Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For et par uker siden dro jeg og et par venner til Madrid, med hundene våre, for å delta på et presa canario event der nede. Vi fikk også besøkt tre oppdrettere, og sett litt andre forskjellige hunder.

Så her er en del forskjellige bilder fra turen.

(Dere får bare prøve å "overse" pigghalsbåndene. Det er jo desverre litt annen kultur rundt det å ha hund, særlig stor vakthund, i Spania enn det er i Norden. :( )

Presaer

219-2.jpg

valp

198-3.jpg

770.jpg

765.jpg

valp

757.jpg

755.jpg

748.jpg

732.jpg

729.jpg

728-1.jpg

431-1.jpg

398-1.jpg

unghund

318.jpg

unghund

285.jpg

unghund

276-1.jpg

164-2.jpg

098-7.jpg

048-7.jpg

unghund

009-8.jpg

006-9.jpg

Blanding av Neapolitansk mastiff og presa canario.

016-14.jpg

... dele opp..

Skrevet

Naboen vår hadde tre bullier som vi fikk lov til å kooose med :D

622658_10151170665784934_1044032619_o.jpg

Tysk Jaktterrier, valp

788.jpg

Pittbuller

778.jpg

792.jpg

pittbull valper

781.jpg

776.jpg

Skrevet

Er dem større der en her hjemme i Norge? Sikkert en fantastisk spennende reise!

Ja, de fleste presaene i Norge er etter linjer fra Teneriffe, og der er de noe mindre. Men noen av disse hannene er veldig store da, en mellomting er vel mest ideelt.

Så ut som en spennende tur! :) Takk for du delte bilder!

Bare morro å dele :) Det var veldig spennende!

  • Like 1
Skrevet

hahaha, ja, han som er fawn og hvit, Krom som han heter, han er litt vel brei, rett og slett :D

Jeg har lyst til å importere, men det blir nok fra Kanari-øyene i såfall. Vet om en kennel der, Perro de la Tierra, som har sunne hunder med mye fart og driv i, og det liker jeg. Men det var et par hunder jeg så i Madrid som jeg kunne tenkt meg valp etter og. :)

Men på en annen side så er det jo mye tryggere å kjøpe en valp her i Norge som man får følge fra den er bare noen uker gammel.

Vi får se hva fremtiden bringer. :) blir ikke noe før om et par år uansett.

Skrevet

Vel, de fleste av dem er faktisk veldig gode kose/familiehunder. :D Det er folk utenom familien som noen ganger kan være problemet. Også er det jo en dominant rase som trenger faste grenser i hverdagen da. :) (Tro meg, jeg prøver ikke å få rasen til å høres bedre ut enn den er, jeg prøver nesten å skremme folk vekk fra å kjøpe presa når dem spørr fordi jeg vet at dem ikke er for alle. :P )

Skrevet

Jupp, nettopp sånne folk trenger ikke slike hunder. :P Det er vitkig å vite hva slags hund man har, og legge opp hundeholdet deretter..

Skrevet

Sikkert en flott tur :)

Men det virker som det er enten eller, for brede med dårlig bryst, eller passe brede med ok bryst, men veldig svake mellomhender?

Jeg likte blikket og uttrykket på de da, ikke noe lumskt eller olmt som jeg har sett endel av tidligere.

Skrevet

Awww :heart: Her var det mye flotte hunder! Men jeg venter fremdeles på valp fra Damien, jeg da :yes:

nååh.. :D Toni må bare skaffe seg en tispe som han kan brukes på, han importerer jo bare hanner om dagen! :P

Sikkert en flott tur :)

Men det virker som det er enten eller, for brede med dårlig bryst, eller passe brede med ok bryst, men veldig svake mellomhender?

Jeg likte blikket og uttrykket på de da, ikke noe lumskt eller olmt som jeg har sett endel av tidligere.

Ja, det er jo litt mye rart på eksteriøret der nede.

De aller fleste av de som avler presa i Spania avler jo først og fremst for mentaliteten. Så jeg vet ikke hvor mye kunnskap de har om detaljer i eksteriøret, eller hvor mye de bryr seg, rett og slett (ikke det at gode bryst er en detalj, det er jo faktisk noe en presa bør ha, men som veldig få har.)

En presa skal jo være kraftig med bredt bryst, men de skal samtidig være sunt bygd, og de skal være atletisk i forholdt til størrelsen. Brystet og hodet er jo det viktigste i eksteriøret.

Men til gjengjeld så ser man svært få hunder som er nervøse eller redde. De aller fleste er trygge og selvsikre hunder. Vi så nærmere 60 presaer den helga, og det var vel kun to-tre som virka litt nervøse.

Men det er selvfølgelig viktig at dem er sunt bygd og :)

Her er et annet bilde av den ene hannen som ser superbrei ut på bildet over her. Han er faktisk ganske bra bygd, mener jeg iallefall. Her er han litt yngre da.

286-1.jpg

Skrevet

Unghundene ser jo tildels bra ut, men det hjelper jo ikke når de blir for brede og flate som voksne.. Vi får håpe de jobber litt med eksteriøret nå når det ser ut som de har gemyttet på plass :)

Skrevet

Ja, vi får håpe på det. Det er iallefall bedre fokus på eksteriøret i avelen her i Norge! :D Og alle hundene på bildene er hovedsakelig fra to linjer, så andre hunder fra andre linjer igjen vil sikkert ha andre styrker og svakheter i eksteriøret. Sånn vil det jo alltid være.

  • Like 1
Skrevet

Synes ikke de ser skumle ut i det hele tatt jeg. :)

Men mye ymse ja, den ser jeg. Og de pit bullene var i skammelig dårlig kondisjon! Litt trist.

  • Like 1
Skrevet

Hvordan er de med andre hunder? Går de greit sammen med begge kjønn? :)

Hanner går ikke med hanner, tisper går som oftest med andre tisper. Hanner og tisper er null problem. Jeg vet jo om folk som har presahanner sammen med rottweiler hanne o.l., men det ligger nok en del jobb bak det. Og det kommer nok veldig ann på individene.

Synes ikke de ser skumle ut i det hele tatt jeg. :)

Men mye ymse ja, den ser jeg. Og de pit bullene var i skammelig dårlig kondisjon! Litt trist.

Ja, jeg er enig. Og pittbuller som er såååå utrolig flotte når de er i god form.

Skrevet

Hanner går ikke med hanner, tisper går som oftest med andre tisper. Hanner og tisper er null problem. Jeg vet jo om folk som har presahanner sammen med rottweiler hanne o.l., men det ligger nok en del jobb bak det. Og det kommer nok veldig ann på individene.

Er det ikke litt kjedelig å ha hannhunder som ikke kan gå med andre hanner, "no matter what"? Har du hann eller tispe? :)

Skrevet

Ane: Det er så mange andre fordeler med rasen for min del, at akkurat det der plager meg ikke i det hele tatt. Vi har to hanner og ei tispe (litt dårlig planlegging, haha..). Det er ett år mellom hannene. De gikk kjempebra sammen helt til han minste ble 7-8 mnd. Da merka vi på han eldste at det ikke var like stas lengere, og vi hadde et par episoder med litt knurring og knuffing. Så etter det har vi holdt dem adskilt, noe som var planlagt fra begynnelsen av. Hadde de gått bra sammen hele tiden, hadde det bare vært en god bonus. Vi har hundegårder, inngjerda hage og to "hunderom", så vi bare bytter på å ha de ute/inne/på rommet. På sommerhalvåret er de mye ute i hundegårdene.

Skrevet

Spennende å se :) Du nevner at hundene avles etter mentalitet. Er målet en mest mulig homogen og forutsigbar rase, eller er det sånn at hver enkelt oppdretter "skreddersyr" hunder etter sine egne behov? Og så lurer jeg på om dette er en godkjent farge? Er det ingen restriksjoner på hvor mye hvitt presaen kan ha?

285.jpg

Skrevet

Navnløs: Når det kommer til mentaliteten så føler jeg at oppdretterne har de samme måla og meningene om det. Den eneste forskjellen er at noen av dem vil ha hunder med mer fart og driv i, mens noen har hunder som er hakket roligere.

I rasestandaren står det at dem ikke skal ha mer enn 30% hvit, og at de ikke skal ha hvite tegninger på hodet. Men igjen, siden mentaliteten kommer først, og dette ikke er en rase som blir vist noe særlig på utstillinger, så er det ingen som bryr seg så mye om at hundene er litt feilfarget (han her er jo veldig feilfarga da, hehe..) Men om noen avler på en hund med så mye hvitt, da er det nok noen som vil protestere på det. Det er blitt diskutert noen ganger, om det er greit å avle på hunder med for mye hvit, hvis dem er veldig bra ellers.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...