Gå til innhold
Hundesonen.no

De røde farers EFIT (med Marvinius og myndegutta) 1. september


Recommended Posts

Skrevet

Dette blir litt bilde-overload, men det tåler dere kanskje? :)

Kl er 07 og Imouto er kjempeglad for at den evinnelige tassinga og leiting etter sokker å sutte på har gjort at mamsen står opp for å tisse med henne. (På en lørdag. Nevnte jeg det?)

DSC_8811.jpg

Klokka er 08 og jeg har på mystisk vis fått en hund til.

736410AA-4590-4F4D-B4B5-AED8B3239840-7115-00000876F99E970A.jpg

Det er formiddag i Siriusveien, og en rekke ting skjer:

Aiko er flau over at jeg tar bilde mens hun egentlig prøver å snike seg innpå ekorn:

DSC_8816.jpg

Imouto bæsjer i hagen:

DSC_8812.jpg

Jeg får hjelp til morgenstellet av Aiko og Marvin:

EBD49AD0-C308-4B76-A859-83CF51B3DE82-7115-00000876FFA990A0.jpg

Så er vi ute på tur med Christian og Stine, og ikke minst Calle og Hermes:

0AC5879C-F396-4232-80B7-249B23E57084-7115-000008770694962A.jpg

2A906F2B-BD5B-45F9-AF3A-1790FF1DD4AE-7115-00000877119FBE40.jpg

Hjemme etter tur slapper alle sammen av på terassen. Imouto prøver å fortelle Calle at det bare er å løsne litt opp, for nå kjenner de jo hverandre:

Imouto: "Jeg vil leeeke!" Calle: "Äcklig och lite för ivrig!"

DSC_8829.jpg

Imouto: "Vi kan godt kline i stedet, assa, det pleier å varme dere opp!"

DSC_8833.jpg

Christian og Imouto leker i stedet:

DSC_8850.jpg

  • Like 2
Skrevet

Men så ville Calle litt mer likevel:

"Om du och jag kanskje borde..."

DSC_8862.jpg

Imouto: "Hæ, vadda?!? LEKE?!?"

DSC_8867.jpg

"Shit, han var rask!"

DSC_8881.jpg

"Vart tog hon vägen?"

DSC_8886.jpg

Du och jag, Calle, du och jag. :heart:

DSC_8926.jpg

"Jag heter Calle, och jag är fornem!"

DSC_8937.jpg

"Och jag har en kick ass frisyr!"

DSC_8947.jpg

Stine og Hermes koser seg i sola.

DSC_8955.jpg

Dobby-ører! :wub:

DSC_8962.jpg

Etter at gutta har dratt, får sjefen komme ut og inspisere.

DSC_8968.jpg

Det er kveld, og jeg lager pizza:

DSC_8975.jpg

DSC_8977.jpg

Det synes Imouto er kjedelig:

DSC_8981.jpg

Aiko og jeg koser oss. Hun synes jeg er veldig møkkete på arma... :P

DSC_8987.jpg

En vanlig kveld i Siriusveien. Vi gjør oss klare til å se på film:

DSC_8989.jpg

Det er natta, og Imouto spiser kveldsmat:

DSC_8995.jpg

  • Like 9
Skrevet

Vakker Calle! (og alle de andre såklart ;) )

Morsomt at dere bor i Siriusveien, har ikke fått med meg det før nå. Jeg vokste opp i Siriusveien. :D (ikke i Ski da, men likevel) Sirius var det første nicket mitt, før jeg begynte å bruke Simira i 98 elns...

  • Like 1
Skrevet

Takk for en fin dag med deg og jentene Sandra! Vi hadde det kjempekoselig (selv om jeg var hormonell, tråkket over og eklet meg over spindelvev i skauen) :D

  • Like 1
Skrevet

Takk for en fin dag med deg og jentene Sandra! Vi hadde det kjempekoselig (selv om jeg var hormonell, tråkket over og eklet meg over spindelvev i skauen) :D

Jeg synes du var tapper! :lol: (Og jeg som prøvde å finne litt moderate steder å gå tur på så dere ikke skulle få helt bakoversveis... :innocent: )

Herlige hundene :) Calle var riktig så fin! Og så fin Imouto har blitt! :)

Tusen takk, Kaja, hun har vokst seg veldig flott, synes jeg, og kler utvilsomt å ha pels. :P

Fine boffene :)

Syntes Marvin er søt som skal sove sammen tanten sin :heart:

Han er rett og slett dritsøt. :wub:
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...