Gå til innhold
Hundesonen.no

FCI anbefaler blandingsparringer


C.J
 Share

Recommended Posts

Ang. akkurat det, jeg trodde det ikke gikk ann å registrere krysning mellom terv og gronnis ? Eller har det komt nye regler?

Joda, det er fullt mulig å registrere valper etter en kryssparring, så lenge parringen er godkjent av NBFK og kennelnavnet er registrert i NKK. Det må dog foreligge en begrunnelse for hvorfor oppdretter ønsker akkurat denne kombinasjonen/hva oppdretter ønsker å forbedre. Begge foreldrene må i tillegg kunne vise til kull innen egen variant. Kryssparringene NBFK tillater er: groenendael x tervueren, tervueren x malinois og malinois x laekenois :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 87
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Fullstendig men akkurat nå kjente jeg at jeg ble littegranne forelska i Sonen. Jeg liker at jeg har kommet til et forum hvor folk faktisk har litt innsikt i hva de prater om. Siden jeg ikke kan en dr

Nesten OT Om sorte avkom etter en groenendael vs terv krysning, (tilbake)krysses med terv blir det statistisk sett 50:50 rød og svart. Om de krysses med groenendael kommer det ann på om denne foreldr

Litt OT men...

Guest Snusmumrikk

Hva er det egentlig oppdrettern ønsker med denne kryssparringen, som de ikke kunne oppnådd uten kryssparring? Det er ikke et negativt spørsmål altså. Jeg er veldig positivt til kryssparring generelt :) Men hva var begrunnelsen som gjorde at de fikk det godkjent?

Valpene vil forøvrig bli registrert som den fargen de ser får som en hvilken som helst renrasa belger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det må jo oppdretter selv egentlig svare for. Men generelt sett så er det å få inn linjer som det ellers ikke er noe videre mye av på den varianten de har. Her var også oppdretter så heldig at tispen ikke hadde gen for rødt, så alle valpene ble svarte.

På de mest populære "utstillingslinjene" (spesielt på svart) kan det være vanskelig å finne hunder som ikke har altfor mye av de samme hundene i stamtavlen, og nå er far til denne kombinasjonen heller ikke fra noen overdrevent brukte linjer heller.

Han er en super "allround" hund som har konkurrert i både IPO, AG, LP m.m. med gode resultater, i tillegg til å ha sitt av titler i utstillingsringen. Og han er en kjempetrivelig kar (har møtt han selv).

Mor til valpene er en av norges desidert vakreste tisper, og har også produsert ekstremt vakre svartinger som i tillegg (iallefall de jeg har møtt, og som jeg har snakket med eierne til) er veldig trivelige hunder.

Så summa summari,

begge foreldredyrene oppfyller alle kravene og mer til, for kryssparing, i tillegg til at det ikke er en "vanlig" kombinasjon med linjer som ikke det er noe særlig av på svart fra før :) (det er jo en del av de samme linjene på rødt og svart for tiden, så det var en ganske så smart kombinasjon sånn sett)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"The FCI encourages crosses between breed varieties in order to increase the gene pool and

improve dog health: it is not beneficial for health in dog breeding to have too small populations."

http://www.fci.be/circulaires/4-2012-annex.pdf

Jaha, hvordan har de så tenkt at dette skal foregå da tro? Skal man søke NKK på forhånd? Hvor liten genpool må det være fra før for at dette skal bli aktuelt?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jaha, hvordan har de så tenkt at dette skal foregå da tro? Skal man søke NKK på forhånd? Hvor liten genpool må det være fra før for at dette skal bli aktuelt?

Dette har jo blitt gjort med dalmatiner, hvor pointer har blitt blanda inn for å prøve å bli kvitt en genetisk sjukdom prikkedyra kan få.

Jeg vil tru at det må være svært liten genpool igjen, og ikke minst en eller annen form for sjukdom man vil søke å avle seg vekk fra, for at dette skal kunne innføres. På lundehund finnes det feks ikke lenger svarte eksemplarer, og det ligger ikke i genpoolen lenger heller.

Edit: Endra fra vorsteher til pointer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Dette er jo gjort med de norske harehund rasene. Mener jeg leste en lengre artikkel i Hundesport om dette for et par år siden. Så da er det vel ingen krise om man har visse retningslinjer på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det har vel vært noen pincher/shnauser krysninger i Finland også, om jeg ikke tar helt feil? Meget vellykket utseenedemessig iallefall,

F3 generasjonen ser helt ut som pincher.

Noen andre krysninger har det også vært, men jeg husker ikke raser i farta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På dalmatiner var det pointer som ble krysset inn, og jeg er helt for det.

Og de krysset jo boxer og corgi? for å få frem korthale igjen, men falt det helt sammen det forsøket?

Jeg vil foreslå dalmatiner og corgi så alle kan se ut som Zebra:)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo gjort med de norske harehund rasene. Mener jeg leste en lengre artikkel i Hundesport om dette for et par år siden. Så da er det vel ingen krise om man har visse retningslinjer på det.

Det ble vel iallefall blandet inn finskstøver i dunkeren for mange år siden, for å øke genpoolen, og det fungerte vel ganske bra tror jeg. Det ble også blandet inn irsksetter i gordonsetteren en gang i tiden - jeg er litt usikker på hensikten her, men jeg kjenner en som hadde en gordonsetter som var helt rød :D.

Og de krysset jo boxer og corgi? for å få frem korthale igjen, men falt det helt sammen det forsøket?

Det stemmer, og det var ikke mange generasjonene som skulle til for å få tilbake boxerutseendet heller - men da med naturlig stumphale. Nå er det vel ikke lenger tillatt med naturlig stump på boxer, så "forsøket" falt i fisk. Det ble vel gjennomført i England det forsøket forøvrig.

Jeg synes det er bra at det kan åpnes for slike kryssparringer dersom rasene er i ferd med å utvikle sykdommer eller dårlige egenskaper som man med innblanding av andre raser kan forbedres. Jeg hadde ikke dødd på meg om man fant ut at man ville blande inn f eks riesen i briard f eks, MEN - man skal ha en god grunn og man skal vite hvilke egenskaper man vil bedre, man må vite hvordan man skal gjøre det og man må ikke slippe det løs slik at hvemsomhelst skal kunne gjennomføre en slik kryssing. Det må være en del av et program der man ser på både fordeler og ulemper. Jeg ser jo at dersom vi blander inn riesen i briard f eks, kan miste en del av gjeteregenskapene hos rasen, kanskje får vi "hardere" hunder, mer selvstendige hunder - og vi mister en fargevariant, MEN vi vil få badre hofter f eks, evt andre positive egenskaper (som jeg aldri har tenkt på altså, men... :D).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri helt forstått "greia" med at man renavler (les: ikke krysser) enkelte fargevarianter og pelsvarianter innen noe som egentlig er samme rase (selv om enkelte har egne rasenavn). Det er denne typen krysninger + krysninger av andre nær beslektede/typelike hunder som her anbefales.

På katt er det helt vanlig i minst 2 av de store, verdensomspennende, organsiasjonene at rasevarianter krysses. Så er nok litt miljøpåvirket derfra.

Forøvrig tror jeg også at raser med en todel i show/bruk hadde hatt godt av noen krysninger her og der. Hybrid vigour er aldri dumt. Nå gjøres dette faktisk ganske hyppig på min rase i Skandinavia, men slike "blandinger" er ikke spesielt populære i en del miljøer. Synd!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jo min rase en av de som nevnes under, og det kan jeg ikke forstå. Rasen er ikke utpreget tallrik, men har heller ikke spesielt liten genpool og har heller ingen voldsomme helseissues. Dette er vel grunnen til at jeg reagerer lite positivt.

Det var da ikke anbefalinger for kryssparringer den lista, men anbefalinger for hvordan man IKKE bør kryssparre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fint om det ikke er sånn innmari stammespråk i bruk. :ahappy: Er sp salt og pepper?

Sojjy :lol: Ja, sp står for salt pepper. I norge krysses ikke fargene, antar man ikke gjør det i noen fciland, noe som har ført til at SP har skrekkelig liten genpol og sliter med mye sykdommer, og spesielt epilepsi, noe som ikke er et stort problem på den svarte varianten.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var da ikke anbefalinger for kryssparringer den lista, men anbefalinger for hvordan man IKKE bør kryssparre.

Sant det, jeg bare skjønte ikke hvorfor rasen ble nevnt i det hele tatt siden blanding av fargene ikke er nødvendig i forhold til hverken genpool eller sykdommer.

antar det siden Riesen bare kommer i sort og salt og pepper ;)

Faktisk så finnes det et økende antall sort/sølv riesen, men disse er ikke godkjent enda - bare som et apropos :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Faktisk så finnes det et økende antall sort/sølv riesen, men disse er ikke godkjent enda - bare som et apropos :)

spennende! En sånn en vil jeg se! Høres veldig flott ut :)

men siden jeg hverken er i rasemiljøet eller har noen i nær omgangskrets så vet jeg lite om ikke godkjente varianter av diverse raser som forøvrig "fenger" meg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...