Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Correct me if im wrong, men slik jeg har fått intrykk av så sliter hunder som går på vom mindre med tannproblemer enn hunder som går på tørrfor. Vommen vil ikke feste seg til tennene på samme måte som tørrfor, og det er derfor mindre som blir sittende igjen og vil skape tannproblemene. Men hundene har godt av å tygge på noe, så å gi de margbein og sånn jevnlig er bra. Kan være jeg er helt på jordet altså, men det jeg har oppfatning av iallefall

Skrevet

Hunden min har veldig fine tenner etter at jeg startet med råfôring for flere år tilbake. På tørrfôr fikk han tannsten med det samme og måtte fjerne hos vet., nå er det 4-5 år siden jeg gikk over og har ikke behøvd å fjerne noe på disse årene.

Pusser en sjelden gang bare for å gjøre det, men tror ikke det behøves når jeg gir han kjøttfulle bein ukentlig. Det er absolutt den beste tannpussen.

Guest lijenta
Skrevet

i løpet av 2.5 år så har det ikke kommet tanstein når hun går på vom og hundemat. hun får bei å gnage på en gang i mellom

Skrevet

Min har gått på V&H siden valpetiden og han har mye tannstein. Måtte fjerne det hos vetten og han sa det var mye på en hund i ung alder. Så det er nok andre faktorer som spiller inn også enn bare maten.

Begge mine andre hunder hadde ingen problemer med tannstein og hadde flotte, sunne tenner, men de spiste også mye bein.

Skrevet

Ikke noe tannstenproblem på jentene mine, ei heller Nirm da han levde. Noomi har kun spist V&H siden hun var 8 uker, Vida gått på det i snart 4 år vel. Fjerner aldri tannsten hos dyrlegen med de, men flere av "tørrfôrhundene" mine måtte jeg gjøre det med. Alle hundene mine har hatt tilgang til tyggebein. Men jentene får Dentastix etter hvert måltid da (teit uvane jeg har lært de, men som Vida har trent meg godt til å fortsette med. :lol: )

  • Like 2
Skrevet

Mine har alltid tilgang på tyggebein (stort sett av den hvite typen av presset hud), og går på V&H mer eller mindre (Odin går på tørrfôr nå). Begge har hatt god tannhelse, Kovu hadde begynnende tannstein nå i en alder av to år, men ikke så mye at det var poeng i å gjøre noe med det på tannsjekk. Odin har aldri hatt noe problemer med tennene.

Skrevet

Noen her som har erfaring med å gi dette foret uten å fore med bein?

Ja min spiser ikke bein. Men jeg gir han dentasix hver dag etter kveldsmaten etter anbefaling fra veterinær, samt det spiser hunden. For å forebygge tannstein.

Guest lijenta
Skrevet

har gitt kraftbein en gan i mellom men dem ahr aldri hatt bein konstant. FOr her var det en som skulle spise alt og en som passet på sitt og brukte lengere tid. Så i en periode kunne dem få bein flere dager i uka mens i en anne periode så kunne det gå måneder i mellom hvert bein.

Skrevet

Ja min spiser ikke bein. Men jeg gir han dentasix hver dag etter kveldsmaten etter anbefaling fra veterinær, samt det spiser hunden. For å forebygge tannstein.

ahh okay :)

Skrevet

Jeg tror det er mer arv enn forskjell mellom tørr- eller våtfôr som er årsaken til tannsten. Noen får endel, andre nesten ikke noe - selv om de får samme fôr. Avkom etter hunder med dårlige tenner er ofte dårligere i munnen enn andre, osv.

Det viktige er nok mer om de får anledning å tygge på ting. For hunder som gnager på bein, pinner, etc tror jeg får "pusset" tennene sine på den måten - og det tror jeg er godt for dem.

Mine får margbein, tyggebein, frosne brødskalker, grisehaler, dentasticks, hundekjeks, osv når jeg husker på å kjøpe det. Det synes de alltid er veldig stas!

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Jeg har hatt fem hunder som har blitt fôret på V&H og alle har hatt flott tannhelse, ikke fjernet noe tannstein eller noe som helst. Jeg har aldri pusset en eneste tann heller. Noen av de fikk bein jevnlig (rå kjøttbein), andre har ikke fått annet enn innimellom.

Jeg tror også dette har mest med genetiske disponeringer og bakteriefloraen, evt spyttproduksjon, i munnhulen å gjøre og ikke like mye med fôring. Noen hunder vil få tannstein om man så fôrer de på grus og småstein, andre vil ikke få det selv med et liv på havregrøt. :P

Skrevet

Min har supre tenner, går på v&h, har tilgang på tyggebein (sånne av pressa hud) men det varierer litt hvor mye han bruker de, også får han iblant kjøttstykker med bein :)

Skrevet

Mine 5 fikk alle mindre tannstein etter at vi gikk over til 100% V&H.

3 av de har aldri hatt mye, mens 2 stk (mor og datter- ikke i slekt med de andre 3) har hatt endel, men det minket da vi gikk vekk fra tørrfor. Mine får ikke tyggeting så veldig ofte. Så jeg er ikke i tvil om at arv spiller stor rolle- og iallefall så blir de værre av tørrfor uansett hvor mye produsentene prøver å overbevise oss om det motsatt ;)

Skrevet

Mine 5 fikk alle mindre tannstein etter at vi gikk over til 100% V&H.

3 av de har aldri hatt mye, mens 2 stk (mor og datter- ikke i slekt med de andre 3) har hatt endel, men det minket da vi gikk vekk fra tørrfor. Mine får ikke tyggeting så veldig ofte. Så jeg er ikke i tvil om at arv spiller stor rolle- og iallefall så blir de værre av tørrfor uansett hvor mye produsentene prøver å overbevise oss om det motsatt ;)

Arv spiller såklart en rolle, men er ikke tvil om at kosthold også gjør det. :)

Skrevet

Jeg tror det er litt "overtro" at tørrfôr liksom skal pusse tennene til en hund. Hvis man ser hvordan hunder spiser tørrfôr - og tenker seg litt om OG vet hvor tannstenen kommer - så skal det ikke så mye fantasi til for å skjønne at de tørrfôrkulene aldri er i nærheten engang...

Hvis kulene hadde vært som golfballer, så kanskje... Men de småknottene blir vel bare såvidt tygget på av de fleste (mellomstore til store hunder), dessuten er det mange, mange som også bløter opp fôret.

Og uansett vil de jo aldri befinne seg på utsiden av tennene, antar jeg. (tannstein kommer jo først og fremst på utsiden av hoggtennene og rovdyrtennene)

Ren gjetting, altså ...

Susanne

Guest Ulla-Britt
Skrevet

Gamlehunden fikk stort sett tørrfôr (og plenty bein) - hadde så å si ikke tannstein.

Denne får så godt som bare V&H (og plenty bein) - har nå tannstein før hun har fylt 2 år.

Vil tro gener har litt å si her også, ja.

Skrevet

Chessea har ingen tannstein og er 7 år. Veterinæren skryter fælt av tennene hennes. Hun får v&h. :) så jeg har stor tro på at det er veldig bra for tennene å råfore!

Gener tror jeg absolutt er viktig ja! Og størrelse. Leja kommer sikkert til å få mer tannstein enn Chess, siden hun har liten, trang munn. :P Småhunder sliter jo oftere med tennene enn store har jeg hørt.

Skrevet

Frøken, snart 6 år gammel papillon: V&H/div annet kjøtt og ben; Kjempefine tenner, ikke tannstein :D

Grumpy, 2 år gammel border collie: V&H/div annet kjøtt og ben; Tannstein, eller får tannstein kjempelett. Går i perioder, når han i over en uke fikk kun tørrfor på agilityuken hadde han fæle tenner, spessielt fortennene.

Tror igrunnen det har mest med gener og gjøre og jeg synes det igrunn er litt rart at min litt eldre papillon (som er en rase som regnes for å få lett tannstein) har strøkne tenner mens Grumpy som er border collie, som ikke regnes som en rase som har lett for å få det, får det kjempelett! Så ingen "regel" uten unntak :)

Skrevet

Årsaka til tannstein er nok ein del genetisk og ein del foring.. Her er det ingen av hundane som har tannstein, den eine er fora på v&h sidan ho var kvalp, den andre fekk mykje beire tenner og ånde etter at han gikk over til kun v&h.. Mens det er fleire hundar som ikkje automatisk blir bra av å gå over til råforing.. Har ikkje høyrt om dei som er blitt dårligare i munnen etter å ha gått over til råforing..

Tannstein blir vel danna av kalk i spytter som forsteinar belegg som allerede ligg på tennene?

Skrevet

Oabba hadde endel tannsten når jeg fikk henne, spesielt jekslene oppe hadde harde sorte lag. Jeg bestemte meg for å gi henne noen måneder på rått før jeg ev fikk det fjernet når jeg dopet henne for HD rtg.

Hun hadde kritthvite tenner når rtgdagen kom.

Det jeg derimot ser er at de kan få litt gult belegg på hjørnetennene oppe om de får voh i lengre perioder (noen uker) men en runde med "ordentlig" kjøtt fjerner dette helt. Frossen voh deles for lett opp til å få tatt helt øverst på de tenna iom at det er kvernet.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...