Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei!:) vi har som sagt fått oss en chow valp:) men han har iløpet av den uken vi har hatt han startet og lukte mer og mer "hund"

jeg vet at det er normalt at en hund lukter hund;) og de er greit det:) men han lukter mye sterkere en tidligere, vi har ikke vasket han, men vi har tørket av han osv...

chow chower og hunder generelt skal vel egentlig ikke vaskes så ofte så vi lurtepå om det er noe vi kan gjøre for at han lukter bedre?:) kanskje en sjampo som gjør slik at de går lenger tid før han starter å lukte så sterkt igjen eller noe?

Skrevet

Jeg hadde en chow chow i fosterhjem i over 6 mnd. Da han kom luktet han mye hund. Det første jeg gjorde var å bytte fór til han og kjøre han på råfór, så vasket jeg han grundig, tørket og børstet han. Det ble kjapt mindre hundelukt. Har erfart at enkelte hunder får mye mindre hundelukt ved å kjøre på råfór. Selv over kortere perioder har jeg opplevd at dette har god effekt.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke peiling på hva du kan gjøre utenom å vaske bikkja.

Men det er jo en ting som varierer hos de forskjellige rasene. Chow Chowen har vel ganske tett pels,kanskje det blir mer "innestengt" inni der og da lukter fortere? :icon_confused:

Skrevet

Ugh. Må følge med på denne tråden. Jeg har en råfôret hund som vaskes (og virkelig skrubbes flere runder med sjampoo pr dusj) som fortsatt stinker. Selv etter en ordentlig runde i dusjen så får jeg sånn fettlag på fingrene når jeg koser på henne. Vetta pokker hva som feiler denne hunden, har nevnt det til både en og to veterinærer, men stinker det gjør hun. Uansett sjampoo og uansett hvor ofte eller sjeldent hun vaskes.

Men egentlig så passer det jo til personligheten hennes, hun er gjennomført heslig og herlig. Det er veldig kjærlig ment altså. :heart:

  • Like 1
Skrevet

Noen som vet hva lukten kommer av i utgangspunktet?

Det er jo noen hunder og raser som lukter mer enn andre, uansett om de vaskes eller ikke, hvorfor er det slik? :icon_confused:

Skrevet

Jeg har ikke peiling på hva du kan gjøre utenom å vaske bikkja.

Men det er jo en ting som varierer hos de forskjellige rasene. Chow Chowen har vel ganske tett pels,kanskje det blir mer "innestengt" inni der og da lukter fortere? :icon_confused:

Noen som vet hva lukten kommer av i utgangspunktet?

Det er jo noen hunder og raser som lukter mer enn andre, uansett om de vaskes eller ikke, hvorfor er det slik? :icon_confused:

Jeg aner ikke hva lukten kommer av. Men jeg har to hunder med helt forskjellig pels som vaskes sjeldent og ingen av de lukter. Eldstemann er veldig korthåret og minstemann er en shiba, så hun har lang og tett pels. Det eneste er hvis jeg dytter labbene oppi nesa mi så lukter det labber(Godlukt! :wub: ). Til og med når de er våte, så tror jeg kun at shibaen lukter littepittegrann. Så jeg tror ikke det har noe med pelslengde/tetthet å gjøre. Jeg tenker at det heller har noe med fettet i pelsen kanskje? Jeg tror de hundene jeg har vært borti som har luktet har ganske fettete pels?

Skrevet

I går så jeg et tv-program, der det var et kort innslag fra en salong for kjæledyr. Vask av hund og katt. De "avslørte" et inside-tips; en dråpe med oppvaskmiddel ble blandet i katte- eller hundeshampooen hvis dyret var veldig møkkete eller feit i pelsen, for det løste opp fett bedre enn shampooer gjør.

Så kanskje andre kan bruke samme tipset? Spe ut hundeshampooen i et litersmål med vann og en dråpe Zalo, og så tømme over ferdigvætet hund?

Skrevet

Du, jeg har vasket hele hunden med ren zalo jeg. Hjalp ikke det spøtt. Men jeg tror Fydas stank bare er sinnsykt motstandsdyktig altså. :D

Skrevet

Du, jeg har vasket hele hunden med ren zalo jeg. Hjalp ikke det spøtt. Men jeg tror Fydas stank bare er sinnsykt motstandsdyktig altså. :D

Ojda. Ja, når ikke engang proffenes inside-tips hjelper, så... her må det kraftigere lut til! :-)

Skrevet

Ojda. Ja, når ikke engang proffenes inside-tips hjelper, så... her må det kraftigere lut til! :-)

Oooh! Lut! Der sier du noe! :lol:

(Tuuuulip, kan jeg spraye henne med eddik? :D)

Skrevet

En kunde av oss har exotic korthår ( katt ) Han er nå ufør og får ikke badet enkelte av kattene sine selv. Så da kommer han til oss for hjelp. Og han har med seg alle ingredienser selv..

Først skal de gjennom'vannes'

Så skal de innsmøres med HÅNDRENS ( hansker er et MUST )

Etter en eviglang gnikkeseanse skal alt dette ut av pelsen igjen, før en eller annen fargeshampoo skal overta plassen.

Etter at shampooen er ute må det skylles med stooore mengder vann.

Til slutt er det en balsamgreie fra en utrolig stor dunk som skal virke i 15 minutter før den skylles ut og katten føhnes opp.

Vips så står vi der med en nybadet korthårsperser :)

Jeg aner ikke hvor lenge det varer før fettet i pelsen kommer tilbake igjen da...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...