Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor solferie om sommeren?


simira
 Share

Recommended Posts

Nå som vi diskuterer ferier...

Jeg merker meg jo at folk reiser til syden på sommerstid, Kreta, Tyrkia, Spania osv. For meg er det helt rart. Det har kanskje noe med at jeg sliter med vinterdepresjoner å gjøre. Men hvorfor reiser man bort for å få sol og varme, og bade, når det er sol og varme i Norge? Er det ikke mer logisk å reise i mars eller oktober? November - februar er utvalget land som har ordentlig varme litt mer utplukket, men stort sett da jeg føler for å reise.

Nå ønsker jeg meg å reise til steder som Hellas, Roma osv., og da blir det nok å reise litt nærmere sommerhalvåret enn det vi ellers gjør, men midtsommers? Da kan jeg nyte sola her hjemme!

(men veldig ok at "alle andre" reiser om sommeren altså, da er det færre naboer midtvinters :P )

De aller fleste greier også å få til en uke fri på andre tider av året, enten det er høstferie eller vinterferie i skolen, ferieuke fra jobb, osv.

So, hvorfor bruker dere sommerferien på å reise til varmere strøk, dere som gjør det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil anta det er fordi det er da de fleste har mulighet til å reise med tanke på fri fra jobb, barna skal ha fri fra skole, o.l. :) Skal litt til for mange om man skal klare å reise på ferie akkurat den uka ungene har ferie - da er det nok mange om beinet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

De fleste tar jo ferien da, og har mulighet til å reise uten å ta barn ut av skole o.l.

Selv tar jeg heller ferie i Norden om sommeren, og reiser til varmere strøk okt-mars. Den beste tiden å ta ferie til varmere strøk er des-feb. Da er det faktisk utrolig deilig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg som nordlending så er det ikke alltid at det er sol og varme på sommeren. I fjor ble det sagt at vi nordpå hadde en sååå mye bedre sommer enn "dere" sørpå. Tja, jeg syns den nordnorske sommeren var bra jeg, men vi lå flere grader under østlandet i snittemperatur.

En annen årsak er at jeg som lærer ikke har mulighet til å reise til syden andre ganger enn på sommeren. Greit at jeg har ganske mange fridager i løpet av skoleåret men ingen som er lang nok til å reise til syden. Og om jeg kunne da så er prisene rast i været når det er skoleferier.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

ifølge mamma burde man ikke dra til tenerife før september ca, vi drar siste uka i august. Når jeg ser på temperaturer er det 2 grader mer i august enn september. Og det var billigere så ja :P

Har vært mye i spania,tyrkia,kanariøyene i oktober/november tidl og ofte syntes det var litt i kaldeste laget på kvelden. Så da prøver vi slutten av august iår :)

også var det jo salg :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det er jo ikke noe bedre om høsten/vinteren i Norge? Jeg mener, om sommeren er det jo faktisk en mulighet for at det er sol og varme. Du får sol andre deler av året også, men da mye mindre, og den varmen er det jo så som så med...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Tenkt det samme mange ganger, selvom jeg selv bare har vært i utlandet på sommertid selv.

Skal jeg til på en slik ferie en gang til, så ønsker jeg at det blir når det faktisk ikke er sommer og sol her hjemme. Komme litt bort fra kulden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, jeg tenker akkurat som deg. Jeg vil GJERNE reise til sol og sommer, men da vil jeg gjøre det på høsten, vinteren eller våren ... Sommeren vil jeg være hjemme jeg :ahappy: Jeg elsker den norske sommeren, nesten uavhengig av vær (det trenger jo ikke regne HELE tiden da :lol: ). Lyst hele natten, tordenbyger, deilig temperatur hvis det først blir fint vær, grønt overalt .. Åh, sukk. Gleder meg til sommeren.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Endelig et enkelt spørsmål :lol:

Fra 1978 til 2008 har jeg hatt ansvaret for hund, og i lange perioder i løpet av disse årene har jeg også hatt jobber som ikke har vært forenelige med å ta ut mer enn noen dagers "sommerferie" (den hadde jeg som regel i desember - og fikk gjort alt som skulle til før julefeiringa!). Da jeg ble hjemmeværende og jobben ikke lenger var til hinder for å ta ut ferie om sommeren hadde vi ikke råd til å gjøre stort annet enn å dra på bilferie i Norge, og nabolandene våre, bl a fordi vi hadde hunder som skulle være med.

For min del er det fantastisk å kunne planlegge langtur med barn og mann akkurat så langt og lenge (nesten da ;) ) som jeg bare gidder! Vi ønsker oss både bading, kulturopplevelser og god mat - og etter snart 10 måneders sammenhengende regn her vi bor så er jeg ikke særlig lysten på å bruke hele neste sommerferie i slagstøvler.

Hvor turen går er enda ikke bestemt, men noe Ving Hotel Resort blir det definitivt IKKE! Gudbevareoss så trist og kjedelig det ser ut... Uansett så har jeg to barn som jeg ikke vil ta ut av skolen, og å reise halve kloden rundt og bruke dager av ferien på reisefot for å få 5 dager på ett sted er ikke optimalt det heller :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, jeg tenker akkurat som deg. Jeg vil GJERNE reise til sol og sommer, men da vil jeg gjøre det på høsten, vinteren eller våren ... Sommeren vil jeg være hjemme jeg :ahappy: Jeg elsker den norske sommeren, nesten uavhengig av vær (det trenger jo ikke regne HELE tiden da :lol: ). Lyst hele natten, tordenbyger, deilig temperatur hvis det først blir fint vær, grønt overalt .. Åh, sukk. Gleder meg til sommeren.

Jeg er så enig! Og ta med hundene ned på stranden og bade med de, gå turer i skogen når det lukter skikkelig skog, bare slappe heeeelt av på fisketur, dra på café, sitte ute og ta en øl. :heart: Jeg savner sommeren.

I likhet med Simira, så blir jeg fort litt vinteredeprimert, så turene til varmere strøk skal fortrinnsvis foregå i de kaldere månedene. Bortsett fra storby-turer, det kan også være ganske fantastisk om sommeren. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri fri annet enn i sommerferien, jeg! :P I jula er jeg "hellig" opptatt av å være hjemme, og påsken blir ofte inneklemt og full av jobb. Så sommeren it is! Selv om jeg mer enn gjerne skulle hatt muligheten til å dra til varmere strøk om vinteren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordi jeg er student med 2-3 måneder sommerferie, så da er det greiere å reise da enn å bruke semesteret (når jeg uansett ikke har fri) på det. I tillegg vil jeg reise så rimelig som mulig, og det utelukker for eksempel å dra i påska (når ALLE andre drar og billettene er svindyre) eller å dra midtvinters, hvor man gjerne må reise et stykke for å få det varmt nok.

I høst dro vi en uke tidlig i september til Hellas da, og det var deilig! Først og fremst fordi det ikke var så veldig mange andre turister der. Men vi fikk høre at vi var heldige med været (selv om vi fikk med oss tidenes storm den siste natta), fordi det var slettes ikke alltid at det var varmt i september. Og såpass temperatur som det var da, bør det nesten være når jeg drar på Hellas-tur.

Universitetet mitt har fagene delt opp i blokk-perioder, så det gjør det jo litt mer fleksibelt. Jeg kan reise den første uka i september uten å egentlig gå glipp av noe, rett og slett fordi fagene i høstparallellen ikke har kommet ordentlig i gang da. Og til neste år har jeg egentlig fri hele januar, da er det selvfølgelig mulig å reise.

Men altså, jeg syns ikke høst og vinter i Norge er så ille at jeg "trenger" å reise bort for å overleve. Jeg takler årstidene helt fint og syns de har hver sin sjarm. :) Når jeg derimot jobber hele sommeren (kanskje innendørs) og jeg først får en uke eller to fri, vil jeg heller reise da for å slappe fullstendig av og ha ordentlig ferie, og for å være garantert at jeg i det minste får noen dager med sol og varme. Sommeren i Norge kan være litt lunefull.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg drar aldri, ALDRI mer til syden i Juli. Har vært i Tyrkia 2 ganger i juli og det har vært drepen! Drepen sier jeg! Dyrt er det og, og mange andre folk. Forrige gang dro vi i begynnelsen av September (da skolen akkurat hadde begynt) og det var behagelige priser, varme og ikke fullt av folk :D

Ellers er jeg veldig glad i å feriere i Norge, Sverige og Danmark om sommeren. Synes sommerene er helt fantastiske her :D Så nei, no more syden om sommeren :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal "hjem" til sommeren, til midnattsol og fjellturer og (nesten) lofotfiske :D

Perfekt ferie for meg!

Kun på vinteren kjenner jeg at jeg har lyst på "sydenferie", men jeg har et snev at separasjonsangst :whistle:

og vil helst ikke sette hundene bort ei hel uke!! (Og hvertfall ikke lengre! :lol: )

Helt OT: Hva er de stjernene under avataren til?????

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for svar!  Har snakket med oppdretter ja☺️ Foreldre har ingen allergi, heller ingen i søskenflokken som jeg har snakket med…  Hills sitt har jeg ikke prøvd, så det skal jeg jaggu prøve!🫶🏻
    • Takk! Da er det nok bare jeg som har trodd jeg har laga en, men ikke gjort det. 😂
    • Uff, det høres fælt ut. Jeg vet ikke svaret på det du spør om, dessverre. Har du snakket med oppdretter? Hvordan er foreldrene og søsknene? Er noen av dem allergiske mot noe? Det er jo dessverre en del helsegreier på disse små "motehundene", og yorkien har vel en del allergi såvidt jeg husker. Men ja, jeg tenker jo det er fornuftig at magen er ganske stabil før det startes utprøving. Men jeg ser bla. at det er en del ris i hypoallergenfôret, jeg ville jo prøvd et allergifôr på kun kjøtt, for eksempel (men må da ha vitaminer og sånt i tillegg). Allergifôret til Hills ser ikke ut til å ha ris i det hele tatt. Ser at de færreste andre allergifôrene har det. Så jeg ville testet andre allergifôr eller rent kjøtt ihvertfall.
    • Å fy fillern, Ede har begynt freake ut om labbene sine og kloklipp. Brukte sikkert en time tidligere i dag på å ikke få klippet ferdig potene, og de ser ikke ut. Til forveksling lik en femåring som har klippet seg selv med kjøkkensaks. Somehow plutselig blitt livredd for labbene sine, uten noen åpenbar grunn. Tenkte vi etter formiddagens frisørtime hadde kommet til enighet om at prisen for favoritt råforet er å la meg tukle med labbene hans. Så var det tid for å bli venn med klosaksa igjen. Hvordan de ble uvenner har gått meg hus forbi, men jeg har forstått at forholdet er anstrengt, så jeg la en hel porsjon Vom i skål, bare for kloklipp. Viste Ede skålen og lot ham lukte, satte den på hylla og kommunisere etter beste evne at det nå var samme deal som tidligere i dag. Jeg fikk jo fikle med klørne mens jeg klippet pels da, så tenkte dette skulle gå greit nå. Han har alltid fått betalt per klo for manikyr og jeg har vært super flink til å bare ta ytterste, bittelille, knøttlille biten som et mulig å klippe av. Millimeter. Ikke mulig å klippe mindre. Han har INGEN grunn til å bæde på kloklipp, det er ikke mulig å gjøre det mer skånsomt. ..men det gjør han altså allikevel. ... Han åpnet med en høylytt diskusjon. Krevde å få maten servert uten noe fæggåt dilldall med neglene. Ille nok å få frisert labbene. — My pronoun is IT! I identify as DOG! brølte han til meg.  Det var en laaaaang "diskusjon". Interessekonflikt, som en kaller det.  ... Å holde min egen IRRITASJON og mitt eget stress i sjakk og være roooolig og hyggelig og vibbe vennskap og kjærlighet når han trekker til seg labben HVER GANG akkurat i det jeg skal klippe.. Jeg trenger valium for å klare holde meg emosjonelt upåvirket gjennom det der.  Han endte med å få en hel ***** porsjon Vom for EN bitteliten klotupp, servert med verdens falskeste smil og ros og så ryggen til og VIBBER av *ARRGH*   Jeg har gjort ALT riktig hva angår trene klipping av klør. Hva **** gikk feil HVOR og NÅR?!  Jeg hadde fra tidligere hunder en 62,5% suksessrate på å innarbeide kloklipp som hyggestund. Første hunden nektet meg NÆR labbene sine, men stod som et skolelys for å få klippet klør av fremmede. Så hadde jeg to som var NULL problem å klippe klør på, før tredje bare lot meg klippe bak, og var dramaqueen på fremlabbene.  Denne gangen var jeg SÅ bevisst på å få gode vaner om kloklipp riktig fra start. ..og har FEILET.  ... "Er du sikker på du ikke kommer til å angre på å ha skaffet deg så stor hund?" -_-
    • Hei! Håper noen vil dele sine erfaringer/evt har noen gode råd.  Fra hunden(yorkshire terrier) min ble 1 år gammel har han slitt mye med diare (får det ca en dag per  uke, men klarer ikke koble det til noe han har spist).. Har vært hos vetrinær flere ganger for undersøkelser, avføringsprøve, ultralyd, blodprøver osv.  Fått ormekur, giardiakur og forsøkt med ulike typer fôr. For 7 uker siden bæsjet han også mye blod, så rett til vetrinær igjen.. Siden den gang har han gått på eliminasjonsdiett og hypoallergenic fra royal canin, som betyr at han ikke får spise noe annet enn det og litt zoolac/canikur. Om en ukes tid skal vi over på provokasjonsdiett(altså å teste hvilke matvarer han reagerer på).  Problemet er jo bare at han fremdeles får diare ca annenhver uke… og fremdeles en del slim i bæsjen som kan tyde på at betennelsen i tarmen ikke er borte.. Og da kan vi jo heller ikke starte noe provokasjon.  Føler meg helt fortvilet. Syns grusomt synd i lillemann som har vondt i magen.. Ikke kan han få godbit, tyggebein eller gulerot(som er litt krise siden det er det beste i verden tydeligvis🤣).  Er det noen her som har noe erfaring med eliminasjonsdiett? Betyr det at det ikke fungerer i det heletatt når vi fremdeles sliter 7 uker inn? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...