Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva tenker dere om å bruke panelgardiner som romdeler? Det er en litt rimeligere, enklere og mer fleksibel løsning, men jeg tror det kan bli ganske bra. Da blir det også litt luftigere inn til soveromsdelen, noe som ikke er så dumt siden vinduet befinner seg i motsatt ende av der senga vil stå.

Skrevet

Hva tenker dere om å bruke panelgardiner som romdeler? Det er en litt rimeligere, enklere og mer fleksibel løsning, men jeg tror det kan bli ganske bra. Da blir det også litt luftigere inn til soveromsdelen, noe som ikke er så dumt siden vinduet befinner seg i motsatt ende av der senga vil stå.

Da ville jeg heller gått for en sånn løsning som Bie beskrev over, med hylle med tykk gardin bak. Da får du jo luftstrøm over hyllen.

Ser for meg at det kan bli litt "flagrete" (om du skjønner) med gardin som bare henger ned...

Skrevet (endret)

Jeg tror ikke panelgardiner vil gå helt fra taket og ned i gulvet. Så da blir det litt opp til hva du egentlig vil oppnå med å skille av rommene. Hvis det er kun for det visuelle, funker sikkert panelgardiner kjempefint. Jeg ville vært litt skeptisk til det, men med tanke på det du skriver om vindu så hadde det vært eneste løsning for meg iallefall. Jeg takler ikke å sove uten frisk luft, og er det varmere enn 15 grader i rommet på natta blir jeg helt vrak i hodet og ofte forkjøla. Så iforhold til "soveklima" høres jo panelgardiner lurt ut :)

Men hva med ei hylle som noen nevnte, og gardin på den? Jeg ser for meg at du har litt flere innredningsmuligheter og at rommet totalt sett blir mer anvendelig med en "fast" romdeler, enn gardiner.

Edit; Annegru sa det jeg prøvde å finne ord for, det blir litt flagrete! (på nordnorsk sier vi lepjent, men jeg tror ikke det ville gitt deg så mye input.. hehe)

Endret av malinck
Skrevet

Flere venner jeg kjenner bruker også Expedit største hylla som rom deler, du får jo den med TV benk også.

Men luft er et viktig poeng! det må man ha!

Skrevet

Jeg har forøvrig ei slik Expedit-hylle stående her, som du kan få billig om du vil. Den største, i brunsort farge. Ikke med tv-benk, men om man fjerner noen av hyllene inni er det jo perfekt å sette inn en tv (med mindre den er veldig stor da, hyllene er jo ikke så dype).

  • Like 1
Skrevet

Jeg har forøvrig ei slik Expedit-hylle stående her, som du kan få billig om du vil. Den største, i brunsort farge. Ikke med tv-benk, men om man fjerner noen av hyllene inni er det jo perfekt å sette inn en tv (med mindre den er veldig stor da, hyllene er jo ikke så dype).

Nå har jeg tegnet ulike planløsninger, og ser at det kanskje ikke hadde vært så dumt med den største Expedithylla som romdeler. Da kunne jeg kjøpt arbeidsbordet som hører til - det er i liten spisebordstørrelse, så passer fint med fire stoler til vil jeg tro. Tror det greieste da ville være en løsning omtrent slik:

(Blir nokså unøyaktig når jeg tegner i paint, men har kontrolltegnet på millimeterpapir. ;) )

Da får jeg sengen nærmere vinduet, og dermed nok luft, samtidig som jeg får skjermet litt fra stuedelen. Bordet havner nærmest kjøkkenet, noe som er greit. Både fra sofaen og spisebordet blir det sikt til vinduet, noe jeg syns er koselig. Med både kommoden og Expedit-hylla (med diverse kurver og skuffeinnsatser) får jeg nok lagringsplass til at det holder med et enkelt skap til klær som må henge, i tillegg til at jeg kan ha hylle øverst langs taket langs hele veggen som sengen står ved.

Så... Hvor mye skal du ha for hylla di? :P Jeg må tenke litt praktisk også, vi skal jo tross alt kjøre den ned til Ås i en tilhenger. Men det er kanskje ikke alt for mye arbeid å skru den fra hverandre og frakte den på en ok måte?

  • 2 months later...
Skrevet

Nå kan jeg oppdatere tråden med bilder! Minileiligheten er fremdeles litt rotete, men jeg begynner å få på plass ting sånn noenlunde i alle fall. Det er noen få ting som ikke har fått sin faste plass ennå, så de ligger i eller oppå Expedithylla, eller slenges litt her og der. Men uansett!

Her er gangen - der har Meksikaneren fått selskap av stumtjeneren min og et skoskap. Veldig praktisk! Støvlene mine og sko som er våte får plass på gulvet, det samme gjør ryggsekkene mine.

7881696648_c619fcf911_z.jpg

Og her er kjøkkenkroken som jeg har gjort noe med - dvs fått inn kjøleskap og to kommoder, samt hybelkomfyr, mikrobølgeovn og kaffetrakter. Jeg har ikke så innmari mye benkeplass akkurat, men foreløpig har det gått fint. Når jeg skal bake boller får jeg ta i bruk bordet i stua. ;) Jeg har litt benkeplass på benkeskapet på den andre siden av kjøkkenet også, som jeg ikke har tatt bilde av nå.

7881697904_5e960c8d91_z.jpg

På den ene veggen fikk jeg plass til to bildelister til kokebøker, postkort også videre. :)

7881699128_89d0f0757f_z.jpg

Også må jeg bare vise fram litt av kjøleskapspoesien min! Jeg har to sett - ett på italiensk, og ett med hunde-tema. :P

7881702856_a4a50def95_z.jpg

Så er det stua. Her er den lille sofakroken min. :) Sofaen og lampen har jeg arvet av farmoren min, kartet kjøpte jeg for fem kroner på loppemarked i sommer. Ellers er det et lite prikke-tema her, som dere kanskje ser. Burde nesten kjøpt meg dalmatiner for å matche.

7881703880_19a1d21719_z.jpg

Den andre delen av stua - her står jeg med ryggen mot vinduet mens jeg tar bilde. Det ser fryktelig rotete ut her nå, men vi kan jo bare si at det er hjemmekoselig? :P Mellom skapet og Expedit-hylla har jeg en kommode, så jeg har brukbart med oppbevaringsplass nå. Skulle jeg få behov for mer, er det fortsatt plass til en del vegghyller oppunder taket.

Ellers har jeg ikke fått på plass de stolene jeg skal ha ennå... Kontorstolen har jeg egentlig ikke lyst til å ha der, og den svarte stolen er ødelagt (har prøvd å reparere den tre ganger, men må vel innse at det slaget er tapt). Den gamle stolen, som jeg også har arvet fra farmor, fungerer derimot fint! Jeg har to stoler stående i Oslo som jeg bare må gidde å ta med på toget en gang, men hvis noen har en fjerde stol stående som de vil bli kvitt, er det bare å sende meg PM. :aww:

7881704964_87d180e343_z.jpg

Fugleperspektiv. ;) Buret er forresten bare på besøk til enkelte er ferdige med å være destruktive. Etter det vil det nok stå tomt der, så jeg heller kan få inn en liten lenestol like under vinduet. Annen hundeseng er unødvendig - Geo foretrekker min seng. ;)

7881706356_3f3e6d67fa_z.jpg

Tatt fra døra og inn i rommet.

7881707448_2181489ecc_z.jpg

Så, ja. Jeg gikk altså for Expedit-hylle som romdeler, og det fungerer i grunnen veldig bra! Deilig å slippe å leve på soverommet, liksom. I tillegg kjøpte jeg Expedit-bord, som er kombinert skrivebord og spisestuebord. Jeg er glad for at jeg fikk plass til den lille sofaen min, så slipper jeg å måtte sitte på pinnestol hele tiden, liksom. Nå må jeg bare få ryddet på plass de aller siste tingene, så blir dette bra.

Det er selvfølgelig "bare" en liten hybelleilighet, men jeg har funnet praktiske og koselige løsninger her som jeg tror vil fungere fint for både meg og Geo (og Tinka hvis hun blir med sørover igjen en gang). Her har jeg faktisk alt jeg trenger, verken mer eller mindre. Helt supert! :)

  • Like 5
Skrevet

Det så jo veldig bra ut :) Men, hvorfor har du gått vekk fra plantegninga di, med hylla og bordet rett frem når du kommer inn døra? Har hengt meg litt opp i det å sove under vinduet jeg.

Først og fremst fordi hylla da ville stått foran en del av vinduet, og det hadde sett rart ut utenfra. Dessuten ville ikke lufttilstrømmingen blitt noe særlig bedre, siden hylla på en måte ville stått mellom vinduet og senga. Leiligheten er ikke så stor at det blir noe problem, det går helt fint å sove der senga står nå. :P I tillegg ville bordet da kommet helt opp i døra, og jeg syns det er litt deilig at der er åpent når man går inn fra kjøkkenet. Det er jo ikke umulig å ommøblere, men foreløpig tror jeg det skal få stå som det gjør nå. Det kommer sikkert en tid hvor jeg blir lei og ommøblerer, det pleier det nemlig. (Det er bare at de siste årene har jeg bodd så kort tid på hvert sted at jeg ikke har rukket å bli lei, hehe.)

Skrevet

Først og fremst fordi hylla da ville stått foran en del av vinduet, og det hadde sett rart ut utenfra. Dessuten ville ikke lufttilstrømmingen blitt noe særlig bedre, siden hylla på en måte ville stått mellom vinduet og senga. Leiligheten er ikke så stor at det blir noe problem, det går helt fint å sove der senga står nå. :P I tillegg ville bordet da kommet helt opp i døra, og jeg syns det er litt deilig at der er åpent når man går inn fra kjøkkenet. Det er jo ikke umulig å ommøblere, men foreløpig tror jeg det skal få stå som det gjør nå. Det kommer sikkert en tid hvor jeg blir lei og ommøblerer, det pleier det nemlig. (Det er bare at de siste årene har jeg bodd så kort tid på hvert sted at jeg ikke har rukket å bli lei, hehe.)

Aha, selvfølgelig. Nei enig i at hylle foran vinduet ikke blir noe særlig, det stjeler jo mye lys også.

Skrevet

Vi driv òg og ser etter eit stort verdskart som skal hengje på veggen i stova :ahappy: . Litt usikker på kva stil vi vil ha, men for 5kr var jo ditt heilt supert :) .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...