Gå til innhold
Hundesonen.no

(Balrog) og Ellies tråd :)


Recommended Posts

  • Svar 733
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg synes du beskriver han så fint! Du veit, vi vil ikke bare høre om suksesshistoriene som ender i sløyfer eller opprykk, men også hverdagene som preger dere som team og hvordan han utvikler seg.

Men han fikk 4 ufattelig gode år, de beste årene faktisk! Og Balrog hadde bare en strek han, resten av han var bare fantastisk, utrolig, fint. Lettlært, arbeidsjern, familiens kjæledegge, mammas kosek

Jeg er altså så imponert over dere to, jeg . Du er en veldig bra hundefører, unge dame . Grattis så mye med opprykket og fine poeng .

Posted Images

Skrevet

Flinkiser! Forvirra Ekorn blir brått målbevisst Ekorn - artig! :D

Jepp! :ahappy:

Å, jeg vil også ha bart! *sporabstinenser*

Jeg sier det igjen jeg; og det var den hunden som ikke kunne gå spor?? :lol::lol::D

Vil du ha bart! :blink::lol: :lol:

Kremt ja, jeg får vel inrømme at jeg rev meg litt i håret en stund over gjeterhunden som ikke kunne gå spor. :lol: Men plutselig kunne den det så absolutt!

Så flinke dere er!

Jeg har fått mye sporterreng her oppe, så vi kan jo kanskje gå noen spor neste uke? Er du også med Maria? :D

Ja :D

Neste uke som i påskeferien? Drar til vestlandet på fredag ettermiddag.. Men blir absolutt med når jeg kommer hjem igjen!

Og ja! :D

  • 4 weeks later...
Skrevet

Vakre, Balrog :wub: Så stor og fint!

Veldig enig :ahappy: Vakker og fin gutt!

Har bladd igjennom bildene her enda en gang :wub: Og Marie, artig at det går bra i sporet. Flinke er dere :)

Skrevet

Tusen takk for de kjempefine bildene Ingvild! :flowers:

Og for komplimentene folkens! :D:wub:

Nå har jeg blogget fra kenneltreffet HER :)

  • 1 month later...
Skrevet

Takk!

Da har vi gjort unna vår offisielle debut i utstillingsringen som attpåtil falt på NKK Drammen. Vi fikk very good og jeg hadde vært helt fornøyd med det, hadde jeg bare følt at jeg hadde fått vist hans beste noe, jeg absolutt ikke fikk. Så vi kommer sterkere tilbake. :ahappy:

Ellers så syntes jeg det har skjedd endel jeg...

6 mndr:

180290_10150138190856399_679816398_8479198_2948125_n.jpg

179878_10150138190901399_679816398_8479204_4546757_n.jpg

9 mndr:

222663_10150258528801399_679816398_9337914_2376219_n.jpg

248351_10150270123361399_679816398_9435650_6384283_n.jpg

Kunne hatt bedre sammenligningsbilder men. Man ser jo at han har blitt mye lysere med solen.

Syntes og han har blitt lettere i kroppen, og det er ikke lenger vanskelig å holde vekten hans.

Treningsmessig koser vi oss veldig i skogen, og i lydigheten skal vi begynne å ta ordentlig tak i ting nå har jeg bestemt. :ahappy: Men som jeg kom på etter å ha blogget:

Balrog har kommet med så mye gratis, + at jeg hadde en voksen hund fra før da han kom. Jeg føler det har gjort at jeg kanskje noenganger har forventet litt mye av han.

Med Ellie var det mer sånn: Oi, valpen min får til ting – halleluja!’ og noe jeg absolutt ikke forventet. Hver lille ting hun fikk til var et stort under, hehe. :D

Men Balrog han er jo fra de bra linjene, klart han skal bli bra liksom! Så det jeg savner litt er å klare å trene han akkurat der han er uten å ha noe press på oss, og at jeg kan bli like glad for hver bittelille ting han får til. Det er noe vi trenger akkurat nå :)

Ellers holder han på å lære å svømme, og vi har kommet litt lenger siden dette bildet ble tatt. :lol:

249790_10150270123156399_679816398_9435644_1478153_n.jpg

Godgutten :wub: Utrolig glad for å ha han i livet vårt. :wub:

249582_10150270111876399_679816398_9435497_5313262_n.jpg

Skrevet

Noen bilder tatt av Balrog i dag! Disse er tatt i forbindelse med feltsøk, hvor han jobbet fint, stod på og ikke ga seg. Kjempeflink var han! :)

5691468968_6784d605be_z.jpg

Den hunden er utrolig flott! Kelpie altså...

Skrevet

Han virker som en utrolig herlig og livsglad krabat! Pen er han også! :wub: Jeg er sikker på at dere får til det dere vil sammen! :)

Tusen takk :flowers: Det er han absolutt!

Han har blitt veldig flott Marie! Får i hvert fall ikke mindre lyst på kelpie av å se bilder! :)

Takk! Det verste er at de er så kule å leve med som det virker også. :wub:

Den hunden er utrolig flott! Kelpie altså...

Tusen takk, du gleder mitt 'mammahjerte' :wub:

Skrevet

Åååå vakre broder'n! Må si det er en meget pen slekt det der :aww: Og tenk at de er like skjønne og morsomme som de er pene!

Ellers tenkte jeg forrige helg på Balroggen som viste seg å svømme som Nora, for da svømte Strider for første gang også - narret uti gradvis etter pinne - Nora-svømming må ligge i slekta for Strider er sånn at man venter på at han skal lette - vill plasking med hodet så høyt som mulig - typisk Nora-svømming. Han svømte flere ganger men jeg kunne ikke se at han hadde noen som helst utvikling på svømmeteknikken.. godt det ikke er hai i farvannene her altså!

  • 5 weeks later...
Skrevet

:wub: Han har blitt mann!

Oj, hvor ble det av valpen din! Han er kjempeflott, og guri så mann han plutselig ble! Nydelig farge på ham og :wub:

Takk! :flowers:

Åååå vakre broder'n! Må si det er en meget pen slekt det der :aww: Og tenk at de er like skjønne og morsomme som de er pene!

Ellers tenkte jeg forrige helg på Balroggen som viste seg å svømme som Nora, for da svømte Strider for første gang også - narret uti gradvis etter pinne - Nora-svømming må ligge i slekta for Strider er sånn at man venter på at han skal lette - vill plasking med hodet så høyt som mulig - typisk Nora-svømming. Han svømte flere ganger men jeg kunne ikke se at han hadde noen som helst utvikling på svømmeteknikken.. godt det ikke er hai i farvannene her altså!

Ja vi er heldige!

Etter sommeren tenkte jeg å legge ut første svømmevideo og en fra senere i sommer. Den første er jo bare til å le seg ihjel av, men det begynner å komme seg! Litt! :lol:

Pene Balrog-gutten det :wub: Han ser veldig voksen ut på bildene, men han er fortsatt en liten valpete krabat live :wub:

Ja :lol::wub: Takk!

Nå har vi vært på lydighetsleir og føler at vi har kommet ordenlig igang, deilig! :ahappy:

Noen bilder derfra. :)

262636_10150305573541399_679816398_9710404_6240993_n.jpg

261611_10150305574286399_679816398_9710417_3024180_n.jpg

269610_10150305567896399_679816398_9710344_3560947_n.jpg

269051_10150305572326399_679816398_9710387_6607470_n.jpg

268161_10150305572491399_679816398_9710390_3907408_n.jpg

Idag hadde vi treningsstevne og siden B ikke kan så mange hele øvelser enda, så ble det bare litt kjedetrening. Partynorsken :lol:

Selv om det kunne gått bedre så lærte jeg masse idag. :) At han blir litt het og trenger en del oppvarming på stevne foreksempel. :)

(Og jeg får ikke dra sånn i lina :icon_redface: )

Guest janson
Skrevet
:lol: Han er jo så klar for moro! Og så utrolig herlig! :wub: Hvor stor har han blitt nå? Målte Mikke her om dagen - 52 cm og rundt 21,5 kg.
Skrevet

Ååååå så gøyal video! Og så flinke da! *dyp beundring* Og så flirte jeg litt, kjente igjen litt "kelpie-teknikker" på en måte :icon_redface: Den der med å gå litt sakte i håp om at fyrverkeriet roer seg litt liksom.. :lol:

Hva er rundt sekken øvelsen? Dvs jeg så jo det, men hva skal den være godt for?

Skrevet

:lol: Han er jo så klar for moro! Og så utrolig herlig! :wub: Hvor stor har han blitt nå? Målte Mikke her om dagen - 52 cm og rundt 21,5 kg.

Åh takk :wub:

Jeg må måle og veie han, har ikke gjort det på evigheter :o

Ååååå så gøyal video! Og så flinke da! *dyp beundring* Og så flirte jeg litt, kjente igjen litt "kelpie-teknikker" på en måte :icon_redface: Den der med å gå litt sakte i håp om at fyrverkeriet roer seg litt liksom.. :lol:

Hva er rundt sekken øvelsen? Dvs jeg så jo det, men hva skal den være godt for?

Takk så utrolig gøy med koselige tilbakemeldinger når jeg bare såvidt turte å legge den ut :lol:

Det er jo ikke egentlig en øvelse, men noe han kan som jeg valgte å gjøre.

Runde gjenstand kan man bruke feks til å trene høy fart på innkalling, trene stå under innkalling osv. Man slipper den delen med å sette fra seg hunden i bli og gå vekk selv, men kan bare sende hunden på nytt og på nytt så man får trent mange repetisjoner. :ahappy:

+ sikkert noe annet lurt som jeg har glemt nå. :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...