Gå til innhold
Hundesonen.no

LureCoursing


SiriEveline

Recommended Posts

Tenkte bare å opprette en generell tråd hvor man kan diskutere LureCoursing.

Nå har jeg nettopp vært ute med Tinka og min venninne (og hennes kjæreste) sin radiostyrte bensinbil. Dette var jo bare sååå utrolig gøy syntes Tinka, hun løp etter den rundt omkring i masse forskjellige tempoer. Ble skikkelig irritert når den stoppet!

Så jeg lurte på om det hadde gått an å trene noe lurecoursing med henne, hva går det egentlig ut på og alt det der? Gode linker der man kan lese om det kanskje?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lure coursing er kun aktivt blant myndefolk. Det er kun mynder som har rett til å få lisens og løpe konkurranser.

De har åpnet for å lisensere Basenjien nå, som også er en rase som jager med synet (Vår Dennis er Norges førse hund med LC lisens). I enkelte andre land kan basenjien også oppnå LC championat, men så langt har vi ikke kommer i Norge.

Om du drar på treninger arrangert av myndeklubben er det mulig du får lov til å la Tinka løpe "just for fun" (?), men du vil nok aldri kunne konkurrere aktivt i det om du ikke har mynde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lure coursing er kun aktivt blant myndefolk. Det er kun mynder som har rett til å få lisens og løpe konkurranser.

De har åpnet for å lisensere Basenjien nå, som også er en rase som jager med synet (Vår Dennis er Norges førse hund med LC lisens). I enkelte andre land kan basenjien også oppnå LC championat, men så langt har vi ikke kommer i Norge.

Om du drar på treninger arrangert av myndeklubben er det mulig du får lov til å la Tinka løpe "just for fun" (?), men du vil nok aldri kunne konkurrere aktivt i det om du ikke har mynde.

Hvorfor ikke det egentlig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor ikke det egentlig?

Sikkert av samme grunner at jeg ikke kan starte på jakt-konkurranser med hunden min, hun er ikke av "den rasen". LC kan vel kanskje bli brukt på samme måter som f.eks brukshundprøver gjør - bevise at det som skal være inni hodet til hunden "er der" - kartlegge hundens bruksegenskaper og "tjene avlsarbeidet" som det kalles. Altså; prøvene kan bli brukt for å vurdere hunder for avl osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en sannhet med modifikasjoner at "bare" mynder driver aktivt med LC. Kanskje i Norge, foreløpig. I England er LC veldig populært også i wp/bullemiljøer, og det er alltid LC på aktivitetsdagene til ACES (Athletic Canince Enthusiast Society). Der løper både terriere, bullehunder og andre. Den norske wp-klubben har nå fått seg wp-bane, og har også nevnt at det er aktuelt med LC, på sikt. Jeg håper virkelig det blir noe av, da Odin tok LC-opplegget veldig bra her i England.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

LC hadde vært moro for Casper altså, han jakter også med synet. Glad for det, for da forsvinner han ikke bort fra meg når han ser katter etc, for mister ham dem av syne gidder han ikke mer :)

Vet ikke hvor lenge han hadde giddet å løpe etter dummyen da, hvis man kan sammenligne det litt med flirtpole så må det ikke gå alt for lenge mellom han får tak i leken, ellers går han lei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Neste trening tror jeg blir i september, men det er ikke avklart helt når enda. Jeg gleder meg iallefall til neste trening, og til neste år når Tipsi er gammel nok til å løpe selv :)

Hvor gammel må de være for å kunne løpe? Hun var vel 9 mnd hun yngste som løpte sist?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel strengt talt ikke noe nedre grense når de løper "på gøy" (som jeg vet om). Mali var 9 mnd, tror ikke jeg ville latt de løpe som noe veldig mye yngre enn det. Men for å ta lisens (testløp) må vel italiensk mynde og whippet være 15 mnd og de større rasene 18 mnd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenkte bare å la henne løpe for the fun, hun har nok ikke sjans å konkurrere i det akkurat. Men jeg syntes det virket som om hun koste seg skikkelig med denne bilen. Men det er vel kanskje enklere og lettere å kjøpe en bil selv da :) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Hvorfor ikke det egentlig?

Det er vel svart på allerede, men jeg sitter og leser litt i reglene, og der står det:

"Lure coursing er en bruksprøve for alle raser tilhørende gruppe 10, samt faraohund, etnahund, podenco - og podengo rasene i gruppe 5."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor ikke det egentlig?

Dette er vel litt av grunnen, (Klippet fra Norsk LC sine sider):

LC er en form for hundesport, der hundene jakter på en falsk hare (lokkehare). Sporten tar utgangspunkt i ekte jakt på hare, men siden denne formen for jakt er forbudt, er lokkeharen en bra erstatter. Sporten er i stor grad knyttet til mynderasene og deres naturlige jakt- og løpstrang. Hundene jakter rasevis i par, og får individuelle poeng etter gitte regler og retningslinjer. Delmomentene som bedømmes er hundenes bevegelighet, fart, utholdenhet, entusiasme og jaktevne.

Jeg var på et foredrag om LC tidligere i vår og fikk der vite at dommeren dømmer mynderasene forskjellig fordi de jakter ikke på samme måte. Feks vil en saluki kunne få poeng for å løpe "ut og opp" på en liten høyning i terrenget for å se etter haren og "planlegge" jakten videre derifra fordi det er sånn en saluki skal jakte,mens en whippet vil kunne få trekk for å gjøre det samme fordi det ikke er naturlig for dens måte å jakte på. Så da kan du jo bare tenke deg dersom konkurransen skulle blitt åpnet for alle raser og deres jaktmåter. Dessuten ER det bare mynderasene som er avlet for akkurat denne type jakt,og det blir som Aussieglis sier; en bruksprøve for å ivareta disse rasenes jaktegenskaper.

Når det er sagt har vi avogtil hatt gjesteklasse også på treninger og da har flere kommet med andre raser bare for moro :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Feks vil en saluki kunne få poeng for å løpe "ut og opp" på en liten høyning i terrenget for å se etter haren og "planlegge" jakten videre derifra fordi det er sånn en saluki skal jakte,mens en whippet vil kunne få trekk for å gjøre det samme fordi det ikke er naturlig for dens måte å jakte på.

Vi ble fortalt på prøven vi hadde i Bergen tidligere i sommer at salukiene også samarbeider i jakten, mens whippsene er mer rett på hver for seg. Dette kan jo være en grunn til måten salukien gjør dette på. Så vidt jeg vet ble jo også saluki, greyhound, borzoi, og andre større mynder ofte brukt i et stort antall under jakten, noe som kanskje er årsaken til at de har utviklet samarbeid i jakten. Vet ikke om den samme tradisjonen finnes med whippetene, om de i det hele tatt ble brukt særlig mye til jakt (og ikke bare veddeløp), da det stort sett er adelen som har drevet med denne typen jakt, mens whippeten har vært "fattigmanns greyhound".

Noen som vet hvor mye whippet har blitt brukt til jakt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen som vet hvor mye whippet har blitt brukt til jakt?

Meg fortalt er at whippeten egentlig ikke ble brukt til jakt da det var, som du påpeker, forbeholdt adelen. Men de var/er sabla gode til jakt og siden de ikke fikk lov ble det tyvjakt på adelens jaktmarker for å spe på en ellers skral matøkonomi hos de laverestilte i samfunnet. Så de skal faktisk jakte lydløst, ikke jipp-jippe som mange gjør, ellers ville jo adelen høre dem og "ta" dem. Noen LC-dommere har fortalt meg at de slår ned på lyd i whippet-løp da de egentlig er en tyv-jagende rase.

Men det er sikkert noen her som kan bedre og mer utfyllende om emnet enn meg :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart whippeten har blitt og blir brukt til jakt. Både på hare, kanin, rotter, rev, mink, you name it! De kan være temmelig effektive også.

Dagens whippets er nok atskillig mer vokale enn de var for bare 20 år siden. Det er i hvert fall mitt inntrykk. De whippetene vi har i Norge har vel ikke vært avlet for praktisk jakt på ørten generasjoner heller. Dessuten er LC-prøver en ganske spesiell setting. Under praktisk jakt er det normalt ikke så mange hunder som girer seg selv og hverandre opp over så lang tid uten å få utløp for jaktiveren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...