Gå til innhold
Hundesonen.no

AD Ringlets Forest "Eine"


Recommended Posts

  • Svar 728
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk dessverre dårlige nyheter hos veterinæren i dag. Kreften har spredt seg til lymfekjertlene og det er ikke noe mer å gjøre. Veterinæren og jeg er enige om at så lenge han har så god allmentils

Eine har kreft ? Sist vi var hos veterinæren sjekket hun analkjertlene hans fordi de har vært noe betente i høst og da oppdaget hun en kul rett innenfor. De tok vevsprøve av kulen som viste at det er

På lørdag måtte jeg ta farvel med min elskede venn? Takk for alt, Eine❤️    

Posted Images

Skrevet

Fiiiine fiiiine E! Men du, har dere vært på skaidi, kvalsund? Nei tenk så uforskammet! :D;)

Ja, rett utenfor Hammerfest. Kom til å tenke på det i går at du kanskje bor der? :shocked:

Eine er en så utrolig flott labbe! Skikkelig godklump :wub: Og du er heldig som ikke har en tjukkeboll som meg :rofl:

Tusen takk :ahappy: Han er så søt hver morgen når han ligger med hodet på tre puter i sofaen og bare er så trøtt, men må ha litt kos før han sover videre :wub: Han har begynt å ordne seg til rette med puter og pledd i sofaen og legger seg skikkelig mykt til, søtingen. Før skulle han jo bare ligge på gulvmatta på badet.

Skrevet

Ja, rett utenfor Hammerfest. Kom til å tenke på det i går at du kanskje bor der? :shocked:

Tusen takk :ahappy: Han er så søt hver morgen når han ligger med hodet på tre puter i sofaen og bare er så trøtt, men må ha litt kos før han sover videre :wub: Han har begynt å ordne seg til rette med puter og pledd i sofaen og legger seg skikkelig mykt til, søtingen. Før skulle han jo bare ligge på gulvmatta på badet.

JA, jeg bor rett ved coopen jo :rofl: hihi. Halvtime fra Skaidi da, mot Hammerfest :)

Skrevet

JA, jeg bor rett ved coopen jo :rofl: hihi. Halvtime fra Skaidi da, mot Hammerfest :)

Å! Synd jeg ikke visste det, da skulle jeg sagt i fra. Skal huske det til neste gang :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

I helga ble Eine godkjent besøkshund :D:D Han bestod mentalbeskrivelsen og er nå klar for å besøke mennesker en til en og i grupper. Veldig stas!!

Utdannelsen er i regi av Antrozoologisenteret på Ås og Tromsø Hundeklubb og det er Antrozoologisenteret som har laget kurset og mentalbeskrivelsen.

I mentalbeskrivelsen testes hunden på ulike belastninger og en ser også på hvordan den håndterer et besøk. Man skal passere en annen hund, bli hilst på og håndtert på en røff måte (hundene ble løftet på, lugget, klepet i skinnet, sjekket tenner og poter etc.), den skal være løs i et rom med andre mennesker, hvor det også er lagt ut mat, hvor en ser hvordan hunden forholder seg til de menneskene og om den stjeler maten. Når vi var inne satt testleder og spiste et knekkebrød - labrador, vet dere ;) Testleder setter også i et hyl og det bankes på døra og det kommer inn en person. Etterpå gikk vi i en mørk gang og møtte en person i en rullestol hvor personen satt ut med armene og så truende ut. Deretter møtte vi en person som gikk med krykker på en truende måte og når vi passerte ble krykkene sluppet i gulvet. Så skal hunden opp i senga til en person og ligge der og bli klappet på og holdt rundt. Videre tok testleder hunden med seg ut en tur uten eier, når de kom tilbake skal hunden sette seg og legge seg på eiers kommando, den får mat fra ei skål hvor testleder plukker nedi matskåla og tar maten fra hunden (for å se på resursforsvar). Så står hund og eier mens det kommer en gruppe personer og går tett inntill dem og til slutt leker hund og testleder sammen for å se hvordan hunden leker. Testen avsluttes med skudd utendørs. Underveis ser de også på hundens evne til å avreagere og noe på samspillet mellom hund og eier.

Eine ble anbefalt som besøkshund hvor jeg fikk beskjed om å passe på aktivitetsnivået hans sånn at han ikke blir for aktiv i en besøkssituasjon. Ellers sa de at han var en trivelig og glad hund. Jeg synes det var fint å se hvordan Eine håndterte de ulike situasjonene og kjente ham igjen igjennom hele testen. Å se på at han ble klepet og lugget i gjorde nok værre for meg enn for ham ;) Nå er jeg glad, letta og stolt! :D:ahappy:

besokshund_zps1205645f.jpg

  • Like 1
Skrevet

Superflinke herlige Eine (OG eier :D ). Håpa vi kanskje kan gå en tur i helga!! (e dokker hjemme? :P )

Heldige er de som får besøk av han, havner jeg på gamlehjem håper jeg en eksakt kopi kommer innom. Da kommer jeg til å bli nostalgisk og begynne å gammelkjerringgrine :wub:

Skrevet

Superflinke herlige Eine (OG eier :D ). Håpa vi kanskje kan gå en tur i helga! (e dokker hjemme? :P )

Heldige er de som får besøk av han, havner jeg på gamlehjem håper jeg en eksakt kopi kommer innom. Da kommer jeg til å bli nostalgisk og begynne å gammelkjerringgrine :wub:

Aaaww, takk for fine ord! :heart: Det blir kjempespennende å dra på besøk fremover! Gleder meg :) Om vi kan få bety noe for noen, så vil det være helt fantastisk *klump i halsen*

Vi e heime i helga, ja og går gjerne tur!

PS. Du skulle sett golden retrieveren som også ble godkjent. Han er så sinnsykt vakker! Folk blir jo glade bare av å se på ham! Virkelig billedskjønn hund.

  • 2 weeks later...
Skrevet

I dag var Eine på sitt første besøk på institusjon :D Han fikk øvd mest på å være rolig og passiv i stua vi besøker, det kom bare en person i dag, så da passet det fint for ferskingen å ta livet med ro :) Artig uansett å være i gang!

10698715_10152429268373861_5208194490413

Vi var sammen med denne sjarmklumpen som fikk sitte på fanget til brukeren og kose seg. Eine ble passelig misunnelig ;)

  • Like 2
Skrevet

Åååh, fine Eine!

Åå se så fin og stolt Eine er! :wub:

Jaaa :wub: Søtnosen ved siden av ser jo ut som ei dukke, hun er så herlig! Hun holdt på å sovne på fanget til ene brukeren.

Men assa, mer bilder da :D

Tok ikke flere bilder der, men tror jeg har noen andre liggende på pc`en som jeg skal se om jeg får lagt ut snart :)

  • Like 1
Skrevet

Hadd to fine treningsøkter med Eine i dag. På formiddagen trente vi jakt. Først på det utrooolig vanskelige å løpe rett ut etter dummy. Eine begynner å sirkle etter ca tjue-tredve meter, så holder på å hjernevaske ham på at han skal løpe rett ut i hundre meter. Himla vanskelig assa, synes han! Og eieren synes det er himla kjedelig å trene på ;)

Etterpå fikk han et søk i høyt gress og det løste han kjempefint, synes jeg. Han så på at jeg kastet ut tre dummyer og fikk søke med en gang. Han startet nede til høyre og jobbet seg opp til venstre. Vet ikke om det er sånn det skal gjøres, men til vårt bruk tenker jeg det er helt supert!

Så i kveld ble det en sykkeltur. Vi har syklet alt for lite i år, så må forte oss å sykle før frosten og vinteren kommer. Jeg gleder meg til det blir sny sånn at vi kan snørekjøre, men han er jo ikke akkurat noe trekkmonster, så inspirert av trekkhund-tråden her inne, fikk han løpe foran i line en liten kilometer av turen. Han liker jo helst å løpe ved siden av, men han responederte fint på ja-kommandoen min og holdt lina stram. Han trakk ikke noe særlig, men han var i det minste foran der og det er jeg fornøyd med. Resten av turen fikk han løpe i springeren. Ble ca 5 km og på veien skremte vi opp et rypekull. De var så tam at de knapt orket flytte på seg når vi kom. Synd de ikke er jaktbare her på øya ;)

sykkel_zps3be690ef.jpg

  • Like 2
Skrevet

Haha han er målbevisst da, skal ha tak i isen! :wub:

Så deilig med litt sol, her bare regner det!

Haha, ja, det er viktig med ting man kan plukke opp fra vannet :ahappy:

Veldig godt med sol, er bare å nyte den nå før mørketiden kommer!

Skrevet

Eine :wub:

Like merkelig som alle andre labber! Herregud så søt han var da han fikk tak i det store flaket! Sååå stolt, og veldig skuffa da det knuste på vei opp. Men her ga vi ikke opp før vi hadde is å tygge på :wub: Herlighet så nydelig :wub:

Skrevet

Eine :wub:

Like merkelig som alle andre labber! Herregud så søt han var da han fikk tak i det store flaket! Sååå stolt, og veldig skuffa da det knuste på vei opp. Men her ga vi ikke opp før vi hadde is å tygge på :wub: Herlighet så nydelig :wub:

Tusen takk for koselig kommentar :wub:

Flott hund altså :ahappy:

Ja, jeg synes jo det :ahappy:

IMG_6922_zpscb52a59c.jpg

Forrige uke har han vært noe merkelig, ganske stressa og pepet mye. Han kunne jo pipe en hel del i unghundstiden, men det har han vokst av seg og spesielt etter kastreringen har vi ikke merket noe til det. Men denne uka, altså...! Jeg vet ikke hva som har fløyet inn i ham. Først tenkte jeg det var pga sykkelturen søndagen, at han har hatt treningsverk eller noe. Så tenkte jeg på om det er løpetid i nabolaget, for nabohunden har ult på morgenkvisten og det bruker han ikke. Men Eine er jo kastrert og har ikke reagert på løpetid siden før det, men hvem vet med disse hanhundene. Så på lørdag bæsja han masse på tur og etter det har han vært sitt normale seg igjen. Kanskje han har hatt vondt i magen?

IMG_6907_zps4dd89c4c.jpg

"Hva da piper?"

Eller så ble han seg selv igjen etter at han løp under et strømgjerde og fikk strøm i seg -reboost :rofl:

IMG_6923_zps04d0cbc9.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...