Gå til innhold
Hundesonen.no

Prevensjonsmiddel uten mens


Benedicte
 Share

Recommended Posts

  • Svar 145
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hos meg var det motsatt med p-ring.. Den var veldig (alt for lett) å få ut, og under trivelige stunder byttet den ofte partner, for si det sånn.. :angel: Første gangen etter at jeg hadde bytta hadde

P-sprøyte. Bruker depo-provera. Mistet både mens og smerter. Jeg har heller ingen bivirkninger av denne

Jeg brukte p piller noen år før jeg gikk over på sprøyte. I mange år hadde jeg ikke mensen, men kronisk uvi. Etter å ha blitt sjekket for alt konstaterte urologen idag at det var hormonene sin skyld (

Å herlighet man blir koko av å prøve å orientere seg i alt dette. Klarer virkelig ikke å bestemme meg for hva jeg vil. Har veldig lyst til å sette inn en p-stav fordi jeg har hørt mange gode erfaringer med denne, og fordi jeg da slipper å tenke på prevensjon de neste 3 årene.

Men denne Cerazette, må den tas hver dag? Er den reseptbelagt?

Jeg bruker Cerazette, fordi den sykdommen jeg har kan forværres av østrogen, som det ikke er/er lite av i cerazette. Veldig grei fordi den har en slækk på 12 t (tror jeg, du bør sikkert lese bruksanvisningen;), og er da uten østrogen. Ulempen er at en del får litt sånn til og fra blødninger, ganske ofte. Da jeg begynte fikk jeg blødninger som varte nesten sammenhengende i et halvt år, men så var det slutt, og etter det hadde jeg kun småblødninger med flere mnd mellomrom. Den må altså tas hver dag, og er reseptbelagt, men er litt enklere å gå på enn andre minipiller, fordi den har et slingringsmonn på 12 t.

Red; og en annen fordel; ceracette slutter å virke veldig fort når du sluttet. Jeg sluttet, fikk mensen etter en dag eller to, og tre (?) uker senere tok jeg en positiv graviditetstest;) Men det er jo litt skummelt hvis du er litt glemsk og IKKE vil bli gravid da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Risky å snippe mannen da, HVIS noe skulle skje i fremtiden. Tenker både død og evt. brudd, selv om man såklart alltid håper det beste. Jeg tenker det i forhold til mitt eget forhold, hvertfall :) . Vi er jo fortsatt relativt unge.

Tja, det var hans forslag i første omgang. Han er ikke glad i "mine dine våre barn" og vil veldig gjerne at barna hans skal ha samme mor og far. Itillegg så synes han tre unger er mer enn nok og har sagt at han føler seg nok veldig ferdig når vi får nr tre :) da er han jo rundt 34 også, kontra meg som enda er i midten av 20 årene :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte Loette i "alle år" etter at jeg hadde testet ut en del merker som gjorde meg til en ildsprutende drage :bug:

Hoppet lett over menstruasjon dersom jeg ville det, og smertene var mye mindre enn uten piller.

Men etter å ha blitt gravid intet mindre enn to ganger på p-piller måtte jeg innse at kroppen min er en luring som vi ikke kan stole på :bug:

Så da lar jeg kroppen være uten hormonstyret og går for god gammeldags latex.

Kanskje ikke helt det du spurte om, men jeg ville prøvd Loette, jeg synes det var en veldig grei pille med lite bivirkninger.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hormonspiraler skal gi mindre bivirkninger enn andre hormonpreparater fordi den sitter i livmoren og skal virke lokalt. Det skal bli mindre hormoner ellers i kroppen sånn som man får med feks p-piller.

Edit: Apropo p-piller for menn, så tror jeg ikke at jeg hadde stolt på at mannen hadde husket på de... det er noe jeg vil ha styringen med selv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenkte å få mannen til å snippe seg (Altså, han har sagt det selv da ikke bare mine tanker :lol: ) Men jeg vil først ha tre unger før det gjøres. Så jeg får tenke ut noe bedre, for latex fungerer veldig dårlig... Får prøve ut hormonspiral isteden (erfaringer please :lol: ? ) og håpe at jeg ikke reagerer så grusomt på de hormonene.

Hormonspiral funka bedre for meg enn hva kobberspiral gjorde, og det funka bedre enn p-piller og mini-piller, selv om det var litt smårusk med den og. Jeg tåler ikke å preventere meg jeg, det syns jeg er tåpelig når jeg åpenbart ikke har en kropp som tåler å gå gravid heller :P

Jeg ville forøvrig sterilisere meg etter at datterbarnet ble født, men der ble vi overtalt av fastlegen til at eksen skulle gjøre det i stedet. Det var både en mindre operasjon, og det var lettere å reversere. Han sa også at han ikke ville ha flere barn (eksen altså, ikke fastlegen :P ), han hadde fått de han skulle ha han.. Jada, så ble vi skilt da, og så traff han en yngre og barnløs dame, så nå har han reversert det, og har fått barn nr 3 og 4 med henne. Tipper jeg like gjerne kunne sterilisert meg jeg - jeg har nemlig hverken hatt helse eller lyst til å få flere barn jeg. Jeg har både sterilisert meg og kastrert meg etter det, sånn for sikkerhets skyld.. Så.. Det er min erfaring med å overtale menn til å snippe seg :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg satte inn kobberspiral etter unge nr 1 og tok den ut etter første måned med mens, da jeg blødde som jeg aldri har blødd før eller siden! Nå i juni satte jeg inn hormonspiral og har hatt en del bivirkninger som mens som startet en eller to ganger i uken.... blødde ikke mye men ofte. Og en del smerter i ryggen, jeg pleier ikke å ha smerter når jeg går på prevensjon. Men alt minker, nå er det litt blødning av og til, sjeldnere og sjeldnere.

Jeg brukte i en periode p-ring og var kjempefornøyd. Den skal tas ut etter 3 uker og en ny settes inn uken etter. Hvis du vil hoppe over mensen er det bare å sette inn når du tar ut den gamle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min søster som var en aggressiv ***** på p-piller er rene skytsengelen på hormonspiral (fått lov til å skrive det :lol: )

Det er fordi kroppen "venner seg til" hormonene visstnok :)

Ellers så snippet min kjære far seg når han var 29 :lol: Det har jeg fått høre i ganske mange år.. OM mannen er litt skeptisk får de visst tilbud om å fryse ned sperm (?) Hvertfall har alltid min far sagt når jeg var en jævelunge "Fader at du var beste svømmer.. tror jeg skal tine opp noen å prøve på nytt" :lol: (vi har litt creepy humor i familien :lol: )

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cerazette er egentlig ganske geniale, gikk på de i to år, og hadde nesten ikke mensen på de to årene, bortsett fra da jeg var surrete og glemte å ta de ett par dager på rad. I fjor høst fikk jeg pluselig masse problemer med bivirkninger, svimmel og kvalm hele dagen lang. Før jeg fikk Cerazette var jeg vært noen uker på Mercilon og Yasminelle og slet veldig med bivirkningene på de, kvalme og svimmelhet, igjen. Derfor fant jeg og legen ut i fjor høst at jeg skulle prøve kobberspiral for å muligens minske bivirkningene. Herregud for en smerte det var å sette den inn og herregud så smertefullt det har vært det siste året. Har hatt kraftige menssmerter, gjerne fra en uke før mensen og under hele perioden (som gjerne varer i 5-6 dager) Sliter fortsatt med hyppig kvalme og ømme pupper nå og da. På mandag har jeg time hos legen for å trekke ut proppen og heller sette inn stav. Krysser fingrene for at den vil være litt snillere med meg, selvom jeg begynner å tro at jeg enten a) skal joine Smiths venner og få en hel haug med unger eller b) grave ut alle invollene. Neida, joda. :no:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd p-ring. For det første fikk jeg helt hysterisk hud, for det andre var det utrolig vanskelig å ta den ut igjen, så der måtte jeg alltid ha hjelp... :icon_redface:

Nei ikke si det da! Tenkte jeg skulle bytte fra p-piller til ringen jeg nå. Legen skrøt sånn av den og det virker jo så genialt. Menneh, vil helst slippe å få hjelp til å få den ut :P

For meg fungerte p-sprøyta kjempebra. Null blødninger eller bivirkninger. Det samme med pillen (diane), men det hadde vært deilig å slippe å ta den hver dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei ikke si det da! Tenkte jeg skulle bytte fra p-piller til ringen jeg nå. Legen skrøt sånn av den og det virker jo så genialt. Menneh, vil helst slippe å få hjelp til å få den ut :P

For meg fungerte p-sprøyta kjempebra. Null blødninger eller bivirkninger. Det samme med pillen (diane), men det hadde vært deilig å slippe å ta den hver dag.

Nå har jeg både litt spesiell skjedefasong som heller bakover med en slags knekk på og høyrevendt livmor, så det er ikke gitt at du ikke får tak i den, sjøl om jeg sleit, altså! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd p-ring. For det første fikk jeg helt hysterisk hud, for det andre var det utrolig vanskelig å ta den ut igjen, så der måtte jeg alltid ha hjelp... :icon_redface:

Hahaha, syns jeg ser deg: "Jepp, da er det på tide å ta ut den ringen igjen. Hvem er klare til å hjelpe?" :P

Nei ikke si det da! Tenkte jeg skulle bytte fra p-piller til ringen jeg nå. Legen skrøt sånn av den og det virker jo så genialt. Menneh, vil helst slippe å få hjelp til å få den ut :P

Da jeg gikk på p-ring syns jeg det forsåvidt gikk greit å ta den ut selv. Så det kommer til å gå fint :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd p-ring. For det første fikk jeg helt hysterisk hud, for det andre var det utrolig vanskelig å ta den ut igjen, så der måtte jeg alltid ha hjelp... :icon_redface:

Hos meg var det motsatt med p-ring.. Den var veldig (alt for lett) å få ut, og under trivelige stunder byttet den ofte partner, for si det sånn.. :angel:

Første gangen etter at jeg hadde bytta hadde jeg glemt å fortelle exen at den var der og han bare... "Øøøøhm... det datt noe ut av deg..." :icon_redface: Monster turn off jah..!

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hos meg var det motsatt med p-ring.. Den var veldig (alt for lett) å få ut, og under trivelige stunder byttet den ofte partner, for si det sånn.. :angel:

Første gangen etter at jeg hadde bytta hadde jeg glemt å fortelle exen at den var der og han bare... "Øøøøhm... det datt noe ut av deg..." :icon_redface: Monster turn off jah..!

Sorry, men :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden tråden først er oppe liksom så kaprer jeg den litt.

Dere som evt har soriasis, atopisk eksem e.l. blir det værre ved p-pille bruk?

Jeg har atopisk eksem, men har ikke vært plaget på mange år. Nå syns jeg at jeg siden 1-2 mnd etter jeg begynnte med det har hatt utbrudd. Spesiellt plagsomt siden det er rundt øynene.

Noen som har opplevd det samme?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har atopisk eksem, men har ikke merket så mye i forhold til p-pillene, men jeg har generelt merka lite til de da, og har nå gått i 7 år sammenhengende (hjelpes! Lenge).. Altså, jeg merker at eksemet til tider nesten popper frem igjen, men har ikke hatt skikkelige utbrudd på årevis. Men ser ikke bort fra at det kan forverres noe, hormoner styrer mye rart liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har atopisk eksem, men har ikke merket så mye i forhold til p-pillene, men jeg har generelt merka lite til de da, og har nå gått i 7 år sammenhengende (hjelpes! Lenge).. Altså, jeg merker at eksemet til tider nesten popper frem igjen, men har ikke hatt skikkelige utbrudd på årevis. Men ser ikke bort fra at det kan forverres noe, hormoner styrer mye rart liksom.

Googlet litt rundt og noen har reagert i starten og noen ikke. Tipper det har litt med hvilken pille man går på kanskje?

Ja det har hendt det brått bare har poppet opp igjen hos meg også, men ikke konstant over så mange mnd som det har gjort med meg nå. Det har vart i ca 5 mnd, og det er 6 mnd siden jeg begynnte på pillen igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Googlet litt rundt og noen har reagert i starten og noen ikke. Tipper det har litt med hvilken pille man går på kanskje?

Ja det har hendt det brått bare har poppet opp igjen hos meg også, men ikke konstant over så mange mnd som det har gjort med meg nå. Det har vart i ca 5 mnd, og det er 6 mnd siden jeg begynnte på pillen igjen.

Vil tro det ja, sikkert i forhold til hormonnivået ellernoe. Det er jo så villt mye virkninger en kan få av p-piller, så er ikke overraska over at det kan påvirke atopisk eksem også, selv om ikke jeg merker noe. Mitt utløses av mye annet rart da, første gang var pga et marsvin jeg passet.

Tenker det er godt mulig deg stabiliserer seg, særlig om du ikke har mange andre bivirkninger, er jo ikke helt uproblematisk å bytte plutselig heller alltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...