Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er den perfekte Soppehunden?


SoppenCamilla
 Share

Recommended Posts

  • Svar 91
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kjøp deg en amstaff. Jeg kan hjelpe deg med papirer. Jeg har vært i kamphundmiljøet i snart ti år, jeg har plenty kontakter. Special price for you, bebbe.

Tibetansk mastiff, såklart : Litt usikker på om han er arbeidssom, om han kan stillast ut og brukast til lydigheit og evt. spor, om det er ein hund som kan vere med på alt, om han går overeins

Nå har Soppen skrevet en laaaaaaaaaaaaaaaang mail til en oppdretter! *erte*

Jeg aner ikke! Hvis jeg hadde visst det, så hadde det vært enkelt. Men jeg tror amstaff. Det er en bullehund. De er ikke for korte i trynet. De er passe store, de er aktive, men ikke noe man ikke kan takle. De trenger å jobbes med, de takler varme dager, de takler trening. Men ja, litt vanskelig da, hadde ikke tenkt til å flytte med ut av landet med det første. :P

Haha, skal jo ikke det. :P Jobber for mye nå for tiden. Og har ikke ork/tid/lyst/råd nå. Bare morsomt å drømme.

Parson er veldig søte, og det syns jeg mest på grunn av Selma til Sara. Men både de og jack russell må jo nappes og sånn. Pelsstell, liker ikke. :P

Jeg stemmer for DSG, jeg. :heart:

Som flere her har nevnt, terrierene kommer jo glatthåret også. Og vil du ha en litt mindre hissig variant så er dsg et ok valg. Om du liker parson, hvorfor ikke dsg? (de er bare mindre strie, ellers relativt like :P ) Men jeg ser ikke helt for meg deg med noen av dem altså, sånn egentlig.

Om man skal bevege seg bort fra bullene kan du jo se på pinscher også. De krever litt motivasjon for å gå lp, men aktive hunder som er med på det meste. :)

Enn entlebucher sennenhund? Er en mastiff ihvertfall, om ikke bullehund. :P Og sær. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trenger vel å få en hund fra en oppdretter da, men når jeg syns alle oppdrettere på rasen er dritt, så er det litt vrient, uten å importere.

Jo, men sånn er det mer eller mindre i alle raser. Bare at på de andre aktuelle er du enda lykkelig uvitende. :lol:

Oh, I kid, I kid.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser du foreslår am.bull. Kom å hils på PandaDingsen min, det er arbeidsjente det:)

Det er Blendas datter, sant? Blenda var dritflink. Og nydelig.

3664412035_48b22f264a.jpg

Men det forutsetter at Soppen kan leve med å stille ut så og si bare en gang i året på spesialen. Pluss at de har ofte mye jakt og går ikke alltid overens med alt og alle. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er Blendas datter, sant? Blenda var dritflink. Og nydelig.

Men det forutsetter at Soppen kan leve med å stille ut så og si bare en gang i året på spesialen. Pluss at de har ofte mye jakt og går ikke alltid overens med alt og alle. :)

Men de er skrekkelig fine da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bull eller mini bull? Arkan her inne har trent sin mini bull litt, så vidt jeg forstår er den gjerne med, når det passer den :P

Ellers syns jeg ikke ACD er en dårlig tanke om du liker buller og gjeterhunder. Tror det er det nærmeste du kommer egentlig (bla skaø bull terrier være en av rasene som var med i opprinnelsen historisk).

Ellers tenker jeg rottis egentlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det jo noe med alle raser, men som Soppehund, så ser jeg veldig fint for meg en vanlig bull terrier eller en amerikansk bulldog. De små bull terrierne blir for mye terrier, litt a la JRT, synes jeg, selv om de er kule altså :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm.. Den har jeg ikke tenkt på.. Liker miniene av de der, da. Hvordan er helsen på de?

Hva er "best" helsemessig, stor vs mini?

Ingen av mine 2 ble eldre enn 1 år, så det er endel sykdom i rasen.

Men kunne absolutt tenkt meg en ny en gang, men da en mini. ^^

Hvis det blir border på meg så har jeg tenkt å løse dette med å betale noen andre for å gjøre det for meg. Bare nyte livet med røytefri hund uten noen av consene. Win, win, awesome!

Eller gjøre som meg som barberer ned min skotsk terrier, og alikevel så røyter hun ikke.

Men barberer henne så hun får den typiske skotteklippen da, må jo se ut som en skotte for det. :)

Stemmer litt for ACD til Soppen, men nøler litt, ettersom det er så mye HD i rasen.

Men alle kan jo ikke være så uheldig så meg da.

Endret av Taz
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er Blendas datter, sant? Blenda var dritflink. Og nydelig.

3664412035_48b22f264a.jpg

Men det forutsetter at Soppen kan leve med å stille ut så og si bare en gang i året på spesialen. Pluss at de har ofte mye jakt og går ikke alltid overens med alt og alle. :)

Jepp, Dings er Blenda-datter. Går sammen med det meste av hunder (kan finne på å synes mindre hunder er bytte, har skjedd en gang og nå er reven og Dings gode venner) Vi er jo uansett ikke hundesletta-folk. Fungerer fint som LP-hund og bruker henne hele tiden på kurs. Men det er nå henne..finnes individer, ja, med en helt annen mentalitet. Som med alt annet hundekjøp: forarbeid forarbeid forarbeid.

Vi får da stilt to ganger i året må vite;) En helg i Norge og en helg i Sverige.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gruppe 2 hund. Hva med dvergpincher, hvis du nå alt tenker heeler lizm..? Hvis du vil ha det stort så kanskje broholmer eller grosser schweizer sennen?

Og hva er egentlig feil med whippet? Whippet is the new black, tror jeg :D

Grosseren har en del vakt. Da ville jeg heller sett på entlebucheren. Appenzelleren finnes vel knapt i Norge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stemmer litt for ACD til Soppen, men nøler litt, ettersom det er så mye HD i rasen.

Men alle kan jo ikke være så uheldig så meg da.

Om man går etter oppdrettere som bruker hunder som fleste parten av slekten er HD røntget så er det godt mulig å få en HD fri hund. Statestikken i Sverige syns ikke jeg er illevarslende, men så blir det ikke født så mange heller.

Men om man finner nordiske hunder som avler på HD fri foreldre hvor meste parten av avkommene og søsken er røntget så skal det være mulig å få seg en god oversikt.

Edit: statestikken jeg kopierte ble helt fjern, men man finner den på SKK avlsdata.

Endret av Jonna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tibetansk mastiff kan du bare glemme om du vil ha en hund FOR å trene lydighet med den :P Men de virker som absolutt herlige hunder, iallefall de jeg kjenner. Også veldig pene da :) Tror den hadde passet deg fint jeg! PS, ene tispa jeg kjenner skal ha valpekull til vinteren tror jeg :D

*fristebilder*

268333_1648300266066_7309399_n.jpg

403108_2219555787097_1065324944_n.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror kanskje jeg ville sett på rottis selv, om arbeidslysten og bruksmulighetene henger høyt. Ellers synes jeg bullene er aldeles HERLIG sjarmerende vesener! Taz har jo hatt bullterrier, hør med henne?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi er inne på gruppe 2 hunder, hva med tysk sjømonster? (hovawart) Den er jo en del mindre/lettere en den tibetanske mastiffen, men folk tar stadig feil av de to. Lettere å finne oppdretter av denne vil jeg tru.

100807-8.jpg

Minimalt med pelsstell, børstes max en gang pr mnd. Liker å trene når den har lyst (det har den som regel, men det er mye annet som er mer spennende). Greie hunder, liker mye oppmerksomhet, ganske så frisk rase så vidt jeg vet (er på min 3. nå). Arbeidsom, kan stilles ut, liker å jobbe men du skal jobbe godt for å komme til NM liksom. Utrettelig på tur, men tåler fint rolige dager. Valper hele livet. Ja, også er de ganske pene (hannene, jeg synes tispene er for...snipete..(?) vet ikke om det er rette ordet, men..gutta er finest. synes jeg).

Dessuten er de gode til å se teite ut:

0905247.jpg

og relativt pene.

09021613.jpg

100807-10.jpg

Dagens (eller var det årets..? ) hovawart-reklame. Jeg anbefaler aldri hovawart, nesten. :P Men har man en god posjon humor, liker den typen hunder (litt store bompi-bjørner) og liker bikkjer som aldri blir voksne, så :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
×
×
  • Opprett ny...