Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det bare jeg som syns smørkrisa er ustyrtelig festlig?


Recommended Posts

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Håper virkelig "hamstrerne" snart sitter med tåpelig mye smør som de ikke blir kvitt fordi butikkhyllene er fulle igjen... Vi har det tydeligvis litt for godt her i landet! LOL

Satt og leste de samme nyhetene tidligere i dag og jeg blir flau på det norske folks vegne akkurat nå, jeg. Men samtidig så lurer jeg på om det virkelig er sant at folk er SÅ desperate, eller er det k

Skrevet

Mener jeg leste et sted at flere apoteker er fri for noen typer medisiner og har vært det i flere uker og at folk må klare seg uten medisinen sin. Har ikke akkurat vært medieoppstyr rundt det. Om det da stemmer det som jeg leste.

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes ikke det er morsomt i det hele tatt. Jeg synes det er skikkelig TRIST at vi mennesker er sånn som dette. Tenk på alle de som faktisk opplever en krise av noe slag.

  • Like 2
Skrevet

jada alltid noen som har det verre. Men vi er nå en gang skrudd slik at det er mest naturlig å bry seg om ting som foregår rett foran nesen vår. Ikke minst så er det jo mulig å ha flere tanker i hodet på en gang, er plass til både smørkrise og atomkrig.

Skrevet

Jeg spiser ikke melkeprodukter, og dermed ikke smør. Men måtte sjekke på butikken i går, og de hadde smør på begge butikkene jeg var innom på. Alle typer. Jeg bor med andre ord så langt ute i gokk at den såkalte smørkrisen fremdeles ikke har nådd frem :shifty:

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke sett meierismør i butikken på lange tider og det plager meg. Stekt fisk, hjemlagd potetmos og ikke minst kakao blir ikke det samme med margarin. Langt derfra! I tillegg er bremykt favorittsmøret mitt og jeg skal ærlig innrømme at jeg kjøpte 3 stk når jeg så det i butikken etter måneders fravær. * mumle noe stygt om lavkarbo*

  • Like 1
Skrevet

Synes det er mer festlig at folk hisser seg opp over lavkarbo enn noe annet. Vi som følger lavkarbodietten og har skrevet her bekymrer oss ikke - og nei, jeg har overhodet ikke hamstret. Jeg bruker lite smør så jeg har, men går jeg tom så bruker jeg olje istedenfor :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke sett meierismør i butikken på lange tider og det plager meg. Stekt fisk, hjemlagd potetmos og ikke minst kakao blir ikke det samme med margarin. Langt derfra! I tillegg er bremykt favorittsmøret mitt og jeg skal ærlig innrømme at jeg kjøpte 3 stk når jeg så det i butikken etter måneders fravær. * mumle noe stygt om lavkarbo*

Smør i kakao? :huh:

  • Like 1
Skrevet

Smør i kakao? :huh:

En liten dæsj meierismør i hjemlagd kakao utgjør forskjellen i mellom god og himmelsk. Bare prøv selv! Hvis du finner smør..

Mistenker at smørmangelen ( ja, for her i Drammen har det vært tomt for smør leeenge før media tok av, i hvertfall der jeg har sjekket ) er hovedgrunnen til at Ask fortsatt ikke liker kakao, han har jo ikke smakt den virkelig gode :(

Skrevet

Hvor er egentlig den der smørkrisen?

I Oslo sentrum?

Her i trøndelag har smørhyllene vært fulle hele tiden som jeg har sett...

I et par butikker i Trondheim (de tre jeg oftest er i, i alle fall) er det iallefall helt tomt og har vært det en stund, og folk er helt fra seg :P

Skrevet

En liten dæsj meierismør i hjemlagd kakao utgjør forskjellen i mellom god og himmelsk. Bare prøv selv! Hvis du finner smør..

Mistenker at smørmangelen ( ja, for her i Drammen har det vært tomt for smør leeenge før media tok av, i hvertfall der jeg har sjekket ) er hovedgrunnen til at Ask fortsatt ikke liker kakao, han har jo ikke smakt den virkelig gode :(

Hva med minimarshmellows? Nei, altså, jeg har smør, jeg. Både en bordpakning og en halvkilo sånn med papir. På fredag fant jeg smør på Meny på Oslo Vity og kjøpte en kilo for en kollega som ble veldig glad :) Bruker bare olivenolje eller meierismør, jeg. Hvert til sitt bruk. Jeg har liksom alltid smør jeg og kjøper ikke mer enn jeg trenger, heller. Har sett at hyllene er tomme, men jeg har vel ikke så stort forbruk at det berører meg nevneverdig :)

Skrevet

Jeg er avhengig av smør, til steking, baking og SPESIELT til brødskiva/rundstykket/knekkebrødet. Det blir IKKE det samme uten smør! Jeg kan leve med det meste av smør sånn egentlig, men jeg må innrømme at jeg får litt furteleppe om jeg ikke får tak i Bremykt :P Det er tomt og har vært tomt i noen uker for Bremykt i alle butikkene i nærheten her, heldigvis hadde mormor en ekstra pakke (ja, hun hamstret, hehe). Frokosten er reddet :D

Skrevet

Jeg er avhengig av smør, til steking, baking og SPESIELT til brødskiva/rundstykket/knekkebrødet. Det blir IKKE det samme uten smør! Jeg kan leve med det meste av smør sånn egentlig, men jeg må innrømme at jeg får litt furteleppe om jeg ikke får tak i Bremykt :P Det er tomt og har vært tomt i noen uker for Bremykt i alle butikkene i nærheten her, heldigvis hadde mormor en ekstra pakke (ja, hun hamstret, hehe). Frokosten er reddet :D

Jeg bruker meierismør til det meste og olivenolje til resten, men noen krise er det da ikke ;)

Skrevet

Kjøpte meierismør i går jeg. Det var en 10-15 pakker igjen på rema her jeg bor. Men det var også det eneste smøret som var ja. Men jeg synes hele greia er morsom jeg. Tenk hvor godt vi har det når smørmangel skaper krise liksom.

Skrevet

Det er lenge siden det var tomt for Bremyk i butikken min, heldigvis, men den første gangen jeg oppdaget tomme hyller ble jeg litt perpleks liksom og tenkte at what??? Har butikken slutta å ta inn DET også nå (attpå alt det andre de ikke selger lenger)?

Jeg foretrekker helt klart Bremyk på maten, alt annet smaker høgg, til nød kan jeg ha meierismør, men da jeg måtte ty til det som nødløsning fordi de ikke hadde Bremyk så ble det skikkelig nedtur, for det smakte ikke like bra som jeg minnes det gjorde før :no: . Margarin er jo ubrukelig på maten, men jeg bruker det dersom jeg baker (men det skjer jo hvert jubelår, så....). Ellers steker jeg som regel maten i stekovn med bakepapir og bruker verken olje eller smør da, men olje bruker jeg av og til i steikepanna (men smør er bedre :)).

Det er typisk media å hause opp en sånn greie, da, på samme måte som de hauser opp det "fryktelige" været vi til stadighet har etc.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...