Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter vi begynte å fore Hermes kun på rått, drikker han mye mindre enn han gjorde tidligere. Tidligere, da han fortsatt fikk tørrfor, drakk han mye. Nå kan det gå enkelte dager der han ikke er borti vannskålen. Er det normalt?

Hilsen hønemor (ifølge min samboer).

Skrevet

Etter vi begynte å fore Hermes kun på rått, drikker han mye mindre enn han gjorde tidligere. Tidligere, da han fortsatt fikk tørrfor, drakk han mye. Nå kan det gå enkelte dager der han ikke er borti vannskålen. Er det normalt?

Hilsen hønemor (ifølge min samboer).

Ja. Mine drikker veldig lite. Tispen drikker nok litt hver dag, men hannhunden kan gå dager uten å røre vannskålen. De virker på ingen måte dehydrert heller, så jeg regner med at det er normalt. Det er jo mye mer væske i råfor.

Skrevet

Mine drikker hvertfall veldig lite på våtfor, er ikke alle dager den lille er borti vannskåla engang, den store drikker stort sett alltid en del sånn generelt, men merkbart mindre på våtfor! :) Det er helt normalt.

Skrevet

Vi har merket stor forskjell når Casper går på tørrfòr kontra våtfòr.

På tørrfòr kunne han drikke opptil 2 vannskåler for dagen. Men på våtfòr (VOM og rått) drikker han kanskje ikke mer enn en halv skål for dagen. Kommer selvfølgelig an på hva han gjør i løpet av dagen - drikker mye under aktivitet.

Hundene velger selv hva dem føler for å drikke, og jeg kan ikke tenke meg de ønsker å dehydrere seg selv med mindre dem er syk og ikke får i seg mat eller væske.

  • Like 2
Skrevet

Mine drikker ganske mye til tross for at de spiser rått, men det er nok mest fordi de spiser så mye godis som griseører, struper og haler. Den lille drikker veldig mye, mens den store er mer moderat. Men det er jo sånn de er. Aiko er mer rolig av seg, mens Imouto har et 8. gir i forhold til alle andre og trenger ergo mer væske også.

Skrevet

Mine drikker etter trening og litt etter kveldsmaten (de får litt tørrfôr i tillegg til vom om kvelden) - ellers er det ikke mye de drikker...

Ser stor forskjell på mengden hestene drikker om de får høy (> 83 % tørrstoff) eller ensilasje (75-80 % tørrstoff) - forskjellen kan være opptil 20 liter bare i løpet av en natt...

Skrevet

Er veldig mye væske i kjøtt kontra tørrfor, så er ikke noe rart at han drikker mindre iforhold.

Nå "stresser" jeg ikke med det selv, men på sommertid og når vi er i mye aktivitet blander jeg alltid kjøttet/maten hans med vann så han får i seg ekstra væske da.

Skrevet

Her dirkkes det også veldig lite etter overgang til VOH. Før kunne hun drikke 2 skåler på en dag, men nå har hun ca 1 skål i 2 dager, men hun drikker en god del etter kveldsmåltid, men eller på dagen veldig lite. Skifter jo vann hver dag, så skåla er jo aldri tom uansett. :)

Skrevet

Min fôres tørt for tiden, og da går det gjerne 2-3 vannskåler om dagen... plass til en liter i skålen. Jeg føler dette er mye, men når jeg leser hva dere skriver så er det kanskje ikke det likevel.

Skrevet

Pax drikker markant mindre nå som har fores 100% på v&h enn før da han fikk tørrfor. Ser på det som helt normalt, siden det er mye mer væske i fôret han får nå.

Skrevet

Vi har en som nesten ikke drikker noe og en som drikker mye. Begge får tørrfor. Den ene burde vel vært død for lenge siden, ikke drikker hun og det meste av maten hun eter stjeler hun fra kuene. Og det er nokså sikkert at det ikke er riktig protein i kufor.

Vær sikker på at så lenge hunden er frisk så regulerer den drikkemengden selv.

Skrevet

Orry går stort sett på tørrfôr, av og til 50/50 tørrfôr og VH. Han drikker egentlig ganske mye uavhengig av hvordan han fôres.

Norma drikker lite (jeg får et behov for å vanne henne innimellom, selv om jeg egentlig vet at hun sikkert regulerer dette selv :P), men det kan nok i stor grad skyldes at hun fôres 100% på VH.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...