Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Så utrolig trist :cry: Det står virkelig respekt av at du tar denne avgjørelsen! Du er sterk du :)

Kos deg masse med Baghera den siste uka! Klemmer fra oss! :console:

  • Svar 87
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

For min del så synes jeg at det er lov til å ha hundene bli gamle. De må ikke være med på de lengste turene, være like spreke og lekne som før. Det er greit at den gamle hunden sover mye, og ikke har

Skrevet
:hug: Høres ut som du tar riktig avgjørelser. Hunder skal ha lov til å bli gamle, men de skal ha livsglede hele veien. Er glimtet borte så er det nok på tide. :hug:
Skrevet

Dersom man har flere hunder vil man merke på dem også når tiden nærmer seg eller er inne..Aldri lett å være både dommer og bøddel... Ellers er jeg enig med Jeanette & co, man føler det på seg..

Skrevet

:console: Slike avgjørelser er vonde.... Er på grunn av han at jeg liker bullmastiff så godt. Og om det noen gang blir en slik i hus vil man alltid huske på gutten din, siden han som har skylden for det ! :wub: skjønneste Baghera :heart:

Ellers så fikk tråden meg til og tenke i et klarere lys...på egne avgjørelser som burde tas.... :(

Skrevet

For min del så synes jeg at det er lov til å ha hundene bli gamle. De må ikke være med på de lengste turene, være like spreke og lekne som før. Det er greit at den gamle hunden sover mye, og ikke har ork til å løpe rundt i skogen hele dagen. Men hvis hunden har smerter og/eller virker generelt nedstemt og ja, mister livsgnisten, så er det kanskje på tide å sette strek? Det er det jo eier selv som ser best.

Soppen: :console:

  • Like 1
Skrevet

Fikk tårer i øynene av denne tråden. Uten at jeg engang vet hvem dere er sånn utenom Sonen. Så det samme hos min forrige hund selvom han var mye yngre. Gnisten hans ble liksom bare borte. Det kombinert med skumle adferdsendringer gjorde at han fikk slippe.

Du er tøff som tar denne avgjørelsen. Kos dere masse med hunden mens dere kan. :heart: Og lykke til. :console:

Skrevet

Nå er egentlig timen bestilt, men det var fryktelig dyrt, så det spørs om ikke vi må utsette det noen dager. :hmm:

Er det forresten vanlig at man må forklare hvorfor man vil avlive hunden sin, når man ringer og bestiller en veterinærtime sånn? Det syns jeg egentlig var fryktelig ekkelt, det var vanskelig nok å bare ringe. :(

Skrevet

Nå er egentlig timen bestilt, men det var fryktelig dyrt, så det spørs om ikke vi må utsette det noen dager. :hmm:

Er det forresten vanlig at man må forklare hvorfor man vil avlive hunden sin, når man ringer og bestiller en veterinærtime sånn? Det syns jeg egentlig var fryktelig ekkelt, det var vanskelig nok å bare ringe. :(

De få gangene jeg har bestilt time til avlivning har jeg dessvere også måttet forklare hvorfor - vet ikke om det er vanlig praksis , men vondt er det uansett...

Skrevet

Når jeg tar imot timer til avlivning så spør jeg ikke. Hører jo gjerne at eier er på gråten i andre enden av røret... Det som evt. kan være et problem er hvis noen som ikke eier hunden kommer med den til avlivning. Man vil jo gjerne forsikre seg om at det er eier som ønsker å avlive hunden, ikke at svigersønnen kommer med hunden fordi han er lei av den. For å sette det på spissen.

Skrevet

Jeg blei ikke spurt om hvorfor. Det tror jeg var like greit, for det var i den tlf samtalen det gikk opp for meg at det var virkelig...

Skrevet

Å spørre sånn kan jo virke veldig frekt, så det gjorde jeg aldri.. Det er helt opp til eier om man vil avlive så da skal man ikke legge seg borti det synes jeg. Hvorfor var det så dyrt? Blir det billigere en annen dag?

Skrevet

Det koster litt å avlive hund ja. Kommer an på størrelsen på hunden selvsagt. Men f.eks. pentobarbital, som brukes til avlivning, er ganske dyrt, og jo større hund, jo større dose.

Skrevet

Å spørre sånn kan jo virke veldig frekt, så det gjorde jeg aldri.. Det er helt opp til eier om man vil avlive så da skal man ikke legge seg borti det synes jeg. Hvorfor var det så dyrt? Blir det billigere en annen dag?

Ja, jeg reagerte på det, at de spurte sånn. Greit nok om de må vite det av en eller annen grunn, men jeg ville satt pris på noen form for "Nei, dette var leit å høre, men jeg er nødt til å spørre deg om hvorfor" istedetfor en "Hvorfor det?"

Det blir dyrt fordi han er så stor. Og det blir ikke billigere en annen dag, men verken jeg, mamma eller pappa har så mye penger nå, så jeg må utsette det i to eller tre dager, da har de fått penger som jeg kan låne. Det er fælt at jeg må utsette det på grunn av penger altså, jeg hater å være konstant blakk, spesielt når det da går ut over hundene. :cry: Jeg har jo ikke forsikring på han lenger, fordi den ble automatisk sagt opp da han ble 10 år.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...