Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger ikke forsikre når man kan tigge penger ...


Recommended Posts

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

Man får vel alltids et forbrukslån på 10.000kr, klart det er dyrt å betale ned, men det får man vel bare ta på seg når ikke har forsikring eller andre planlagte midler.

Altså det jeg mente var at det er "urettferdig" å belage seg på at andre skal stille opp/betale om noe skjer med hunden sin, når andre skaffer seg forsikring eller har spart opp penger/legger av egne

Skrevet

En ting er at hunden ikke er forsikret, men 15-20 000 er jo ikke så mye mer enn det hunden kan ha kostet. Det er ikke snakk om en kjempeoperasjon som skal redde livet dens, til en pris i 100 000-kronersklassen. Det koster å ha hund, men det går an å holde hund selv om man ikke er spesielt rik om man bare prioriterer riktig. Så nei, denne hundeeieren får ikke min dype sympati.

Skrevet

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

  • Like 3
Skrevet

Sant det IW, men så skjer det noe igjen - skal igjen andre enn eier betale?

Jeg mener når man skaffer seg dyr, så bør man ha tenkt gjennom alt rundt det og også om man har økonomi til det. 1300-1700 elns året er lite kontra hva en hund koster. Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

Jeg syns nå fortsatt det er bedre å gi hunden en sjangs som de gjør her jeg da.. Eieren har jo gitt fra seg hunden så det er jo en omplassering med omkostninger for å redde hunden. Min generelle oppfatning er heller ikke at resten av befolkningen deler enkeltes lettvinte syn på kredittkort bruk her. Det er heller ikke alle, og særlig studenter som får kreditt kasta etter seg. Å ta opp "bare" 20.000 i kredittkortgjeld kan få store konsekvenser om man ikke har ett par lapper å avse hver bidige måned de neste årene, du kan raskt bli mindre skikket til å holde hund enn du var i utgangspunktet.

Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Det er jo det den blir om du leser litt mer enn bare overskriften:

Dermed trenger Brage Borat et hjem med ressurser til å betale operasjonen. Ellers er avliving eneste aktuelle løsning.

Skrevet
Dermed trenger Brage Borat et hjem med ressurser til å betale operasjonen. Ellers er avliving eneste aktuelle løsning.

Ja, til å betale operasjonen oppfattet jeg slik at jeg/du kan betale for nettopp det - operasjonen. Ikke at vi skal ta over den. Men kan jo ta feil og håper det.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Noe diffust jeg kan tildels si meg enig i det men det er jo veterinæren som har gått til avisen og ikke eieren.

Brage Borats eier jobber nå på spreng for å skaffe midler til operasjonen. Han vil heller se den adoptert enn avlivet, men jobber på spreng for å få råd til operasjonen så de slipper å adskilles.

Skrevet

Sant det IW, men så skjer det noe igjen - skal igjen andre enn eier betale?

Jeg mener når man skaffer seg dyr, så bør man ha tenkt gjennom alt rundt det og også om man har økonomi til det. 1300-1700 elns året er lite kontra hva en hund koster. Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Altså det jeg mente var at det er "urettferdig" å belage seg på at andre skal stille opp/betale om noe skjer med hunden sin, når andre skaffer seg forsikring eller har spart opp penger/legger av egne kredittkort til hunden :) . Det er også urettferdig for hunden at eieren tar en såpass stor sjanse.

Det kom kanskje ikke frem av første posten min, men jeg syns absolutt ikke at noen andre enn eier skal betale for andres kjæledyr når det skjer noe. Men mange har jo tydeligvis annet syn på det å skaffe seg dyr enn de fleste her inne.

  • Like 2
Skrevet

Det kom kanskje ikke frem av første posten min, men jeg syns absolutt ikke at noen andre enn eier skal betale for andres kjæledyr når det skjer noe. Men mange har jo tydeligvis annet syn på det å skaffe seg dyr enn de fleste her inne.

Jeg er enig, men man kan jo prøve andre kanaler slik som du har nevnt, eventuelt spørre etter lån hos familie eller venner.

Dette er et litt interessant tema, egentlig..

Livet kan jo også forandre seg i løpet av et hundeliv, da også inklusiv den økonomiske situasjen. Skal man da omplassere hunden sin fordi man ikke har penger hvis hunden skulle bli syk eller skadet? Noen raser koster jo også skjorta å forsikre og da har man jo likevel flere ting som muligens ikke går på forsikringen.

Denne saken er jo tragisk fordi vedkommende har nettopp fått denne valpen siden denne er 4 måneder gammel. Da er det ganske tydelig at den økonomiske situasjonen til vedkommende allerede var ustabil da denne anskaffet valpen :(

Skrevet

Det er jo forskjell på å f. eks ha et stabilt liv med inntekt og fast bosted, og så plutselig mister man jobben/blir veldig syk og alt endrer seg drastisk, og på å skaffe seg en valp med viten og vilje om at man ikke kan/vil forsikre den og heller ikke har noe backup om noe skjer. Jeg har full forståelse for at ting skjer i folks liv og at man da spør om hjelp, men syns det er litt annerledes enn denne saken :) .

  • Like 1
Skrevet

Det er jo forskjell på å f. eks ha et stabilt liv med inntekt og fast bosted, og så plutselig mister man jobben/blir veldig syk og alt endrer seg drastisk, og på å skaffe seg en valp med viten og vilje om at man ikke kan/vil forsikre den og heller ikke har noe backup om noe skjer. Jeg har full forståelse for at ting skjer i folks liv og at man da spør om hjelp, men syns det er litt annerledes enn denne saken :)

Helt enig med deg der, man vet jo ikke sikkert hva som skjer 15 år frem i tid når man kjøper seg en hund. Men man bør ikke kjøpe hund med mindre første året av hundens liv er planlagt økonomisk. Hvordan man planlegger er jo opp til en selv, men det bør ihvertfall ikke være å tigge til avisa.

Skrevet

Jeg fikk Lady gratis som omplassering, og har ikke hatt en økonomisk situasjon som tilsa at jeg kunne forsikre henne før nå. Men jeg vet at jeg kunne spurt om lån hos familie i verste tilfelle. Hun var også 1,5 år da jeg fik henne og hadde vært frisk hele tiden.

Men hadde jeg kjøpt en rasehund som valp så hadde jeg ikke turt å gjøre det før jeg visste at jeg kunne betalt forsikring for den de første årene. Man vet aldri hvordan valper utvikler seg, selv om man studere linjene til valpen i lang tid før man bestemmer seg. Og på kinesiske nakenhunder lar man den ikke hoppe ned fra sofaen selv minst det første halvåret. Man vet at det er en stor risiko. Enda større grunn til å kalkulere forsikringen inn i om man har råd til hunden eller ikke.

Skrevet

Jeg ville anbefalt eieren å ta kontakt med oppdretteren, jeg. Denne er vel den andre personen i verden som bør bry seg nesten like mye som eieren på at det blir en operasjon på valpen ikke en avliving.

Hadde ikke vært tvil om hva jeg hadde gjort - hvis det var en av mine valper i alle fall.

Uansett er det såklart trist for valpen som må gå rundt og lide mens det arbeides med å finne en løsning.

Og ja - et godt innlegg i debatten om verdien av forsikring eller ikke. Ulykke kan skje med den beste, og hvis man ikke har andre midler enn småpenger i lommeboka, ingen venner/familie å låne av eller mulighet til annet lån - ja, da er det ikke så vanskelig å tenke seg at det hadde vært lurt å hatt en forsikring. Men gjort er gjort -og jeg håper at de finner en løsning, da.

Susanne

Skrevet

Men pleier man ikke kunne få nedbetalingsordning hos veterinær ? en hund vi hadde før som ikke var forsikret trengte hjelp, og det var ikke noe problem. Veterinæren var veldig forståelsesfull og hjelpsom og hunden fikk hjelp og veterinæren fikk pengene sine, bare delt opp over et par ganger. Etter det har jeg alltid forsikret hundene mine da, siden jeg ikke ville komme oppi en sånn situasjon igjen. Men den ganga vi trengte det, så var ikke det noe problem liksom.

Skrevet

Nå er det visst kommet inn nok penger så hunden blir operert på tirsdag.

De søkte aldri etter et omplasseringshjem til valpen, dette var kun dersom ingen var med på kronerullingen.

Oppdretter ble kontaktet samme dag det hendte og startet egen kronerullingkampanje på facebook, i tillegg til at h*n opplyste om at eier til valpen nylig hadde fått finansiert ny bil.

så enn så lenge ender det jo bra for valpen da ...

Skrevet
Men pleier man ikke kunne få nedbetalingsordning hos veterinær ? en hund vi hadde før som ikke var forsikret trengte hjelp, og det var ikke noe problem. Veterinæren var veldig forståelsesfull og hjelpsom og hunden fikk hjelp og veterinæren fikk pengene sine, bare delt opp over et par ganger.

Før i verden gikk de fleste veterinærer med på å enten sende regning eller dele opp betalingen, men siden folk er noen elendige slasker og dårlige betalere, så hadde de antakelig så mye jobb med å kreve inn betalingen i etterkant, at det ikke svarte seg å være sånn snille.

Skrevet

Man får vel alltids et forbrukslån på 10.000kr, klart det er dyrt å betale ned, men det får man vel bare ta på seg når ikke har forsikring eller andre planlagte midler.

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

Skrevet

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

Bare meg de gjør det til da tydeligvis, klart jeg angret bittert på det (men så gikk mitt mastercard varmt på idiotiske ting), men fikk lett som en plett høynet grensen fra 2,500 til 10,000kr (en telefon og vips).

Skrevet

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

S

Studenter får omtrent kasta lån etter seg... Både forbruks og huslån.

  • Like 1
Skrevet
S

Studenter får omtrent kasta lån etter seg... Både forbruks og huslån.

Da er det snodig fremgangsmåte av banken, for det er ikke normen som jeg student har opplevd..

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Da er det snodig fremgangsmåte av banken, for det er ikke normen som jeg student har opplevd..

Sent from my GT-I9100

Sjekk SSB, studenter får mye lettere lån enn andre unge på samme alder og med samme inntekt. At de ikke får lånt så mye som de vil er noe annet, men lån, se det får de.

Skrevet

Det er ikke noe problem å få tatt opp lån. Jeg fikk meg kredittkort som jeg har liggende i tilfelle noe skjer. Kortet har en relativt lav rente slik at det skal være mulig å betale det tilbake. Man må ha en økonomisk plan for uforutsette utgifter når man får seg hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...