Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Håpløst. Håper aldri noe sånt tøv kommer til Norge. For å iverksette en slik lov, må de også tilføye ressurser til bemanning og penger til å håndheve loven.

For hva skulle ellers skje, om bonde Hermansen skaffer seg en låvekatt til å fange mus, Gud forby, uten å ha gått kurs først?

Skrevet

HVIS de gjorde det hadde det da vært svært interessant å høre hvordan det ble gjennomført, finansiert, hvordan kontrollen foregår, evt. antall forseelser og straffer gitt, osv.

Vi (mennesker generelt) er ganske dumme, og når det går an å kjøre bil midtvinter på sommerdekk, kjøre i fylla og la være å sikre barn i bil - selv om de aller aller fleste som kjører faktisk har gjennomgått en relativt omfattende kursing før de fikk førerkort. Så tviler jeg på at noen sånne obligatoriske kurs for å kjøpe hund engang ville gitt en bølge på havet av dustete hundeeiere..

Skulle man da vært nødt til å registrere enhver hund/katt/marsvin/undulat - hvem står for DE kostnadene?

Hvem skal sjekke at man har godkjent kurs for å ha hund? Politiet?

Hva skal være konsekvensen hvis jeg selger til et eldre ektepar som har hatt hunder i hele sitt liv og synes det å gå på kurs er fullstedig bortkastet tid?

Alle blandingsvalper/kattunger - offentlig register og tvungen ID-merking okey. Men når sånne påtreffes uten at microchippen funker, da? Avliving? Bøter? Ankeinnstansen, hvem betaler for dette når det viser seg at påtalemakten har feil?

Nei, det der er helt utopisk å tro at skal kunne fungere, er jeg redd..

Men hvis man holder seg innenfor hunder, da..

Innfør hundeskatt - 1000-1500,- pr hund i året, obligatorisk ID-merking og bruk de milliardene de får inn på dette til økte kontroller hos større dyrebestander. Ikke vent ett år mellom første bekymringsmelding innkommer og eieren er pålagt endringer, til det kontrolleres at noe faktisk er forbedret.

Innfør kennelkonsulenter som sjekker ALLE registrerte kenneler, tving oppdretterne til å ha et minimum av kunnskap om hunder slik at de ikke selger til de værste monsterne av hundekjøpere.

Pålegg veterinærer meldeplikt om de merker noe "uvanlig" med hundeeiere - og sørg for at dette faktisk blir sjekket opp.

For små burdyr - utdann de som selger disse til enhver som har noen 20-kroninger i lommeboka. Det er jo bare å besøke en hvilkensomhelst dyreforretning og lytte på selgerne der - de foreslår de mest sære kombinasjoner av fisker sammen.. Tviler på at de nekter å selge verken undulater, kanin eller marsvin selv om mor sier det er bursdagsgave til 4-åringen.. Osv.

For større dyrebesetninger - regelmessige kontroller, bekymringsmeldinger skal tas på alvor selv om det er en kjent lokalpolitiker som eier dyrene, liksom.. Sørg for tiltak - evt. tvangssalg/avliving - dersom det ikke er forbedret innen rimelig tid.

Finnes massevis å gjøre for å forbedre dyrenes rettsvern i samfunnet. Men vi har jo ikke engang ressurser til å sørge for at mordere, voldtektsmenn eller begge deler blir tatt...

Så hvor mye er DU villig til å betale ekstra til staten for å få til økonomi som monner til noe som helst?

Susanne

  • Like 4
Skrevet

Må desverre signere Susanne sitt innlegg. Det hadde vært fantastisk om noe slikt kunne blitt gjennomført og det faktisk ble litt strengere å ha hund slik at det ikke fantes så mange dusteeiere der ute. Men jeg tviler på at man får til noe slikt som faktisk fungerer.

Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

  • Like 2
Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Skrevet

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Skrevet

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Det er ikke noen motsetning i det, nei, jeg vet om nok "hundefolk" som kunne trengt seg en oppstramming også. Men det er i mine øyne en annen sak.

Jeg har faktisk mailadressen til en i Sveits som jeg traff på rideferien i Italia i fjor, jeg kan jo maile henne og spørre. De har hamster og høns. :)

Skrevet

Jeg synes ikke noe om kurs. Jeg har sett hvordan instruktører behandler hundene sine.

Ja, alle instruktører behandler hundene sine dårlig og man bør aldri lære av instruktører.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...