i høyden. Jeg har sett etter alternativer til sistnevnte, som ikke er så veldig langt unna oss. Så først på Rjukan, så på Norefjell, og sist på Vikerfjell. Syns dette siste området virker spennende, siden høydemeterne varierer fra 300 til 1300 moh, det er en rekke ubetjente koier i området (flere hvor det er lov med hund), og vi generelt får alt fra markatur til små toppturer i et og samme område. Erfaringer?

Dette bildet frister meg i hvert fall:

XADl7SWsoutZjkYo7l-CIg137umDfrzhuai6uE3r

  • Like 1
Skrevet

Fin tråd.

For to år siden var jeg og noen jenter på Norefjell. Vi hadde basecamp på Tempelseter og gikk dagstur til Høgevarde.

Året etter dro vi til Vassfaret. Basecamp ved et vann som heter Skrukkefylla ( :lol:)

Gikk to flotte dagsturer og hadde en dag i Bjørneparken.

Sko er viktig. Samme med sokker. Jeg bruker mye ullsokker og de slites fort ut. Har funnet ut at Østerdalssokken (Labben) er kjempe gode. Billige er de også.

Noen tips om Vassfaret? Blir kanskje tur på Vikerfjell og Vassfaret neste uke.

Skrevet

Vi har i stedet bestemt oss for padletur i Fjorda neste uke (man/tirsdag til fredag). Så blir det kanskje en fottur i Vassfaret og over Vikerfjell uken etterpå igjen, etter en snarvisitt i sivilisasjonen :)

Fjorda er et lett tilgjengelig padleeldorado for oss på østlandet: http://ut.no/artikkel/1.8331020

Skrevet

Er ikke det samme trøkket i friluftstråden som det var i våres – er dere alle ute i friluft?

Jeg kom hjem fra XXL i går med ny tarp, tre pakkposer, to eggholdere, et par sluker, slukboks, masse Real Turmat-poser, myggmiddel, og fruen min sprakk, og kom gående med en fiskestang og litt smått som var bursdagsgave (har ikke bursdag før til helgen). Venter også på en pakke fra Magasinet med litt nye ullklær (sokker, boxer, hals). Klar for padletur!

  • Like 1
Skrevet

Er ikke det samme trøkket i friluftstråden som det var i våres – er dere alle ute i friluft?

I wish. På forelesning fra morgen til kveld er mer passende.

Sitter og drømmer om Norge og den norske naturen. :ahappy: Vurderer en telttur, men det blir i alle fall dagsturer fra familiens hytte i sommer. Den ligger midt i supert turterreng.

  • Like 1
Skrevet

Tror du det finnes jervehi som passer? Kanskje grave et hi selv :P hehe

Det lille til Jerven passer til salukien min, så det store passer kanskje til en greyhound? Vet ikke om du kan få prøvd på en måte. Vet ikke hvilke alternativer til Jerven som finnes heller, men sikkert masse.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Samboer har kjøpt: http://www.magasinet.no/display.aspx?menuid=-1001&prodid=15904

Ser så deilig ut å ligge i på tur! Mer lettvindt enn telt, men hvor skal bikkja være? :P Har liksom ikke lyst å gå på tur med overnatting heeeelt alene.. :P

Under på bakken, er da nok av plass der? Vi har overnattet masse i Helsport sin gapahuk.

8799720538142_1024350_1_6342024039434375

Hur kult som helst.. Men nå tenkte jeg avansere til lavvo, og siden jeg har sett på Dovrefjell fra magasinet lurer jeg på hvordan det er som merke og gjerne lavvoene også om noen har erfaring med de?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...