Gå til innhold
Hundesonen.no

Finsk inspirert valpenavn? Eller navnhjelp generelt :P


tm100021
 Share

Recommended Posts

Jeg trenger litt hjelp! Forhåpentligvis får jeg ei finsk lita frøken hjem til meg om litt over en mnds tid. Jeg har et navn i bakhodet, men føler det ikke blir helt rett etter å ha møtt valpene. Fargen blir mest sannsynlig blå og det ser ut til at hun ihvertfall får et og halvt blått øyet.

Jeg er veldig glad i feminine navn til tisper, og ikke "hardt". Det trenger ikke å være superkort, men ønsker jo ikke superlangt eller :lol: Siden hun er fra finland hadde det jo vært gøy med et finsk inspirert navn :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blå = Sininen på finsk :)

Sininen er kanskje en stavelse for mye, så det kan kanskje forkortes til Sini eller noe sånn...?

Blir kanskje litt vel likt på den andre av hundene til Lill, Simi :P

Jeg har ingen gode forslag, jeg er bare veldig enig med Lill at det er få finske navn som er fine :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Burde dobbeltsjekke da jeg bare fant en liste via Google og ikke kan et ord på finsk selv. :lol:

Adhistaa (Forfølge).

Ahkera (Flittig).

Aina (Alltid).

Hakea (Søke).

Harmaa (Grå).

Hauska (Rolig/glad).

Huomenta (God morgen).

Hurja (Voldsom).

Hyvä (God/bra).

Ihana (Herlig/deilig).

Karamelli (Karamell).

Lahja (Gave).

Leijona (Løve).

Musti (Minne).

Oma (Egen).

Onni/Onnen/Onea (Lykke).

Pusu (Kyss).

Sukka (Sukker).

Suomesta (Fra Finland).

Tukki (Pels).

Tähti (Stjerne).

Vaalea (Lys).

Vauva (Baby/spedbarn).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://vintervidda.d...o/empty_33.html på 'tidligere kull' er det masse finske navn. Kull 1 er mummi-tema, kull 2 er vær-tema (de to øverste er tispene), kull 3 husker jeg ikke. Sida er veeeldig uferdig da, men sjekk på Google translate om du vil vite betydningen :)

Takk :)

Aila :heart:

Jeg tenker på ayla og dele gleder :aww:

Koira. = hund

koirat.com :lol:

Saari :) Ingen særlig hundebetydning da det betyr øy, men et veldig fint ord da :P

Eieren av hannhunden blir litt for lik :lol:

Blå = Sininen på finsk :)

Sininen er kanskje en stavelse for mye, så det kan kanskje forkortes til Sini eller noe sånn...?

Som Mali sier, så har jeg en Simi hjemme :) Det blir for likt.

Eija - Possibly from the Finnish happy exclamation eijaa.

Iines -

Ilta - means "evening"

Lempi - means Love

Eija er på listen :D

Burde dobbeltsjekke da jeg bare fant en liste via Google og ikke kan et ord på finsk selv. :lol:

Adhistaa (Forfølge).

Ahkera (Flittig).

Aina (Alltid).

Hakea (Søke).

Harmaa (Grå).

Hauska (Rolig/glad).

Huomenta (God morgen).

Hurja (Voldsom).

Hyvä (God/bra).

Ihana (Herlig/deilig).

Karamelli (Karamell).

Lahja (Gave).

Leijona (Løve).

Musti (Minne).

Oma (Egen).

Onni/Onnen/Onea (Lykke).

Pusu (Kyss).

Sukka (Sukker).

Suomesta (Fra Finland).

Tukki (Pels).

Tähti (Stjerne).

Vaalea (Lys).

Vauva (Baby/spedbarn).

Onea likte jeg! Takk!

Helja, Kaisa (betyr visst flelltopp med snø på), Arja, Aila, Silja.

Kaisa og Arja er på listen, takk!

Sauna

:lol: :lol:

Kiitos (uttales Gidos) - betyr takk! Synes det er et kjempenavn, en vakker lyngshest/nordlandshest het det. Men om du bruker det, dobbelsjekk skrivemåten :)

Takk for tipset, men veldig lite feminint :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...