Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilder av kjøttfor


MonicaT
 Share

Recommended Posts

Jeg husker ikke helt hvor det ble spørsmål om Norwegian Polar kontra Vom og Hundemat.

Var litt spørsmål om konsistensen på NP.

Legger derfor ut bilder jeg har tatt. Nettopp startet med NP selv og brukt VH tidligere. Passer en hund nå som spiser VH, så da benyttet jeg sjansen til å ta bilder.

(har også blogget litt om foring)

Det er ca 250gram av hver type

np.jpg?w=1024&h=764

np2.jpg?w=1024&h=764

np1.jpg?w=1024&h=764

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Alt kjøtt blir jo grått når det blir kokt, og NP er jo varmebehandlet - ergo blir de grått og kjedelig. VH ser jo mye freshere ut - og helt ærlig så ser det ikke så mye annerledes ut enn kjøttdeig og det er da ikke ekkelt. Det blir værre når man bruker VH med fisk, for det ser pittelitt ekkelt ut *ler*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

VH ser liksom friskere ut. NP ser ut som leire og minner om noe sånn våtfor i pølseform, som vi kjøpte i en dagligvarebutikk.

Vi var på båttur og da ble det vanskelig med råfor. I Risør var det ikke mulig å få tak i VH, så da kjøpte vi en sånn pedigreepølse. ALDRI igjen. Det lukta høgg, og bikkja lukta høgg og dreit store mengder gjørme *yurk*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker ikke VH sånn smelta. Blæh, jeg gir de det alltid halvfrosset i biter og da ser det litt bedre ut enn halvflytende gørr. (lukter også mer når det er tint)

Øh? V&H halvflytende gørr? Hva slags V&H er det du kjøper? Det jeg har gitt har alltid vært som fet kjøttdeig. Altså litt seigere, men aldri noe i nærheten av flytende? Eller tenker du på kjøttsafta som renner litt når den tiner?

Av de to der ville jeg valgt V&H any day. Den ser iallfall fersk ut.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Øh? V&H halvflytende gørr? Hva slags V&H er det du kjøper? Det jeg har gitt har alltid vært som fet kjøttdeig. Altså litt seigere, men aldri noe i nærheten av flytende? Eller tenker du på kjøttsafta som renner litt når den tiner?

Av de to der ville jeg valgt V&H any day. Den ser iallfall fersk ut.

Ja jeg syns det ser gørrete ut når det er smeltet og det er blodrenn av det. Jeg syns ikke det er kjøttdeigaktig, men mer vått og klissete enn det. Men jeg er litt mer sær på sånnt da :P Liker det minst mulig sølete. Bruker plathansker og da tyter det sånn når det er tint når man grabber tak i det, kontra å bare brekke av fine biter. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

V&H er ikke kjøttdeigaktig. Det er mer en slags limete medisterdeig-konsistens på det.

Jeg grøsser av blodvannet som renner ut, for blodvann = bakteriepøl. Kan ikke noe for det, men jeg hater sånt blodvann. Og så greide gubben å søle en lang stripe av det fra Vomm'en utover kjøkkengulvet. Og han syns det var noe skikkelig drit å måtte sage opp den frosne pølsa. Tanken på å måtte gjøre det på fast basis syns han ikke noe om. Selv greier jeg ikke sage pga kroniske betennelser i skuldrene.

Jeg orket ikke mer av det blodvannsølet *grøss*, så droppa tanken på V&H. For øyeblikket. Men jeg liker tanken på råfôring, da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det er ikke så nøye hvordan fôret SER ut. Det er hvordan hundene funker på det, og hva det inneholder som er greia. :)

DET vet vi jo... :P Her bare utveksler vi litt tanker om konsistens, utseende osv på V&H vs NP.. Hadde jeg fôret bikkje på noe bare fordi det SER godt ut hadde hun fått biff osv hver dag :lol:

EDIT: Når jeg ordner i stand V&H (pølser) så lar jeg den tine litt, deler den i to når den akkurat har tint nok til det, og så legger jeg den ene dele tilbake i frysern, og den andre gis som den er. Halvfrossen.. Slipper blodsøl og sånt da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg ordner i stand V&H (pølser) så lar jeg den tine litt, deler den i to når den akkurat har tint nok til det, og så legger jeg den ene dele tilbake i frysern, og den andre gis som den er. Halvfrossen.. Slipper blodsøl og sånt da.

Godt tips.. Jeg tror sannelig jeg skal gi det en ny sjanse og prøve den måten. For å sage dypfrosne pølser var noe h...klin og styr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

DET vet vi jo... :P Her bare utveksler vi litt tanker om konsistens, utseende osv på V&H vs NP.. Hadde jeg fôret bikkje på noe bare fordi det SER godt ut hadde hun fått biff osv hver dag :lol:

EDIT: Når jeg ordner i stand V&H (pølser) så lar jeg den tine litt, deler den i to når den akkurat har tint nok til det, og så legger jeg den ene dele tilbake i frysern, og den andre gis som den er. Halvfrossen.. Slipper blodsøl og sånt da.

Og jeg pleier å klemme ut f.eks en halv eller en hel pølse i en vanlig brødpose og klemme dette helt tynt og flatt (sletter godt ut plastposen) også legger jeg brødposen med "V&H pannekaka" i frysern. Den frosne pannekaka brekker jeg biter av enten til snadder eller til et måltid. Bikkjene digger dette.

Rævva forklaring, men men. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo veldig enkelt å unngå søl da! hehe.. Vi kjøper 0,5 kilos pølser, tar av papiret i fryst tilstand, legger pølsa oppi en isboks og lar den tine over natten. Deretter er det bare og bruke en skje og ta det du skal ha fra boksen og over i matskåla. Tada! Ikke noe søl eller griseri.

Ingen av bikkjene her liker det halvfrossent, kaldt må skjønne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...