Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Azawakh er en spesiell mynderase som stammer fra Sahelområdet i vest-afrika. Rasen har sine opprinnelige egenskaper meget inntakt og kan sies å være en av de mest opprinnelige rasene. Selv om Azawakh er en fantastisk følgesvenn, er dette definitivt en rase forbeholdt spesielt intresserte. Per dags dato bor det kun 6 Azawakh i Norge, men i

begynnelsen av Juli vil forhåpentligvis den lille bestanden i Norge bli fordoblet.

Vår Bani-Bangou venter valper med den flotte hannen Aulad Al Sahras O'Djerat. Hun har blitt bekreftet drektig, og veterinæren kunne kjenne at det var flere små "pinnedyr" i magen. Bani er nå 31 dager på vei og vi kan se små tegn drektighet, men magen har forløpig ikke begynt å vokse.

Nå venter vi i spenning og tenkte at vi skulle lage en liten valpetråd her siden dette tross alt blir et lite stykke norsk myndehistorie.

35134_451082521417_638956417_6415928_2176164_n.jpg248695_10150252222211418_638956417_9035324_2672875_n+%25282%2529.jpg

bani & Djerat

Bani_skog.jpg

Den vordene mamman - Bani-Bangou

El-A'dini Azawakh

  • Svar 230
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

El-Adini Abadi 9 mnd og 73 cm høy

Nå er de første "norske" Azawakh valpene snart 6 månder, og jeg tenkte det var på tide med en liten oppdatering. Alle valpene reiste til sine nye familier før de var 9 uker, med untak av Adiza som sk

Nei, det er ikke noe stort marked for Azawakh, og dessuten er det ekstra viktig å finne passende hjem til az. Når det er sagt har dette kullet har vært planlagt lenge og jeg hadde ikke gjennomført pla

Posted Images

Skrevet

Åh, herregud. Den drektige det var bilde av var i alle fall noe av det rareste jeg har sett!

Rasen forøvrig er jo bare utrolig fascinerende og flott. Blir moro å følge med videre på denne unike tråden :D

Skrevet

Åh, herregud. Den drektige det var bilde av var i alle fall noe av det rareste jeg har sett!

Jeg har et håp om at Bani slipper å bli så stor!

Her er bani 4 uker på vei, mens vi venter på magen...DSC_0224.JPG

Skrevet

Spennende :D:wub:

Hvordan er det å få solgt valpene? :icon_confused:

Når det er så få av rasen, så tenker jeg jo at den blir jo solgt til spesielt inntresserte, hehe, så markedet er kanskje ikke så voldsomt stort? :icon_confused:

Skrevet

Så moro! Hun er rååålekker! Håper du fullpakker denne tråden med bilder etterhvert :D

Den drektige tispen du linket til så jammen meg sprekkferdig ut ja, de er sannelig penere når de ikke er drektige :lol:

Lykke til :D

Skrevet

Hvordan er det å få solgt valpene? :icon_confused:

Når det er så få av rasen, så tenker jeg jo at den blir jo solgt til spesielt inntresserte, hehe, så markedet er kanskje ikke så voldsomt stort? :icon_confused:

Nei, det er ikke noe stort marked for Azawakh, og dessuten er det ekstra viktig å finne passende hjem til az. Når det er sagt har dette kullet har vært planlagt lenge og jeg hadde ikke gjennomført planene dersom jeg ikke hadde flere gode hjem som ønsket seg az på forhånd;-)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for alle lykkeønsker :)

Lykke, lykke til, Ahadi. Du har en vakker hund, men det vet du jo at jeg syntes :D

Kanskje man kan få komme på valepbesøk en gang?

Det er veldig koselig om du kommer på valpebesøk, Tøfflus!

El-A'dini Azawakh

Skrevet

Nei, det er ikke noe stort marked for Azawakh, og dessuten er det ekstra viktig å finne passende hjem til az. Når det er sagt har dette kullet har vært planlagt lenge og jeg hadde ikke gjennomført planene dersom jeg ikke hadde flere gode hjem som ønsket seg az på forhånd;-)

Høres ut som en meget fornuftig og god avlsstrategi. :)

Den vordende moren er smellvakker. Jeg er forelska i salukier, med disse er ikke helt borte de heller. :wub:

Skrevet

Høres ut som en meget fornuftig og god avlsstrategi. :)

Den vordende moren er smellvakker. Jeg er forelska i salukier, med disse er ikke helt borte de heller. :wub:

Går ikke an å ikke være forelska i de der. Noe mer spesielt og grasiøst tror jeg ikke kan finnes i hundeverdenen. Og så er jo kroppsfasongen så spesiell da. De lange beina nesten uten vinkler kombinert med en superkort kropp. De får jo så særeget ganglag. Musklene som vises omtrent plastisk under huden gir jo et slags lysspill som bare setter meg helt ut.

Men mentaliteten gjør nok at jeg dessverre ikke ser for meg som eier av en slik. Salukien min er mer enn nok sky og sær. Slik jeg har skjønt det kan disse være enda skyere enn salukien. Det blir for utfordrende for meg. Men fantastisk at noen har både lyst og kompetanse til å ha disse så får vi andre bare nyte synet av de :wub:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...