Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan sier hunden din i fra om at den må på toalettet?


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan sier hunden din i fra om at den må ut og la naturen gå sin gang? Har du trent den til å gjøre noe spesielt, eller har den lært seg å si i fra selv?

Vi har hatt en liten diskusjon er i vennegjengen, og fant ut at noen hunder har mer stereotyp "varsling" enn andre. Vi har typiske hunder som setter seg ved trappa/døra og gjør litt ut av seg. Sukker, ser på deg med bedårende øyne. Deretter har du de som bare lider i stillhet, og du må "passe på" å lufte til riktige tidspunkt.

Til slutt har du de som gjør helt særegne ting uten at de har blitt lært det. F.eks har vi en hund her som gjesper mens den slipper ut et lite hyl (varierer i intensitet på hvor trengende hunden er). Har også en hund som begynner å stjele ting/rive i aviser, uten at den ødelegger noe ellers. Men med en gang den begynner å rive papir/stjele ting som den legger på gulvet foran oss - så veit vi at det er tid for å lufte den.

Tanker om hvordan hunder tilegner seg slike særegne metoder for å si i fra? Noen med andre kreative hunder? :)

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Si fra? Ingen av mine hunder har hatt behov for å si fra at de må ut. De luftes ofte nok til at de ikke trenger det.

Guest lijenta
Skrevet

Tja her blir døra stirret i senk med en kropsholdning alla gammel vaskeklut av den ene. Den andre gjør ikke så mye ut av seg men hvis den må så kommer det et lite pip

og den oppholder seg ved døra.

Skrevet

Tesh sier i fra, og det er greit siden hun er valp og må ut hele tiden.

Cosmo står kanskje ved døra, men det er fordi han vil på tur, ikke fordi han må på do. C skal helst være ute hele tiden han.

Men som skrevet over her, hvorfor skal de si i fra? Man lufter vel ofte nok

Skrevet

Vi har to hunder. Den eldste sitter å stirrer på deg til du spør om hva han vil. "Vil du ut?" Da begynner han å logre og gå mot døra.

Hver gang vi reiser oss fra sofaen løper den yngste som oftest mot kjøkkenet i håp om mat, men når hun løper mot døra i stedet, da vet vi at hun må ut. Hvis vi sitter, stirrer hun på oss, mot døra, på oss, mot døra, til vi registrerer det, og slipper henne ut.

Guest lijenta
Skrevet

hehe BC kan godt glemme at hun skal på do når hun er ute sammen med Vorsteh så det blir noen ganger hun må si fra men det er skjeldent. Vorsteh har en basisk urin og trenger gjerne å komme ut litt oftere på kvelden enn normalt men det er ikke hver dag dem sier i fra for dem får nok luftig.

Skrevet

Ingen her har behov for å si fra heller.

Den eneste gangen det har skjedd var han veldig dårlig i magen. Kl var 04 en natt da Marvin spratt opp og hysterisk peip ved soveromsdøra. I og med at det aldri skjer, så skjønte jeg at det var noe. Jeg åpnet døra og han spurta til utgansdøra, fortsatt i vill piping og trippa. Jeg åpna døra og han pilte ut på plenen og det kom i strie strømmer.

Endte med en tur i dusjen med shampo før vi kunne gå å legge oss igjen.

Skrevet

Anja sett seg framføre deg på to føtter og fortell ei heil historie (litt av ei prating på denne voffsen) :)

Skrevet

Aiko sier ikke i fra fordi vi er så mye ute uansett at hun ikke rekker å bli nøden. Dessuten ryktes det at shibafrøkner er verdensmestre i å holde seg... Hun har sagt ifra en eneste gang i voksen alder, og det var mens vi var på skitur i Trysil. Etter at vi hadde lagt oss, ville hun ikke slutte med å pipe stille i natten, og jeg blei rimelig irritert, fordi det slett ikke er sånn hun oppfører seg. Og så gikk poletten ned i en trøtt skalle, og vi gikk ut. Og jaggu hadde ikke elsklingen skikkelig diaré og hadde desperat forsøkt å si ifra til treige meg, uten å ville mase for mye. :)

Imouto er litt mer snikete. 5 mnd gammel virker det som hun endelig har skjønt at man skal gå til døra for å si ifra. Hun lager derimot ikke en lyd, hun bare står der og ser på meg, så jeg må være veldig observant og følge med på henne dersom hun går fra meg. Før hun skjønte det magiske ved å stille seg på matta, pleide hun bare å svime rundt i gangen, litt sånn søkende: "Hva var det jeg skulle her igjen? Hvorfor gikk jeg hit, egentlig?" Så da var det bare å sprette opp og styrte ut før hun ombestemte seg. :P

Skrevet

Si fra? Ingen av mine hunder har hatt behov for å si fra at de må ut. De luftes ofte nok til at de ikke trenger det.

Samme her.. Lufter dyret med 4 timers mellomrom ca

Skrevet

Si fra? Ingen av mine hunder har hatt behov for å si fra at de må ut. De luftes ofte nok til at de ikke trenger det.

Jo takk du på din høye hest, vi skjønner du er tilfreds med hvordan ditt hundehold er? :) Vi har alle forskjellige hverdager, og av ulike grunner til ulike tidspunkt i livet (til både hund og eier) så vil det skje at hunden må på toalettet til et tidspunkt man selv ikke har planlagt... Selv om du insinuerer med din uttalelse at jeg og andre er møkkdårlige hundeeiere så etterspør jeg litt dybere refleksjon fra din side.

Guest Gråtass
Skrevet

Jo takk du på din høye hest, vi skjønner du er tilfreds med hvordan ditt hundehold er? :) Vi har alle forskjellige hverdager, og av ulike grunner til ulike tidspunkt i livet (til både hund og eier) så vil det skje at hunden må på toalettet til et tidspunkt man selv ikke har planlagt... Selv om du insinuerer med din uttalelse at jeg og andre er møkkdårlige hundeeiere så etterspør jeg litt dybere refleksjon fra din side.

Oi, du er jaggu observant, så observant at selv en enkel setning kunne fremprovosere så mye eder og galle. Sjarmigt.

Skrevet

Felix sier ikke i fra han heller, men jeg skal ikke med hånda på hjertet si at han er luftet godt nok av den grunn. For eksempel sier han ingenting de dagene jeg sover leeenge. han gidder ikke engang stå opp sammen med meg selv om det er 10-11 timer siden sist han var ute og jeg må vekke han for at han skal være med ut. Men sånn til vanlig tørr jeg påstå at han blir luftet godt nok til at han heller ikke trenger å varsle.

Skrevet

Altså, her luftes det en tre fire ganger om dagen. Han trenger ikke å si i fra når ting er normalt. Har han diare så er han innmari slitsom og jeg ender med å slippe han ut for jeg er lei han.

Gråtass; han følte vel at Siri tråkket på noe ømt da :) Sjeldent man reagerer så kraftig om man ikke føler seg truffet

Skrevet

Oi, du er jaggu observant, så observant at selv en enkel setning kunne fremprovosere så mye eder og galle. Sjarmigt.

Jeg må innrømme at jeg fikk litt den samme oppfatning som Kangerlussuaq fikk, da Siri kom med det utsagnet. Mulig vi misforsto, men det var litt sånn "Herlighet, mine hunder luftes da ofte nok til at de slipper å må si ifra når de må på do! Gjør ikke du det eller??"

Men som Kangerlussuaq sier så må jo hundene plutselig på do ved f.eks diarè eller rett og slett bare fordi de plutselig må do, og da utenom de vanlige rutinene. Da er det vel naturlig at hunden iser ifra på en måte?

Tila tror jeg ikke sa ifra på noen måte, for jeg tror ikke hun måtte særlig på do utenom rutinene.. :) Vi var ute relativt ofte.

Skrevet

Mine hunder går inn og ut som det passer dem. Har terrassedøren rett ut i hundegården på 2 mål, så når de vil ut går de til døren (om de må på do, eller bare er lei av å være inne), og jeg åpner den til dem :)

Om det er noen som ikke er helt i form, så løper vel den som er dårlig til døren og piper. Nå har jeg så sjelden hunder som er dårlige, så måtte tenke meg litt om :P

Skrevet
Jo takk du på din høye hest, vi skjønner du er tilfreds med hvordan ditt hundehold er? :P Vi har alle forskjellige hverdager, og av ulike grunner til ulike tidspunkt i livet (til både hund og eier) så vil det skje at hunden må på toalettet til et tidspunkt man selv ikke har planlagt... Selv om du insinuerer med din uttalelse at jeg og andre er møkkdårlige hundeeiere så etterspør jeg litt dybere refleksjon fra din side.

Hvorfor i all verden skulle jeg dele noen dypere refleksjoner omkring temaet? Det er vel ikke så himla mye å utdype? Hundene trenger ikke å si fra om de må ut - så enkelt er det.

Gråtass; han følte vel at Siri tråkket på noe ømt da :P Sjeldent man reagerer så kraftig om man ikke føler seg truffet

HUN har veldig ømme tær rett som det er, dem dama der... :)

Jeg må innrømme at jeg fikk litt den samme oppfatning som Kangerlussuaq fikk, da Siri kom med det utsagnet. Mulig vi misforsto, men det var litt sånn "Herlighet, mine hunder luftes da ofte nok til at de slipper å må si ifra når de må på do! Gjør ikke du det eller??"

Vel - du har da oppfattet helt riktig. Jeg mener nettopp det: herlighet - mine hunder luftes ofte nok til at de slipper å si fra selv. Hvorfor skulle de ikke bli det?

Skrevet

Lundii bjeffer på døra dersom hun må ut om natta. Eller hvis hun spiser mye når jeg fôrer på ettermiddagen, og derfor må bæsje før jeg tror at hun må det. Noen ganger sier hun ikke i fra da, det er irriterende, derfor oppmuntrer jeg til å si ifra.

Kee-Kee sier ikke fra på noen spesiell måte. Vi slet jo lenge med at hun nektet å bæsje ute, holdt seg i all evighet, før hun tilslutt ikke klarte å holde seg og bæsja inne. (På natten, eller mens jeg var på jobb.) Det har heldigvis gitt seg, nå går hun på do når hun MÅ. Ikke før. Tisse gjør hun jo, da.

Lundii må veldig ofte på do i perioder, og derfor synes jeg det er veldig fint at hun sier ifra, for noen dager må hun ut 6-7 ganger(inkludert en gang på natta), mens andre dager må hun ut bare 4.

Og hvis hun må ut tidlig om morgenen, si seks-halv sju, når vekkerklokka mi står på sju, så synes jeg det er greit at hun sier ifra. Hjelper ikke om hun har bæsja på kvelden, hun må gjerne bæsje en gang på natta, eller tidlig morgen, likevel. Eller tisse. Hun er litt rar. :)

Skrevet

Er det noe galt i at hunden må si fra selv i blant? Casper sier fra han, rett som det er, og det skorter da ikke på lufting eller mosjon her i gården akkurat.

Han sier fra ved å pipe litt og slå døra, og er han skikkelig desperat for å komme ut kaster han seg mot den :) Men er ikke nødvendigvis pga. at han må på do tror jeg, er nok og at han bare vil ut en tur, rett og slett.

Guest Michellus
Skrevet

Hvorfor i all verden skulle jeg dele noen dypere refleksjoner omkring temaet? Det er vel ikke så himla mye å utdype? Hundene trenger ikke å si fra om de må ut - så enkelt er det.

Vel - du har da oppfattet helt riktig. Jeg mener nettopp det: herlighet - mine hunder luftes ofte nok til at de slipper å si fra selv. Hvorfor skulle de ikke bli det?

Jeg liker deg jeg Siri :P

Og for min del så håper jeg også at jeg vil ha en såpass god turrutine at Angus må slippe å si ifra. Ikke bare for hans del, men også for min del :)

Edit: Sykdom og diaré og sånn er jo noe annet da.

Skrevet

Hvorfor i all verden skulle jeg dele noen dypere refleksjoner omkring temaet? Det er vel ikke så himla mye å utdype? Hundene trenger ikke å si fra om de må ut - så enkelt er det.

HUN har veldig ømme tær rett som det er, dem dama der... :)

Vel - du har da oppfattet helt riktig. Jeg mener nettopp det: herlighet - mine hunder luftes ofte nok til at de slipper å si fra selv. Hvorfor skulle de ikke bli det?

Jaaaaavel... :P Fint med hunder som aldri får diarè eller bli dårlige i magen... :P *mumle noe om høy hest osv.. *

Skrevet

Sita får et helt spesielt blikk hun, ser veldig bedende på deg på en måte, og står midt på gulvet. Rører du deg, eller ser i hennes retning, rygger hun mot døra. Enkelt og greit :) Uva sier fra, og det synes vi er ganske kjekt hos en valp. Jeg husker faktisk ikke sist hun gjorde fra seg inne, men den rytmen og utviklingen valpen har iforhold til akkurat det er jo ikke alltid så grei å ha 100% oversikt over. Uansett, hun piper og traver frem og tilbake, eller stiller seg foran ytterdøra og piper. Flink synes jeg :P

Skrevet

Ofte er det at de går bort til døra og virker litt rastløs. Hvis jeg spør: skal du på do? Så småløper de bort til døra. Noen ganger er det PIIIP PIIIP. Om natten spesiellt, må de pipe hvis de skal få noen reaksjon.

Skrevet

Syns Siri er heldig, jeg, som har hunder som tisser og bæsjer til faste tider, og som da tydeligvis ikke nekter å bæsje før klokka 3 om natta, eller som bæsjer både klokka 23 om kvelden OG klokka halv fire om morran. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...