Gå til innhold
Hundesonen.no

Når det er kaldt..


AquilaWaiting
 Share

Recommended Posts

Nå viser temperaturen 21,5 minus ute og det er,surprise surprise, iskaldt ute. Bikkja har god pels,og synes ikke det er noe kaldt ute. Jeg hiver også av og til sokker på ho.

Jeg har mild astma og kjenner det veldig godt når jeg går ut og det er rundt 20 minus. Så turene våre når det er 20 minus blir heller mange,men i gjengjeld blir det få minutter.

Så hva gjør du når graderstokken viser rundt 20 minus? Kjører på som før eller tar det rolig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har også slitt med astma når jeg var yngre, da kunne jeg ikke være ute i det hele tatt når det var fryktelig kaldt.

Har ikke symtomer på astma den dag i dag, men innbiller meg kanskje at jeg enda har litt ekstra "problemer" når det blir fryktelig kaldt ute, iallefall frister det ikke her å være ute på lengre turer da uansett, men blir jo selvsagt tuslerunder.

Har heldigvis en hund som takler rolige dager helt supert, men finner heller på litt koselige ting innendørs for alle, serier/filmer, peiskos, kakao osv til oss tobente, og hunden får fryst kong, litt triksetrening innendørs som han synes er veldig kult (ikke alltid han har "tid" ute til dette), gjemmer godbiter inne i forskjellige små og store esker osv. Så får man dagene til å gå selv på de verste vinterdagene, så her er det iallefall rolig da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har det enda ikke vært så kaldt hær i vinter, men da vi hadde kuldeperiode klarte jeg ikke å kjøre på som før fordi det blir iiiiis kaldt og puste inn lufta ute, pluss at jeg ikke har noen gode vintersko som holder meg varm på beina i slik kulde. Bikkja synes også det er alt for kaldt, selv om hun har bra pels, så det blir heller flere og kortere turer. Når det var den verste kuldeperioden i forfjor vinter så lå bikkja på rygg i snøen med alle beina til værs, selv med sokker på. Hvis hun var opp å sprang så ble det halting gansk fort på labbene, så det var det bare å gi opp. Så hun trives heller ikke ut når det blir sånn iiiiise kaldt, da vill hun heller være inne. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare kledd på meg og holdt et ganske vanvittig tempo utendørs for at verken jeg eller bikkjene skal stoppe opp og fryse. Mine fryser ikke når de er i full pels, men det kan bli kaldt på potene, derav tempoet. :P Dessuten er det ikke noe som er kulere enn snø, visstnok. Jeg likte ikke vinter før jeg fikk jentene. :heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg drar på meg varmedressen, samelua og vottene mine og lar bikkja kose seg gløgg ihjel med trynet langt ned i snøen og med raptuser herfra og til månen.

Han elsker snø og kulde, og jeg elsker å se på hvor glad han blir. Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlig klær! :w00t:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

OT: Hva er samelue?

20 stive, da frister dundyna mest, og jeg har en firfoting som selv med potesokker og varmedress foretrekker å tisse/bæsje fort og fortere enn fortest og så inn under dundyna.

Samelue er vel egentlig disse røde, sameluene, men jeg kaller lua mi for samelue. Det er navnet dens :P Det er sånn type lue med flapper ved ørene og pels som holder varmen i 40 minus. Ligner på denne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Samelue er vel egentlig disse røde, sameluene, men jeg kaller lua mi for samelue. Det er navnet dens :P Det er sånn type lue med flapper ved ørene og pels som holder varmen i 40 minus. Ligner på denne :)

Det er ingen samelue, det er ei bjørnefitte:)

Når det er skikkelig kaldt (heldigvis ikke så langt denne vinteren) får hundene dekken på, jeg kler på meg lag på lag og vi er ute max 45 minutter (snakker her -20 og kaldere).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei,det står ikke på hunden. Ho synes snø og 20 minus er lykken på jord! Jeg? Not so much..

Heldigvis har jeg alltid vært glad i vinteren. Men lungene og pusten min er ikke like glad i den. Heldigvis hjelper det å kle godt på seg.

Jaja,vinteren i Nord-Norge har sin sjarm :rofl:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg drar på meg varmedressen, samelua og vottene mine og lar bikkja kose seg gløgg ihjel med trynet langt ned i snøen og med raptuser herfra og til månen.

Han elsker snø og kulde, og jeg elsker å se på hvor glad han blir. Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlig klær! :w00t:

Kan ikke annet enn å sitere denne - sånn har vi det her og :) Eller.. Med vannhunden vel og merke. Mini snur i døra om det er for kaldt. Maks en halvtime ute av gangen på henne sålenge det er minusgrader :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er en av de som mener at hunder har godt sv dager med lite aktivitet. Lider jeg på turen så blir den ikke lang for å si det sånn...

Trodde jeg endelig hadde fått meg en hund som var like frysepinne som meg, men neida... Går seg varm henne, det gjør ikke jeg * brrr*

-20 hadde blitt maks 10 min tur her i gården :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi går ikke langturer når det er kaldt, mest fordi jeg har to som blir fort kalde, og skal vi gå langt så må de gå endel i bånde i starten og slutten og da blir gutta kalde. Men får løpe og kose seg ute så mye de vil uansett da, inn i "skogen" til hestene og løpe til de stuper og så hive de inn før de blir kalde. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...