Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

[skryteinnlegg]

Jeg har et langsiktig mål om å ha en hund som kan være løs overalt, så dette er noe vi jobber så smått med. Per nå er han jevnt over veldig flink og kontaktbar i enkle omgivelser, og iblant har han sine øyeblikk ellers og.

I dag var definitivt et sånt øyeblikk, han var helt super! Vi var ute på formiddagstur, og, vel, det er snø, fin temperatur og periodevis sol, og det er søndag formiddag, så det flommet av mennesker og hunder og unger (jeg bor rett ved Estenstadmarka i Trondheim, hvor det er "endel" som drar til for å gå på ski). I begynnelsen av turen var han en snusedust og hoppet og spratt etter alle hunder han så haletuppen av, men jeg jobbet og jobbet med å få oppmerksomhet og nå inn, og etter noen minutter med tålmodighet og kjemping gikk det. Så siste halvdel av turen fikk han derfor gå løs dvs, med båndet hengende etter seg, sånn at jeg enkelt kunne tråkke på det siden det var tross alt litt biltrafikk.Så han gikk altså løs, opp hele gata der vi bor, og med ganske mange folk som var ute og styra i hager eller måket innkjørsler eller børstet bil. Ting som Thorvald vanligvis er spennende - men krapylet gikk kjempefint! Tilbød fot og kontakt som bare rakkern, og stoppet han for å snuse på noe, sa jeg bare "kom" når jeg var et par meter foran, og jaggu kom han ikke med en gang, og gikk rett i fot-posisjon med kontakt.

Dette skal jeg leve på littegranne :D

[/skryteinnlegg]

Og, altså, det er sikkert ikke store greier for andre, og det var jo ingen ordentlige vanskelige situasjoner der (ingen hunder ellernoe), men babysteps og små fremskritt gjør meg lykkelig ihvertfall :D

395956_10151332489180341_752455340_23319889_1176185177_n.jpg

Vakkersprettballappen min :heart:

  • Like 3
  • Svar 415
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Etter en laaang pause pga avhandlingsskriving på undertegnede våget vi oss ut på LP-banen igjen forrige helg, og det endte sånn passe Eller, er egentlig fornøyd, Thorvald var fin frem til avstanden,

Thorvald fikk excellent og CK i dag på rasespesial og vår til nå største utstilling Og ikke nok med det, i klassen funket virkelig ALT, det var så herlig. Vi jobbet som et team på ordentlig Vi har

Ja, jeg var ganske flink faktisk Nei, synes æren skal gå til deg jeg. De første 15 sekundene før Thorvald brøt, rakk jeg i det minste å få foreviget. Og han var ikke håp

Skrevet

Så gøy! Moro med slike ting :D Både kjekk OG flink mao!

Jaa, kjempegøy! Han er jo min første hund og jeg er ikke akkurat erfaren hundetrener, og gjør en million feil garantert, så det er fantastisk når det går SÅ bra, selv om det jevnt over går bra da, hehe.

Og ja, han er en skikkelig package deal <3

så søøt :D

Takker :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Utrolig nydelig! Elsker fargene hans! (Og det kan godt hende at jeg tar kontakt med deg angående Nodat når jeg kommer hjem til Trondheim til sommeren! Noe jeg har hatt lyst til å bli mer involvert i lenge) :D

Skrevet

Utrolig nydelig! Elsker fargene hans! (Og det kan godt hende at jeg tar kontakt med deg angående Nodat når jeg kommer hjem til Trondheim til sommeren! Noe jeg har hatt lyst til å bli mer involvert i lenge) :D

Takk :D

(og ta GJERNE kontakt, det hadde jeg blitt kjempeglad for! Med nok påmeldte/interesserte blir det besøkdshundutdannelse i Trondheim til høsten ;) )

  • Like 1
Skrevet

Så flink, og rask han er! :D brukes du kun ord som kommando eller håndtegn også? Så jo ut som leke bellønninga var effektiv ja ;)

Skrevet

Så flink, og rask han er! :D brukes du kun ord som kommando eller håndtegn også? Så jo ut som leke bellønninga var effektiv ja ;)

Takk :D Utendørs er han enda mer presis da, han er en meget daff hund inne (avknapp, kalles det visst), så her har jeg giret ham opp kraftig før vi begynte, i tillegg kom vi rett inn fra tur så han skulle være i litt mer på-modus :P Man må jo bruke de triksene man har, hehe. Ute er han ekstremt morsom å trene med, da er han kjemperask og skikkelig på :D

Bruker håndsignal på noen kommandoer (stå og sitte bamse på videoen), rett og slett fordi han ikke kan de så godt enda, og håndsignal er lettere å ta enn kommando for ham. Særlig på de kommandoene hvor vi har brukt lokking (da går jo lokkinga over til å bli håndsignal). Men driver å jobber bort håndsignalene nå, slik at bare kommandoen også funker. Syns det er greit at begge deler funker, men det tar lengre tid å lære inn kommando :P

Lek er kjempeeffektivt! :D Bare å prøve ut, anbefales! I ordentlige treningssituasjoner er lekinga kortere og mer intensiv, men jeg syns det er så kleint å tenke på at jeg filma, så jeg ble treigere av det :P

Såå flink han er! imponert jeg! :D :D

Ååh, tusen takk :D :D

Så flinke dere er! :D Imponerende! Lyst til å lære Aiko sånn og? :aww:

Tusen takk! :D Hehe, jeg er ingen supertrener, men hvis det blir til at jeg skal passe Aiko kan jeg prøve meg frem :P Eventuelt kommer Thorvald bare til å lære ham hvordan man best klarer å presse mennesker ut av sofa eller seng :innocent:

Skrevet

Tusen takk! :D Hehe, jeg er ingen supertrener, men hvis det blir til at jeg skal passe Aiko kan jeg prøve meg frem :P Eventuelt kommer Thorvald bare til å lære ham hvordan man best klarer å presse mennesker ut av sofa eller seng :innocent:

Du er veldig flink! *bittelitt misunnelig*

Skal prøve å få dratt inn til byen i neste uke en tur, så om det passer så kunne vi ha gått tur, å sett hvordan de går overens da? :ahappy: Og tro meg, det kan Aiko meget godt fra før, tror ikke han trenger å lære det noe bedre :lol:

Skrevet

Du er veldig flink! *bittelitt misunnelig*

Skal prøve å få dratt inn til byen i neste uke en tur, så om det passer så kunne vi ha gått tur, å sett hvordan de går overens da? :ahappy: Og tro meg, det kan Aiko meget godt fra før, tror ikke han trenger å lære det noe bedre :lol:

Jaa :D Jeg skal jobbe littegranne, og skrive veldig mye på oppgaven min, men det meste er sånne ting som kan omrokkeres litt!

  • 1 month later...
Skrevet

Thorvald vokser, og vokser, og vokser, og er snart 1 år gammel!

Fra påskeferien:

562863_10151510466365341_752455340_24038148_1346128242_n.jpg

563056_10151510908575341_752455340_24040892_519758205_n.jpg

Vi skal i slutten av april på vår første utstilling - på Sunndalsøra! Det blir artig, forhåpentligvis :P Vi har også begynt å snuse litt på LP, og det skal vi jaggu snuse mer på, for til min store overraskelse syns både jeg og Thorvald at det var innmari artig! Så håper vi får komt oss på et ålreit kurs iløpet av året (: Om noen har noen tips til kurs i Trondheimsområdet, så rop ut! I mai skal vi også på sporkurs, helgekurs, og håper vi får smaken på det og, for det virker som om det er en liten sporer dette :lol:

Jeg koser meg i alle fall masse med fjortisen min, og denne unghundtida har sin sjarm, altså!

  • Like 1
Skrevet

Takk alle sammen :D

:D

Var det forresten deg vi hilste på på ringtreninga før Orkdalsutstillinga?

Hehe, jaa, vi får litt kommentarer på navnet :P Både jeg og samboer liker menneskenavn på hunder, også ville vi i tillegg ha et som ikke var så vanlig, så da ble det sånn, hehe!

Ser jeg er god på og svare :P Det var oss på ringtreningen ja :)

Grattulerer med dagen som var i går. Fortsatt veldig fin er han :)

Skrevet

Så fiiin! :wub:

Nydelig! :wub:

Gratulerer med dagen til Thorvald! Kjekk han har blitt! :ahappy:

Grattis med dagen til Thorvald! :banana: Flott er han :)

Takker :D :D

Ser jeg er god på og svare :P Det var oss på ringtreningen ja :)

Grattulerer med dagen som var i går. Fortsatt veldig fin er han :)

Haha, fort gjort :P Men ja, så artig! Blir forhåpentligvis å se på noen ringtreninger fremover og, gudene skal vite det trengs, haha :P

Takk :D Den lille lodne valpen har blitt bytta ut med en hund, jeg klarer ikke helt å venne meg til det :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...