Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På folkehøyskolen i Alta, Øytun Folkehøyskole, hvor jeg gikk hundekjøring, fikk man ikke ha med egen hund, så nei, det er ikke alltid lov selv om det er hundelinjer der :) Jeg tror egentlig bare du må sende mail til de ulike og spørre. Jeg spurte Øytun før jeg begynte der, og fikk svar om at det ikke var lov.

Skrevet

Det er ikke tillatt med egen hund på Passvik fhs lenger heller, selv med hundelinje. 69 grader nord og Valdres folkehøyskole (om det er det den heter?) ha også hundelinje, men hvordan det er på disse veit jeg ikke.

  • Like 1
Skrevet

Selv om du kan ha med hund, bør du forsikre deg om at du får ha den på rommet(om det er det du vil). Jeg fikk ha med hund, hvis jeg hadde den i stallen hele tiden vel og merke.

Skrevet

Hvis du skal gå hundeline og sender en god søknad med begrunnelse og kanskje noen resultater/attester er det mulig du får lov til å ta med egen hund. Jeg sendte mail til alle ikke-religiøse folkehøyskoler med hundelinje og fikk lov på Pasvik FHS og Tunheim FHS. En husky/trekkhund som kan stå i hundegården med de andre hundene er nok lettere å få lov til å ta med enn noe annet.

Selv endte jeg opp i Pasvik og hadde det helt topp med hunden min som bodde sammen med meg på enerom. Hun var med i hundegården og gikk etterhvert i spannet som lederhund. Jeg skriv mail med god begrunnelse, viste til resultater i lydighet, fikk noen attester og kunne vise til at jeg f.eks var utdannet hundeinstruktør o.l.

Legg en del jobb i å fortelle hvorfor de skal gjøre unntak for din skyld og fortell om du har en nødløsning om det skulle være slik at hunden ikke kan være der lenger.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

I utgangspunktet er nok de fleste negative til det. Som Bordern skriver, er det nok enklere å få gjennomslag for å gå hundekjøringslinje og ha med en husky som kan stå ute sammen med de andre og brukes i spannene. Det skader aldri å spørre selvfølgelig, men da bør du virkelig klare å vise at hunden din ikke vil bli til ulempe for noen andre. Bevise at du har lydighet og kontroll på hunden din. Det er nok berter i slutten av tenårene som vil ha med seg hunden sin på folkehøgskole, og de fleste folkehøgskolene som vurderer dette har nok gjort seg noen dårlige erfaringer med det. Pluss at en hund innendørs vil kunne by på utfordringer med allergikere. Jeg har selv vært med på å avslå søkere som ville gå jaktlinja og ha med fuglehund på samme folkehøgskole Maren fikk ha med seg hund på (og søkern virka fornuftig nok hun), men det skal en del til for å få lov til det.

Hvilken linje er du interessert i å gå? Hundekjøring? Hvordan er hunden din med tanke på å trekke sammen med mange andre hunder? Hvor lydig er hun? Kan hun sove ute, bundet på kjetting (sammen med andre hunder) på lengre turer? osv osv

Skrevet

På 69 grader nord fikk de ha med seg hund da jeg gikk der for ørtifjørti år siden. De som gikk på hundekjørerlinja måtte ha en hund som kunne bo ute sammen med huskyene når vi var på overnattingsturer og også bli stallet opp sammen med dem og fraktes sammen med dem. Ellers måtte ikke hundeholdet gå ut over de oppgavene som skulle gjøres med skolens hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...